Ι. Ν. Αγ. Λουκά Πατησίων Αθηνών

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀνεβάζω ἀπό ζωντανή ἠχογράφηση πλήρη τήν ἀκολουθία τοῦ ἑσπερινοῦ τῆς Κυριακῆς Α΄ Νηστειῶν ἐ.ἔ.
Συμμετέχουν ἐγώ καί ὁ διάκονος.
Μέ τόν δεξιό -Μιχάλη Καραγιάννη- συμψάλλει ὁ πρωτοψάλτης τοῦ Ἱ. Ναοῦ Ἁγ. Ἀντωνίου Πατησίων Ἰωάννης Σπανόπουλος. Ἀριστερά ὁ Κυριάκος Στάντζος μέ τούς μαθητές του.

1-10: Εἰρηνικά. Κύριε, ἐκέκραξα. Στιχολογία. Ἀναστάσιμα Στιχηρά.
11-13: Στιχηρά Τριῳδίου.
14: Δόξα. Ἡ χάρις ἐπέλαμψε.
15: Καί νῦν.Ἐν τῇ ἐρυθρᾷ.
16-22: Εἴσοδος. Προκείμενον. Ἐκτενής. Καταξίωσον. Πληρωτικά.
23-26: Ἀπόστιχα ἀναστάσιμα.
27: Δόξα, Καί νῦν. Οἱ ἐξ ἀσεβείας.
28: Νῦν ἀπολύεις. Τρισάγιον.
29: Ἀπολυτίκιον.
32: Ἀπόλυσις.

 

Attachments

  • 01 - Unknown - Track 1.mp3
    2.6 MB · Views: 63
  • 02 - Unknown - Track 2.mp3
    1.5 MB · Views: 40
  • 03 - Unknown - Track 3.mp3
    810.6 KB · Views: 33
  • 04 - Unknown - Track 4.mp3
    3.3 MB · Views: 38
  • 05 - Unknown - Track 5.mp3
    953.9 KB · Views: 29
  • 06 - Unknown - Track 6.mp3
    1,006.9 KB · Views: 30
  • 07 - Unknown - Track 7.mp3
    1.3 MB · Views: 25
  • 08 - Unknown - Track 8.mp3
    1.1 MB · Views: 30
  • 09 - Unknown - Track 9.mp3
    1.1 MB · Views: 28
  • 10 - Unknown - Track 10.mp3
    1.8 MB · Views: 26
  • 11 - Unknown - Track 11.mp3
    1.4 MB · Views: 27
  • 12 - Unknown - Track 12.mp3
    2.2 MB · Views: 28
  • 13 - Unknown - Track 13.mp3
    1.1 MB · Views: 24
  • 14 - Unknown - Track 14.mp3
    6.4 MB · Views: 37
  • 15 - Unknown - Track 15.mp3
    3.4 MB · Views: 32
  • 16 - Unknown - Track 16.mp3
    891.6 KB · Views: 32
  • 17 - Unknown - Track 17.mp3
    994.6 KB · Views: 33
  • 18 - Unknown - Track 18.mp3
    2.3 MB · Views: 33
  • 19 - Unknown - Track 19.mp3
    246.2 KB · Views: 25
  • 20 - Unknown - Track 20.mp3
    720.2 KB · Views: 27
  • 21 - Unknown - Track 21.mp3
    2.4 MB · Views: 32
  • 22 - Unknown - Track 22.mp3
    819.9 KB · Views: 27
  • 23 - Unknown - Track 23.mp3
    558.1 KB · Views: 30
  • 24 - Unknown - Track 24.mp3
    938.4 KB · Views: 26
  • 25 - Unknown - Track 25.mp3
    823.2 KB · Views: 23
  • 26 - Unknown - Track 26.mp3
    661 KB · Views: 26
  • 27 - Unknown - Track 27.mp3
    4.3 MB · Views: 27
  • 28 - Unknown - Track 28.mp3
    1.3 MB · Views: 29
  • 29 - Unknown - Track 29.mp3
    1.1 MB · Views: 25
  • 32 - Unknown - Track 32.mp3
    1.4 MB · Views: 41

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.

Ἀνεβάζω ἀπό ζωντανή ἠχογράφηση πλήρη τήν ἀκολουθία τοῦ ἑσπερινοῦ τῆς Κυριακῆς Α΄ Νηστειῶν ἐ.ἔ.
Συμμετέχουν ἐγώ καί ὁ διάκονος.
Μέ τόν δεξιό -Μιχάλη Καραγιάννη- συμψάλλει ὁ πρωτοψάλτης τοῦ Ἱ. Ναοῦ Ἁγ. Ἀντωνίου Πατησίων Ἰωάννης Σπανόπουλος. Ἀριστερά ὁ Κυριάκος Στάντζος μέ τούς μαθητές του.

