«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Μηπως θα ηταν ευκολο, εαν μπορουσατε να βαλετε καποιο κουμπι, συνδεδεμενο με καποιο υπαρχον αντιστοιχο προγραμμα, το οποιο θα εκτελει αυτο που εχουμ συγγραψει?? Οπως γινεται πανω κατω και στον μελωδο...???
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Μηπως θα ηταν ευκολο, εαν μπορουσατε να βαλετε καποιο κουμπι, συνδεδεμενο με καποιο υπαρχον αντιστοιχο προγραμμα, το οποιο θα εκτελει αυτο που εχουμ συγγραψει?? Οπως γινεται πανω κατω και στον μελωδο...???

Ἐάν θέλετε νά ἀκούσετε τήν παραλλαγήν,
τό ΜΚ ἔχει ἤδη τήν δυνατότητα:

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=179741&postcount=105
 

ΓεωΣαβ

Μέλος
Το πρόγραμμα BZQ θέλει το αρχείο του ΜΚ να έχει to .mk3. Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορει να γίνει αυτό αφού το word έχει το .docx;
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Το πρόγραμμα BZQ θέλει το αρχείο του ΜΚ να έχει to .mk3. Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορει να γίνει αυτό αφού το word έχει το .docx;

Τό BZQ διαβάζη τό εἰδικόν πρός τό σκοπόν τοῦτον ἀρχεῖον .mk3.
Τό ΜΚ ἐκτός docx παράγει καί .mk3

Πατῆστε :

Αύτοματισμοί
Ἐξαγωγή ἀρχείου
κτλ

Περισσότεραι λεπτομέρειαι είς τό ἔγγραφον/εἰκόνα :

" Πῶς νά διαβάσετε ἀρχεῖα .ΜΚ3 "

τῆς ἱστοσελίδος http://bzquality.wordpress.com/

Υ.Γ.
Μή λησμονήσετε νά γράψετε είς τό ΜΚ σαφῆ ἀρκτική μαρτυρία τοῦ μέλους.
 

ΓεωΣαβ

Μέλος
Με έχουν εντυπωσιάσει η ποιότητα και αποτεσματικότητα του προγράμματος ΜΚ, που με τόσο επαγγελματισμό έχετε αναπτύξει και η απίστευτη γρηγοράδα και σοβαρότητα της ανταπόκρισης σας σε όλες τις ανάγκες των χρηστών. Αυτό δείχνει πολύ μεράκι για αυτό που κάνετε και σίγουρα προμηνύει και ένα θετικότατο αποτέλεσμα για την εξέλιξη του προγράμματος.
Είστε ο δημιουργός του και παρ' όλον που θα μπορούσατε να το εκμεταλευτείτε εμπορικά, εσείς το προσφέρετε δωρεάν για να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μάθουμε καλύτερα τη ΒΜ και το ψάλσιμο.
Εισηγούμε για να επωφεληθούν περισσότερο οι χρήστες και για την καλύτερη εξάπλωση του προγράμματος σε περισσότερους "οπαδούς" του, θα ήταν ορθό να δημιουργηθεί ξεχωριστή σελίδα που θα συγκεντρώνει όλα τα κείμενα ή βιβλία που θα γραφτούν χρησιμοποιώντας το ΜΚ.
Με αυτό τον τρόπο θα γίνει το ΜΚ το καλύτερο και πιό δημοφιλές ελεύθερο πρόγραμμα συγγραφής ΒΜ.
Έχω δοκιμάσει όλα τα ελεύθερα προγράμματα αλλά το ΜΚ είναι, κατά τη δική μου γνώμη, το ευκολότερο και πιο σταθερό πρόγραμμα στην κατηγορία του.
Πολλά ευχαριστώ!
 

papline

Παλαιό Μέλος
Νέα έκδοση 4.2
Στη νέα έκδοση έχουν γίνει οι εξής αλλαγές:

Βελτιώθηκε η θέση της απλής και του αντικενώματος σε κάποιες περιπτώσεις.

