Ενός ψεύδους μύρια έπονται

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δημητράκη να λείπουν οι εξυπνάδες και τα λακωνικά λογοπαίγνια.
Ταμπέλες εγώ δεν δέχομαι και όσοι με γνωρίζουν το ξέρουν καλά. Όλους τους εκτιμώ και από όλους παίρνω τα καλά.
Εσύ δεν με ξέρεις καθόλου. Οποία φιλική προσέγγιση σου έκανα πήγε στον βρόντο.
Ε, κάνε μας την χάρη λοιπόν.

Τα υπόλοιπα γράψτα ιδιαίτερως, αφού τα μνμ θα διαγραφούν ως προσωπικά ούτως ή άλλως.
Για να μην χαλάει και το θέμα.

Επαναλαμβάνω: ΔΕΝ ΕΙΠΑ ότι εσύ ο Καραϊκός δεν έχεις φίλους μη Καραϊκούς...

Δημητράκη να λείπουν οι εξυπνάδες και τα λακωνικά λογοπαίγνια.
Ταμπέλες εγώ δεν δέχομαι και όσοι με γνωρίζουν το ξέρουν καλά. Όλους τους εκτιμώ και από όλους παίρνω τα καλά.

Πού την είδες την ταμπέλα; Αν και όπως έχουμε γράψει, χρειάζεται πολλές φορές προς πιστοποίηση τουλάχιστον της πραγματικότητας και της ταυτότητας του περιγραφομένου...
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ποιο έχω χαμένο;
Αν είναι δυνατόν να είναι μέτρο φιλίας οι απόψεις περί μουσικής.
κ. Ηλία, ο αείμνηστος ερευνητής, κι όχι μόνο, Σ. Καράς, ήταν πιο μπροστά από την εποχή του! Ίσως κι' από τη δική μας!
Οπότε, μη στενοχωριέσαι εάν απλοί Ιεροψάλτες δεν κατανόησαν και δεν κατανοούν το τι έλεγε και το τι έκανε.......
Μετά από αιώνες, ίσως οι επόμενοι από εμάς, να τον δικαιώσουν!
Εξ' άλλου, η μετά θάνατο δικαίωση και αναγνώριση των απόψεων και των ιδεών έχει γίνει πολλάκις, σε σημαντικές μορφές επιστημόνων στην παγκόσμια ιστορία!:wink:
 
κ. Ηλία, ο αείμνηστος ερευνητής, κι όχι μόνο, Σ. Καράς, ήταν πιο μπροστά από την εποχή του! Ίσως κι' από τη δική μας!
Οπότε, μη στενοχωριέσαι εάν απλοί Ιεροψάλτες δεν κατανόησαν και δεν κατανοούν το τι έλεγε και το τι έκανε.......
Μετά από αιώνες, ίσως οι επόμενοι από εμάς, να τον δικαιώσουν!
Εξ' άλλου, η μετά θάνατο δικαίωση και αναγνώριση των απόψεων και των ιδεών έχει γίνει πολλάκις, σε σημαντικές μορφές επιστημόνων στην παγκόσμια ιστορία!:wink:
Δεν έχω τέτοια προβλήματα Νεκτάριε. Ούτε με απασχολούν ιδιαίτερα αυτά που αναφέρεις. Απλά έπρεπε το πρώτο μου μήνυμα να το στείλω προσωπικά στο Βαγγέλη και όχι δημόσια.
 
κ. Ηλία, ο αείμνηστος ερευνητής, κι όχι μόνο, Σ. Καράς, ήταν πιο μπροστά από την εποχή του! Ίσως κι' από τη δική μας!
Οπότε, μη στενοχωριέσαι εάν απλοί Ιεροψάλτες δεν κατανόησαν και δεν κατανοούν το τι έλεγε και το τι έκανε.......
Μετά από αιώνες, ίσως οι επόμενοι από εμάς, να τον δικαιώσουν!
Εξ' άλλου, η μετά θάνατο δικαίωση και αναγνώριση των απόψεων και των ιδεών έχει γίνει πολλάκις, σε σημαντικές μορφές επιστημόνων στην παγκόσμια ιστορία!:wink:
το Πατριαρχειο και η Εκκλησια της Ελλαδος δεν καταλαβαν?
αν καποτε τον δικαιωσουν τοτε ακολουθουμε.
μεχρι τοτε απορριπτουμε
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ενός κακού (θέματος) αρχομένου,
μυρία (προβληματικά μηνύματα) έπονται...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ενός κακού (θέματος) αρχομένου,
μυρία (προβληματικά μηνύματα) έπονται...

