Ηλεκτρονικά βιβλία στο ψαλτήρι

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Παιδιά έχει αγωράσει κάποιος τελευταία Ηλ. Βιβλίο και αν ναι να μας πει την γνώμη του, πόσο λειτουργικό και πράκτικό είναι, και πως το βλέπει ο κόσμος, σκανδαλίζεται;
προσωπικά πιστευω πως μας λύνει τα χέρια και μας (από τα πολλά βιβλία, εκτυπώσεις κλπ.)
ψάχνωντας για κάτι σχετικά καλό είδα αυτό και αυτό.. θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας!
 
Last edited:

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Παιδιά έχει αγωράσει κάποιος τελευταία Ηλ. Βιβλίο και αν ναι να μας πει την γνώμη του, πόσο λειτουργικό και πράκτικό είναι, και πως το βλέπει ο κόσμος, σκανδαλίζεται;
προσωπικά πιστευω πως μας λύνει τα χέρια και μας (από τα πολλά βιβλία, εκτυπώσεις κλπ.)
ψάχνωντας για κάτι σχετικά καλό είδα αυτό και αυτό.. θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας!
καμιά απάντηση από κάποιο φίλο που να γνωρίζει σχετικά, τίποτα..:(:confused::wink:
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
καμιά απάντηση από κάποιο φίλο που να γνωρίζει σχετικά, τίποτα..:(:confused::wink:

Εγώ βλέπω με μεγάλο ενδιαφέρον και αυτό διότι συνδυάζει ταμπλετ σε μέγεθος Α4 με υπολογιστή που είναι συμβατός και με τον Μελωδό.
Το μειονέκτημα είναι πως η διάρκεια της μπαταρίας είναι μόνον 3 ώρες.
Εκτός αυτού, νομίζω πως σύντομα θα βγαίνουν πολλά και καλύτερα.
Ως εκ τούτου είμαι σε στάση έρευνας και αναμονής και εν υπομονή βεβαίως βεβαίως.
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
πολύ καλό φαίνεται να είναι και >αυτό!< μου το είχε προτείνει ο Σάββας όταν και τον είχα ρωτίσει, (έχει windows οπότε είναι κατάλληλο και για το melodo!) έχει καλή αυτονομία της μπαταρίας καλή οθόνη 13.1, κουμπάκια χειρισμού και εξωτερικά της οθόνης για καλύτερη ρυθμιση (μενού, σελίδων κλπ.) και αρκετά αξιόπιστο (από ότι μου λένε..) το μόνο που με χαλάει (πέρα από την τιμή του :(:mad:) είναι ότι είναι λίγο ογκώδες και βαρύ σε σχέση με κάποια άλλα τάμπλετ κλασικά τύπου (xoom, iconia klp.) και θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός στο ψαλτήρι
 
Last edited:
Ο θεός να μας βοηθάει από την έξαρση της τεχνολογίας. Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την μοντερνοποίηση. Προτιμώ το κιτρινισμένο βιβλίο με τις σταγονίτσες από το κεράκι από μία οθόνη . Αυτή είναι η άποψή μου:(
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Με αφορμή τις πρώτες δεκάδες των μηνυμάτων του παρόντος θέματος όπου αναφέρονται στο αν είναι ορθή ή όχι η χρήση τέτοιων τεχνολογικών μέσων στα ιερά αναλόγια, θα ήθελα να καταθέσω μία πρόσφατη εμπειρία μου.

Ήρθε στο ναό που ψάλλω ως επισκέπτης ένας αρχιμανδρίτης καθηγητής μου στην ιερατική σχολή και πραγματικά πνευματικός και μορφωμένος άνθρωπος. Στον καφέ πρόσεξα ότι έχοντας πάρει κάποιον παράμερα, του σιγόψαλλε κάτι που έμοιαζε με τον κανόνα του Ακαθίστου, χωρίς να είναι όμως το ίδιο. Μετά από λίγο απευθύνθηκε σε όλους τους παρεβρισκόμενους και μας ανήγγειλε ότι φτιάχνει τον εν λόγω κανόνα με χρήση της νέας Ελληνικής γλώσσας, χωρίς μάλιστα να χαλάσει το μέτρο του ποιήματος, κάτι που το κάνει κατ' επέκταση δυνατόν να ψαλλεί.