Στο σύμπλεγμα δίφωνης ανάβασης (με ολίγο και κέντημα στο ΠΛΑΪ) -κλάσματος, το κλάσμα στοιχίζεται αυτόματα πλέον στο κέντρο του ολίγου και όχι στο ενδιάμεσο ολίγου-κεντήματος .

Προστέθηκε η δυνατότητα αλλαγής των μουσικών γραμματοσειρών και βελτιώθηκε η αλλαγή μεγέθους και γραμματοσειράς του ποιητικού κειμένου επειδή σε πολλές περιπτώσεις το αποτέλεσμα δεν ήταν ικανοποιητικό.
Η δυνατότητα αλλαγής των μουσικών γραμματοσειρών προστέθηκε επειδή εκδηλώθηκε ενδιαφέρον από μέλος της κοινότητας για να δημιουργήσει νέες γραμματοσειρές.

Διορθώθηκε ένα πρόβλημα με τη ρύθμιση των «έντονων γραμμάτων» στο ποιητικό κείμενο. (δεν αποθηκεύονταν η ρύθμιση)

Προστέθηκε μια γραμμή κουμπιών με τις υφέσεις-διέσεις.
Στη γραμμή αυτή υπάρχει «ημιαυτόματη τακτοποίηση» δηλαδή αν τοποθετήσουμε π.χ. τη δίεση και ξαναπατήσουμε δεύτερη φορά το ίδιο κουμπί (δίεση) αλλάζει η θέση της. Το ίδιο συμβαίνει και με τα κουμπιά «Διαστολές-Μέτρα» της αρχικής φόρμας.

Και τέλος προστέθηκε η «μικρορύθμιση» στην εισαγωγή του ποιητικού κειμένου. Η επιλογή αυτή είναι πολύ σημαντική αν θέλουμε να αποφύγουμε προβλήματα μετατόπισης κάποιων ποιοτικών-χρονικών σημείων πάνω στους βασικούς χαρακτήρες όταν προσθέτουμε το ποιητικό κείμενο.
Ανάλογα με την γραμματοσειρά, το μέγεθος και αν είναι έντονα τα γράμματα του ποιητικού κειμένου, πρέπει να βάλουμε την κατάλληλη τιμή από -100 έως 100.
Η ρύθμιση γίνεται μόνο μια φορά όταν επιλέγουμε τη γραμματοσειρά του ποιητικού κειμένου που θα έχουν τα κείμενα μας.
Για παράδειγμα στη γραμματοσειρά Palatino Linotype με μέγεθος 12 και έντονα γράμματα η ρύθμιση πρέπει να είναι στο 3, ενώ αν δεν είναι έντονα -3. Την τιμή μπορούμε εύκολα να τη βρούμε βλέποντας το αποτέλεσμα όταν εισάγουμε το ποιητικό κείμενο.
Π.χ. Αν στο σύμπλεγμα δίφωνης ανάβασης (με το κέντημα ΚΑΤΩ από το ολίγον) και ψηφιστό εισάγουμε το ποιητικό κείμενο και το ψηφιστό μετακινείται αριστερά (πέφτει πάνω στο κέντημα) τότε αυξάνουμε την τιμή, ενώ αν μετακινείται δεξιά (απομακρύνεται από το κέντημα) μειώνουμε την τιμή.
Κάντε μερικές δοκιμές να βρείτε την σωστή τιμή και αν θέλετε ενημερώστε και τους υπόλοιπους χρήστες του προγράμματος γράφοντας ποια γραμματοσειρά, τι μέγεθος, αν είναι επιλεγμένο τα έντονα γράμματα και τι τιμή καταχωρήσατε.

Εχαριστώ πολύ όλους τους χρήστες του προγράμματος που με τις παρατηρήσεις-προτάσεις τους βοηθούν στη βελτίωση του προγράμματος.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

Attachments

  • MK4_2.zip
    1.8 MB · Views: 109

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
τα παλαια σημαδια πως και που τα βλεπουμε για να τα επιλεξουμε?
 

papline

Παλαιό Μέλος
τα παλαια σημαδια πως και που τα βλεπουμε για να τα επιλεξουμε?

