Δανιηλαίοι

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Πολύ χάρηκα που βρήκα αυτό το forum με άτομα με παρόμοιες ανησυχίες με μένα. Για δωράκι σας ανεβάζω μία ηχογράφηση που έκανε ο Λυκούργος Αγγελόπουλος στα Κατουνάκια το 1961 στην αδελφότητα των Δανιηλαίων. Ακούστε πως λέγανε τότε τα τυπικά και πως τα λένε σήμερα.
 

Attachments

  • daniilaioi 1961.mp3
    3.2 MB · Views: 863

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
πραγματικά φοβερά. απίστευτα... ο π Ακάκιος είναι κορυφή
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ναί είναι το κάτι άλλο (προκατειλημένος :)).
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βρηκα καπου στα αρχεια μου την ηχογραφηση που επισυναπτω . Γραφω οτι
ψαλλουν οι Δανιηλαιοι & οι Θωμαδες . Δεν ξερω που και ποτε . Ξερει κανεις ;
Επισης μηπως εχει κανεις το χειρογραφο του ''Αγαπησω Σε'' που ψαλλουν ; Αν
ναι , παρακαλω να το ανεβασει .
Σημειωση (ισως εκτος θεματος αλλα δεν ξερω που να το ανεβασω) :
Οπως φαινεται στην παρουσα επισυναψη αλλα και σε διαφορες ηχογραφησεις
αγιορειτων που εχουν ανεβει τελευταια , οπως και στο βιντεακι του κ. Ζαχαρη
τα λειτουργικα της ''παραδοσης'' εχουν παει περιπατο ακομα και απο τους ψαλτες του Αγιου Ορους . Δεν κανω αλλα σχολεια και ο νοων νοειτω .
 

Attachments

  • 16'58''=Δανιηλαιοι - Θωμαδες_new.mp3
    4.9 MB · Views: 466

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το Αγαπήσω σε το αργό είναι μάλλον από το βιβλίο του π. Ιεροθέου Φιλοθεϊτου
(Αθωνική Μουσική Ανθοδέσμη), σε μέλος δικό του. ( Αν δεν κάνω λάθος το έχει μελοποιήσει σε όλους τους ήχους σε αργό-στιχηραρικό μέλος). Πριν την έκδοση αυτή (γύρω στο 90) συνήθιζαν να ψάλλουν μόνο το αρχαίο σε Β ήχο ( Ιακώβου) στο Όρος. Μόλις εμφανίστηκε, έδεσε ειδικά με τα Λειτουργικά του Χ΄άθανασίου σε α΄. Δυστυχώς στην Αγγλία όπου βρίσκομαι δεν το έχω πρόχειρο να σας το στείλω.
Τα λειτουργικά χύμα (σε κλιτόν) συνεχίζουν να τα ψάλλουν σε όλες τις καθημερινές Λειτουργίες στο Όρος. Δεν έχουν εκλείψει.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Το Αγαπήσω σε το αργό είναι μάλλον από το βιβλίο του π. Ιεροθέου Φιλοθεϊτου
(Αθωνική Μουσική Ανθοδέσμη), σε μέλος δικό του. ( Αν δεν κάνω λάθος το έχει μελοποιήσει σε όλους τους ήχους σε αργό-στιχηραρικό μέλος). Πριν την έκδοση αυτή (γύρω στο 90) συνήθιζαν να ψάλλουν μόνο το αρχαίο σε Β ήχο ( Ιακώβου) στο Όρος. Μόλις εμφανίστηκε, έδεσε ειδικά με τα Λειτουργικά του Χ΄άθανασίου σε α΄. Δυστυχώς στην Αγγλία όπου βρίσκομαι δεν το έχω πρόχειρο να σας το στείλω.
Τα λειτουργικά χύμα (σε κλιτόν) συνεχίζουν να τα ψάλλουν σε όλες τις καθημερινές Λειτουργίες στο Όρος. Δεν έχουν εκλείψει.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες .
Οσο για τα λειτουργικα , εννοω τις Κυριακες και τις πανηγυρεις . Εχουν η δεν εχουν παει περιπατο τα της παραδοσης ;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Οπως φαινεται στην παρουσα επισυναψη αλλα και σε διαφορες ηχογραφησεις αγιορειτων που εχουν ανεβει τελευταια , οπως και στο βιντεακι του κ. Ζαχαρη τα λειτουργικα της ''παραδοσης'' εχουν παει περιπατο ακομα και απο τους ψαλτες του Αγιου Ορους .
Κι αυτό τι μπορεί ας πούμε να σημαίνει; Ότι καλώς έχουν εκλείψει; Στο Αγ.Όρος υπάρχει η τάξη της μυστικής ανάγνωσης των ευχών (άλλο μεγάλο θέμα αυτό) και για αυτό χρειάζονται τα λειτουργικά και ως καλυπτήριο ύμνο εν πολλοίς. Τις καθημερινές τα λένε όμως.