Μας είπε λοιπόν ότι αυτό το κάνει διότι πρέπει στην προσευχή των πιστών να αιτούνται, να δοξάζουν, να ευχαριστούν κλπ. για πράγματα που γνωρίζουν και όχι κάνοντας χρήση μίας γλώσσας άγνωστης και δυσνόητης, διότι η γλώσσα είναι μέσον και όχι αυτοσκοπός. Φυσικά από ένα δείγμα της προσπάθειάς του που μας παρουσίασε, φάνηκε ότι υπάρχουν (υποχρεωτικά πλέον) λέξεις διαφορετικές από το ποίημα, για να μην αναφέρω τον όλο ξεπεσμό της ποίησης του άγνωστου ακόμη αυτού υμνογράφου, καθώς και τον εξευτελισμό της ανεκτίμητης γλώσσας της υμνολογίας μας, κλειδοκράτωρ της οποίας θα έπρεπε να είναι η Εκκλησία, όπως έχει γράψει ο πολύς Χρήστος Γιανναράς. Εδώ λοιπόν η υψηλώτερη γλωσσικά, νοηματικά και θεολογικά ποίηση όλων των εποχών, θεωρείται ένα μέσον το οποίο πρέπει να το παραγκωνίσουμε ως μη αναγκαίο, μάλλον δε ως παρεμποδίζων τη λειτουργική ζωή και την κοινή προσευχή των πιστών. Πόσο σοβαρά μετά από αυτά τα πραγματικά φαιδρά θα έπρεπε να πάρουμε την χρήση κάποιου ψηφιακού προβολέα στο αναλόγιο;

Βλέπουμε λοιπόν ότι τελικά αν κάνουμε λίγη αυτοκριτική, θα δούμε ότι είμαστε επίστευτοι υποκριτές;* Επιλέγουμε τι είναι ιεροπρεπώς επιτρεπτό και τι είναι εκ του πονηρού κατά τις δικές μας αισθητικές προτιμήσεις. Αυτό όταν φτιάχνει κανείς την γκαρνταρόμπα του ή επιλέγει το φαγητό του είναι υγειές, όταν όμως καθορίζει μέσω αυτής της λογικής την εν Χριστώ ζωή του και την προσωπική του θεολογία προσπαθόντας ίσως να επιρρεάσει και άλλους, θεωρώ ότι είναι επικίνδυνο.

Δουλειά του ψάλτη είναι μέσω της ιεράς υμνωδίας να κατανύγει το εκκλησίασμα και να το κάνει να συντρίβεται και να δονείται από τον παλμό και την ηγεμονικότητα της θεόπνευστης αυτής τέχνης και ποίησης, ετοιμάζοντάς το να δεχθεί μέσω της λογικής και μελικής κατ' επέκταση λατρείας την αναίμακτο θυσία. Αν αυτό το καταφέρει με μία ψηφιακή ταβλέτα ή κάνοντας τον τρούλο να γυρίζει σαν ρουλέτα που είναι το πρόβλημα (εάν επαναλαμβάνω το ζητούμενο επιτυγχάνεται); Μπορεί κάποιος να το κάνει αλλάζοντας την υμνολογία και τη γλώσσα της, με την οποία μπορεί να σε βρίσουν και να πεις "ευχαριστώ" όχι διότι δεν κατάλαβες τι σου είπαν, αλλά επειδή είναι απίστευτα ευγενής; Εάν ναι, πάω πάσο, αν όχι, ας αφήσουμε την τεχνολογία στην ησυχία της, για να μην πω ότι θα πρέπει να την ευχαριστούμε για ευκαιρίες όπως αυτή που ζούμε επικοινωνόντας ομοϊδεάτες μεταξύ μας ανταλλάσοντας δεδομένα, ιδέες και γνώσεις βγαίνοντας όλοι μας κερδισμένοι και που εάν δεν υπήρχε θα ξέραμε οι περισσότεροι ότι ο Πρίγγος είναι είδος ψαριού στην Ανταρκτική και ο Ναυπλιώτης ειδικότητα του πολεμικού ναυτικού...