Πρόσθεσε παντοειδή: προκλητικά, ειρωνικά, άστοχα, ψευδοδιδασκαλικά, ψευδή κ όλα όσα (δεν) είδαμε...

Αλλά, αγαπητέ, μήπως και ουχ 'Ενός σκληρού θέματος αρχομένου, πολλά (μύρια και μυρία) τε και διάφορα (προβληματικά, από θιγομένους και μη) ἕψονται...;.᾽᾽
 
Τα έχασα.
Αλλά, αυτό είναι δευτερεύον, εν προκειμένω.

ΥΓ Ισως με τους συνεχόμενους δανεισμούς των, κυρίως (ή μάλλον μόνο) σε φίλους αντι-Καρραικούς (δανείζομαι την εκφραση από το φόρουμ).

Εγώ πάντως στα είχα επιστρέψει :D:D:D
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Πρόσθεσε παντοειδή: προκλητικά, ειρωνικά, άστοχα, ψευδοδιδασκαλικά, ψευδή κ όλα όσα (δεν) είδαμε...

Αλλά, αγαπητέ, μήπως και ουχ 'Ενός σκληρού θέματος αρχομένου, πολλά (μύρια και μυρία) τε και διάφορα (προβληματικά, από θιγομένους και μη) ἕψονται...;.᾽᾽
Τελικά τι θέλεις να πεις;
Αστοχίες, καλή χρήση της Ελληνικής,
εξηγήσεις όπως βολεύουν;
Σε παρακολουθώ χρόνια κ τελικά
προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να σε καταλάβω.
Εκτός της αντιπάθειάς σου προς τους
τεράστιους Δασκάλους Καρά-Αγγελόπουλο
(αιωνία τους η μνήμη) κ την επίμονη ειρωνεία
σου που ΟΛΟΙ καταλαβαίνουμε αλλά
κακώς επιλεκτικά επιτρέπεται
πες μας τι προσφέρει το θέμα αυτό εκτός
απο διχόνοια-αντεγκλήσεις;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το μόνο που μπορεί να πει ο καθένας...είναι η συνταγή των μπαχαλάκηδων....δοκιμασμένη και αποτελεσματική. Δε σε βρίσκει σύμφωνο, αλλά την υπομένεις. Η σκοπιμότητα εξ άλλου είναι σαφέστατη...

