«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

papline

Παλαιό Μέλος
Νέα έκδοση 4.0
Στη νέα έκδοση έχουμε αρκετές αλλαγές και βελτιώσεις.

Κατ’ αρχήν έχει αλλάξει η διάταξη των κουμπιών για να γίνει το πρόγραμμα πιο εύχρηστο. Τα κουμπιά χρωματίστηκαν ανάλογα με το είδος τους για να μπορεί ο χρήστης να τα βρίσκει πιο εύκολα.

Προστέθηκαν αρκετά νέα κουμπιά στην αυτόματη τακτοποίηση.

Προστέθηκαν τα βελάκια για την καταγραφή της κίνησης της πένας στα έγχορδα όργανα.

Η γραμμή εργαλείων με τα κουμπιά που υπήρχε στο κάτω μέρος μεταφέρθηκε επάνω, ενώ προστέθηκαν κουμπιά για τις λειτουργίες των μενού.

Βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο η στοίχιση του ποιητικού κειμένου και διορθώθηκε το πρόβλημα με τους γειτονικούς χαρακτήρες να πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο όταν η συλλαβές του ποιητικού κειμένου είναι μεγάλες.

Προστέθηκε μέγεθος στο αρχίγραμμα κατά την εισαγωγή του για να μη χρειάζεται να πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις.

Πλέον γίνεται έλεγχος στο αρχείο του word που δουλεύουμε και εμφανίζετε σχετικό μήνυμα αν αυτό δε δημιουργήθηκε με το ΜΚ για να αποφύγουμε κάποια προβλήματα που παρουσιάζονται στη στοίχιση του ποιητικού κειμένου.

Προστέθηκε λειτουργία ολίσθησης με τον τροχό του ποντικιού για να μη χρειάζεται να κάνουμε κλικ μέσα στο word όταν θέλουμε να κυλήσουμε το κείμενο στην οθόνη.

Για τους χρήστες που επιλέγουν το πληκτρολόγιο για να γράψουν προστέθηκαν αρκετές συντομεύσεις. Για τις λειτουργίες των μενού μπορείτε να δείτε τις συντομεύσεις δίπλα στην εντολή στα μενού, για παράδειγμα η εισαγωγή αρχιγράμματος είναι ctrl+A. Άλλες συντομεύσεις είναι: αναίρεση το ctrl+z, διαγραφή του προηγούμενου χαρακτήρα το πλήκτρο backspace, αλλαγή παραγράφου το enter, η κύλιση του κειμένου τα βελάκια πάνω-κάτω και τα PageUp-PageDown, κενό το space και τέλος αν για κάποιο λόγο(που δε νομίζω) φύγει ο έλεγχος από το πράσινο πλαίσιο στο πάνω δεξί μέρος του προγράμματος και γίνει κόκκινο που σημαίνει ότι δεν μπορούμε να γράψουμε με το πληκτρολόγιο το επαναφέρουμε με ctrl+k.

Προσοχή!! Πρέπει να εγκατασταθούν και πάλι οι γραμματοσειρές ΜΚ και MKIson, επίσης κάποια κουμπιά για τη χρήση του πληκτρολογίου πρέπει να ξανά προγραμματιστούν με το βοηθητικό πρόγραμμα του πληκτρολογίου.(όχι όλα, μπορείτε να κρατήσετε το αρχείο των ρυθμίσεων keyboard.ini)

Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο μέλος της κοινότητας Δημήτρη Φκιαρά για τη δημιουργία των περισσότερων εικονιδίων.(όσα δεν είναι πολύ καλά τα έκανα εγώ).

Τέλος αν υπάρχει κάποιος «μερακλής» που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα και μπορεί, ας φτιάξει ένα αρχείο με οδηγίες χρήσης για τους υπόλοιπους χρήστες, επειδή το αρχείο που συμπεριλαμβάνεται στο πρόγραμμα είναι πολύ παλιό.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης.

Χρόνια πολλά σε όλους στους συνονόματους για την ονομαστική εορτή τους.
 

Attachments

  • MK4_0.zip
    1.6 MB · Views: 137
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Νέα έκδοση 4.0
Στη νέα έκδοση έχουμε αρκετές αλλαγές και βελτιώσεις.

Κατ’ αρχήν έχει αλλάξει η διάταξη των κουμπιών για να γίνει το πρόγραμμα πιο εύχρηστο. Τα κουμπιά χρωματίστηκαν ανάλογα με το είδος τους για να μπορεί ο χρήστης να τα βρίσκει πιο εύκολα.

