Καβαρνός Παναγιώτης

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Μια ενδιαφέρουσα ερμηνεία είναι εδώ.
Πρέπει να έχει γυριστεί σε κατάστημα με "εποχιακά είδη" της περιοχής του κέντρου των Αθηνών.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Προσωπικά, δὲν μοῦ ἄρεσαν οὕτε οἱ ἐκφωνήσεις, οὕτε ἡ αἰσθητικὴ τοῦ video, οὔτε ἡ προβολή του στὸ Internet μὲ βρίσκει σύμφωνο. Μόνο ἡ φωνὴ μοῦ ἄρεσε.
Κάτι ἄλλο δὲν θὰ πῶ, σεβόμενος τὸ σχῆμα τοῦ ἐν λόγω κληρικοῦ ἀπὸ τὴ μιὰ καὶ τὴν ὑπόδειξη τοῦ π. Μαξίμου ἀπὸ τὴν ἄλλη.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Διαβάζοντας όλα τα μηνύματα του θέματος, δεν βρίσκω να έγινε λόγος για την ιερωσύνη την οποία φαντάζομαι όλοι σεβόμεθα και τιμούμε.
Σχολιάστηκε ο τρόπος που ψάλλει και προτάθηκαν κάποια βίντεο [η αλήθεια, με εύθυμη διάθεση] που ο ίδιος κυκλοφορεί στι διαδύκτιο. Ό,τι κυκλοφορεί δημόσια, αναπόφευκτα θα κριθεί και δημόσια.
Εύχομαι να μην ξεπεράσαμε το μέτρο, ούτε σε χιούμορ, ούτε σε σεμνότητα.

Προσωπικά, να του ευχηθώ ο Θεός να τον αξιώνει σε ανώτερα. (και βυζαντινότερα!)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἑγώ ὄντως συγκινήθηκα μέ τήν ἐπιλογή τοῦ τόπου τῶν ἐκδηλώσεων, στά ἑλληνόφωνα χωριά τῆς Κάτω Ἰταλίας, τῆς Μεγάλης Ἑλλάδος· καί συγκινήθηκα μέ τήν λαχτάρα αὐτῶν τῶν ἀνθρώπων νά ἀκούσουν κάτι ἐλληνικό καί νά ἀπαντήσουν στήν ἑλληνόφωνη αὐτή διάλεκτό τους.
Τόν π. Νικόδημο τόν κατατάσσω στούς φερέλπιδες νέους, μέ πολύ δυναμικότητα, ὁράματα καί καλῶς ἐννούμενο πάθος γιά τήν ἐκκλησιαστική μας μουσική, ἔχοντας παραλλήλως τά κατάλληλα χαρίσματα καί προσόντα· τόν παραλληλίζω δέ καί πολλούς ἄλλους νέους, μέλη ἤ ὄχι τοῦ φόρουμ, πού ἐπιδεκνύουν μιά τέτοια δυναμική, ἀγαποῦν τή μουσική μας, ἀγωνιοῦν, δραστηριοποιοῦνται καί προσφέρουν αὐτό πού προσφέρουν καί τούς χαιρόμαστε.

Εὐχαριστοῦμε Κώστα γιά τούς συνδέσμους.


 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πέρα από την συγκίνηση με την Αγιά Σοφιά και την Κάτω Ιταλία και την καλλιφωνία του π. Νικοδήμου θα μου επιτρέψεται να έχω την άποψη ότι αυτή η ακραία εκκοσμίκευση της Ψαλτικής Τέχνης δεν έχει καμμιά σχέση με μουσική λατρείας.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πέρα από την συγκίνηση με την Αγιά Σοφιά και την Κάτω Ιταλία και την καλλιφωνία του π. Νικοδήμου θα μου επιτρέψεται να έχω την άποψη ότι αυτή η ακραία εκκοσμίκευση της Ψαλτικής Τέχνης δεν έχει καμμιά σχέση με μουσική λατρείας.

Νομίζω ο Δημήτρης το έθεσε πολύ σωστά και πολύ... κομψά :)

Καλό Εσπερινό, αδελφοί και πατέρες!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλό Εσπερινό, αδελφοί και πατέρες!
Τό καλύτερο Σταῦρε!
Εἶμαι ἤδη στό Ναό γιά τόν ἑσπερινό, πού καλόν θά ἦταν ὅλοι οἱ ψάλτες νά παρευρίσκονται στόν ἑσπερινό τῆς Κυριακῆς, ὅπως ἔχουμε ξανατονίσει.

Σταῦρο συμμάζεψε τίς κακιοῦλες...
Εἶσαι εἰδικός.


 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Τό καλύτερο Σταῦρε!
Εἶμαι ἤδη στό Ναό γιά τόν ἑσπερινό, πού καλόν θά ἦταν ὅλοι οἱ ψάλτες νά παρευρίσκονται στόν ἑσπερινό τῆς Κυριακῆς, ὅπως ἔχουμε ξανατονίσει.

Εγώ εκείνη την ώρα έφευγα... Ο Άγιος Λουκάς είναι στο δρόμο μου, πηγαίνοντας στους Εσπερινούς & τις άλλες Ακολουθίες. Δυστυχώς όμως η πίεση χρόνου και η κίνηση δεν μου επιτρέπουν να σταματήσω ούτε για μια σύντομη "καλησπέρα"... :(

Την ευχή!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Τό καλύτερο Σταῦρε!
καλόν θά ἦταν ὅλοι οἱ ψάλτες νά παρευρίσκονται στόν ἑσπερινό τῆς Κυριακῆς, ὅπως ἔχουμε ξανατονίσει.

Αγαπητέ γνωρίζεις τα πράγματα καλύτερα από μένα.
Εάν φώναζε ο ιερέας τον ψάλτη , δεν θα πήγαινε στούς εσπερινούς;
Εστω και μια στις 4 εβδομάδες;
Έχω συμψάλει με 20 περίπου ιερείς σε προσκυνηματικό ναό και κατάλαβα από μικρός ότι το πιο ευγενές ήταν να μην γίνομαι βάρος κρατώντας μουσικό βιβλίο. Και βάρος σε ακολουθίες, αλλά άστο, πάει αλλού...
Επειδή είμαι λάτρης του Ιακώβου ,όπως οι περισσότεροι νομίζω, έτρεχα να βρώ άλλη εκκλησία να ψάλλω ή να ισοκρατήσω Ιάκωβο σε κατανυκτικούς.
Και ήμουν ευτυχής που 2-3 εκκλησίες σε ολόκληρο νομό το επέτρεπαν.
Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στην Αθήνα αλλά η επαρχία έτσι είναι σε γενικές γραμμές.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀναφέρομαι σέ αὐτό τό μήνυμα καί στά παρακάτω, πού εἶναι τελείως ἀντίθετα μέ ὅσα καταθέτεις καί μοῦ φαίνονται παράξενα.
Δέν ἀναφέρθηκα σέ κατανυκτικούς τῶν Κυριακῶν τῆς Σαρακοστῆς (πού ἰσχύουν τά ἴδια), ἀλλά στό ἑσπερινό πού ἀφορᾶ στήν Κυριακή, δηλ. στόν ἑσπερινό τό Σάββατο ἑσπέρας.

Ἠ παρουσία εἶναι ὑποχρεωτική σέ μᾶς, ὅπως θά διαβάσεις ἐκεῖ πού παραπέμπω. Ὅσο, τό ἄν αὐτό σχετίζεται μέ Ἰάκωβο σέ ἑσπερινό Σαββάτου καί αὐτός εἶναι ὁ λόγος, δέν γνωρίζω.

 
Last edited:
Top