Πέραν τούτου στην αίτηση "Της Παναγίας αχράντου..." λένε το "Υπεραγία Θεοτόκε σώσον ημάς", πρέπει κι εμείς να το λέμε;

Δεν δικαιώνει την πράξη ο τόπος ή το άτομο...;)
Δεν κανω αλλα σχολεια και ο νοων νοειτω .
Κι εγώ βαρέθηκα να τρέχω από σχολείο σε σχολείο! (φέτος είμαι σε 6...)
(λογοπαίγνιο κάνω φυσικά, αστειευόμενος)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κι αυτό τι μπορεί ας πούμε να σημαίνει; Ότι καλώς έχουν εκλείψει; Στο Αγ.Όρος υπάρχει η τάξη της μυστικής ανάγνωσης των ευχών (άλλο μεγάλο θέμα αυτό) και για αυτό χρειάζονται τα λειτουργικά και ως καλυπτήριο ύμνο εν πολλοίς. Τις καθημερινές τα λένε όμως.

Βασιλη δεν λεω για το ''καλως ή κακως'' . Αναφερω μια πραγματικοτητα .
Αλλα το θεμα το εχουμε εξαντλησει αλλου και εδω ειμαστε εκτος θεματος .
Απο την πλευρα μου ''τελος και τω Θεω δοξα'' .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Βρήκα μια φωτο από κάποιον Δανιηλαίο...κάποτε(όταν πήγαινα γυμνάσιο)τους είχα ρωτήσει ποιος είναι ο εικονιζόμενος και μου είχαν πει αλλά δεν θυμάμαι καθόλου...όποιος γνωρίζει ας μας πει...μοιάζει με τον π.Ακάκιο αλλά δεν είναι αυτός...νομίζω με είχαν πει για Μόδεστο-Νήμφων-Αθανάσιο-Γερόντιο κάποιον από αυτούς τέλος πάντων...
Υ.Γ.Δημήτρη αν είναι ο π.Γερόντιος μετέφερέ την στο ανάλογο θέμα...
 

Attachments

  • P1012009.JPG
    1.4 MB · Views: 197

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πανύγηρις Ι. Μ. Ιβήρων 2002 (από το athos.edo.gr)
Ψάλλουν οι Δανιηλαίοι και άλλοι (ποιοί ; ).

Δημητρη
Το ιδιο ρωταω και εγω στο θεμα ''Ηχογραφησεις''/''Νεωτερες ηχογραφησεις''
οπου ειχα αρχισει να ανεβαζω την πανηγυρη της Ι.Μ. Ιβηρων του 2002 . Εχω ηδη ανεβασει δυο μερη απο την παραμονη . Μια που εσυ την παραθετεις σχεδον ολοκληρη , δεν θα συνεχισω εγω το ανεβασμα της .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δημητρη
Το ιδιο ρωταω και εγω στο θεμα ''Ηχογραφησεις''/''Νεωτερες ηχογραφησεις''
οπου ειχα αρχισει να ανεβαζω την πανηγυρη της Ι.Μ. Ιβηρων του 2002 . Εχω ηδη ανεβασει δυο μερη απο την παραμονη . Μια που εσυ την παραθετεις σχεδον ολοκληρη , δεν θα συνεχισω εγω το ανεβασμα της .

Ναί, το είδα εκ των υστέρων εκείνο το θέμα. Ευχαριστώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανεβαζω κατι που βρηκα και που αναφερεται οτι ψαλλουν οι Δανιηλαιοι . Μπορει καποιος να δωσει περισσοτερες λεπτομερειες ;
 

Attachments

  • 7'38''=ΔΑΝΙΗΛΑΙΟΙ ;=Κρατημα - Τρισαγιον & Δυναμις Βηματος.mp3
    2.2 MB · Views: 241

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
δε θυμίζει καποιον απ τους Δανιηλαίους εκτός αν είναι ο π Γρηγόρης, πολύ παλιά όμως, κάπως φέρνει το ύφος του αλλά δε νομίζω
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ανεβαζω κατι που βρηκα και που αναφερεται οτι ψαλλουν οι Δανιηλαιοι . Μπορει καποιος να δωσει περισσοτερες λεπτομερειες ;
Μα αυτό είναι από την ηχογράφηση των Καρτσωναίων που ανέβασε ένας αδελφός εδώ στο φόρουμ...για κοιτάξτε το λιγάκι...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
... ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει ο ξεναγός!!!:rolleyes:

Πολύ ωραία Δημήτρη! Ευχαριστούμε.. άλλο πράγμα ο π. Δανιήλ.
 

Xerouvim

xerouvim
Ανεβάζω ένα Άξιον Εστί από την πανήγυρη το Αγίου Γεδεών όπου ψάλουν οι Δανιηλαίοι και κάποιοι Καρακαλλινοί πατέρες. Έχω ολόκληρη την πανήγυρη (δεν ξέρω εάν πρωτοτυπώ η κυκλοφορεί γενικότερα) και θα ανεβάσω κι αλλά κομμάτια.
 

Attachments

  • 57-AXION ESTIN.mp3
    11.6 MB · Views: 243
Top