Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Σημερινό! (11/8 ἑσπερινός 12ης καί μεγάλη παράκληση)
Ἡ ὥρα τῶν ἀπολυτικίων: Ἐκτός τοῦ ὅτι δέν ψάλλεται ὀρθόν ἀπολυτίκιον ἁγίου, τό εὐτράπελο εἶναι ἡ "ἀπορία ψαλτῶν" μέ καθυστέρηση 30΄΄ γιά τό τί θά ποῦν στό Δόξα, Καὶ νῦν... Ἀπολαῦστέ το (ὑπῆρχε καί τηλεοπτική ἀναμετάδοση...)


ΥΓ. Βέβαια ἄν γνώριζε καί ὁ ἱερέας θά τούς τό "σφύραγε"... Ἀλλ᾿ ἔχουμε πεῖ: Ἄν γνώριζαν οἱ παπᾶδες τυπικό, θά γνώριζαν κι οἱ ψάλτες...
Η στιγμιαία αμηχανία δέν δείχνει άγνοια.
Στον οποιοδήποτε μπορεί να συμβή αυτό!
Και κάτι άλλο πάτερ Μάξιμε!
Στον ναό αυτό δεν σφυράει κανένας σε κανένα.
Μετά που μου το είπανε τοανεγνώρισα και γώ το λάθος μου.
Και βεβαίως η προτροπή προς απόλαυση τι άραγε να υποκρύπτη ;
Η τηλεοπτική αναμετάδοση αποδεικνύει το μέγεθος της... άγνοιάς μου.οκ.
Πάντως αν είναι να το απολαμβάνετε και να συγκαλείτε και άλλους σέ τέτοιες απολαύσεις να το επαναλαμβάνω και επίτηδες.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Η στιγμιαία αμηχανία δέν δείχνει άγνοια.
Στον οποιοδήποτε μπορεί να συμβή αυτό!
Και κάτι άλλο πάτερ Μάξιμε!
Στον ναό αυτό δεν σφυράει κανένας σε κανένα.
Μετά που μου το είπανε τοανεγνώρισα και γώ το λάθος μου.
Και βεβαίως η προτροπή προς απόλαυση τι άραγε να υποκρύπτη ;
Η τηλεοπτική αναμετάδοση αποδεικνύει το μέγεθος της... άγνοιάς μου.οκ.
Πάντως αν είναι να το απολαμβάνετε και να συγκαλείτε και άλλους σέ τέτοιες απολαύσεις να το επαναλαμβάνω και επίτηδες.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Παρακαλῶ!!!
Ὁ καθένας μπορεῖ νά βγάλει τά συμπεράσματά του ἀπό τήν ἀπάντησή σας...
Ἐγώ θυμήθηκα αὐτό τό μήνημα ἀπό τή σημερινή σας ἀνάρτηση, ὅπου δηλώσατε τήν ἰδιότητά σας ὡς Α ψάλτης καθεδρικού ναού Κοιμήσεως Θεοτόκου Ν. Φιλαδελφείας !
Συγχαρητήρια γι᾿ αὐτή τήν ἀνάληψη !!!
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Παρακαλῶ!!!
Ὁ καθένας μπορεῖ νά βγάλει τά συμπεράσματά του ἀπό τήν ἀπάντησή σας...
Ἐγώ θυμήθηκα αὐτό τό μήνημα ἀπό τή σημερινή σας ἀνάρτηση, ὅπου δηλώσατε τήν ἰδιότητά σας ὡς Α ψάλτης καθεδρικού ναού Κοιμήσεως Θεοτόκου Ν. Φιλαδελφείας !
Συγχαρητήρια γι᾿ αὐτή τήν ἀνάληψη !!!
1978. Η Αγ. Σοφία στη Θεσσαλονίκη έχει πάθει ζημιά απο το σεισμό και οι ακολουθίες γίνονται στο δεξιό κλίτος.
Δασκαλε, του λέμε, δεν είπαμε καταβασίες..
Λυπημένος μας λέγει: Αντε να δούμε τι άλλο θα πάθουμε ακόμη!
Αλλη φορά έχουμε τέταρτο ήχοκαι στη μικρά είσοδο ξεκινάει Τον Συνάναρχον Λόγον..
Και μετά και μειςακολουθήσαμε.
Πολλά μπορούν να μας συμβούν επι του αναλογίου...κάποια μπορεί να μας τα επιτρέπει Μεγαλοδύναμος προς ταπείνωσιν.
Αναλόγως πως ο καθείς τα εισπράττει και τα αντιπετωπίζει είτε διδασκόμενος είτε απολαμβάνων.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Παρακαλῶ!!!
Ὁ καθένας μπορεῖ νά βγάλει τά συμπεράσματά του ἀπό τήν ἀπάντησή σας...
Ἐγώ θυμήθηκα αὐτό τό μήνημα ἀπό τή σημερινή σας ἀνάρτηση, ὅπου δηλώσατε τήν ἰδιότητά σας ὡς Α ψάλτης καθεδρικού ναού Κοιμήσεως Θεοτόκου Ν. Φιλαδελφείας !
Συγχαρητήρια γι᾿ αὐτή τήν ἀνάληψη !!!
Επίσης τα συγχαρητήρια τα δέχομαι όχι γι αυτήν τήν ανάληψη αλλά για την ανάληψη.
Κάθε Ναός όσο μικρός και αν είναι την Μεγαλοπρέπεια το Υψίστου ομοίως υμνεί.
Ετσι και σείς το Θεωρείτε.Σίγουρα.
Διότι ο μεγάλος και περίφημος ναός δεν περιποιεί τιμή ούτε στούς ψάλτες ούτε καταξιώνει την ιερωσύνη των Ιερέων.
Ψάλλω πολλές φορές σε χωριά και συναντώ πρακτικούς ψάλτες με πολλές ατέλειες

