Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Alex_Louk

Νέο μέλος
Καλά, δε πρόκειται περί του ψαλτήρι, κι όμως o_O🥴
Ο σχολιαστής είδε το y στο Kyrie Eleison και σου λέει ουαλικά είναι, και με το δίκιο του ο άνθρωπος, τόσα y που έχουν αυτοί οι Ουαλοί, δεν τα έχουν όλες οι άλλες γλώσσες μαζί 😀
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Άρα λοιπόν έρχεται και σε εμάς ο Ιωάννης AIκελλαρίδης; :unsure:o_O


Αυτό ονομάζεται η παρακμή.
 

Attachments

  • B76A21E9-C89E-4ABA-9AD3-F3A44989F15E.jpeg
    B76A21E9-C89E-4ABA-9AD3-F3A44989F15E.jpeg
    1.2 MB · Views: 129

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μερικές "Πηγές της Βυζαντινής μουσικής" είναι τόσο πηγές που γεμίζουν βυτιοφόρα.
Παρακαλώ Like γιατί άφησα τιμόνι και έβαλα πόδι στο δρόμο για να τη βγάλω.
(Το τελευταίο στοιχίζει αν είσαι ποδηλάτης στη πόλη)
 

Attachments

  • IMG_20230614_100715_302.jpg
    IMG_20230614_100715_302.jpg
    3.9 MB · Views: 189

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μερικές "Πηγές της Βυζαντινής μουσικής" είναι τόσο πηγές που γεμίζουν βυτιοφόρα.
Παρακαλώ Like γιατί άφησα τιμόνι και έβαλα πόδι στο δρόμο για να τη βγάλω.
(Το τελευταίο στοιχίζει αν είσαι ποδηλάτης στη πόλη)
Παρατονισμοί καί ἐπιδιορθώσεις... :p

(Νομίζω μᾶς εἶχαν ξαναδείξει μέ «ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ» :D )
 

ΠΑΝΑΓΗΣ

Μέλος

kermeniwts

Νέο μέλος
(από την ακολουθία του Ακαθίστου, Τετάρτη Εσπέρας)
Φτάνοντας στο τροπάριο "...κόχλος η τον θείον μαργαρίτην..."
Ρωτάω ένα παιδί του αναλογίου (τέλη δημοτικού/αρχές γυμνασίου, εκεί κοντά). "Τι είναι ο κόχλος";
"Ε....κόχλος είναι που κοχλάζει το αυγό"
Μου ήρθε ο συνειρμός "Θεοτόκε συ ει το μπρίκι, και ο Κύριος το αυγό".
Αφού έκανα που έκανα επίδειξη γνώσεων στο παιδάκι (κόχλος κοχύλι, που έχει μέσα τον Χριστό που είναι το μαργαριτάρι), σας παρακαλώ αν θέλετε να μου κάνετε και εσείς επίδειξη γνώσεων. Τα στρείδια έχουν μαργαριτάρι μέσα, όχι τα κοχύλια έτσι δεν είναι; Κάπου δεν μου κάθεται καλά η εξήγηση που έδωσα.
Το μαργαριτάρι είναι σκληρό υλικό το οποίο παράγεται από τους μαλακούς ιστούς (ιδίως τον μανδύα) ζωντανών μαλακίων με όστρακο. Όταν ένας κόκκος άμμου ή κάποιο παράσιτο, εισχωρήσει στο κοχύλι ενός στρειδιού,...
 
Πρόσφατο.
Των 3 Ιεραρχών, στη Λειτουργία, είχαμε εκκλησιασμό των σχολείων και ήταν όλα τα σχολεία του χωριού (το αδιαχώρητο πραγματικά, περισσότερα ηταν τα παιδιά του γυμνασίου), μετά το Πάτερ ημών, που το είπαμε όλοι μαζί τα παιδάκια του δημοτικού (ως συνήθεια από την πρωινή προσευχή που λένε στο σχολείο) είπαν το Δι ευχών με στόμφο και ήταν σίγουρα ότι τότε ήταν, αλλά απλά τους είπαμε ότι δεν το λέμε τώρα και μας κοιτούσαν περίεργα.
 
Top