Ακολουθία του Μνημοσύνου στην σύγχρονη ενοριακή πράξη

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πότε επιτέλους θα σταματήσει αυτή η κακή συνήθεια της παράληψης των 2 τροπαρίων ''Ο πάλαι με'' και ''Εικών ειμί'' στην ακολουθία του μνημοσύνου;...
Είναι συνήθεια; Εγώ δεν το έχω παρατηρήσει πουθενά.

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητοί φίλοι τί να λέμε εγώ στην ενορία μου έκανα 2 μνημόσυνα προχθές την Κυριακή της Πεντηκοστής!!!!! Αν είναι ποτε δυνατόν. Και το πιο ωραίο οταν είπα στο προϊστάμενο ιερέα «μα καλά βάλατε μνημοσυνο σήμερα» μου απάντησε «μα έχουν κι άλλες εκκλησίες σήμερα». Και το αποκορύφωμα οτι ψάλαμε καιι τον ''Αμωμον'' γιατί όταν επιχειρησα να πω έστω το Κοινωνικό της ημέρας μόνο που δεν με έφαγαν ζωντανό.
Τὴν ἴδια δυσάρεστη ἔκπληξη μοῦ ἀνέφερε γνωστός μου, ὅταν φέτος παραβρέθηκε σὲ μνημόσυνο οἰκείου του στὸ Μεσολόγγι, στὸ ναὸ τῆς Ἁγίας Παρασκευῆς, ποὺ τελέσθηκε πρὶν τὸ τέλος τοῦ ἑσπερινοῦ τῆς γονυκλισίας.

Αἰσθάνθηκε πολὺ ἄσχημα κατὰ τὴν ἀκολουθία τῆς ἑορτῆς καὶ τῆς γονυκλισίας μὲ τὸ τραπέζι καὶ τὸ κόλλυβο ἐπάνω στὸ μέσον τοῦ ναοῦ καὶ τὸ μνημόσυνο νὰ τελεῖται σὰ νὰ μὴ συνέβη τίποτε.

Μὰ καλὰ ὁ ἐφημέριος πὼς μπόρεσε νὰ τελέσει μνημόσυνο τέτοια γιορτινὴ μέρα; Ἀδιανόητο!

Μάλλον το θέμα έχει εξαντληθεί, αλλά έχω μια σύντομη ερώτηση ...

Σε Κυριακή όπου τελείται μνημόσυνο, είναι πιο σωστό να λέγεται το <<Μνήσθητι Κύριε ως αγαθός>> (πριν το Απολυτίκιο του Ναού) ή να μην λέγεται καθόλου;

Οι δάσκαλοι μου δεν συνήθιζαν να το λένε, αλλά έχω δει ιερέα να το λέει (ακόμη και χωρίς συλλείτουργο).

Και στην ενορία μου έχω συνάδελφο που προτείνει να το λέμε ως ψάλτες (ακόμα και όταν συλλειτουργούν δύο ιερείς). Δεν έχω ρωτήσει τον νέο ιερέα μας ακόμη.

Το παρακάτω μήνυμα μου δείχνει ότι μάλλον πιο σωστό είναι να λέγεται.

Τελικά χρειάζεται πολύ διάβασμα...
Σέ δύο σημεῖα τό ΤΜΕ τό προβλέπει.
α) σελ. 33, ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟΝ ΑΠΟΛΥΤΙΚΙΩΝ: "Σημειωτέον ὅτι μνημοσύνου τελουμένου ἐν Κυριακῇ, λέγεται πρὸ τοῦ Ἀπολυτικίου τοῦ Ἁγίου τοῦ Ναοῦ, τὸ τῶν κεκοιμημένων Μνήσθητι Κύριε ὡς ἀγαθός..."
Ἐδῶ πρόκειται περί τῶν διατάξεων πού δέν προβλέπεται ψαλμωδία ἀπό ἱερεῖς.
β) σελ. 433, ὑποσημ. 4, ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥ: "Ἐὰν ᾖ Μνημόσυνον, ψάλλεται ἐκ τοῦ Βήματος μετὰ τὸ τοῦ Ἁγίου τῆς ἡμέρας Ἀπολυτίκιον καὶ τὸ τῶν Κεκοιμημένων Μνήσθητι Κύριε ὡς ἀγαθὸς τῶν δούλων σου."

Νά ποῦμε δέ ὅτι τό τροπάριον
"Μνήσθητι, Κύριε, ὡς ἀγαθὸς τῶν δούλων σου, καὶ ὅσα ἐν βίῳ ἥμαρτον, συγχώρησον· οὐδεὶς γὰρ ἀναμάρτητος, εἰμὴ σὺ ὁ δυνάμενος, καὶ τοῖς μεταστᾶσι δοῦναι τήν ἀνάπαυσιν." εἶναι τροπάριον τοῦ καθ᾿ ἡμέραν Μεσονυκτικοῦ καί τοῦ Σαββάτου (Ὡρολόγιον).

Και μεις ακολοθούμε την παρακάτω τάξη ...

Κατά την πατριαρχική τάξη, στο μνημόσυνο δεν ψάλλεται τίποτα άλλο εκτός από τα Μετά πνευμάτων δικαίων και τα εξής, η εκτενής και συγχωρητική ευχή και το Αιωνία η μνήμη, συναπτώς της λειτουργίας (μετά το Είη το όνομα Κυρίου).
... Για το <<Μνήσθητι Κύριε ως αγαθός>> όμως, τι κάνουν στο Πατριαρχείο; Το λένε;

Ευχαριστώ.

Λές νά μήν τηροῦν τό ΤΜΕ (πού μνημονεύω καί παρέθεσες);
Εάν ήξερα, δεν θα ρωτούσα.

Ίσως δεν συνηθίζουν να κάνουν Μνημόσυνα της Κυριακές στο Πατριαρχείο.

Όταν έτυχα στο Φανάρι Κυριακή, δεν είχαν Μνημόσυνο, ούτε έχω δει Μνημόσυνο σε όσα youtube βίντεο έχω δει.

Ούτε ο συνάδελφος παραπάνω αναφέρει για το <<Μνήσθητι Κύριε>>.

Γράφει όμως,
Κατά την πατριαρχική τάξη, στο μνημόσυνο δεν ψάλλεται τίποτα άλλο εκτός από τα Μετά πνευμάτων δικαίων και τα εξής, η εκτενής και συγχωρητική ευχή και το Αιωνία η μνήμη, συναπτώς της λειτουργίας (μετά το Είη το όνομα Κυρίου).