* Ίσως είμαι και εγώ υποκριτής, θεωρώντας ότι η τεχνολογία επιτρέπεται ενώ η αλλαγή των ύμνων είναι ανεπίτρεπτη... Κάνω και εγώ τις επιλογές μου, όμως σε ποιο τομέα η επιστήμη του είδους που κουβεντιάζουμε εδώ σφετερίζεται την ιεροπρέπεια του μυστηρίου; Τίθεται λοιπόν το ερώτημα, τι είναι προτιμώτερο, το να ψάλλω από το βιβλίο με το κερί στο χέρι και χωρίς μικρόφωνο το (άγνωστο ακόμη, προσεχώς, ποιος ξέρει, όλα είναι πιθανά...): "η Μητέρα που γέννησες τον Λόγο..." ή να κάνω χρήση των ως άνω (συν την ταμπλέτα) και να ψάλλω: "Δάμαλις τον μόσχον η τεκούσα...";
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ο θεός να μας βοηθάει από την έξαρση της τεχνολογίας. Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την μοντερνοποίηση. Προτιμώ το κιτρινισμένο βιβλίο με τις σταγονίτσες από το κεράκι από μία οθόνη . Αυτή είναι η άποψή μου:(

Δεν έχεις δίκιο αδελφέ μου, όταν υπηρετείται σωστά
ο σκοπός τότε η τεχνολογία είναι βοηθητικό μέσο.
Φαντάσου που έχει πάει ο Λόγος με τη βοήθεια της τεχνολογίας.
Άνθρωποι με ειδικές δεξιότητες καταφέρνουν να συμμετέχουν
στα Μυστήρια της Εκκλησίας.
Περιττό να αναφέρω την βοήθεια για εμάς τους ιεροψάλτες
(μικρόφωνα, κλιματιστικά, ψηφιακές συσκευές ηχογράφησης κ.α.).
Αυτονόητο ότι η σωστή χρήση της τεχνολογίας είναι αυτή
που θα έπρεπε να επικρατεί, δυστυχώς δεν...αλλά απέχει πολύ
από το να διαγράφουμε την εξέλιξη.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Φίλε Αθανάσιε και το τυπωμένο βιβλίο και το κεράκι, τεχνολογία είναι.

Αν ήσουν το 1400 που ήταν τα βιβλία ήταν ακόμη χειρόγραφα, τι θα έλεγες για

μας σήμερα που χρησιμοποιούμε τυπωμένα σε μηχάνημα;


Μεγάλη υπόθεση να έχεις τέτοιο κόλπο στο αναλόγιο. Ειδικά εμείς

που είμαστε μόνοι μας (άνευ αριστερού), γίνεται ένας χαμός στο αναλόγιο,

με βιβλία να φεύγουν και να έρχονται δεξιά κι αριστερά και τώρα που έχει

παρακλητική-μηναίο-τριώδιο, ψάλλω και κρατάω δυο βιβλία στα χέρια...:mad:

Πες εξαποστειλάριο από παρακλητική, πες εξαποστειλάριο από τριώδιο, βάλε

αναστασιματάριο για αίνους, ξανά τριώδιο, βάλε το βιβλίο που θα πεις το

δοξαστικό, βάλε βιβλίο για δοξολογία την ώρα που λες υπερευλογημένη...

χαμός... Και πρέπει να τα τελειώσεις τα κομμάτια κι όλας για να αλλάξεις βιβλία.

Και τα παρακλητική τριώδιο μηναίο είναι τεράστια...
 
Ok , πάω πάσο. Την άποψή μου διατύπωσα . Τώρα όποιος είναι και μύωπς ας βάλει και μία 42 ιντσών οθόνη για να βλέπει καλύτερα. Τί να πώ .Ότι θέλει κάνει ο καθένας
 

path78

Νέο μέλος
Ὅταν τὸν 4ο-5ο αἰ. ὁ κώδικας ἀπὸ διπλωμένη περγαμηνὴ (δηλαδή ἡ μορφὴ τοῦ σημερινοῦ βιβλίου) ἀντικατέστησε τὸ εἰλητάριο ἀπὸ πάπυρο, ἐπρόκειτο γιὰ σαφῶς τεχνολογικὴ ἐξέλιξη.

Ἡ χρήση τοῦ κώδικα-βιβλίου υἱοθετήθηκε ἄμεσα γιὰ τὴν ἀντιγραφὴ τῶν λειτουργικῶν βιβλίων, γιατὶ ὁ κώδικας εἶναι εὐκολοδιάβαστος, ἔχει στιβαρὴ κατασκευὴ καὶ τὸ δέρμα τῆς περγαμηνῆς εἶναι ἀνθεκτικότατο ἀπέναντι στὸν πάπυρο. Ποιὸς θὰ καθόταν μέσα στὴ λειτουργία νὰ τυλίγει καὶ νὰ ξετυλίγει ἕνα ρολό ἀπὸ χορτάρι, ποὺ πολὺ εὔκολα μποροῦσε νὰ σκιστεῖ, ἐφ’ ὅσον μποροῦσε νὰ ἔχει ἕναν ὠραιότατο κώδικα-βιβλίο, τεχνολογικὸ θαῦμα τῆς ἐποχῆς;
Κανεὶς, κι ἔτσι τὰ εἰλητὰ ἀπέκτησαν μουσειακὴ ἀξία ἤδη ἀπὸ τη βυζαντινὴ περίοδο.

