Ι. Ν. Αγ. Λουκά Πατησίων Αθηνών

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Α΄ μέρος της Θ. Λειτουργίας.
 

Attachments

  • 01.ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ-ΕΙΡΗΝΙΚΑ.mp3
    5.2 MB · Views: 40
  • 02.Α΄ ΑΝΤΙΦΩΝΟ.mp3
    1 MB · Views: 29
  • 03.ΣΥΝΑΠΤΗ.mp3
    1.1 MB · Views: 14
  • 04.Β΄ ΑΝΤΙΦΩΝΟ.mp3
    2.5 MB · Views: 26
  • 05.ΣΥΝΑΠΤΗ.mp3
    1.3 MB · Views: 14
  • 06.Γ΄ ΑΝΤΙΦΩΝΟ (ΑΠΟΛΥΤΙΚΙΟ)-ΕΙΣΟΔΟΣ.mp3
    3.5 MB · Views: 25
  • 07.ΑΠΟΛΥΤΙΚΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ.mp3
    3.4 MB · Views: 24
  • 08.Ο ΤΡΙΣΑΓΙΟΣ ΥΜΝΟΣ.mp3
    4.2 MB · Views: 31
  • 09.ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ.mp3
    3.2 MB · Views: 20
  • 10.ΔΥΝΑΜΙΣ.mp3
    5.1 MB · Views: 29

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Το Β΄ μέρος της Λειτουργίας.
Τον Απόστολο, όπως ειπώθηκε, απαγγέλλει ο Ματθαίος Βλάχος, μέλος του φόρουμ, βεβαίως, και αδερφός του π. Χρήστου (η ομοιότητα στις φωνές είναι εμφανής).
 

Attachments

  • 11.ΚΥΡΙΕ ΣΩΣΟΝ ΤΟΥΣ ΕΥΣΕΒΕΙΣ.mp3
    1.6 MB · Views: 21
  • 12.ΦΗΜΗ.mp3
    2.9 MB · Views: 26
  • 13.ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ.mp3
    6.1 MB · Views: 50
  • 14.ΑΛΛΗΛΟΥΪΑΡΙΟΝ ηχ. α΄.mp3
    1.9 MB · Views: 21
  • 15.ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΝ.mp3
    4.2 MB · Views: 29
  • 16.ΕΚΦΩΝΗΣΗ-ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ηχ. δ΄ Άγια.mp3
    7.4 MB · Views: 119
  • 17.ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΣΟΔΟΣ.mp3
    4.6 MB · Views: 27
  • 18.ΤΑΙΣ ΑΓΓΕΛΙΚΑΙΣ.mp3
    1.5 MB · Views: 13
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Το Γ΄μέρος από την Λειτουργία, που δικαιωματικά νομίζω πρέπει να υπάρχει μόνο του σε ένα μήνυμα, η χειροτονία του π. Χρήστου.

ΑΞΙΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ π. ΧΡΗΣΤΟ!!!
 

Attachments

  • 19.Η ΕΙΣ ΠΡΕΣΒΥΤΕΡΟΝ ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΤΟΥ π. ΧΡΗΣΤΟΥ ΒΛΑΧΟΥ.mp3
    26.9 MB · Views: 57
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Δ΄ μέρος.
 

Attachments

  • 20.ΠΛΗΡΩΤΙΚΑ, ΑΓΑΠΗΣΩ ΣΕ, ΠΙΣΤΕΥΩ.mp3
    6 MB · Views: 42
  • 21.Η ΑΓΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ.mp3
    5 MB · Views: 34
  • 22.ΕΞΑΙΡΕΤΩΣ-ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ.mp3
    1.8 MB · Views: 44
  • 23.ΕΝ ΠΡΩΤΟΙΣ.mp3
    824.8 KB · Views: 11
  • 24.ΚΑΙ ΔΟΣ ΗΜΙΝ-ΕΙΣ ΑΓΙΟΣ.mp3
    5.2 MB · Views: 30
  • 25.ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΥΡΙΕ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΝ ''Εις πάσαν την γην'' πλ. δ΄.mp3
    7.2 MB · Views: 41

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Και το Ε΄ και τελευταίο μέρος της Θ. Λειτουργίας.
Θα ήθελα επίσης να αναφέρω ότι ο εκφωνών διάκονος που ακούγεται είναι ο π. Φραγκίσκος Λάβδας, που διακονεί στον Μητροπολιτικό Ναό των Αθηνών, ωραία φωνή, καλός μουσικός καθότι απ' ό,τι κατάλαβα έχει ασχοληθεί, αλλά, κυρίως, σωστός κληρικός και συλλειτουργός. Θα έγραφα και για όλους τους ιερείς που παρευρέθηκαν αλλά ήταν τόσοι πολλοί σε Εσπερινό και Λειτουργία που είναι αδύνατον να τους θυμάμαι. Αλλά με τον π. Φραγκίσκο έτυχε να συνομιλήσω μετά το πέρας της Θ. Λειτουργίας και εκτίμησα έστω και σ' αυτή την σύντομη συνομιλία το ποιόν του.