Προς το παρών δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, θα προσπαθήσω σε επόμενη έκδοση να τα συμπεριλάβω.
 

DimitrisF

~ ~ ~ + ~ ~ ~
Με έχουν εντυπωσιάσει η ποιότητα και αποτεσματικότητα του προγράμματος ΜΚ, που με τόσο επαγγελματισμό έχετε αναπτύξει και η απίστευτη γρηγοράδα και σοβαρότητα της ανταπόκρισης σας σε όλες τις ανάγκες των χρηστών. Αυτό δείχνει πολύ μεράκι για αυτό που κάνετε και σίγουρα προμηνύει και ένα θετικότατο αποτέλεσμα για την εξέλιξη του προγράμματος.
Είστε ο δημιουργός του και παρ' όλον που θα μπορούσατε να το εκμεταλευτείτε εμπορικά, εσείς το προσφέρετε δωρεάν για να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μάθουμε καλύτερα τη ΒΜ και το ψάλσιμο.
Εισηγούμε για να επωφεληθούν περισσότερο οι χρήστες και για την καλύτερη εξάπλωση του προγράμματος σε περισσότερους "οπαδούς" του, θα ήταν ορθό να δημιουργηθεί ξεχωριστή σελίδα που θα συγκεντρώνει όλα τα κείμενα ή βιβλία που θα γραφτούν χρησιμοποιώντας το ΜΚ.
Με αυτό τον τρόπο θα γίνει το ΜΚ το καλύτερο και πιό δημοφιλές ελεύθερο πρόγραμμα συγγραφής ΒΜ.
Έχω δοκιμάσει όλα τα ελεύθερα προγράμματα αλλά το ΜΚ είναι, κατά τη δική μου γνώμη, το ευκολότερο και πιο σταθερό πρόγραμμα στην κατηγορία του.
Πολλά ευχαριστώ!

Εξαιρετικό το σχόλιο και η ιδέα! Με κατανομή εργασίας θα μπορούσε να γραφτεί ένα μουσικό βιβλίο σε διάστημα εβδομάδων. Πόλυ σημαντικό για μένα είναι ότι ο κάθε χρήστης του ΜΚ θα μπορεί να διαμορφώσει το κάθε βιβλίο/κείμενο ανάλογα με τις αισθητικές ή πρακτικές του προτιμήσεις...

...και προσωπικά η υλοποίηση αυτού του ενδεχομένου θα με απάλλασσε από πολύ κόπο. :)
 

papline

Παλαιό Μέλος
θα ήταν ορθό να δημιουργηθεί ξεχωριστή σελίδα που θα συγκεντρώνει όλα τα κείμενα ή βιβλία που θα γραφτούν χρησιμοποιώντας το ΜΚ.

Με κατανομή εργασίας θα μπορούσε να γραφτεί ένα μουσικό βιβλίο σε διάστημα εβδομάδων. Πόλυ σημαντικό για μένα είναι ότι ο κάθε χρήστης του ΜΚ θα μπορεί να διαμορφώσει το κάθε βιβλίο/κείμενο ανάλογα με τις αισθητικές ή πρακτικές του προτιμήσεις...

Κατά την άποψη μου η ιδέα αυτή θα εξυπηρετούσε πολλά μέλη της κοινότητας αλλά νομίζω η οργάνωση θα πρέπει να γίνει από τους διαχειριστές-συντονιστές του forum.
 

DimitrisF

~ ~ ~ + ~ ~ ~
Κατά την άποψη μου η ιδέα αυτή θα εξυπηρετούσε πολλά μέλη της κοινότητας αλλά νομίζω η οργάνωση θα πρέπει να γίνει από τους διαχειριστές-συντονιστές του forum.