δ.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
κ. Ηλία, ο αείμνηστος ερευνητής, κι όχι μόνο, Σ. Καράς, ήταν πιο μπροστά από την εποχή του! Ίσως κι' από τη δική μας!
Οπότε, μη στενοχωριέσαι εάν απλοί Ιεροψάλτες δεν κατανόησαν και δεν κατανοούν το τι έλεγε και το τι έκανε.......
Να υπενθυμίσουμε για πολλοστή φορά ότι, ανάμεσα στους απλούς ιεροψάλτες που δεν κατανόησαν τον αείμνηστο Καρά, περιλαμβάνεται και η Πατριαρχική Συνοδική Επιτροπή, που το Μάιο του 2012 χαρακτήρισε το έργο του "παρωχημένο" και "οθνείο προς την επικρατούσαν κανονικήν τάξιν της θεωρίας και πράξεως της εκκλησιαστικής ημών μουσικής" και μάλιστα καταδικάζει κάθε προσπάθεια διαδόσεως του θεωρητικού του.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
1. το Πατριαρχείο και η Εκκλησία της Ελλάδος δεν κατάλαβαν?
2. αν κάποτε τον δικαιώσουν τότε ακολουθούμε.
3. μέχρι τότε απορρίπτουμε
1. "Συγχαίρομεν θερμότατα και ευχαριστούμεν την «Ελληνικήν Βυζαντινήν Χορωδίαν», τα τε μέλη και τον ιδρυτήν και διευθυντήν αυτής φίλτατον κ. Αγγελόπουλον, ευλογούμεν δε ολοθύμως και αυτούς και το έργον των, ευχόμενοι και άλλας πολλάς λαμπράς παρουσίας εις πολλά έτη!"
(ΤΗΣ Α. Θ. ΠΑΝΑΓΙΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΟΥ κ. κ. Β Α Ρ Θ Ο Λ Ο Μ Α Ι Ο Υ ΕΙΣ ΤΟ ΜΕΓΑΡΟΝ ΜΟΥΣΙΚΗΣ - 4 Φεβρουαρίου 2010).
2. Οι επαΐοντες του χώρου αναγνωρίζουν την προσφορά και το έργο τους και τους τιμούν! Όπως, εδώ.
3. Μάλλον, ισχύει το: «Ἀνέγνως, ἀλλ᾿ οὐκ ἔγνως· εἰ γὰρ ἔγνως, οὐκ ἂν κατέγνως»! :eek:
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
1. "Συγχαίρομεν θερμότατα και ευχαριστούμεν την «Ελληνικήν Βυζαντινήν Χορωδίαν», τα τε μέλη και τον ιδρυτήν και διευθυντήν αυτής φίλτατον κ. Αγγελόπουλον, ευλογούμεν δε ολοθύμως και αυτούς και το έργον των, ευχόμενοι και άλλας πολλάς λαμπράς παρουσίας εις πολλά έτη!"
(ΤΗΣ Α. Θ. ΠΑΝΑΓΙΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΟΥ κ. κ. Β Α Ρ Θ Ο Λ Ο Μ Α Ι Ο Υ ΕΙΣ ΤΟ ΜΕΓΑΡΟΝ ΜΟΥΣΙΚΗΣ - 4 Φεβρουαρίου 2010).
Κάποιους όμως τους ενδιαφέρει τι είπε κάποτε ο Πατριάρχης για την ΕΛΒΥΧ και το θέτουν και στην υπογραφή τους στα μηνύματα... (δεν βολεύει βέβαια να θέσουν και το ανακοινωθέν της Πατριαρχικής συνόδου, για να φανεί εάν τα λόγια του Παναγιωτάτου ελέχθησαν από μουσικής απόψεως ή από καθαρή αβροφροσύνη, για τη γενικότερη προσπάθεια διάδοσης της βυζαντινής μουσικής, που μέχρι το τέλος της ζωής του πάλεψε ο αείμνηστος Λυκούργος Αγγελόπουλος)
2. Οι επαΐοντες του χώρου αναγνωρίζουν την προσφορά και το έργο τους και τους τιμούν! Όπως, εδώ.
Ενώ όσοι κρίνουν αντίθετα, δεν πα 'να γράφουν κατεβατά με μουσικά επιχειρήματα, είναι αυτομάτως μη επαΐοντες, ανάμεσά τους φυσικά και η Πατριαρχική Συνοδική Επιτροπή...
3. Μάλλον, ισχύει το: «Ἀνέγνως, ἀλλ᾿ οὐκ ἔγνως· εἰ γὰρ ἔγνως, οὐκ ἂν κατέγνως»! :eek:
Όντως, αυτό πραγματικά ισχύει για όσους κάνουν ότι δεν έχουν διαβάσει την ανακοίνωση της Πατριαρχικής Συνόδου. Τώρα, αν η τιμή στο Λυκούργο Αγγελόπουλο, που αφιέρωσε τη ζωή του στη μουσική μας, περιλαμβάνει και υιοθέτηση και του νεωτερικού ύφους ψαλσίματός του ή των ατόπων θεωριών Καρά, καλά θα κάνετε να ρίξετε μια ματιά στα ονόματα όσων συμμετείχαν στο συνέδριο που επικαλείστε, για τους πλείστους εκ των οποίων είναι γνωστό ότι πρεσβεύουν ψαλτικά τα εντελώς αντίθετα από αυτά που νομίζετε...
 
Αγαπητέ Νεκτάριε, δεν έχει κανένα νόημα η προσπάθεια δικαίωσης του Καρρά ή του θεωρητικού του. Η εκκλησία απεφάνθη και ήτανε σαφής.
Εμείς, ΟΛΟΙ, οφείλουμε ως γνήσια τέκνα της εκκλησίας να κάνουμε υπακοή.
Εάν μελλοντικά η εκκλησία αλλάξει την άποψή της, τότε θα έχει νόημα μια τέτοια συζήτηση.
Βεβαίως ο Καρράς ήτανε μεγάλη μουσική προσωπικότητα, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει όσον αναφορά στην απόφαση της εκκλησίας. Εξάλλου η εγκύκλιος δεν καταδικάζει το συνολικό έργο του Καρρά αλλά το θεωρητικό του και αυτήν εν γένει την άποψή του περί βυζαντινής μουσικής. Κυρίως νομίζω ότι στοχεύει στα αρμονικά του αλλά και στην εισαγωγή των επτά χαρακτήρων, και μάλιστα με την ερμηνεία που τους προσδίδει.

Αγαπητέ Γιώργο, δε νομίζω ότι το θέμα από μόνο του ήτανε κακό αλλά, ίσως, ήταν άκαιρο.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Γιώργο, δε νομίζω ότι το θέμα από μόνο του ήτανε κακό αλλά, ίσως, ήταν άκαιρο.

Αγαπητέ Ηλία, το λέω «κακό», επειδή ακριβώς είναι άκαιρο.