Και τί λοιπόν ; Στην Γορτυνία για κάθε επτά που πεθαίνουν γεννιέται ΕΝΑΣ.Ο ναός τους λειτουργεί κάθε Πέντε Κυριακές.
Εκεί να πάη κάποτε η τηλεόραση
Μετά θαναι για να κλαίμε και όχι να απολαμβανουμε τις ατέλειες.
Και ο καθένας ας κάνη και την αυτοκριτική του ...

Πρίν δύο χρόνια βρέθηκα σε ένα Χωριό του Ταϋγέτου παραμονή της Παναγίας.
Εψαλα όλη την ακολουθία μόνος πανυγηρικά.
Ο πατήρ Αντώνιος 84 ετών, καλλιφωνότατος μου λέγει στο τέλος!
Α ρε Θόδωρε , 40 χρόνια είχα να τα ακούσω ετσι. Φύγανε απ το Καφενείο μικροί και μεγάλοι και ήρθαν στο ναό. Ψυχούλες στερημένες την ζωή της Εκκλησίας μας...

Μια φορά έψαλα σε φυλακή.Ηρθε ένας κρατούμενος να ψάλλη μαζίμου Η ψυχούλα.
Κρεμάστηκαν οι κρατούμενοι στα κάγκελα να ακούνε!
Μου λεγει ο Ιερέας θα ξανάρθης;
Ξαναπήγα.Είχε εξομολογήσει..200 άτομα!
Ψάλλαμε. Κοινωνήσανε.
Μετά απο 3-4 μήνες με κάλεσαν μέσα στη φυλακή όπου εβαπτίσθη μουσουλμάνος!

Τελικά πολλά ευτράπελλα έχει η Ψαλτική μόνο που ...δεν τα δείχνει όλα η τηλεόραση!