Νομίζω ότι για να το κάνουν αυτό οι διαχειριστές πρέπει να δούν ότι υπάρχει αρκετά μεγάλη ροή κειμένων από το ΜΚ, ώστε να δικαιολογείται το άνοιγμα ειδικής ενότητας.

Μέχρι τότε εισηγούμαι να ανεβάζουμε αρχεία word γραμμένα με το MK, στις διάφορες ενότητες, βάζοντας πριν από το όνομα τα αρχικά "ΜΚ" για να ξέρει ο χρήστης ότι πρόκειται περί κειμένου word, του ΜΚ.
 

YANNIS

Μέλος
Κύριε Παπαδόπουλε χαίρετε και πάλι. Μήπως θα ήταν εύκολο να "επαναπρογραμματίσετε" λίγο το κενό ανάμεσα στον αριθμό "3" και το κλάσμα, επειδή εφάπτονται; Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Χωρίς τίτλο.png
    60.5 KB · Views: 20
Last edited by a moderator:

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Κύριε Παπαδόπουλε συγνώμη, μόλις συνειδητοποίησα το λάθος μου. Εννοούσα τον αριθμό "3" και το κλάσμα, επειδή εφάπτονται. Συγνώμη και πάλι.

κ. Παπαδοπουλε, θα μπορουσατε να προσθεσετε ενα σημαδι (αστερισκο αν γινεται), για να μπορουμε να βαζουμε ετερες θεσεις σε καποια κομματια ...???
 

YANNIS

Μέλος
Κύριε Παπαδόπουλε θα ήθελα αν γίνεται, να προσθέσετε τη δυνατότητα να βάζουμε σταυρό στο συνεχές ελαφρόν (ανάμεσα από την απόστροφο και το ελαφρόν), για αναπνοή. Ευχαριστώ πολύ.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Κύριε Παπαδόπουλε θα ήθελα αν γίνεται, να προσθέσετε τη δυνατότητα να βάζουμε σταυρό στο συνεχές ελαφρόν (ανάμεσα από την απόστροφο και το ελαφρόν), για αναπνοή. Ευχαριστώ πολύ.

Η δυνατότητα αυτή υπάρχει αλλά θα πρέπει να χωρίσετε (κατά τη γραφή) το συνεχές ελαφρόν σε απόστροφο και ελαφρόν. Αφού τοποθετήσετε την απόστροφο, στη συνέχεια τοποθετήστε το σταυρό και έπειτα το ελαφρόν. Πρόβλημα μπορεί να παρουσιαστεί αν το σύμπλεγμα βρίσκεται στο τέλος ή στην αρχή της γραμμής, οπότε και μπορεί να χωριστεί η απόστροφος από το ελαφρόν.
Αυτό θα προσπαθήσω να το διορθώσω.

Να ενημερώσω ότι η νέα βελτιωμένη έκδοση είναι σχεδόν έτοιμη. Στη νέα έκδοση που θα ανεβάσω εντός των επόμενων ημερών έχουν γίνει βελτιώσεις αλλά και αρκετές νέες προσθήκες.
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Κύριε Παπαδόπουλε θα ήθελα αν γίνεται, να προσθέσετε τη δυνατότητα να βάζουμε σταυρό στο συνεχές ελαφρόν (ανάμεσα από την απόστροφο και το ελαφρόν), για αναπνοή. Ευχαριστώ πολύ.

Χαζή ερώτηση; Στο συνεχές ελαφρόν πώς γίνεται να πάρεις αναπνοή; Αφού υπάρχει γοργό στην θέση αυτή...!!!
Νομίζω πώς άν δώ αυτή την θέση, (με σταυρό ανάμεσα στην απόστροφο και στο ελαφρόν), θα εκτελέσω απόστροφο θα πάρω αναπνοή και θα εκτελέσω 2 φωνές υπερβατώς επί τώ βαρύ...!!!