1-10: Εἰρηνικά. Κύριε, ἐκέκραξα. Στιχολογία. Ἀναστάσιμα Στιχηρά.
11-13: Στιχηρά Τριῳδίου.
14: Δόξα. Ἡ χάρις ἐπέλαμψε.
15: Καί νῦν.Ἐν τῇ ἐρυθρᾷ.
16-22: Εἴσοδος. Προκείμενον. Ἐκτενής. Καταξίωσον. Πληρωτικά.
23-26: Ἀπόστιχα ἀναστάσιμα.
27: Δόξα, Καί νῦν. Οἱ ἐξ ἀσεβείας.
28: Νῦν ἀπολύεις. Τρισάγιον.
29: Ἀπολυτίκιον.
32: Ἀπόλυσις.


Ευχαριστιες Πολλες .
Τα τρακ 30 & 31 ;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστιες Πολλες .
Τα τρακ 30 & 31 ;
Νά εἶσαι καλά κυρ-Βαγγέλη.
Εἶναι τό ἀπολυτίκιο Τὴν ἄχραντον Εἰκόνα σου καί τό Θεοτοκίον Πάντα ὑπὲρ ἔννοιαν. Δέν χώραγαν καί εἶπα νά μήν κάνω ἄλλο μήνυμα. Ἀλλά ἀφοῦ τό προσέξατε τά ἀνεβάζω.

Εὐχαριστῶ.
 

Attachments

  • 30 - Unknown - Track 30.mp3
    1.1 MB · Views: 27
  • 31 - Unknown - Track 31.mp3
    692.1 KB · Views: 25

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μέ ἀφορμή αὐτό ἀνεβάζω καί δικές μου ἠχογραφήσεις ἀπό τό Ναό σέ μιά παλαιότερη λειτουργία (Κυριακή 5-10-2008) —πρόκειται γιά συνέχεια τῶν ἀποσπασμάτων τοῦ #1 μηνύματος αὐτοῦ τοῦ θέματος— ὅπου κάνω καί χρέη διακόνου, ἀπουσιάζοντος ἐκείνη τήν ἡμέρα.
ΥΓ. 1) Ὅπως ἔχω ξαναγράψει γιά ἄλλες καί ἄλλων ἠχογραφήσεις, ποτέ δέν ἀκοῦμε ἀπό τό διαδύκτιο, αὐτό πού ἀκοῦμε στήν πραγματικότητα μέσα στό Ναό. 2) Ἐπίσης παρατηρεῖστε τήν ἔντασή μου σέ κάποια σημεῖα, προκειμένου νά ἐπιβάλεται ὁ προεξάρχων στούς συλλειτουργούς στά ψαλλόμενα, κάτι πού συμβαίνει καί μέ τούς χοράρχες ἀναγκαστικά, ὅπως ἔχω σχολιάσει σέ ἀνύποπτο χρόνο γιά ἄλλους. 3) Πάω γιά ἑσπερινό, βυζαντινώτατο ἐννοεῖται...

 

Attachments

  • 20 eulogimeni-eirinika.mp3
    5.4 MB · Views: 125
  • 21 antifono a.mp3
    1.4 MB · Views: 26
  • 22 antifono b.mp3
    4.7 MB · Views: 29
  • 24 antifono c.mp3
    2 MB · Views: 13
  • 25 eisodiko- apolytikia.mp3
    3.8 MB · Views: 33
  • 26 kontakia.mp3
    3.1 MB · Views: 31
  • 27 trisagios.mp3
    5.8 MB · Views: 19

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
π. Μάξιμος;33137 said:

Μέ ἀφορμή αὐτό ἀνεβάζω καί δικές μου ἠχογραφήσεις ἀπό τό Ναό σέ μιά παλαιότερη λειτουργία (Κυριακή 5-10-2008) —πρόκειται γιά συνέχεια τῶν ἀποσπασμάτων τοῦ #1 μηνύματος αὐτοῦ τοῦ θέματος— ὅπου κάνω καί χρέη διακόνου, ἀπουσιάζοντος ἐκείνη τήν ἡμέρα.
ΥΓ. 1) Ὅπως ἔχω ξαναγράψει γιά ἄλλες καί ἄλλων ἠχογραφήσεις, ποτέ δέν ἀκοῦμε ἀπό τό διαδύκτιο, αὐτό πού ἀκοῦμε στήν πραγματικότητα μέσα στό Ναό. 2) Ἐπίσης παρατηρεῖστε τήν ἔντασή μου σέ κάποια σημεῖα, προκειμένου νά ἐπιβάλεται ὁ προεξάρχων στούς συλλειτουργούς στά ψαλλόμενα, κάτι πού συμβαίνει καί μέ τούς χοράρχες ἀναγκαστικά, ὅπως ἔχω σχολιάσει σέ ἀνύποπτο χρόνο γιά ἄλλους. 3) Πάω γιά ἑσπερινό, βυζαντινώτατο ἐννοεῖται...