Και του χρόνου, να είμαστε καλά να εορτάσουμε πάλι τη μνήμη του Αγίου Ενδόξου Αποστόλου και Ευαγγελιστού Λουκά, του οποίου τη βοήθεια και την πρεσβεία προς τον Κύριον επικαλούμεθα.
 

Attachments

  • 26.ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΝ ΣΥΝΤΟΜΟΝ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΣΤΙΧΩΝ ΤΟΥ.mp3
    5.6 MB · Views: 34
  • 27.ΕΙΔΟΜΕΝ ΤΟ ΦΩΣ-ΠΛΗΡΩΘΗΤΩ-ΟΠΙΣΘΑΜΒΩΝΟΣ ΕΥΧΗ.mp3
    3.9 MB · Views: 30
  • 28.ΕΙΗ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΥΡΙΟΥ.mp3
    1.1 MB · Views: 29
  • 29.ΑΠΟΛΥΣΗ.mp3
    6.7 MB · Views: 26

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε Κωνσταντίνε, μας μετέφερες έστω και έτσι ηχητικά στην πανήγυρη και την ατμόσφαιρα. Έτη πολλά στην ενορία, στο νεοχειροτονηθέντα παπα-Χρήστο και στους ιερείς και ιεροψάλτες της! Ο άγιος Λουκάς να γιατρεύει τους αρρώστους τους δικούς μας του Ψαλτολογίου και όλους ανεξαιρέτως και να δυναμώνει τους συντρέχοντας αυτούς.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Ι. Ν.
Ευχαριστούμε Κωνσταντίνε, μας μετέφερες έστω και έτσι ηχητικά στην πανήγυρη και την ατμόσφαιρα. Έτη πολλά στην ενορία, στο νεοχειροτονηθέντα παπα-Χρήστο και στους ιερείς και ιεροψάλτες της! Ο άγιος Λουκάς να γιατρεύει τους αρρώστους τους δικούς μας του Ψαλτολογίου και όλους ανεξαιρέτως και να δυναμώνει τους συντρέχοντας αυτούς.

Μόλις άκουσα ορισμένα Μελωδήματα απο την Πανήγυριν τού ως άνω Ιερού Ναού .. Ποικιλία μελωδιών για ολους τους φιλόμουσους πιστούς..!! Δεσπόζουν οι τριφωνίες όχι μόνο στα Αντίφωνα αλλά και σε αλλες στιγμές.. Το χερουβικό ήχος Δ` κΑΡΑΜΆΝΗ , Το Αξιον εστίν Τριφωνο Σακελλαριδη.!!! Κοινωνικόν πρωτοτυπία ... Υμνοι απολύσεως Σακελλαρίδης. Γνωρίζω ότι εκει είναι προ ι στάμενος ο π. Μάξιμος και βέβαια όλα τελούνται με την έγκρισή του .... Κατα τα αλλα, ομιλούμε για Εκκλ. Βυζαντινή ΠΑΡΑΔΟΣΗ...!!! Τα σχόλια δικά σας ....... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
Last edited:

Gant

Παλαιό Μέλος
Ι. Ν.

Μόλις άκουσα ορισμένα Μελωδήματα απο την Πανήγυριν τού ως άνω Ιερού Ναού .. Ποικιλία μελωδιών για ολους τους φιλόμουσους πιστούς..!! Δεσπόζουν οι τριφωνίες όχι μόνο στα Αντίφωνα αλλά και σε αλλες στιγμές.. Το χερουβικό ήχος Δ` κΑΡΑΜΆΝΗ , Το Αξιον εστίν Τριφωνο Σακελλαριδη.!!! Κοινωνικόν πρωτοτυπία ... Υμνοι απολύσεως Σακελλαρίδης. Γνωρίζω ότι εκει είναι προ ι στάμενος ο π. Μάξιμος και βέβαια όλα τελούνται με την έγκρισή του .... Κατα τα αλλα, ομιλούμε για Εκκλ. Βυζαντινή ΠΑΡΑΔΟΣΗ...!!! Τα σχόλια δικά σας ....... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