Προστέθηκαν αρκετά νέα κουμπιά στην αυτόματη τακτοποίηση.

Προστέθηκαν τα βελάκια για την καταγραφή της κίνησης της πένας στα έγχορδα όργανα.

Η γραμμή εργαλείων με τα κουμπιά που υπήρχε στο κάτω μέρος μεταφέρθηκε επάνω, ενώ προστέθηκαν κουμπιά για τις λειτουργίες των μενού.

Βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο η στοίχιση του ποιητικού κειμένου και διορθώθηκε το πρόβλημα με τους γειτονικούς χαρακτήρες να πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο όταν η συλλαβές του ποιητικού κειμένου είναι μεγάλες.

Προστέθηκε μέγεθος στο αρχίγραμμα κατά την εισαγωγή του για να μη χρειάζεται να πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις.

Πλέον γίνεται έλεγχος στο αρχείο του word που δουλεύουμε και εμφανίζετε σχετικό μήνυμα αν αυτό δε δημιουργήθηκε με το ΜΚ για να αποφύγουμε κάποια προβλήματα που παρουσιάζονται στη στοίχιση του ποιητικού κειμένου.

Προστέθηκε λειτουργία ολίσθησης με τον τροχό του ποντικιού για να μη χρειάζεται να κάνουμε κλικ μέσα στο word όταν θέλουμε να κυλήσουμε το κείμενο στην οθόνη.

Για τους χρήστες που επιλέγουν το πληκτρολόγιο για να γράψουν προστέθηκαν αρκετές συντομεύσεις. Για τις λειτουργίες των μενού μπορείτε να δείτε τις συντομεύσεις δίπλα στην εντολή στα μενού, για παράδειγμα η εισαγωγή αρχιγράμματος είναι ctrl+A. Άλλες συντομεύσεις είναι: αναίρεση το ctrl+z, διαγραφή του προηγούμενου χαρακτήρα το πλήκτρο backspace, αλλαγή παραγράφου το enter, η κύλιση του κειμένου τα βελάκια πάνω-κάτω και τα PageUp-PageDown, κενό το space και τέλος αν για κάποιο λόγο(που δε νομίζω) φύγει ο έλεγχος από το πράσινο πλαίσιο στο πάνω δεξί μέρος του προγράμματος και γίνει κόκκινο που σημαίνει ότι δεν μπορούμε να γράψουμε με το πληκτρολόγιο το επαναφέρουμε με ctrl+k.

Προσοχή!! Πρέπει να εγκατασταθούν και πάλι οι γραμματοσειρές ΜΚ και MKIson, επίσης κάποια κουμπιά για τη χρήση του πληκτρολογίου πρέπει να ξανά προγραμματιστούν με το βοηθητικό πρόγραμμα του πληκτρολογίου.(όχι όλα, μπορείτε να κρατήσετε το πρόγραμμα των ρυθμίσεων keyboard.ini)

Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο μέλος της κοινότητας Δημήτρη Φκιαρά για τη δημιουργία των περισσότερων εικονιδίων.(όσα δεν είναι πολύ καλά τα έκανα εγώ).

Τέλος αν υπάρχει κάποιος «μερακλής» που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα και μπορεί, ας φτιάξει ένα αρχείο με οδηγίες χρήσης για τους υπόλοιπους χρήστες, επειδή το αρχείο που συμπεριλαμβάνεται στο πρόγραμμα είναι πολύ παλιό.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης.

Χρόνια πολλά σε όλους στους συνονόματους για την ονομαστική εορτή τους.

Κύριε Παπαδόπουλε δεχτείτε τα συγχαρητήρια μου για την πάρα πολύ αξιόλογη δουλειά που έχετε κάνει! Χρόνια πολλά και για την εορτή των ονομαστηρίων σας!
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Νέα έκδοση 4.0
Στη νέα έκδοση έχουμε αρκετές αλλαγές και βελτιώσεις.

Κύριε Παπαδόπουλε

πολλά τά ἔτη.

Ὁ Ἅγιος Δημήριος διά τῶν πρεσβειῶν του
νά σᾶς δίδῃ δύναμιν είς τό ἔργον σας
εἰς τήν ἀκριτικήν περιοχήν τῆς Ἑλλάδος.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἔγινε πολύ ὄμορφο μέ χρώματα καί λειτουργικό.