Ευχαριστιες για τις ηχογραφησεις .
Σειρα μου να πω ''εξελιξεις'' (τριφωνα) !!! Ολα καλα . Ολα πανε .
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Είχα προχθές την ευλογία να παρευρεθώ στον εσπερινό της κατανυκτικότατης πανηγύρεως του Αγίου Λουκά (από το Καταξίωσον και εξής). Σπάνια συναντάς τη μεγαλοπρέπεια μαζί με την κατανυκτικότητα, αλλά εδώ υπήρχαν και τα δύο. Ας είναι καλά ο π. Μάξιμος και όλοι οι συντελεστές, εμφανείς και αφανείς, που φρόντισαν γι' αυτό στην πραγματικά "δύσκολη" περιοχή των Αθηνών, όπου κρύβεται ο ναός αυτός (δεν θα πω δεσπόζει, αφού και η είσοδός του δεν είναι από τη μεριά του δρόμου, αλλά από την εσωτερική). Λίγα μόνο θα σημειώσω εφεξής εν είδει αυτόματης γραφής, όσα μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση:

Ο ΝΑΟΣ
α) θαυμάσια ακουστική.
β) εκπληκτικές αγιογραφίες, από τις πιο ωραίες που έχω δει στην Αθήνα. Ειδικά ο άγιος Γεώργιος στα δεξιά ήταν η γλυκύτερη σχετική απεικόνιση που έχω δει.
γ) μια θαυμάσια εικόνα του αγίου Λουκά ως ζωγράφου στο προσκυνητάρι της εισόδου τον απεικονίζει να ζωγραφίζει την Θεοτόκο βρεφοκρατούσα, η οποία στέκει όρθια δίνοντάς μας την εντύπωση ότι το κάνει για να τη ζωγραφίσει ο άγιος. Το χέρι του αγίου κρατά και καθοδηγεί άγγελος Κυρίου!
δ) οι λευκές και κόκκινες κορδέλες στο τέμπλο έδιναν την εντύπωση αναστάσιμης ακολουθίας.

Η ΤΑΞΗ
α) απόλυτη τάξη, ησυχία και ιεροπρέπεια σε όλα
β) όλα έγιναν με άριστο τυπικό και με έμφαση στη λεπτομέρεια
γ) πριν το τέλος, ο προσκεκλημένος επίσκοπος (Μελίτων) χειροθέτησε τρεις αναγνώστες. Κανονική χειροτονία: ένδυση, κουρά, ευχές, Άξιος κλπ.

Η ΜΟΥΣΙΚΗ
α) χοροί άριστα καταρτισμένοι. Παρά τη διαφορά ύφους (ο μεν δεξιός χορός είχε ωδειακές επιδράσεις, ο δε αριστερός αποτελούνταν από μέλη της ΕΛΒΥΧ) υπήρξε άριστη συνεργασία.
β) στον δεξιό χορό κυριαρχούσε ο πρωτοψάλτης με πραγματικά πολύ επιβλητική φωνή. Στον αριστερό τα μικρόφωνα έπιαναν συνολικά τη χορωδία, που αριθμούσε μάλιστα και 6-7 μικρά παιδάκια, προφανώς μαθητές μουσικής, που ακολουθούσαν παντού, ακόμα και στα τεριρέμ.
γ) πολύ ωραίο το μέλος του δοξαστικού των αποστίχων.
δ) η χρήση του πλαγίου α΄στις αιτήσεις και τα πληρωτικά καθώς και στην αρτοκλασία (αγιορείτικα Κύριε ελέησον), έδωσαν στο δεύτερο μέρος του εσπερινού πολύ κατανυκτικό χρώμα
ε) εντύπωση μου προκάλεσε ο Λυκούργος Αγγελόπουλος, που είτε συμφωνούμε μουσικά μαζί του είτε όχι, διδάσκει πάντως ψαλτικό ήθος. Ήταν ένα απλό μέλος του αριστερού χορού, χωρίς καμία ιδιαίτερη συμμετοχή ή προβολή, και με απόλυτη σοβαρότητα και ιεροπρέπεια. (Ήμουν κοντά).

ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ
α) τι συναγωγή καλλίφωνων ιερέων από τόσους ναούς της Αθήνας! Από δύο καλλιφωνότατους ιερείς ανεβάζω και αντίστοιχα μέλη εφεξής: από τον ιερέα του αγίου Αθανασίου Πολυδρόσου (νομίζω π. Λάμπρο) το ιδιόμελο της Λιτής σε ήχο α' που εψάλη εν κινήσει κατά τη λιτανεία της Λιτής (θαυμάστε σπουδαία φωνή και μοναστική έκφραση) και από τον αρχιμανδρίτη προϊστάμενο του αγίου Ελευθερίου Γκύζη το Θεοτόκε Παρθένε της αρτοκλασίας (θαυμάστε ποικίλματα της φωνής).
β) ο επίσκοπος Μαραθώνος Μελίτων εκφώνησε έναν λόγο εξαιρετικά βιωματικό και συγκινητικό για τον άγιο Λουκά με έμφαση στο περιστατικό της πορείας εις Εμμαούς.
γ) για τον π. Μάξιμο που δεν ιερούργησε, αλλά είχε τη γενική ευθύνη της ορθής διεκπεραίωσης των πάντων, δε λέω τίποτα παρά μόνο "βοήθειά του ο άγιος"!

