Καβαρνός Παναγιώτης

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Νομίζω πως πρόκειται περί "βυζαντινοφανούς" τραγουδιού και όχι ψαλσίματος.....
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ειναι Αγια Σοφία?
Αποκλείεται, διότι απαγορεύεται δια ροπάλου (δεν υπερβάλλω) η οποιαδήποτε (ορθόδοξη τουλάχιστον) ψαλμώδηση εντός του Ναού. Όταν με γκρουπ κάποιοι φίλοι ανέβηκαν στην Αγιά Σοφιά και τόλμησαν να ψιθυρίσουν το Χριστός ανέστη, άκουσαν τα εξ αμάξης από τον ξεναγό επειδή θα έχανε τη δουλειά του, την ώρα όπου οι υπεύθυνοι ασφάλειας του κτιρίου ήταν καθ' οδόν :eek:...
Μάλλον κάποια ψηφιακή αναπαράσταση έχουν κάνει...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Οπότε όλα αυτά περί "βυζ. συναυλίας " κλπ.... να'χαμε να λέγαμε.... :D
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Μου τον έχουν αναφέρει συχνά φίλοι από Ρουμανία...
Γνωρίζει κανείς που ψάλλει κλπ;
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Μου θυμίζει λίγο Χρήστο Σαντικάϊ ας με συγχωρήσει το παιδί και όλοι σας:wink::wink::wink:
Αφού κατάφερε πάντως να κάνει την 1η συναυλία Βυζαντινής Μουσικής στην Αγία Σοφία Κων/πόλεως έστω και χωρίς ακροατήριο (εκπλήρωσε το όνειρο κάθε ψάλτη) είναι άξιος συγχαρητηρίων.
Αυτός δε, που έκανε το μοντάζ είναι όλα τα λεφτά ... Ποιος Βιντιάδης ....
Τρέμε Γαϊτάνε...

Κατά τα άλλα, (αφού τον θάψαμε... ) έχει ωραία φωνή το παλικάρι !!!
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Παιδιά, πληροφορήθηκα από κάποιον που τον ξέρει προσωπικά, ότι τα πλάνα που έχει τραβήξει είναι όντως απο την Αγια Σοφιά... Τώρα πως και τί δεν ξέρω, ούτε μου είπε λεπτομέρειες... Ίσως έβαλε τον ήχο μετά... Δεν ξέρω
 

Vetoul_ion

Ιωάννα Βετουλάκη Βλάχου
Μου θυμίζει λίγο Χρήστο Σαντικάϊ ας με συγχωρήσει το παιδί και όλοι σας:wink::wink::wink:

Μόνο λίγο;:eek: (Τον ίδιο σκηνοθέτη φαίνεται θα έχουν :D )
Σε άλλο βιντεάκι λέει και το "άγια νύχτα" :eek::eek::eek::eek:


Ωχ Θεέ μου, Θεέ μου!!!!!!!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Για το ψάλσιμο του σωστά τον θάψατε. Την "έχει δει" Γονίδης. Ακόμα και ο Γαϊτάνος πιο βυζαντινά τα λέει :D:D:D

Για τη φωνή του όμως δε βλέπω σχόλια! Φαντάζομαι πολλοί θα ήθελαν τις δυνατότητές του. Λίγο βυζαντινό ύφος να είχε και θα έδινε ρέστα... :)

Όσον αφορά στην κίνησή του, βλέποντας το παρακάτω βίντεο θα τον χαρακτήριζα "μαιμού Γαϊτάνο". Τις ίδιες κινήσεις κάνει:
http://www.youtube.com/watch?v=0BPcWGjZ6FA&feature=related
 

pepiixthis

Νέο μέλος
Βρε παιδιά τι είναι αυτά που λέτε Καταρχήν πλέον λέγεται Π.Νικόδημος Καβαρνος και για να ξέρετε (αν τυχον δεν το γνωρίζεται) είναι Καθηγητής Εκκ. Βυζαντινής Μουσικής-Μουσικός,
Πρωτοψάλτης
Θεολογος-απόφοιτος πανεπιστήμιου Αθηνών
Δεν έχει ανάγκη βρε σεις να προσποιηθή κανενάν, ούτε να μοιάσει κανέναν,έχει αγγελική φωνή το παιδί και ο καθένας από αυτούς έχει δική του πρωσοπικότητα και κανένας δεν προσπαθει να μοιασει τον Γαιτάνο και ειδικά φίλε μου ''χρήστη souldatos'' τον Γονίδης όπως λές,
 