Εὐχαριστοῦμε γιά τό δῶρο -κέρασμα :) στή γιορτή σας.

Χρόνια πολλά μέ ὑγεία καί χαρά.

Δημήτρης Λέκκας.
 

YANNIS

Μέλος
Κύριε Παπαδόπουλε χρόνια πολλά και ευλογημένα. Εύχομαι ο Κύριος να σας ευλογεί και να σας αγιάσει για όσα κάνετε για την οικογένεια του Ψαλτολογίου.
 

ΓεωΣαβ

Μέλος
Κυριε Yannis, Έχετε ανεβάσει χρησιμοποιώντας το προγραμμα ΜΚ4 το "Ο μονογενής Υιός". Μήπως σας είναι εύκολο να γράψετε με λιγα λόγια τη σειρά πού ακολουθήσατε για το γραψιμο; Πως βάλατε το χρώμα στο background;Τι χρώμα είναι;Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 

YANNIS

Μέλος
Κυριε Yannis, Έχετε ανεβάσει χρησιμοποιώντας το προγραμμα ΜΚ4 το "Ο μονογενής Υιός". Μήπως σας είναι εύκολο να γράψετε με λιγα λόγια τη σειρά πού ακολουθήσατε για το γραψιμο; Πως βάλατε το χρώμα στο background;Τι χρώμα είναι;Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Το χρώμα στο φόντο βγαίνει αυτόματα. Δεν έκανα κάποια ρύθμιση εγώ, αλλά ο κύριος Παπαδόπουλος που είναι και ο προγραμματιστής αυτού του προγράμματος, οπότε εκτελώντας το αρχείο "MK.exe", ανοίγει ένα έγγραφο WORD με αυτό το χρώμα φόντου.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Κυριε Yannis, Έχετε ανεβάσει χρησιμοποιώντας το προγραμμα ΜΚ4 το "Ο μονογενής Υιός". Μήπως σας είναι εύκολο να γράψετε με λιγα λόγια τη σειρά πού ακολουθήσατε για το γραψιμο; Πως βάλατε το χρώμα στο background;Τι χρώμα είναι;Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Το φόντο μπορείτε να το αλλάξετε από το Word.
Στις εκδόσεις 2007 2010 2013 από την καρτέλα "Διάταξη σελίδας" στην επιλογή "Χρώμα σελίδας" επιλέξτε "εφέ γεμίσματος" και από την καρτέλα υφή επιλέξτε το φόντο που θέλετε.
Στο word 2003 από το μενού "μορφή", αντίστοιχα θα βρείτε το φόντο σελίδας.
 

stzioutzios

Μέλος
Μπορεί κάποιος από εσάς να μου πει πώς θα μπορέσω να ανοίξω το ΜΚ4 και πώς δουλεύει; Ευχαριστώ
 

papline

Παλαιό Μέλος
Μπορεί κάποιος από εσάς να μου πει πώς θα μπορέσω να ανοίξω το ΜΚ4 και πώς δουλεύει; Ευχαριστώ

Αρχικά πρέπει να αποσυμπιέσετε το αρχείο, στη συνέχεια εγκαταστήστε τις γραμματοσειρές που βρίσκονται στο φάκελο fonts και μετά τρέξτε το αρχείο MK.exe

Η εγκατάσταση των γραμματοσειρών στα windows 7 γίνεται ως εξής: επιλέγουμε τα αρχεία των γραμματοσειρών και με δεξί κλικ εμφανίζεται ένα μενού απ' όπου επιλέγουμε "εγκατάσταση".

Αν έχετε windows xp αντιγράψτε τα αρχεία των γραμματοσειρών στο φάκελο fonts των windows ή από τον πίνακα ελέγχου επιλέξτε γραμματοσειρές και στη συνέχεια εγκατάσταση νέων γραμματοσειρών.
 

stzioutzios

Μέλος
Αρχικά πρέπει να αποσυμπιέσετε το αρχείο, στη συνέχεια εγκαταστήστε τις γραμματοσειρές που βρίσκονται στο φάκελο fonts και μετά τρέξτε το αρχείο MK.exe

Η εγκατάσταση των γραμματοσειρών στα windows 7 γίνεται ως εξής: επιλέγουμε τα αρχεία των γραμματοσειρών και με δεξί κλικ εμφανίζεται ένα μενού απ' όπου επιλέγουμε "εγκατάσταση".