Ελπίζω να επισυνάψω και λίγα μέλη ακόμα. Αλλά στο ίδιο θέμα παραπάνω υπάρχουν τα του περσινού εσπερινού αναλυτικά από όπου μπορείτε να ακούσετε.

Και του χρόνου!
 

Attachments

  • Χριστού τον μαθητήν (Ιδιόμελο Λιτής). ήχ. α΄.mp3
    3.3 MB · Views: 55
  • Θεοτόκε Παρθένε (αρτοκλασίας).mp3
    3.2 MB · Views: 52
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε Γιώργο, χρόνια πολλά και από μένα στην εορτάζουσα ενορία, τους ψάλτες της, τους κληρικούς και στον π. Μάξιμο ιδιαίτερα. Ο άγιος βοήθειά σας και σε όλους μας!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και απο μενα Χρονια Πολλα στον π. Μαξιμο (και σε ολους τους συντελεστες) για την εορτη του Ιερου Ναου του Αγιου Λουκα Πατησιων , στον οποιο επιτυχως προϊσταται .
Ως εορτιον ''δωρακι'' , επισυναπτω δυο υμνους απο την ακολουθια του εσπερινου .
Ψαλλει ο αειμνηστος εκ Κωνσταντινουπολεως πρωτοψαλτης Γεωργιος Συρκας με την χορωδια του .

Και Του Χρονου .
 

Attachments

  • 01=2'44''=ΣΥΡΚΑΣ Γ=Προσομοια εσπερινου Πλ.ΔοςRe1.mp3
    1.3 MB · Views: 25
  • 02=5'40''=ΣΥΡΚΑΣ Γ=Δοξα εσπερινου Πλ.ΒοςRe1.mp3
    2.6 MB · Views: 24

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
πριν το τέλος, ο προσκεκλημένος επίσκοπος (Μελίτων) χειροθέτησε τρεις αναγνώστες. Κανονική χειροτονία: ένδυση, κουρά, ευχές, Άξιος κλπ.
Πριν από λίγο έλαβα ένα ΠΜ που με εξέπληξε και με συγκίνησε. Πού να φανταστώ ο άμοιρος ότι ο ένας από τους τρείς νέους αναγνώστες, για τον οποίο φώναζα κι εγώ το Άξιος χωρίς να τον γνωρίζω, ήταν μέλος του φόρουμ.
Ας το αναφωνήσουμε όλοι από καρδιάς το Άξιος! για τον Κωνσταντίνο Βαγενά! Πάντα άξιος Κώστα.

ΥΓ Τι είναι το πιο σπουδαίο για να ευχηθώ; Άντε, με το καλό και οφφικιάλιος....
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Πριν από λίγο έλαβα ένα ΠΜ που με εξέπληξε και με συγκίνησε. Πού να φανταστώ ο άμοιρος ότι ο ένας από τους τρείς νέους αναγνώστες, για τον οποίο φώναζα κι εγώ το Άξιος χωρίς να τον γνωρίζω, ήταν μέλος του φόρουμ.
Ας το αναφωνήσουμε όλοι από καρδιάς το Άξιος! για τον Κωνσταντίνο Βαγενά! Πάντα άξιος Κώστα.

ΥΓ Τι είναι το πιο σπουδαίο για να ευχηθώ; Άντε, με το καλό και οφφικιάλιος....


Άξιος Κώστα!!!
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Πριν από λίγο έλαβα ένα ΠΜ που με εξέπληξε και με συγκίνησε. Πού να φανταστώ ο άμοιρος ότι ο ένας από τους τρείς νέους αναγνώστες, για τον οποίο φώναζα κι εγώ το Άξιος χωρίς να τον γνωρίζω, ήταν μέλος του φόρουμ.
Ας το αναφωνήσουμε όλοι από καρδιάς το Άξιος! για τον Κωνσταντίνο Βαγενά! Πάντα άξιος Κώστα.

ΥΓ Τι είναι το πιο σπουδαίο για να ευχηθώ; Άντε, με το καλό και οφφικιάλιος....

Ευχαριστώ πολύ τον Γιώργο για τις ευχές του και τα λόγια του που και μένα με συγκίνησαν!

Και είναι ευκαιρία να ευχαριστήσω και δημόσια τον πατέρα Μάξιμο για την αγάπη με την οποία με περιέβαλε από την πρώτη στιγμή της γνωριμίας μας, μία από τις εκφράσεις της οποίας ήταν και η πρωτοβουλία και η φροντίδα και η σπουδή με την οποία επιμελήθηκε τα της χειροθεσίας μου στο πλαίσιο της πανηγύρεως του Αγίου Λουκά, πανήγυρη η οποία τελέστηκε με μεγάλη λαμπρότητα, μεγαλοπρέπεια αλλά και κατάνυξη, έτσι όπως αρμόζει.