pepiixthis

Νέο μέλος
Παιδιά επειδή τον ρώτησα, για να τα καταφέρουν μαζί με την ομάδα του πέρασε πάρα πολύς καιρός και ατελείωτες ώρες και στο κάτω κάτω Ορθόδιξή είμαστε με την πίστη μας και την αγάπη μας δεν μας σταματάει τίποτα και βουνά μπορούμε να κινήσουμε και ήταν ένα όνειρο ζωής για τον Καβάρνο
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν έχει ανάγκη βρε σεις να προσποιηθή κανενάν, ούτε να μοιάσει κανέναν,έχει αγγελική φωνή το παιδί και ο καθένας από αυτούς έχει δική του πρωσοπικότητα και κανένας δεν προσπαθει να μοιασει τον Γαιτάνο και ειδικά φίλε μου ''χρήστη souldatos'' τον Γονίδης όπως λές,
http://www.youtube.com/watch?v=nGJl0M0fLTE
:D:D:D

Υ.Γ.
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=25469&postcount=9
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Μου τον έχουν αναφέρει συχνά φίλοι από Ρουμανία...
Γνωρίζει κανείς που ψάλλει κλπ;

Το παλλικάρι ψάλλει αριστερά στο Ναό Μεταμορφώσεως στο Μοσχάτο. Είναι άριστος γνώστης των τεχνικών μοντάζ κι έτσι κατάφερε να δημιουργήσει τα βίντεο με την Αγιά Σοφιά. Επίσης είναι μεγάλος θαυμαστής του Γαϊτάνου αν και νομίζω πως αυτό το'χετε ήδη καταλάβει. Η φωνή του είναι κατά τη γνώμη μου άψογη, η άρθρωσή του αψογότερη αλλά το ύφος αν και προσωπικά μου αρέσει ( όπως και του Γαϊτάνου )δεν είναι αυτό που θα λέγαμε " παραδοσιακό "...Περι ορέξεως...
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Το παλλικάρι ψάλλει αριστερά στο Ναό Μεταμορφώσεως στο Μοσχάτο.

Αν αυτός είναι αριστερός, φαντάσου τι φωνή έχει ο δεξιός του. :)

Κάποιος πιο πάνω είχε γράψει ότι χειροτονήθηκε και λέγεται π. Νικόδημος. Μάλλον για λάθος άτομο πρόκειται. Κάλα μου τα έλεγε ο προϊστάμενός μου ότι έχει γνωρίσει ένα ψάλτη Παν. Καβαρνό και μιλάνε στο facebook, και εγώ επέμενα ότι είναι παπάς...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Στέφανε,
Σίγουρα ὁ Παναγιώτης Καβαρνός σήμερα εἶναι ἱερεύς ὡς πατήρ Νικόδημος.
Μετά τήν θεολογία, σπούδασε σκηνοθεσία καί ἠχοληψία (πρό τῆς χειροτονίας ἐννοεῖται).

Δεξιός στή Μεταμόρφωση Μοσχάτου εἶναι ὁ Ἠλίας Τούμπας-Ρεδιάδης. Ἐξέδωσε κι ἕνα βιβλίο, τοῦ Ψάχου νομίζω, πού μοῦ τό εἶχε στείλει. Δυστυχῶς τό ἔδωσα στόν Κυριάκο, κι ἀκόμη νά μοῦ τό ἐπιστρέψει, γι᾿ αὐτό καί δέν τό θυμᾶμαι ἀκριβῶς. Ἔχει χορῳδία μέ τό ὄνομα «Φόρμιγξ».

ΥΓ. 1) Ἐννοεῖται ὅτι σήμερα δέν εἶναι ψάλτης, Βασίλη. Προσελήφθη ἄλλος ἀριστερός στή Μεταμόρφωση.
2) Ἠλία, ἄν διαβάζεις, ξαναστεῖλε μου τό βιβλίο, γιατί μοῦ τό πῆραν ἀμέσως καί δέν βλέπω νά γυρίζει.


 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὑπηρετεῖ στὴν Ἑλλαδικὴ Ἐκκλησία, π. Μάξιμε; Μήπως γνωρίζετε;
 
Top