Παρόμοια τεχνολογικὴ ἐξέλιξη ἀποτέλεσε ἡ ἐγκατάλειψη τῆς μεγαλογράμματης ἢ κεφαλαιογράμματης γραφῆς χάριν τῆς μικρογράμματης (ὅπως περίπου γράφουμε σήμερα) γιὰ λόγους πρακτικοὺς (ταχύτερη ἀντιγραφή, μικρότερο μέγεθος καὶ ἐξοικονόμηση περγαμηνῆς). Σημειώνω ὅτι αὐτὴ ἡ ἐξέλιξη ἐπιτεύχθηκε τὸν 8ο αἰ. στὴ μονὴ τοῦ Στουδίου ἐπὶ ἡγουμενίας τοῦ ἁγίου Θεοδώρου τοῦ Στουδίτου (759-826).

Τέλος, ἡ βιομηχανικὴ παραγωγὴ χαρτιοῦ στὴν Ἰταλία ἀπὸ τὸν 13ο αἰ. καὶ ἡ ἀνακάλυψη τῆς τυπογραφίας μᾶς ὁδήγησε στὴ σημερινὴ εὔκολη, καὶ βέβαια φτηνὴ, ἀνάγνωση τῶν ψαλμῶν στὴν ἐκκλησία.

Ὅλα τὰ παραπάνω εἶναι προϊὸν τεχνολογικῆς ἐξέλιξης καὶ μάλιστα μὲ προαγωγὸ καὶ ἀποδέκτη τὴν ἴδια τὴν Ἐκκλησία γιὰ τὴ διευκόλυνση τοῦ πληρώματός της (σὲ συγκεκριμένα πλαίσια βέβαια).

Ποιὸς ξέρει τὶ θὰ μᾶς διευκολύνει στὸ ἐγγὺς μέλλον;

Ἴσως ὁ ἡλεκτρονικὸς ἀναγνώστης καὶ τὸ ἡλεκτρονικὸ χαρτὶ, ποὺ τώρα κάνουν τὰ πρῶτα (ἐμπορικά) βήματα.

Εὐχαριστῶ γιὰ τὴν ἀνοχὴ τῆς φλυαρίας καὶ τῆς δοκησισοφίας.

Αὐτά.
Να 'σαι καλά που μας υπενθυμίζεις και κάποια πράγματα!!!
 
Πάντως αν όσοι ασχολούμασταν με την τεχνολογία, τότε εγώ σαν φοιτητής ηλεκτρολογίας πρέπει να καώ στο πυρ το εξώτερον :D:p

Ναι αληθεύει ότι η τεχνολογία αυτή είναι τεχνολογία του κακού αλλά ένα παλιό ρηθέν λέει ότι είναι καλύτερο να πολεμάς των εχθρό σου με τα ίδια του τα όπλα.

Πέραν του θρησκευτικού και επί του πρακτικού που μας ενδιαφέρει, η τεχνολογία στο ψαλτήρι μπορεί να προσφέρει πάρα πολλά.Κατ'αρχάς τα μικρόφωνα είναι και αυτά τεχνολογικά δημιουργήματα.Χρειάζονται αρκεί να μην είναι τέρμα η ένταση..
Το ηελκτρονικό βιβλίο - i-pad είναι καλό γιατί μπορείς να μεταφέρεις ότι κάνει κέφι η καρδιά σου χωρίς να κουράζεσαι να μεταφέρεις βιβλία και κάνεις τη δουλειά σου γρήγορα όπως επίσης και την ακόλουθία μπορείς να έχεις πάνω χωρίς να τρέχεις να ψάξεις στα διάφορα βιβλία.