Ευχαριστώ πολύ, πάτερ! :wink:
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Να ευχηθούμε όλοι στον π. Μάξιμο ο Κύριος να του χαρίζει πάντοτε υγεία και προκοπή βίου , ωστε να υπηρετεί στον περικαλλέστατο αυτό Ναό θεοφιλέστατα και με την εν Χριστώ αγάπη του, να βοηθά και να αναπαύει πολλές ψυχές σε μια όντως "δύσκολη" περιοχή της Αθήνας σ' αυτούς τους ακόμη πιο "δύσκολους" καιρούς...Κωνσταντίνε Βαγενά να' σαι κι εσύ πάντα γερός και αν ο Κύριος το επιθυμεί ίσως σε λίγα χρόνια να σου ξαναφωνάξουμε "Άξιος":wink:
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Και βέβαια, μην ξεχνάμε και τον ιεροδιάκονο Χρήστο Βλάχο, μέλος του φόρουμ, που κι αυτός ήταν εκεί. Έκανε μάλιστα και τις εκφωνήσεις, που προτίθεμαι να τις ανεβάσω. Και του χρόνου άγιε διάκονε.

ΥΓ1 Κάποιος μου είπε ότι στη χειροθεσία αναγνώστη δεν φωνάζουμε Άξιος. Πάντως έτσι έγινε. Έγινε μάλιστα και κουρά, όπως σε μοναστήρι. Κανονικότατα.

ΥΓ2 Αν κάποιος είναι κοντός, ας μην κάνει παρέα με τον Κων/νο Βαγενά...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀνάμεικτα συναισθήματα μοῦ προξενήθηκαν ἀπό τό «ρεπορτάζ» τοῦ Γιώργου. Μέ πειράζει πραγματικά πού δέν φανερώνεται, ὅπως τόσα μἐλη πού ἔχουν ἔρθει στό ναό, ἀπ᾿ τήν ἄλλη τόν εὐχαριστῶ γι᾿ αὐτά πού ἔγραψε καί τά ἠχητικά πού διέσωσε, γιατί δέν γράφτηκε τίποτε (ἀπ᾿ ὅσο ξέρω, ἄν καί ἔγιναν ἀντιληπτά κάποια μαγνητοφωνάκια στό δεξιό ἀναλόγιο). Δέν ἦταν δικό μου τό ΠΜ. Τά περί τῶν χειροθεσιῶν καί ἰδιαίτερα τοῦ Κωνσταντίνου εἶχα καί ἔχω τήν πρόθεση νά ἀνοίξω ἄλλο θέμα, ὅταν θά εἶμαι ἕτοιμος μέ φωτογραφικό κυρίως ὑλικό, γιά νά γράψω καί ξεχωριστά περί αὐτοῦ τοῦ παιδιοῦ, πού ἔχει πολλά χαρίσματα καί ἐκτιμήθηκε ἀπό ὅλους μας στό ναό. Τά περί χειροθεσίας του τά εἶχα ἀνακοινώσει (ἀπό πλευρᾶς μελῶν τοῦ φόρουμ) μόνον στόν Βασίλη Ἀγροκώστα καί αὐτό συμπτωματικά, ὅταν μιλήσαμε τηλεφωνικά λίγο πρίν τόν πανηγυρικό ἑσπερινό, πού μέ πῆρε γιά εὐχές. Τότε εἴχαμε καί τήν πληροφορία ὅτι ὁ Μακαριώτατος δέν θά μποροῦσε τελικά νά ἔλθει καί ἔστελνε τόν Βοηθό Ἐπίσκοπο Μαραθῶνος κ. Μελίτωνα, μέ τήν ἐντολή νά τελέσει καί τίς χειροθεσίες πού τοῦ εἶχα προτείνει καί εἶχε ἐγκρίνει.

Εὐχαριστῶ ὅλους ὅσους μέ ὁποιοδήποτε τρόπο μοῦ εὐχήθηκαν γιά τήν πανήγυρη τοῦ ναοῦ, ἀλλά ἰδιαίτερα ὅσους προσῆλθαν καί εἶδα· ἐξαιροῦνται οἱ ἀφανεῖς... τούς ὁποίους κι αὐτούς εὐχαριστῶ. Ἀπό πλευρᾶς μελῶν τοῦ φόρουμ στό δεξιό ἀναλόγιο ἦταν οἱ Κων/νος Βαγενᾶς καί Ἀνδρέας Παντελίδης. Στό ἀριστερό οἱ Ἠλίας Φραγκάκης καί Στέφανος Σουλδᾶτος. Ἐκτός τοῦ Ἠλία, οἱ λοιποί ἔχουν ἔρθει καί ἄλλες φορές στό ναό.