Σας θαυμάζω για το θάρρος σας!!!
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αν και δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικασία αντιπαράθεσης τέτοιου είδους- διότι συνήθως τα γραφόμενά μου διαστρεβλώνονται στην πορεία- θα απαντήσω ως ένας που βρίσκεται εκτός "κλίματος" του Αγίου Λουκά Πατησίων. Ας απαντήσουν αν κρίνουν και οι υπηρετούντες στον Άγιο Λουκά αν φυσικά το κρίνουν σωστό:
Μόλις άκουσα ορισμένα Μελωδήματα απο την Πανήγυριν τού ως άνω Ιερού Ναού .. Ποικιλία μελωδιών για ολους τους φιλόμουσους πιστούς..!!
Η ποικιλία νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητα κακή.
Δεσπόζουν οι τριφωνίες όχι μόνο στα Αντίφωνα αλλά και σε αλλες στιγμές..
Είναι γνωστές οι απόψεις μου για την είσοδο της ευρωπαϊκής μουσικής στην λατρεία. Είμαι αρνητικός. Υπάρχουν περιοχές που αυτό αποτελεί μια νεώτερη παράδοση και δεν είναι εφικτό να αποβληθεί. Και ίσως δεν είναι και σωστό. Είναι πάντως "λαϊκές" μελωδίες και ευκολομνημόνευτες. Υπηρετούν τον σκοπό της λατρείας και αυτό είναι σημαντικό.
Το χερουβικό ήχος Δ` κΑΡΑΜΆΝΗ , Το Αξιον εστίν Τριφωνο Σακελλαριδη.!!!
Ο Καραμάνης αποτελεί παράδοση, ο Σακελλαρίδης δεν αποτελεί;
Κοιτάξτε. Οι νεώτεροι βασίστηκαν στους παλαιότερους αλλά "προχώρησαν παραπάνω". Σε αυτά τα βήματα ίσως υπερέβαλαν. Θα κρίνει η ιστορία. Πάντως, εμείς οι ανατολικίζοντες, ίσως βλέπουμε πιο εύπεπτα τις υπερβολές άλλων διδασκάλων (καλύπτοντας τους με τον μανδύα της παραδόσεως) από κάποιους άλλους.
Κοινωνικόν πρωτοτυπία ... Υμνοι απολύσεως Σακελλαρίδης.
Πρωτοτυπία ως προς την νεώτερη αργή παράδοση των Κοινωνικών. Υπάρχει αρχαιότερη παράδοση σύντομης αποδόσεως του Κοινωνικού και υπάρχουν σχετικά θέματα στο Ψαλτολόγιο να δείτε. Επίσης μεγαλειώδες είναι το έργο του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη με το "ΑΝΤΙΦΩΝΑΡΙΟΝ" του. Δεν νομίζω ότι κι ο π. Κωνσταντίνος Παπαγιάννης πρέπει να κατηγορηθεί ότι δεν κρατεί παράδοση...

Γνωρίζω ότι εκει είναι προ ι στάμενος ο π. Μάξιμος και βέβαια όλα τελούνται με την έγκρισή του .... Κατα τα αλλα, ομιλούμε για Εκκλ. Βυζαντινή ΠΑΡΑΔΟΣΗ...!!! Τα σχόλια δικά σας ....... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
Καλό είναι να προσέχουμε τί γράφουμε για την τάξη κάθε Ναού αλλά και για τους υπηρετούντες σε αυτούς. Και μάλιστα στον προϊστάμενο πανοσιολογιώτατο π. Μάξιμο Ματθαίο, ο οποίος δίνει την ψυχή του για τους ψάλτες, την εκκλησιαστική τάξη, το εκκλησιαστικό τυπικό και την Θεία Λατρεία. Σεβαστές οι απόψεις σας αλλά η ειρωνική αποστροφή σας για την "Εκκλησιαστική Παράδοση" και τα σχόλια είναι απρεπής.
 

Gant

Παλαιό Μέλος
Και εγώ για το θράσος σας .
Αμφοτέρων ...

Θράσος;;;Τι λέτε κύριε! Δεν μπορεί κανείς να γράψει την άποψή του; Αγαπητέ ο σεβασμός στο πρόσωπο του Ιερέως είναι δεδομένος. Δεν χρει'αζεται κανείς συνήγορο διότι δεν μιλήσαμε ούτε απαξιωτικά ούτε θίξαμε προσωπικότητα. Παρουσιάσαμε ένα γεγονός το οποίο δυστυχώς δεν αντιπροσωπεύει τα όσα μέχρι στιγμής πρεσβεύει ο π. Ματθαίος. Παρακαλώ πολύ λοιπόν. Καταλάβατε γιατί έγραψα τα περί θάρρους;;; Θέλει θάρρος να γράψει κάποιος την άποψή του εδώ μέσα! Πέρα από την ιεροσύνη του, την οποία ΠΡΟΣΚΥΝΩ, δεν διαφοροποιώ ανθρώπους και καταστάσεις! Σεβαστός ο πατήρ και το έργο του αλλά και σεβαστή και η άποψη του Πρωτοψάλτου.....
 

alexchrys

Αλέξανδρος Χρυσανθόπουλος
Ι. Ν.

