Ηλεκτρονικά βιβλία στο ψαλτήρι

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καμία ἔριδα καὶ καμιὰ εὐθιξία. Ἀπλῶς τὸ θέμα καὶ ὁ προβληματισμός εἶχε ἐνδιαφέρον καὶ θέλησα νὰ ἀνταλλάξω κάποιες ἀπόψεις.
Ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα πρόβλημα οὐδέν.

Νὰ εἶστε καλά.

Υ.Γ. Φιλικὰ σᾶς τὸ λέω πάντως, ἀντιληπτός δὲν γίνατε, τουλάχιστον ἀπὸ μένα, ἀλλὰ ἄς κλείσουμε τὴ συζήτηση.
 

ATHANASSIOS

Αθανάσιος Χατζής
Λοιπόν για να το προχωρήσω και εγώ με τη σειρά μου, από το χαρτί, στην οθόνη, και από την οθόνη σε γυαλιά για να το φοράμε και από τα γυαλιά στον εγκέφαλο για να μη το ψάχνουμε ..... Όλα καλά και εγώ ανοίκω στους τεχνολόγους/αλόγους και ναι μας βοηθούν όλα αυτά ;;; υπάρχει όμως κάποιο από όλα αυτά τα μέσα που θα μπορεί να κάνει τον ψαλμό να τυπωθεί μες στην καρδιά και να ψέλνουμε καρδιακά ; Και θα πουν ορισμένοι μα ποια καρδιά ο εγκέφαλος είναι το κέντρο λειτουργίας, όλα να μπουν όσο πιο κοντά και μέσα στον εγκέφαλο. Να τι χάνουμε σε σχέση με τους παλιούς, καλή η τεχνολογία αλλά πολύ εγκεφαλικά όλα τούτα εδώ και κινδυνεύει η καρδιά να πέσει σε αδράνεια !!!

ΥΓ: Έχει περισσότερη σημασία να ξέρει κανείς να πει έναν ύμνο με δέκα παραλαγές ή να τον ξέρει να τον πει καρδιακά ως προσευχή και αυτό δεν χρειάζεται ούτε καν το βιβλίο πολλές φορές για να το δει γραμμένο.:
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πολύ σωστό αυτό που γράφετε αλλά το αν είσαι ψάλτης "κασετόφωνο" ή ψάλτης προσευχόμενος δεν έχει να κάνει με την (όποια διαθέσιμη) τεχνολογία αλλά από τη προσωπική σου κατάσταση.

ΕΜΕΙΣ έχουμε πρόβλημα, όχι η τεχνολογία που δε μπορούμε να προσευχηθούμε στο αναλόγιο. Ο ψάλτης κασετόφωνο θα είναι κασετόφωνο είτε ζει σήμερα, είτε στην εποχή του παπύρου είτε οποτεδήποτε.
 

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Η εταιρεία Apple παγκοσμίως γνωστή για τα pc της έβγαλε πέρυσι στην αγορά βιβλίο με οθόνη που το ανοίγεις βάζεις στην αντίστοιχη υποδοχή το memory stick με ένα αρχειάκι .pdf και σου προβάλετε στην οθόνη το κείμενο, με ένα απλό πάτημα κουμπιού πάει στην επόμενη σελίδα. Ηδη στην Αμερική γνωρίζει μεγάλη επιτυχία, είναι ευκολόχρηστο μιας και σε ένα memory stick μπορείς να κουβαλάς περίπου 1000 βιβλία και είναι και εντελώς οικολογικό. Η τεχνολογία δεν είναι πάντα βλαβερή εξαρτάται από το πως την χρησιμοποιεί ο καθένας.
 

ATHANASSIOS

Αθανάσιος Χατζής
Πολύ σωστό αυτό που γράφετε αλλά το αν είσαι ψάλτης "κασετόφωνο" ή ψάλτης προσευχόμενος δεν έχει να κάνει με την (όποια διαθέσιμη) τεχνολογία αλλά από τη προσωπική σου κατάσταση.

ΕΜΕΙΣ έχουμε πρόβλημα, όχι η τεχνολογία που δε μπορούμε να προσευχηθούμε στο αναλόγιο. Ο ψάλτης κασετόφωνο θα είναι κασετόφωνο είτε ζει σήμερα, είτε στην εποχή του παπύρου είτε οποτεδήποτε.

Και η προσωπική καλύτερα ας πούμε πνευματική κατάσταση κάποιου επηρεάζεται από το τι κάνεις και πως το κάνεις. Είναι όλα σχετικά, τίποτε απόλυτο. Μου έρχεται στο νου το παράδειγμα Αγιορειτών Πατέρων που αρνήθηκαν να πάει δρόμος στη σκήτη τους (Αγ. Άννα). Αλήθεια αυτή την Οδό είχαν στο μυαλό τους ασκητές Πατέρες ; Σωστά το λες εμείς το έχουμε το πρόβλημα μιας και συνήθως παράγουμε τεχνολογία για την άνεση και την βολή μας χωρίς να βλέπουμε αν συσχετίζεται με την σωτηρία μας, με τον Χριστό. Ακόμα χειρότερα παράγουμε τεχνολογία και δεν ξέρουμε που αυτή μας οδηγεί....
 