Εὐχαριστῶ ἰδιαίτερα τόν Ἄρχοντα Πρωτοψάλτη τῆς Ἁγιωτάτης Ἀρχιεπισκοπῆς ΚΠόλεως, Πρωτοψάλτη τοῦ Ἱ. Ν. Ἁγίας Εἰρήνης ὁδ. Αἰόλου καί Διευθυντή καί Χοράρχη τῆς ΕΛ.ΒΥ.Χ. κ. Λυκοῦργον Ἀγγελόπουλον, πού προσῆλθε γιά μιά ἀκόμη φορά στό ναό μας καί στήν πανήγυρη, μέ τόν ὁποῖο συνδέομαι ἀπό παλιά, ὅπως ἔχω ξαναγράψει.

Εὐχαριστῶ θερμά τόν σεβαστό καί ἀγαπητό μου κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη γιά τά πάντοτε καλά του λόγια καί τήν ἀφιέρωση.

Ἀναφορικά μέ τήν ἀκολουθία τοῦ ἑσπερινοῦ (ἀφοῦ ἡ μέχρι τώρα ἐνημέρωση εἶναι ἀπό τοῦ «Καταξίωσον») ἐψάλη τό «Μακάριος ἀνήρ» (α΄ στάση) καί δέν ἐψάλησαν ἀνοιξαντάρια. «Κέλευσον» ἀπό παιδάκι, μαθητοῦδι τοῦ λαμπαδαρίου μας Κυριάκου Στάντζου, γιά τόν ὁποῖον ἔχω ξαναγράψει καί ὁ ὁποῖος ἀπέσπασε τά συγχαρητήρια καί ἀπό τόν Μητροπολίτη Ἀχελώου κ. Εὐθύμιο μετά τή λειτουργία γιά τήν κατάρτιση παιδικοῦ χοροῦ κάτι σπάνιο γιά τά σημερινά δεδομένα. Σπάνιος εἶναι καί ὁ Κυριάκος γιά τά πολλά πού προσφέρει, γιά τόν χαρακτῆρα του καί τίς ἰκανότητές του. «Κύριε ἐκέκραξα» καί στιχολογία. Ἐκτενής καί πληρωτικά σέ ματζόρε (ἤ ὅπως ἀλλιῶς τό λέτε) πάντως ὄχι σέ πλ. α΄. Ἐπίσης ποῦ ἀκούστηκε τεριρέμ;

Ὀ π. Λάμπρος Ἀνδρεάκης, συμφοιτητής μου, πολύ καλός φίλος καί ἄριστος γνώστης τῆς ἐκκλησιαστικῆς μας μουσικῆς, καλλιφωνότατος ψάλτης μέ πολλές δραστηριότητες, γνωστές πιστεύω, γιά νά μήν ἐπεκτείνομαι. Ὁ π. Βαρνάβας Θεοχάρης (προϊστάμενος τοῦ Ἱ. Ν. ἁγ. Ἐλευθερίου) παιδί πού μεγάλωσε δίπλα μας μέχρι καί τή χειροτονία του, εἶναι ἡ ἐνορία του, καλλιφωνότατος. Στά παιδιά μας συγκαταλέγεται καί ὁ διάκονος τοῦ ναοῦ π. Χρῆστος.

Μετά τό τέλος τοῦ ἑσπερινοῦ ἀκολούθησε ψαλτική τράπεζα σέ παρακείμενη ταβέρνα μέ «οἰκοδεσπότες» τούς ψάλτες τοῦ ναοῦ (τῇ ἐντολῇ μου) καί συνδαιτημόνες ὅλους τούς προαναφερθέντες πού πλαισίωσαν τά ψαλτήρια καί ὅσους ἄλλους ψάλτες εἶχαν προσέλθει. Ὁ Ἄρχοντας εἶχε φέρει μαζί του καί τρεῖς νέους μαθητές του. Συνολικά περί τά 20 ἄτομα. Οἱ ἱερεῖς, ἐπίτροποι, λοιποί συνεργάτες μετά τοῦ ἐπισκόπου δεξιωθήκαμε στήν αἴθουσα τοῦ ναοῦ.

Αὐτά τά ὀλίγα... μέ ἀφορμή τό μήνυμα τοῦ Γιώργου, ἀπό τόν ὁποῖο (καί ὅποιον ἄλλον) περιμένουμε καί τά ὑπόλοιπα ἠχητικά. Κρῖμα πού δέν ἦταν καί ἀπό τήν ἀρχή. Ἀναμετάδοση δέν εἶχε. Μᾶς εἶπαν ὅτι εἶχε προγραμματισθεῖ γιά τό πρωί, ἀλλά μετά βγῆκε ἡ ἐπισκοπική χειροτονία.