Χαίρομαι, αν και δεν εκπλήσσομαι, με τον πνευματικό τρόπο που προσεγγίζεις την απόφαση του Πατριαρχείου. Εγώ προσθέτω ότι πιστεύω πως ο κύριος λόγος για τον οποίο ελήφθη αυτή η απόφαση, και καλώς ελήφθη, ήταν για να επέλθει ειρήνη στην εκκλησία. Όχι για να κραδαίνεται ως τρόπαιο θριάμβου εν καιρώ ειρήνης -και μάλιστα χωρίς αντίπαλο. Αυτο νομίζω ότι δεν συμφωνεί με τη βούληση του Πατριαρχείου. Προσωπική μου άποψη.

ΥΓ Δεν αναφέρομαι στον κ. Γιάννου, τον οποίο για πολλούς λόγους τιμώ βαθέως -παρά το ότι νομίζω πως συχνά ο υπερβολικός ζήλος του αδικεί την καρδία του.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητέ Ηλία, το λέω «κακό», επειδή ακριβώς είναι άκαιρο.

Χαίρομαι, αν και δεν εκπλήσσομαι, με τον πνευματικό τρόπο που προσεγγίζεις την απόφαση του Πατριαρχείου. Εγώ προσθέτω ότι πιστεύω πως ο κύριος λόγος για τον οποίο ελήφθη αυτή η απόφαση, και καλώς ελήφθη, ήταν για να επέλθει ειρήνη στην εκκλησία. Όχι για να κραδαίνεται ως τρόπαιο θριάμβου εν καιρώ ειρήνης -και μάλιστα χωρίς αντίπαλο. Αυτο νομίζω ότι δεν συμφωνεί με τη βούληση του Πατριαρχείου. Προσωπική μου άποψη.

ΥΓ Δεν αναφέρομαι στον κ. Γιάννου, τον οποίο για πολλούς λόγους τιμώ βαθέως -παρά το ότι νομίζω πως συχνά ο υπερβολικός ζήλος του αδικεί την καρδία του.

Αγαπητοί,

εκπλήσσομαι με την ανάγνωση του Γιώργου. Το ότι δε με βρίσκει σύμφωνο, όπως και η προηγηθείσα τοποθέτηση, είναι ολοφάνερο. Κι αυτό γιατί η αλληλοπεριχώρηση Τελώνου και Φαρισαίου (που δεν αφορά στον Γιώργο) είναι παντελώς απαράδεκτη. Αν και τα βλέπει ασύνδετα, για μένα δεν είναι, αλλά εκπορευόμενα από το ίδιο πνεύμα: Το ποιός αυτοπροβλήθηκε, ποιός έγινε γνωστός, άδραξε ευκαιρία να πουλήσει εξυπνάδες κατά το κοινώς λεγόμενο είναι ολοφάνερο....Για την ταμπακέρα....κουβέντα, φυσικά! Πάγια και συνηθισμένη τακτική όχι μόνο πολιτικάντηδων αλλά και μουσικάντηδων. Ουδεμία τοποθέτηση για το επισυναφθέν, αλλά μόνο παλιμπαιδισμοί και τραμπουκισμοί από μπλοκατζήδες που όταν θυμούνται ανάβουν και το κεράκι τους (μπροστά σε κάμερες) στον πλησιόχωρο ναό....επί τη ενάρξει Τριωδίου!

Ουαί,

δ.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η αλήθεια είναι ότι, εν αιθρία, κάποιοι, 1-2 είναι αυτοί, προσπαθούν να πετούνε κεραυνούς για να αναζωπυρώνουν τη γνωστή κόντρα. Μπαίνουν δε μια φορά το 3μηνο για να κάνουν μπάχαλο, εξ' ου και το «μπαχαλάκηδες» που λέει και ο Δημήτρης. Ο ένας έχει, ευτυχώς, καιρό να γράψει. Ο άλλος το έκανε την τελευταία εβδομάδα σε κάποια θέματα. Είναι δε ο λόγος τους σαν να μην έχουν υπάρξει οι ατέρμονες συζητήσεις στο Ψ, σαν να είμαστε 15 χρόνια πριν. Φταίμε εμείς που τσιμπάμε... Προφανώς και δεν αναφέρομαι στο σεβαστό κ. Γιάννου, που μετέφερε απλώς απάντηση ενός ανθρώπου που δεν έχει άνεση στο Διαδίκτυο...
 