Μόλις άκουσα ορισμένα Μελωδήματα απο την Πανήγυριν τού ως άνω Ιερού Ναού .. Ποικιλία μελωδιών για ολους τους φιλόμουσους πιστούς..!! Δεσπόζουν οι τριφωνίες όχι μόνο στα Αντίφωνα αλλά και σε αλλες στιγμές.. Το χερουβικό ήχος Δ` κΑΡΑΜΆΝΗ , Το Αξιον εστίν Τριφωνο Σακελλαριδη.!!! Κοινωνικόν πρωτοτυπία ... Υμνοι απολύσεως Σακελλαρίδης. Γνωρίζω ότι εκει είναι προ ι στάμενος ο π. Μάξιμος και βέβαια όλα τελούνται με την έγκρισή του .... Κατα τα αλλα, ομιλούμε για Εκκλ. Βυζαντινή ΠΑΡΑΔΟΣΗ...!!! Τα σχόλια δικά σας ....... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

Χαίρετε.
Δεν μου αρέσει να γράφω σε θέματα όπου υπάρχουν αντιπαραθέσεις, αλλά εδώ καταστρατηγώ τη συνήθειά μου για να πω το εξής: φοβούμαι μήπως ακούγοντας ΜΙΑ ηχογράφηση από ΜΙΑ πανήγυρη ΜΙΑΣ χρονιάς, βγάζετε γενικότερα συμπεράσματα για έναν ναό, τον προϊστάμενό του και τη σχέση του με την Παράδοση. Εάν το σχόλιό σας έχει τέτοιο χαρακτήρα, δηλαδή προχωρά στη γενίκευση, επιτρέψτε μου να σας πω ότι είναι αβάσιμο. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στον Άγιο Λουκά, αλλά δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα από ένα τόσο συντριπτικά μικρό δείγμα. Επαναλαμβάνω ότι αυτή η κριτική μου ισχύει μόνο στην περίπτωση που γενικεύετε.
Τώρα, αν η αναφορά σας αφορά μόνο τη συγκεκριμένη περίπτωση, κατ' εμέ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να γίνει κάτι τέτοιο. Εδώ από πολλούς (και παραδοσιακότατους) πρωτοψάλτες, στα πανηγύρια ακούμε πράγματα που δεν έχουν σχέση με την παράδοση. :)

Συμπλήρωση: εγώ δεν έχω ακούσει ακόμα τις ηχογραφήσεις αυτές :)
 
Last edited:
T

Tzanakos_B

Guest
Αν και δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικασία αντιπαράθεσης τέτοιου είδους- διότι συνήθως τα γραφόμενά μου διαστρεβλώνονται στην πορεία- θα απαντήσω ως ένας που βρίσκεται εκτός "κλίματος" του Αγίου Λουκά Πατησίων. Ας απαντήσουν αν κρίνουν και οι υπηρετούντες στον Άγιο Λουκά αν φυσικά το κρίνουν σωστό:

Η ποικιλία νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητα κακή.

Είναι γνωστές οι απόψεις μου για την είσοδο της ευρωπαϊκής μουσικής στην λατρεία. Είμαι αρνητικός. Υπάρχουν περιοχές που αυτό αποτελεί μια νεώτερη παράδοση και δεν είναι εφικτό να αποβληθεί. Και ίσως δεν είναι και σωστό. Είναι πάντως "λαϊκές" μελωδίες και ευκολομνημόνευτες. Υπηρετούν τον σκοπό της λατρείας και αυτό είναι σημαντικό.

Ο Καραμάνης αποτελεί παράδοση, ο Σακελλαρίδης δεν αποτελεί;
Κοιτάξτε. Οι νεώτεροι βασίστηκαν στους παλαιότερους αλλά "προχώρησαν παραπάνω". Σε αυτά τα βήματα ίσως υπερέβαλαν. Θα κρίνει η ιστορία. Πάντως, εμείς οι ανατολικίζοντες, ίσως βλέπουμε πιο εύπεπτα τις υπερβολές άλλων διδασκάλων (καλύπτοντας τους με τον μανδύα της παραδόσεως) από κάποιους άλλους.