Ἡ πρεσβεία και ἡ βοήθεια τοῦ εὐαγγελιστοῦ Λουκᾶ νά εἶναι μαζί μέ ὅλους καί ὅλες σας!


 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Πόσο ζηλεύω που δεν ήμουν εκεί... Ίσως του χρόνου ποιός ξέρει; Πάντως έτσι γίνονται αληθινά πανηγύρια!!!

Εμείς στον Αγ. Δημήτριο Βόλου προετοιμάζουμε το δικό μας πανηγύρι την ερχόμενη Κυριακή το απόγευμα και Δευτέρα πρωί. Απ' ότι με πληροφόρησαν, στον εσπερινό θα χοροστατήσει ο Σεβασμιώτατος ποιμενάρχης μας κκ Ιγνάτιος ενώ το πρωί ο πρώην Πειραιώς Καλλίνικος.

Σας προσκαλώ και σας περιμένω όλους...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τελειώνοντας, επισυνάπτω ό, τι λίγα μπόρεσα να ηχογραφήσω (ενσωματώνοντας και 2 προηγούμενα μέλη για να υπάρχει πληρότητα), εκτός από τα μετά το Δι' ευχῶν γιατί υπήρχε φασαρία. Επειδή η λήψη είναι από τον φυσικό ήχο του ναού και ο ναός ήταν μεγάλος και κατάμεστος, δεν υπάρχει πολλή ακρίβεια (ειδικά ο αριστερός χορός είναι αδικημένος, γιατί τα μικρόφωνα είχαν στηθεί για να πιάνουν χορωδία, αλλά μπροστά ήταν τα παιδάκια και τα μικρόφωνα, ως γνωστόν, είναι πιο ευαίσθητα στις οξείες φωνές).
Στις εκφωνήσεις είναι ο ιεροδιάκονος Χρήστος Βλάχος, αγαπητό μέλος του φόρουμ (όντως σε πλ.δ αρχικά και μετά σε πλ.α, αλλά εμένα μου είχε μείνει στο νου ο πλ.α της αρτοκλασίας με τα αγιορείτικα Κύριε ελέησον...).
Όσο για τα τεριρέμ, εψάλησαν στο τέλος της ακολουθίας: ένα σε πλ.α από τον δεξιό ψάλτη και ένα από τον αριστερό χορό, το Μαρία (γ ήχος) του Μπερεκέτη με το τεριρέμ (σε τετράσημο, αν θυμάμαι καλά). Αυτά δεν μπορώ να τα ανεβάσω, γιατί υπήρχε φασαρία.
Και του χρόνου!
 

Attachments

  • 00 Πληρωτικά.mp3
    3.4 MB · Views: 41
  • 01 Χριστού τον μαθητήν (Ιδιόμελο Λιτής). ήχ. α΄.mp3
    3.3 MB · Views: 26
  • 02 αρτοκλασία.mp3
    6.5 MB · Views: 28
  • 03 Θεοτόκε Παρθένε (αρτοκλασίας).mp3
    3.2 MB · Views: 19
  • 04 Απόστιχα αναστάσιμα.mp3
    2.6 MB · Views: 35
  • 05 Δοξαστικό. Και νύν..mp3
    4.9 MB · Views: 41
  • 06 Απολυτίκια.mp3
    2.6 MB · Views: 22
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Όσο για τα τεριρέμ, εψάλησαν στο τέλος της ακολουθίας: ένα σε πλ.α από τον δεξιό ψάλτη και ένα από τον αριστερό χορό, το Μαρία (γ ήχος) του Μπερεκέτη με το τεριρέμ (σε τετράσημο, αν θυμάμαι καλά). Αυτά δεν μπορώ να τα ανεβάσω, γιατί υπήρχε φασαρία.
Και του χρόνου!
Εὐχαριστοῦμε Γιῶργο κι ὅ,τι ἐπιθυμεῖς!
Ὁ δεξιός ἔφυγε ἀμέσως μετά τήν ἀπόλυση γιά τήν συνάντηση. Μέ τήν προτροπή μου νά ψάλλουν κάτι, καθ᾿ ὅν χρόνον ὁ Θεοφιλέστατος θά διένειμε τόν ἄρτο, ὁ στό δεξιό ἀναλόγιο εὑρισκόμενος πρώην ἀριστερός μας καί βαφτισιμιός τοῦ Δάσκαλου Μανώλη Χατζημάρκου αὐτοσκεδίασε σέ τεριρέμ. Μετά ὄντως ὁ ἀριστερός χορός εἶπε κάτι, ἀλλά δέν παρακολουθοῦσα· εἶχα ἄλλα. Ὁ Θεοφιλέστατος μοίρασε 2.500 ἀρτίδια.


 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Ο Θεός δια πρεσβειών του Αγίου ενδόξου αποστόλου και ευαγγελιστού Λουκά του ιατρού και αγάπητου, να ευλογεί τη ζωή και διακονία όλων μας.