Η αλήθεια είναι ότι, εν αιθρία, κάποιοι, 1-2 είναι αυτοί, προσπαθούν να πετούνε κεραυνούς για να αναζωπυρώνουν τη γνωστή κόντρα. Μπαίνουν δε μια φορά το 3μηνο για να κάνουν μπάχαλο, εξ' ου και το «μπαχαλάκηδες» που λέει και ο Δημήτρης. Ο ένας έχει, ευτυχώς, καιρό να γράψει. Ο άλλος το έκανε την τελευταία εβδομάδα σε κάποια θέματα. Είναι δε ο λόγος τους σαν να μην έχουν υπάρξει οι ατέρμονες συζητήσεις στο Ψ, σαν να είμαστε 15 χρόνια πριν. Φταίμε εμείς που τσιμπάμε... Προφανώς και δεν αναφέρομαι στο σεβαστό κ. Γιάννου, που μετέφερε απλώς απάντηση ενός ανθρώπου που δεν έχει άνεση στο Διαδίκτυο...

Δεν αξίζει τον κόπο .......
 
Last edited:
1. "Συγχαίρομεν θερμότατα και ευχαριστούμεν την «Ελληνικήν Βυζαντινήν Χορωδίαν», τα τε μέλη και τον ιδρυτήν και διευθυντήν αυτής φίλτατον κ. Αγγελόπουλον, ευλογούμεν δε ολοθύμως και αυτούς και το έργον των, ευχόμενοι και άλλας πολλάς λαμπράς παρουσίας εις πολλά έτη!"
(ΤΗΣ Α. Θ. ΠΑΝΑΓΙΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΟΥ κ. κ. Β Α Ρ Θ Ο Λ Ο Μ Α Ι Ο Υ ΕΙΣ ΤΟ ΜΕΓΑΡΟΝ ΜΟΥΣΙΚΗΣ - 4 Φεβρουαρίου 2010).
2. Οι επαΐοντες του χώρου αναγνωρίζουν την προσφορά και το έργο τους και τους τιμούν! Όπως, εδώ.
3. Μάλλον, ισχύει το: «Ἀνέγνως, ἀλλ᾿ οὐκ ἔγνως· εἰ γὰρ ἔγνως, οὐκ ἂν κατέγνως»! :eek:
΄1 . οι ανακοινωσεις του πατριαρχειου και της εκκλησιας της ελλαδας δε xρειαζονται μεγαλη γραματοσειρα ουτε bold. δεν εχω ζυγαρια, μπορει κανεις να ζυγισει την ανακοινωση της εκκλησιας της ελλαδος και του πατριαρχειου και απο την αλλη τη δηλωση του πατριαρχου? που παει το βαρος, σε ποια μερια...?
2. δεν εχω ζυγαρια...μπορει καποιος να ζυγισει τις αποψεις των επα΄ι΄οντων απο τη μια και την αποψη των μουσικων επιτροπων απο την αλλη?
3. δεν εχω ζυγαρια ....
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
..................
1. Τώρα, αν η τιμή στο Λυκούργο Αγγελόπουλο, που αφιέρωσε τη ζωή του στη μουσική μας, περιλαμβάνει και υιοθέτηση και του νεωτερικού ύφους ψαλσίματός του ή των ατόπων θεωριών Καρά, καλά θα κάνετε να ρίξετε μια ματιά στα ονόματα όσων συμμετείχαν στο συνέδριο που επικαλείστε,
2. για τους πλείστους εκ των οποίων είναι γνωστό ότι πρεσβεύουν ψαλτικά τα εντελώς αντίθετα από αυτά που νομίζετε...
1. Διακρίνω, διαχρονικά, από "τους εραστές της Θείας του Αγίου Δαμασκηνού τέχνης", αφ' ενός μεν της αναζήτησης "της μουσικής αλήθειας", αφ' ετέρου δε, έναν "ανικανοποίητο μουσικό στόχο και πόθο": "ποια είναι η αρχαία δύναμις αυτού του μουσικού πολιτισμού..? Γι' αυτό το αναπάντητο ερώτημα έχω δημοσιοποιήσει τις απόψεις μου σ' άλλες σχετικές συζητήσεις, όπως, εδώ.
2. Ένας λόγος παραπάνω, που επιβεβαιώνει τα λεγόμενά μου!
Δεν μπορεί να συμμετέχεις σε συνέδριο - εκδήλωση, εκφέροντας απόψεις για κάποιον, που δεν παραδέχεσαι τις θεωρίες του! Αυτό, όμως, γίνεται γιατί ισχύουν, κατά τη γνώμη μου, αυτά που ανέφερα στο 1.
Συμπέρασμα: Ισχύει κι εδώ η θεωρία της σχετικότητας! Εξ' άλλου η μουσική δεν είναι αυτοσκοπός αλλά το μέσο........Περισσότερα, εδώ. :wink:

 
Last edited:
Top