Αν έχετε windows xp αντιγράψτε τα αρχεία των γραμματοσειρών στο φάκελο fonts των windows ή από τον πίνακα ελέγχου επιλέξτε γραμματοσειρές και στη συνέχεια εγκατάσταση νέων γραμματοσειρών.

Μου βγάζει ένα παραθυράκι που γράφει [Η κλάση δέν έχει καταχωρηθεί] Ευχαριστώ.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Μου βγάζει ένα παραθυράκι που γράφει [Η κλάση δέν έχει καταχωρηθεί] Ευχαριστώ.

Το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται σε κάποιους Η/Υ(σπάνια) αλλά επειδή δεν το παρουσίασε σ' εμένα ποτέ δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι φταίει.
Αν θέλετε πείτε μου τι windows έχετε και ακριβώς το μήνυμα σφάλματος με ότι αριθμούς σας βγάζει στο παραθυράκι για να τω ελέγξω.
 

stzioutzios

Μέλος
Το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται σε κάποιους Η/Υ(σπάνια) αλλά επειδή δεν το παρουσίασε σ' εμένα ποτέ δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι φταίει.
Αν θέλετε πείτε μου τι windows έχετε και ακριβώς το μήνυμα σφάλματος με ότι αριθμούς σας βγάζει στο παραθυράκι για να τω ελέγξω.

Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει. Ανοίγει κανονικά θέλω να πιστεύω γιατί βλέπω όλες τις βυζαντινές νότες καθώς επίσης και όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά και μόλις πατάω κάτι από αυτά μου βγάζει αυτό το παράθυρο. Επίσης ότι θέλω να δω κάτι που κατεβαίνει σε zip δεν μπορώ να το ανοίξω. Ευχαριστώ. Υ.Γ Εχω windows 7
 

papline

Παλαιό Μέλος
Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει. Ανοίγει κανονικά θέλω να πιστεύω γιατί βλέπω όλες τις βυζαντινές νότες καθώς επίσης και όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά και μόλις πατάω κάτι από αυτά μου βγάζει αυτό το παράθυρο. Επίσης ότι θέλω να δω κάτι που κατεβαίνει σε zip δεν μπορώ να το ανοίξω. Ευχαριστώ. Υ.Γ Εχω windows 7

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά με την εγκατάσταση του word που έχετε. Η μόνη περίπτωση που κατάφερα να εμφανίσω το μήνυμα σφάλματος που περιγράψατε είναι όταν έτρεξα το ΜΚ σε Η/Υ χωρίς εγκατεστημένο word ή σε word παλαιότερο του wordXP(2002).
Θα ήθελα πολύ να σας βοηθήσω αλλά αν δεν παρουσιάζετε το πρόβλημα σε κάποιον από τους Η/Υ που εργάζομαι δεν έχω "εικόνα" και όπως καταλαβαίνετε είναι δύσκολο να καταλάβω τι συμβαίνει.
Σας ευχαριστώ για την παρατήρηση και ελπίζω να καταφέρετε να τρέξετε τελικά το ΜΚ.

Υ.Γ. Σε προηγούμενο μήνυμα έγραψα ότι το πρόβλημα εμφανίζεται σε κάποιους Η/Υ, τώρα διαπίστωσα ότι το συγκεκριμένο μήνυμα είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται. Αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν άλλο μήνυμα σφάλματος, πιο συγκεκριμένα το μήνυμα "Interface not supported".
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ὃταν ἒχουμε στήριγμα ολίγον καί άπό πάνω ισον +κεντήματα, δέν μπαίνει ὁ σύνδεσμος ὁ μεγάλος (ἀριστερά στήν μπάρα).
Τό ἲδιο μέ μερικά συμπλέγματα ιδίου χρώματος.
Εύχαριστῶ.
 

stzioutzios

Μέλος
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά με την εγκατάσταση του word που έχετε. Η μόνη περίπτωση που κατάφερα να εμφανίσω το μήνυμα σφάλματος που περιγράψατε είναι όταν έτρεξα το ΜΚ σε Η/Υ χωρίς εγκατεστημένο word ή σε word παλαιότερο του wordXP(2002).
Θα ήθελα πολύ να σας βοηθήσω αλλά αν δεν παρουσιάζετε το πρόβλημα σε κάποιον από τους Η/Υ που εργάζομαι δεν έχω "εικόνα" και όπως καταλαβαίνετε είναι δύσκολο να καταλάβω τι συμβαίνει.
Σας ευχαριστώ για την παρατήρηση και ελπίζω να καταφέρετε να τρέξετε τελικά το ΜΚ.