Στο συνεχές ελαφρόν π.χ. θα εκτελέσω Δι γα βου πα, όπου νοείται γοργό στο βου.... αλλιώς θα εκτελέσω δι γα πα..... !!!
Λάθος κάνω;;;
 

papline

Παλαιό Μέλος
Χαζή ερώτηση; Στο συνεχές ελαφρόν πώς γίνεται να πάρεις αναπνοή; Αφού υπάρχει γοργό στην θέση αυτή...!!!
Νομίζω πώς άν δώ αυτή την θέση, (με σταυρό ανάμεσα στην απόστροφο και στο ελαφρόν), θα εκτελέσω απόστροφο θα πάρω αναπνοή και θα εκτελέσω 2 φωνές υπερβατώς επί τώ βαρύ...!!!

Στο συνεχές ελαφρόν π.χ. θα εκτελέσω Δι γα βου πα, όπου νοείται γοργό στο βου.... αλλιώς θα εκτελέσω δι γα πα..... !!!
Λάθος κάνω;;;

Δε γνωρίζω αν μπορεί να μπει σταυρός στο συνεχές ελαφρόν ανάμεσα στην απόστροφο και το ελαφρόν, αλλά νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) ότι το έχω δει κάπου γραμμένο με το σταυρό ψηλά ανάμεσα σε απόστροφο και ελαφρόν.

Ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο ειδικός αν είναι δυνατό να γίνει.
 

YANNIS

Μέλος
Χαζή ερώτηση; Στο συνεχές ελαφρόν πώς γίνεται να πάρεις αναπνοή; Αφού υπάρχει γοργό στην θέση αυτή...!!!
Νομίζω πώς άν δώ αυτή την θέση, (με σταυρό ανάμεσα στην απόστροφο και στο ελαφρόν), θα εκτελέσω απόστροφο θα πάρω αναπνοή και θα εκτελέσω 2 φωνές υπερβατώς επί τώ βαρύ...!!!

Στο συνεχές ελαφρόν π.χ. θα εκτελέσω Δι γα βου πα, όπου νοείται γοργό στο βου.... αλλιώς θα εκτελέσω δι γα πα..... !!!
Λάθος κάνω;;;

Έχετε απόλυτο δίκιο και συγνώμη αν σας προκάλεσα με την ερώτησή μου. Μ' όλα αυτά που μας ψεκάζουν, αρχίζω να τα χάνω μάλλον! Ο σταυρός θέλω να μπει, όχι για αναπνοή, αλλά να καταλάβει το μυαλό μου ότι εκεί αλλάζει η λέξη, έτσι ώστε να σταματήσω τόσο, -(χωρίς αναπνοή)-, όσο χρειάζεται, για να καταλάβουν αυτοί που με ακούν εκείνη τη στιγμή, ότι είπα δύο διαφορετικές λέξεις και όχι μία. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για μία ακόμη φορά.
 

Attachments

  • 001.jpg
    001.jpg
    40.2 KB · Views: 8

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Δεν υπάρχει θέμα, απλώς παραξενεύτηκα διότι ο σταυρός σημαίνει "παύση και αναπνοή" και κυρίως στις χορωδιακές εκτελέσεις για να μην γίνεται οχλαγωγία. Ο σταυρός, ο οποίος τίθεται πάντοτε ανάμεσα σε 2 λέξεις, "υποχρεώνει" όλους τους χορωδούς να κάνουν παύση όλοι μαζί και να συνεχίσουν πάλι όλοι μαζί!!!

Ζητώ συγγνώμη και με την σειρά μου... σωστά τα λέτε, ωστόσο πιστεύω ότι, και στο συγκεκριμμένο παράδειγμα που αναρτήσατε, αυτό μάλλον φαίνεται, διότι στο συνεχές ελαφρόν, θέλοντας και μή, γίνεται μία μικροπαύση, κατά το κατέβασμα της φωνής και έτσι νομίζω ότι ακουστηκά φαίνεται ότι αλλάζουμε λέξη...!!!

Σε κάθε περίπτωση ΟΚ... δεν υπάρχει θέμα..!!!

Την καλησπέρα μου!!!
 
Last edited:
Top