Τα παραπάνω είναι τα βολικά.
Αυτό που δεν είναι καλό όμως για μένα είναι δύο πράγματα.To ένα είναι αυτό με την ακολουθία.Καλύτερα να ψάχνεις τα διάφορα βιβλία κοιτώντας πρώτα από όλα το τυπικό και μετά να βρίσκει αυτά που χρειάζεται από τα υπόλοιπα βιβλία για να μαθαίνουμε τυπικό το οποίο το θεωρώ πολύ βασικό.

Το άλλο είναι γενικότερο και αφορά στις εγγενείς τεχνολογικές αδυναμίες που έχει το κάθε τι τεχνολογικό.Αν το ρεύμα καπούτ, τότε και το χερουβικό καπούτ για παράδειγμα.Ενώ το βιβλίο πάντα εκεί θα είναι και δεν κινδυνεύει από κανέναν άλλο.Γενικά τα γραπτά μένουν που λέμε.Γι αυτό ας υπάρχουν τα βιβλία καλού κακού και το i-pad να λάβει τη θέση του χωρίς να διαγράφουμε από τη θέση τους στο αναλόγιο τα διάφορα λειτουργικά και μουσικά μας βιβλία.

Καλή η τεχνολογία αλλά να χρησιμοποιείται με σύνεση.
 

π. Ρωμανός Καράνος

Παλαιό Μέλος
Προτιμώ το κιτρινισμένο βιβλίο με τις σταγονίτσες από το κεράκι από μία οθόνη .

Να πω την "αμαρτία" μου, κι εγώ το προτιμώ. Μήπως όμως οι λόγοι είναι απλά και μόνο αισθητικής φύσεως; Από την άλλη, μήπως η ευκολία που παρέχει η τεχνολογία προσκρούει κάπως στην όλη "ασκητική" του λειτουργήματος του ψάλτη; Διερωτώμαι...
 

tsarouchas evaggelos

Νέο μέλος
Δειτε κι αυτη την δουλεια που ετοιμαζω εδω και 5 μηνες.. Ειναι δεκτες ολες οι γνωμες συναδελφοι. Για περαιτερω πληροφοριες της εφαρμογης επικοινωνηστε μαζι μου ηλεκτρονικα στο tsarouchasevaggelos@gmail.com ή επισκεφθειτε το site μας http://greekorthodoxpsaltic.blogspot.gr/

- Το Δραμινον Ψαλτηριον ειναι μια ψηφιακη μουσικη βιβλιοθηκη που περιεχει ολα τα μαθηματα του Ορθρου και της Θειας Λειτουργιας των Κυριακων καθε μηνα και των εορτων καθε μηνα
- Το Δραμινον Ψαλτηριον προς το παρων ειναι μια εφαρμογη που εγαθισταται μεσω iTunes μονο σε iPad
- Το Δραμινον Ψαλτηριον διανεμεται Δ Ω Ρ Ε Α Ν !!!
 

Attachments

  • August.225x225-75.jpg
    August.225x225-75.jpg
    21.1 KB · Views: 96
Last edited by a moderator:

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ἀφῆστε τὰ βιβλία καὶ πάρτε ἠλεκτρονικὰ βιβλία ὥστε νὰ κάνετε ὅ,τι θέλετε χωρὶς νὰ ξοδέψετε. Μέσα σὲ ἕνα χρόνο ὅσα λεφτὰ κι ἄν ἔχετε δώσει θὰ ἔχετε κάνει ἀπόσβεση ...:)

Δεν συμφωνώ με τα ηλεκτρονικά βιβλία ,αν και χρήσιμα δεν λέω ,ανεβάζουν την θερμοκρασία τής γής,προκαλούν βλάβες στα μάτια ,και αποχαυνώνεται ο εγκέφαλος μετά απο πολύωρη ανάγνωση .Με άλλα λόγια μπορεί η παράνομη υλοτομία να μην έχει όρια αλλά και η σταδιακή αύξηση της θερμοκρασίας της γής είναι κίνδυνος για την ανθρωπότητα .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν συμφωνώ με τα ηλεκτρονικά βιβλία ,αν και χρήσιμα δεν λέω ,ανεβάζουν την θερμοκρασία τής γής,προκαλούν βλάβες στα μάτια ,και αποχαυνώνεται ο εγκέφαλος μετά απο πολύωρη ανάγνωση .Με άλλα λόγια μπορεί η παράνομη υλοτομία να μην έχει όρια αλλά και η σταδιακή αύξηση της θερμοκρασίας της γής είναι κίνδυνος για την ανθρωπότητα .