Υ.Γ. Σε προηγούμενο μήνυμα έγραψα ότι το πρόβλημα εμφανίζεται σε κάποιους Η/Υ, τώρα διαπίστωσα ότι το συγκεκριμένο μήνυμα είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται. Αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν άλλο μήνυμα σφάλματος, πιο συγκεκριμένα το μήνυμα "Interface not supported".
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα προσπαθήσω και πάλη και θα δω τη μπορώ να κάνω. Ο Θεός να σε έχει καλά και να σου χαρίζει υγεία.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Ὃταν ἒχουμε στήριγμα ολίγον καί άπό πάνω ισον +κεντήματα, δέν μπαίνει ὁ σύνδεσμος ὁ μεγάλος (ἀριστερά στήν μπάρα).
Τό ἲδιο μέ μερικά συμπλέγματα ιδίου χρώματος.
Εύχαριστῶ.

Αν θέλετε στείλτε μου το αρχείο ή τμήμα του αρχείου που περιέχει το πρόβλημα που αναφέρετε για να το ελέγξω.
Δοκιμάστε να εισάγετε τον σύνδεσμο και από την κρυμμένη γραμμή κουμπιών που βρίσκεται πίσω από τους "χαρακτήρες ποιότητας" (εμφανίζεται με δεξί κλικ πάνω σε οποιοδήποτε κουμπί της κατηγορίας αυτής).
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αν θέλετε στείλτε μου το αρχείο ή τμήμα του αρχείου που περιέχει το πρόβλημα που αναφέρετε για να το ελέγξω.
Τό ἐπισυνάπτω, εὐχαριστῶ.
 

Attachments

  • mk veltioseis.docx
    13.8 KB · Views: 21
Ένα πολύ μικρό δείγμα απο μένα με το MK4

Ευχαρισ΄τω πάρα πολύ τον Κ Παπαδόπουλο για το πρόγραμμά
 

Attachments

  • Α ΕΩΘΙΝΩΝ.doc
    89.5 KB · Views: 62
  • Α ΕΩΘΙΝΩΝ.pdf
    61.1 KB · Views: 98

papline

Παλαιό Μέλος
Νέα έκδοση 4.1
Στη νέα έκδοση έχει αλλάξει λίγο η διάταξη σε κάποια κουμπιά

Διορθώθηκε το πρόβλημα που σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπαίνουν τα δίγοργα-τρίγοργα πχ στο σύμπλεγμα ολίγο με κεντήματα επάνω.

Στη νέα έκδοση στο ίδιο σύμπλεγμα αν βάλουμε γοργό-δίγοργο-τρίγοργο κτλ αν πατήσουμε ξανά το ίδιο κουμπί (χρονικό σημείο) αλλάζει η θέση του και τοποθετείται στο ολίγο πιο αριστερά από τη θέση που βρισκόταν.

Αν τοποθετήσουμε ύφεση ή δίεση από την αρχική φόρμα και πατήσουμε δεύτερη φορά το κουμπί της ύφεσης-δίεσης αλλάζει η θέση της για να μη χρειάζεται να πηγαίνουμε στην καρτέλα των φθορών-αλλοιώσεων.

Προστέθηκαν συντομεύσεις όταν γράφουμε ποιητικό κείμενο για τη μετακίνηση στον επόμενο και στον προηγούμενο χαρακτήρα με τα κουμπιά home-end, υπενθυμίζω ότι η κύλιση του κειμένου μπορεί να γίνει με τα βελάκια πάνω- κάτω για να μη χρειάζεται να αφήνουμε το πληκτρολόγιο όταν γράφουμε το ποιητικό κείμενο.

Διορθώθηκε ένα προβληματάκι που υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις με τον πρώτο χαρακτήρα ποιητικού κειμένου αμέσως μετά από μαρτυρία.

Άλλαξε λίγο το σημείο της αναπνοής (όχι ο σταυρός) οπότε αν θέλετε εγκαταστήστε και πάλι τη γραμματοσειρά "BZ Fthores".

Γράφτηκαν νέες οδηγίες χρήσης (καλό είναι να τις διαβάσετε)
Μπορεί να έκανα και κάποιες μικροβελτιώσεις που δε θυμάμαι.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

Attachments

  • MK4_1.zip
    1.7 MB · Views: 85
Last edited:
Top