Νάσαι καλά πάτερ Μάξιμε που μ έδωσες τέτοια αφορμή.
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Σημερινό! (11/8 ἑσπερινός 12ης καί μεγάλη παράκληση)
Ἡ ὥρα τῶν ἀπολυτικίων: Ἐκτός τοῦ ὅτι δέν ψάλλεται ὀρθόν ἀπολυτίκιον ἁγίου, τό εὐτράπελο εἶναι ἡ "ἀπορία ψαλτῶν" μέ καθυστέρηση 30΄΄ γιά τό τί θά ποῦν στό Δόξα, Καὶ νῦν... Ἀπολαῦστέ το (ὑπῆρχε καί τηλεοπτική ἀναμετάδοση...)

Παρακαλούν τήν Παναγία φορώντας φίμωτρα.
Ψεύτη ντουνιά..
.:mad::mad::mad::mad:
 

ΠΜΧ

...
Σε γάμο γνωστών μου, στον οποίο είχα πάει και εγώ, την ώρα που οι ψάλτες, μετά το μυστήριο, έψαλλαν το "εν τη ερυθρά", ένα παιδάκι, που βρισκόταν μάλλον στο ιερό, άρχισε να απαγγέλλει μουσικά, από μικροφώνου:

"Του δείπνου σου του μυστικού...!"
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Οπου υπάρχει αγία τράπεζα ....

Ούτε βέβαια και ο «μικρός και κατανυκτικός ναός» χαρίζει από μόνος του μπόνους ευσέβειας και ταπείνωσης ή όπως έλεγε ένας γέροντας, δεν κάνει ο τόπος τον άνθρωπο αλλά ο τρόπος.
 

Νεοκλης

New member
Σε βάπτιση ... σημερινό....
Προσκυνώ Πατέρα Υιό και Άγιον Πνεύμα, Τριάδα ομοούσιον και αχάριστον....
Πρέπει να ήταν αλλοδαπή...
Η αλήθεια είναι ότι σε βαφτίσεις ακούς πολλά παράξενα. και στο πιστεύω. έχω ακούσει........ Καλή σας μέρα
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Δύο προηγούμενα μηνύματα εκτός θέματος διαγράφηκαν. Παρακαλούμε να περιορίζεστε στα πλαίσια των θεμάτων και πάντως να γνωρίζετε ότι το (παγκόσμιο και οικουμενικό) Ψ αδυνατεί να λύσει προβλήματα που σάς απασχολούν γενικότερα. Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Μετά ἀπό ἀναφορές, τρία μηνύματα διαγράφηκαν ὡς ἐκτός θέματος. Εἰρωνικά θά πρόσθετα καί κουραστικές ἐπαναλήψεις καί πάντως καμμία σχέση μέ τόν τίτλο τοῦ θέματος. Εὐχαριστῶ.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
[Σημείωμα συντονιστή] Μετά ἀπό ἀναφορές, τρία μηνύματα διαγράφηκαν ὡς ἐκτός θέματος. Εἰρωνικά θά πρόσθετα καί κουραστικές ἐπαναλήψεις καί πάντως καμμία σχέση μέ τόν τίτλο τοῦ θέματος. Εὐχαριστῶ.
Πολύ καλά κάνατε πάτερ και τα διαγράψατε, αυτό ακριβώς περιμέναμε, είστε εντός θέματος (y):giggle::geek:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πολύ καλά κάνατε πάτερ και τα διαγράψατε, αυτό ακριβώς περιμέναμε, είστε εντός θέματος (y):giggle::geek:
Κι αὐτό διαγράφετε κανονικά —σύμφωνα μέ τούς κανόνες τοῦ φόρουμ— Εὐάγγελε..
Καί μέ εἰρωνεύεσαι...
Τά ἀφήνω... καί σέ ἀφήνω στήν κρίση τῶν μελῶν καί τῶν ἐπισκεπτῶν...
Μπορεῖς νά ἀνοίξεις θέμα στό ὑποφόρουμ Ψάλτες και Ιερείς.
Ἐγώ ἔχω τοποθετηθεῖ ἐπ᾿ αὐτῶν καί μπορῶ νά ξαναγράψω.
 
Top