Genesis

Μέλος
......Ηδη στην Αμερική.......
Σωθηκαμε εαν μιμουμαστε και αφουγκραζομαστε τους Αμερικανους.Παραδειγμα προς μιμηση δεν ειναι κατ'εμε αυτοι οι ανθρωποι αλλα προς αποφυγην και εκ του μακροθεν σε οτι θελουν να επιβαλουν η ανακαλυπτουν.
Δεν σημαινει οτι επειδη αυτοι λειτουργουν ετσι πρεπει και εμεις η ολοι οι υπολοιποι...
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Η Εκκλησία πρέπει να είναι όντως "σεμνή, ταπεινή και λιτή" και να μη σπεύδει να είναι μοντέρνα. Δηλαδή αν σήμερα ένας ναός βάλει στα ψαλτήρια e-book κτλ τότε ναι, θα είναι κραυγαλέα κατάσταση και απαράδεκτη, τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ.

Όμως να δαιμονοποιήσουμε τη τεχνολογία; Δηλαδή αν σε 100 χρόνια δεν υπάρχει πια χαρτί τότε θα "αμαρτήσει" ο ναός αν βάλει e-books; Αφού όλος ο κόσμος τέτοια θα έχει. Και με τα μικρόφωνα τι κάνουμε; Να τα βγάλουμε και αυτά; Εδώ δεν έχουμε ψάλτες, άντε να είσαι ένας άνθρωπος και με τη μικρή σου φωνή να ακούγεσαι σε όλο το ναό, ειδικά αν είναι και μεγάλος.

Στο Άγιο Όρος θεωρήθηκε απαράδεκτος εκμοντερνισμός η κατασκευή του πρώτου καλντεριμιού, όταν δεν υπήρχαν πια μονοπάτια. Επίσης, όταν ο άγιος Αθανάσιος πήγε να φτιάξει τη μονή Μεγίστης Λαύρας ξεσηκώθηκαν οι ασκητές και είπαν "πάει να κάνει την έρημο πολιτεία". Ο άγιος όμως τα είχε καλά με τον αυτοκράτορα.

Σχετικά με την Αμερική δεν είναι λίγο ισοπεδωτικό αυτό που λέτε; Να μη τους μιμηθούμε στα πνευματικά. Αυτό τι σημαίνει, τη διαγράφουμε σα χώρα, ότι βγαίνει απο εκεί είναι του σατανά; Και η Ελλάδα κάποτε ήταν του σατανά "ειδωλολατρία". Έλληνας = ειδωλολάτρης. Είμασταν τα μαύρα πρόβατα, τα κακά του κόσμου. Όμως οι σοφοί πατέρες ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ την ελληνική γλώσσα, τη θρησκεία, το πολιτισμό και τη μουσική και ενσωμάτωσαν όλα αυτά στο Χριστιανισμό. Με τη λογική σας έπρεπε να είναι επικατάρατη η Ελλάδα και ότι βγαίνει απο αυτή.
Εκτός αν δε καταλαβαίνω τη λογική σας σωστά, οπότε παρακαλώ διευκρινήστε μου.
 

ixadin

Ηχάδιν
βάζεις στην αντίστοιχη υποδοχή το memory stick με ένα αρχειάκι .pdf και σου προβάλετε στην οθόνη το κείμενο, με ένα απλό πάτημα κουμπιού πάει στην επόμενη σελίδα.

Δεν ξέρω αν το προσέξατε ότι "τα ψηφιοποιημένα βιβλία ήταν ήδη διαθέσιμα στο Google Books σε μορφή PDF, η οποία είναι κατάλληλη για ανάγνωση στον υπολογιστή αλλά δεν αποδίδει καλά σε μικρές οθόνες. Το Reader της Sony βασίζεται στο φορμά EPUB, το οποίο τείνει να γίνει το στάνταρτ για τη διανομή ηλεκτρονικών βιβλίων." (in.gr)

Δηλαδή πώς μετατρέπεις το pdf σου σε epub????????????

Κάποιον λάκκο έχει η φάβα:mad:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Και η προσωπική καλύτερα ας πούμε πνευματική κατάσταση κάποιου επηρεάζεται από το τι κάνεις και πως το κάνεις. Είναι όλα σχετικά, τίποτε απόλυτο. Μου έρχεται στο νου το παράδειγμα Αγιορειτών Πατέρων που αρνήθηκαν να πάει δρόμος στη σκήτη τους (Αγ. Άννα). Αλήθεια αυτή την Οδό είχαν στο μυαλό τους ασκητές Πατέρες ; Σωστά το λες εμείς το έχουμε το πρόβλημα μιας και συνήθως παράγουμε τεχνολογία για την άνεση και την βολή μας χωρίς να βλέπουμε αν συσχετίζεται με την σωτηρία μας, με τον Χριστό. Ακόμα χειρότερα παράγουμε τεχνολογία και δεν ξέρουμε που αυτή μας οδηγεί....