Πρωτοτυπία ως προς την νεώτερη αργή παράδοση των Κοινωνικών. Υπάρχει αρχαιότερη παράδοση σύντομης αποδόσεως του Κοινωνικού και υπάρχουν σχετικά θέματα στο Ψαλτολόγιο να δείτε. Επίσης μεγαλειώδες είναι το έργο του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη με το "ΑΝΤΙΦΩΝΑΡΙΟΝ" του. Δεν νομίζω ότι κι ο π. Κωνσταντίνος Παπαγιάννης πρέπει να κατηγορηθεί ότι δεν κρατεί παράδοση...


Καλό είναι να προσέχουμε τί γράφουμε για την τάξη κάθε Ναού αλλά και για τους υπηρετούντες σε αυτούς. Και μάλιστα στον προϊστάμενο πανοσιολογιώτατο π. Μάξιμο Ματθαίο, ο οποίος δίνει την ψυχή του για τους ψάλτες, την εκκλησιαστική τάξη, το εκκλησιαστικό τυπικό και την Θεία Λατρεία. Σεβαστές οι απόψεις σας αλλά η ειρωνική αποστροφή σας για την "Εκκλησιαστική Παράδοση" και τα σχόλια είναι απρεπής.

Κύριε Δημήτρη Καλπακίδη , απαντώ μόνον σε σας , γιατι ειστε ευπρεπής και γράφετε με ευπρέπειαν. Οσα έγραψα , ειναι από αυτά που άκουσα και χρησιμοποιώντας τα λόγια του Κυρίου μας , θα τολμούσα να πω . '' Καθώς ακούω κρίνω και η κρίσις η εμή δικαία εστίν.. '' Η ποικιλία δεν ξέρω αν βλάπτει ή ωφελεί , γεγονός είναι ότι εχει επικρατήσει σε πολλούς Ναούς , εν Αθήναις !!! Η τελευταία αποστροφη μου , δεν θα εγράφετο , εάν επροκειτο δι αλλον προ ι στάμενον , αλλά ο Π. Μάξιμος ειναι Συντονιστής στο Ψαλτολόγιον και πολλά , όντως , προσφέρει με τις πολύτιμες γνώσεις του , γιά την Εκκλ. Βυζαντινη Μουσική μας , γιαυτό το έγραψα , και δεν το θεωρώ απρέπεια , με το σκεπτικό ότι αν αγαπάμε την Βυζαντινή ΠΑΡΑΔΟΣΗ μας το αποδεικνύουμε στην Πράξη !!!! Όσο για τον αδελφό σας , του επιστρέφω τον χαρακτηρισμό...... δέν ασχολούμαι μαζί του... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
Y

yiannissound

Guest
...δωρησαι μοι του οραν τα εμα πταισματα και μη κατακρινειν τον αδελφον μου.Ομως,δεν μπορω να μην καταγγειλω το γεγονος οτι ο Πετρος ο Λαμπαδαριος,ουδεποτε υπηρξε φιλος του κυριου Τζανακου.Μη λοιπον εισενεγκεις ημας εις σαρακοστιανο πειρασμο και καλη Ανασταση σε ολους μας.
 
T

Tzanakos_B

Guest
...δωρησαι μοι του οραν τα εμα πταισματα και μη κατακρινειν τον αδελφον μου.Ομως,δεν μπορω να μην καταγγειλω το γεγονος οτι ο Πετρος ο Λαμπαδαριος,ουδεποτε υπηρξε φιλος του κυριου Τζανακου.Μη λοιπον εισενεγκεις ημας εις σαρακοστιανο πειρασμο και καλη Ανασταση σε ολους μας.

Επί του Θέματος , έδωσα μία ειλικρινή απαντηση στον κ. Δημ. Καλπακίδη. Αν και δεν συνηθίζω να απαντώ σε μελη του Φόρουμ που παρουσιάζονται με ψευδώνυμα , θα ήθελα να ρωτήσω τον κ. yannisound , από πού βγ΄ζει το συμπέρασμα και με καταγγελει !!!!!!! ότι ουδέποτε υπήρξα φίλος τού Πέτρου Λαμπαδαρίου ?? [ προφανώς εννοεί του έργου του.. ] Χθές μόλις ανέβασα στο Φόρουμ το Χερουβικό του Π. Λαμπαδαρίου σε ήχο '' άγια '' και έτυχε πολυ καλής κριτικής .!!! Κύριε , αν δεν αποδείξετε την καταγγελία σας , θα είστε κοινός ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ...!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
Top