Ευχαριστώ το Θεό που με αξίωσε να Τον διακονώ απο το θυσιαστήριο του ναού του Ευαγγελιστού Λουκά, ενορίας μου που απο μικρό παιδί τα βήματα και το σημείο αναφοράς μου είναι εκεί. Εκεί οι πνευματικές αναζητήσεις αλλά και η εκπλήρωση κάθε ευσεβούς πόθου .

Σε αυτή τη πανύγηρι και στον εσπερινό της παραμονής χοροστάτησε όπως αναφέρθηκε ο θεοφιλέστατος επίσκοπος Μαραθώνος Μελίτων, δια των χειρών του οποίου, σεπτή κελέυσει και εντολή του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου κυρού Χριστοδούλου (κάτω απο άλλες συνθήκες αύριο εόρταζε το εκκλησιαστικό του όνομα, ο Θεός να τον αναπαύει εν χώρα ζώντων) χειροτονήθηκα διάκονος.

Πλάι στο γέροντά μου Αρχιμ. Μάξιμο Ματθαίο, κοντά σε σεβαστούς πατέρες και αδελφούς, παλαιότερα σε προαπελθόντες μακαριστούς πατέρες (πρωτοπρεσβύτερος Αυγερινόπουλος Νικόλαος , έχει γίνει μνεία της προσωπικότητός του στο forum ).

Ιδιαιτέρως ευχαριστώ εκ μέσης καρδίας τον αγάπητο Γεώργιο Μ, για τα λόγια του· η εκτίμηση είναι αμοιβαία, αλλα και για το υλικό που με συγκίνηση διάβασα και άκουσα!
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀνεβάζω κάποιες φωτογραφίες ἀπό τήν πανήγυρη καί συγκεκριμένα ἀπό τόν ἑσπερινό.
Ὁ ἐπίσκοπος (23), παιδιά τοῦ Κέντρου Νεότητος μέ τή σημαία καί ἄλλα παιδάκια (35, 36, 37, 44, 45, 75), τά παιδιά - μαθητές τοῦ Κυριάκου πού εἶπαν τό Κέλευσον (66, 67, 68).
Δεξιό ἀναλόγιο· Πρωτοψάλτης Μιχ. Καραγιάννης, Ἀνδρέας Παντελίδης, Κων/νος Βαγενᾶς (93, 95).
Ἀριστερό ἀναλόγιο· Λαμπαδάριος Κυριάκος Στάντζος, Ἠλίας Φραγκάκης, Στέφανος Σουλδάτος -δεξιά του-, Λυκοῦργος Ἀγγελόπουλος -ἀριστερά του- (129, 130).

ΥΓ. Θά συνεχίσω καί μέ κάποιες ἄλλες.
 

Attachments

  • 0023.JPG
    1 MB · Views: 77
  • 0035.JPG
    1.1 MB · Views: 46
  • 0036.JPG
    1.4 MB · Views: 46
  • 0037.JPG
    1.4 MB · Views: 27
  • 0044.JPG
    1 MB · Views: 32
  • 0045.JPG
    935.2 KB · Views: 27
  • 0075.JPG
    1.6 MB · Views: 23
  • 0066.JPG
    1 MB · Views: 39
  • 0067.JPG
    1.3 MB · Views: 33
  • 0068.JPG
    1.3 MB · Views: 24
  • 0093.JPG
    1.3 MB · Views: 95
  • 0095.JPG
    1.3 MB · Views: 71
  • 0129.JPG
    1.1 MB · Views: 102
  • 0130.JPG
    1.2 MB · Views: 81
  • 0132.JPG
    2 MB · Views: 51
  • 0133.JPG
    1.7 MB · Views: 43
Last edited:

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
παιδιά τοῦ Κέντρου Νεότητος μέ τή σημαία καί ἄλλα παιδάκια (35, 36, 37, 44, 45, 75), τά παιδιά - μαθητές τοῦ Κυριάκου πού εἶπαν τό Κέλευσον (66, 67, 68).
Δεξιό ἀναλόγιο· Πρωτοψάλτης Μιχ. Καραγιάννης, Ἀνδρέας Παντελίδης, Κων/νος Βαγενᾶς (93, 94, 95).
Ἀριστερό ἀναλόγιο· Λαμπαδάριος Κυριάκος Στάντζος, Ἠλίας Φραγκάκης, Στέφανος Σουλδάτος -δεξιά του-, Λυκοῦργος Ἀγγελόπουλος -ἀριστερά του- (129, 130).

Πολλή νεολαία στον Άγιο Λουκά!!! Ειδικά στο αριστερό αναλόγιο...Νομίζω π. Μάξιμε πως ο Άγιος Λουκάς επιτελεί σοβαρό ενοριακό κι όχι μόνο έργο και πρέπει να είναι απ' τους λίγους Ναούς που δε θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα εύρεσης ιεροψάλτη στο μέλλον(ο Κυριάκος να'ν' καλά):wink:
 
Top