Ἀπὸ ποὺ νὰ περάσει δρόμος γιὰ νὰ φθάσει στὴ Σκήτη τῆς Ἁγίας Ἄννης; Δύο χιλιάδες σκαλοπάτια ἔχει γιὰ νὰ ἀνεβεῖς στὸ Κυριακό, καὶ τὸ μέρος τόσο ἀπότομο, ποὺ καὶ νὰ ἤθελαν δρόμος δὲν περνάει.

Γιὰ νὰ ξέρετε ὅμως ὅτι ἀκόμη καὶ ἐκεῖ οἱ πατέρες, μέχρι τὴν δεκαετία τοῦ '60 ὅλα τὰ χρειαζούμενα τὰ ἀνέβαζαν στὴν πλάτη τους 2000 σκαλοπάτια, καὶ μετὰ εἶδαν κι ἀπὸειδαν καὶ ἔβαλαν μουλάρια, ὅπως εἶναι σήμερα.

Δὲν τὸ λέω γιὰ να τοὺς κατακρίνω, πολὺ καλὰ ἔκαναν, ποῦ νὰ κουβαλήσεις τσιμέντο 50 κιλὰ στὴν πλάτη νὰ ἀνακαινίσεις τὸ Κυριακό ἢ τὴν καλύβη.

Ἄς εἴμαστε λογικοί!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Δεν αντιλαμβανομαι το τροπο που ρωτας?

Απλά αστειεύομαι. Δε θα φανταζόμουν ένα πωλητή να έρχεται και να μου λέει "Γεια σας, έρχομαι από την Cosmote. Ξέρετε, τα παλαιοτερα χρονια ειχαν καλυτερη επικοινωνια ο κοσμος".

Καταλαβαίνω πως μιλάς μεταφορικά βέβαια, αλλά ακούγεται κάπως σα λογοπαίγνιο... :)
 

Genesis

Μέλος
...Εκτός αν δε καταλαβαίνω τη λογική σας σωστά, οπότε παρακαλώ διευκρινήστε μου.
Συγχωρεστε μου το αφθορμητο αλλα εαν αντιληφθηκα σωστα και απευθυνεστε σε εμενα τοτε σας παραθετω αυτο και αυτο και ο νοω νοητο.Και αν παλι ειμαι λαθος περι τεχνολογιας που αναφερω απο εξορκισμους του Σαββα Αχιλλεως (στο συγκεκριμενο θεμα) (οχι καλνετριμιων) τοτε τι να πω μαλλον ειμαι κοντοφθαλμος εγω!!!...
Κυριοι!!!Η παραδοχη του δαιμονα ειναι η αποδειξη οπως σας ειπα και πριν αλλα πολυ απλα ακομα και εσεις δεν θελετε να το δειτε και συγχεεται τα δεδομενα σε αλλη βαση.
Απλά αστειεύομαι. Δε θα φανταζόμουν ένα πωλητή να έρχεται και να μου λέει "Γεια σας, έρχομαι από την Cosmote. Ξέρετε, τα παλαιοτερα χρονια ειχαν καλυτερη επικοινωνια ο κοσμος".

Καταλαβαίνω πως μιλάς μεταφορικά βέβαια, αλλά ακούγεται κάπως σα λογοπαίγνιο... :)
Ναι οκ καταλαβα ειναι οντως αστειο αν και εστιαζω περαν του επαγγελματος μου αν και δεν ειμαι πωλητης αλλα υπαλληλος :)
 
Last edited:

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
"...Η τεχνολογία δεν είναι πάντα βλαβερή εξαρτάται από το πως την χρησιμοποιεί ο καθένας..."
Νομίζω και γω οτι αυτό που ειπε ο Βασίλης πιό πριν, είναι το πιό σωστό.
Έστω και αν η τεχνολογία είναι δαιμονική, υπάρχει τρόπος να την εξαγιάσουμε...
Και η θρησκεία χάνει το νόημά της, αν σκοτώνουμε εν ονόματί της...
Θέλει προσοχή και όχι αφορισμούς : α, όλοι οι μετανάστες είναι έτσι, ά όλοι οι Έλληνες ειναι αγγελούδια...
Από αγκάθι βγαίνει ρόδο και με την κοπριά τα πιό νόστιμα λαχανικά...!
Καλό σας βράδυ και του χρόνου η σημερινή μέρα. Χρόνια Πολλά.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
σοβαρός νέος , αναλαμβάνω ισοκρατήματα ( πασης φύσεως ) , τιμή ευκαιρίας 12 ευρώ την ώρα ~~~:D

Σοβαρός είναι δεν αντιλέγω, και ως ισοκράτης ικανοποιητικός- δοκιμάστε όμως να κατεβάσετε την τιμή! :p:p

Βέβαια ισοκράτημα σαν αυτό που έκανα εγώ στον Μιχάλη Μαμάη, αποκλείεται να κάνεις!!! :D:D
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
...κρίνοντας από τις αναλογίες του "Θείου" μάλλον για Tera μιλάμε, και μετά το γάμο για Peta....
:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 
Top