Μᾶλλον δὲν ἔχεις διαβάσει ποτὲ ἀπὸ ἡλ. βιβλίο οὕτε ξέρεις τὶ θὰ πεῖ ἠλεκτρονικὸ χαρτί.

Θὰ σοῦ πῶ αὐτὸ μόνο. Το Pocketbook 902 pro ποὺ διαθέτω ἔχει αὐτονομία 15 μέρες καὶ διαβάζω ωρες ὁλόκληρες μὲ τὴν ἴδια κούραση ἄν διάβαζα τυπωμένα βιβλία.

Εκτὸς κι ἄν θεωρεῖς τὸ διάβασμα γενικὰ ὡς ἀποχαύνωση ...:eek:

Γιὰ τὴν θερμοκρασία δὲν θὰ σχολιάσω, παρὰ μόνο τοῦτο. Σὲ πολλὲς ἐκκλησίες τελεῖται ἡ ἀκολουθια ὑπὲρ τοῦ περιβάλλοντος ἐνῶ τὸ air condition δουλεύει συγχρόνως στὸ φουλ ...:eek::rolleyes:

Νομίζω πὼς δὲν ξέρεις καθόλου οὕτε τὶ εἶναι tablet, οὕτε τὶ εἶναι ebook, οὕτε τὶς διαφορές τους, οὕτε τὶς προδιαγραφές τους ... Ἐνημερώσου λίγο καὶ ξαναμιλᾶμε ...
 
Last edited:

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος

Γιὰ τὴν θερμοκρασία δὲν θὰ σχολιάσω, παρὰ μόνο τοῦτο. Σὲ πολλὲς ἐκκλησίες τελεῖται ἡ ἀκολουθια ὑπὲρ τοῦ περιβάλλοντος ἐνῶ τὸ air condition δουλεύει συγχρόνως στὸ φουλ ...:eek::rolleyes:

Νομίζω πὼς δὲν ξέρεις καθόλου οὕτε τὶ εἶναι tablet, οὕτε τὶ εἶναι ebook, οὕτε τὶς διαφορές τους, οὕτε τὶς προδιαγραφές τους ... Ἐνημερώσου λίγο καὶ ξαναμιλᾶμε ...

Ε καλό κάνουν που τα λειτουργούν ,ώς ψυκτικός χαίρομαι για να έχω δουλειά να βγάζω το ψωμί μου .

Τό νομίζω ήταν για να μεγαλώσει η πρόταση;. Δεν γνωρίζω την διαφορά τους (και ακόμα δεν έχω googlαρη για να μάθω).Όσον αναφορά τα προβλήματα ,τα παραπάνω που ανέφερα, είναι αναφορές από επιστημονικές μελέτες που έχουν πραγματοποιηθεί στην αμερική και όχι μόνο.Αυτό δεν το διαψεύδει κανείς σοβαρός επιστήμονας ,πόσο μάλλον εμείς.Είδη έχουν ξεκινήσει η επιπτώσεις από την αλόγιστη χρήση μπαταριών λιθίου κλπ,ο χρόνος ζωής τούς δέν ξεπερνά τα 5 χρόνια που αυτό θα πεί (αφού δεν καταστρέφονται οι εν λόγω μπαταρίες)μόλυνση και πάλι μόλυνση απλά και λιτά.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ε καλό κάνουν που τα λειτουργούν ,ώς ψυκτικός χαίρομαι για να έχω δουλειά να βγάζω το ψωμί μου .

Τό νομίζω ήταν για να μεγαλώσει η πρόταση;. Δεν γνωρίζω την διαφορά τους (και ακόμα δεν έχω googlαρη για να μάθω).Όσον αναφορά τα προβλήματα ,τα παραπάνω που ανέφερα, είναι αναφορές από επιστημονικές μελέτες που έχουν πραγματοποιηθεί στην αμερική και όχι μόνο.Αυτό δεν το διαψεύδει κανείς σοβαρός επιστήμονας ,πόσο μάλλον εμείς.Είδη έχουν ξεκινήσει η επιπτώσεις από την αλόγιστη χρήση μπαταριών λιθίου κλπ,ο χρόνος ζωής τούς δέν ξεπερνά τα 5 χρόνια που αυτό θα πεί (αφού δεν καταστρέφονται οι εν λόγω μπαταρίες)μόλυνση και πάλι μόλυνση απλά και λιτά.


OΚ, ὅ,τι πεῖς ...
 
Top