Ηλεκτρονικά βιβλία στο ψαλτήρι

dimitris

Παλαιό Μέλος

Νομίζω πὼς δὲν ξέρεις καθόλου οὕτε τὶ εἶναι tablet, οὕτε τὶ εἶναι ebook, οὕτε τὶς διαφορές τους, οὕτε τὶς προδιαγραφές τους ... Ἐνημερώσου λίγο καὶ ξαναμιλᾶμε ...
Τί διαφορές ὑπάρχουν;
Ὑπάρχει κάτι σέ Α4 μέγεθος;
Γιατί ἄλλα ξεκινοῦν ἀπό 100 ευρω καί ἄλλα ἔχουν 500;
Δῶστε λύσεις λόγω κρίσης.:)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τί διαφορές ὑπάρχουν;
Ὑπάρχει κάτι σέ Α4 μέγεθος;
Γιατί ἄλλα ξεκινοῦν ἀπό 100 ευρω καί ἄλλα ἔχουν 500;
Δῶστε λύσεις λόγω κρίσης.:)

Σε μέγεθος Α4 σημαίνει μέγεθος 14". Αμφιβάλλω αν υπάρχουν, αλλ' ακόμη κι αν υπήρχαν θα ήταν πανάκριβα και ανοικονόμητα. Νομίζω ότι το ιδανικό μέγεθος για ανάγνωση από απόσταση μισού μέτρου, είναι από 9,7"-10,1". Εάν δεν το θέλει κανείς και για χρήση ως κανονικού υπολογιστή, τότε δεν χρειάζεται να ξοδέψει πάνω από 250 €, και χωρίς να καταφύγει σε αμφίβολης ποιότητας κινεζικά προϊόντα (υπάρχουν και ποιοτικά κινεζικά, αλλά είναι σαφώς ακριβότερα). Μια, κατά την γνώμη μου, καλή λύση στα 250 € είναι το ARCHOS 97 carbon ή το ARCHOS 101 G9 στα 300 €. Άλλες δυο προτάσεις, το ViewSonic ViewPad 10e (225 €) και το Motorola XOOM 2 10.1 (270 €). Υπάρχει και το ολοκαίνουργιο Kindle Fire HD 8.9" ($299.00). Και όλο και βγαίνουν καινούργια μοντέλα, οπότε και οι τιμές πέφτουν. Για τώρα πάντως ο,τιδήποτε κάτω από 200 €, είναι νομίζω παρακινδυνευμένο.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
αυτο εχει καλη τιμή και καλές κριτικές...
10¨¨ αλλά καλό ειναι να δουλευεται με ρεύμα καθότι μαλλον δεν βγάζει 3-4 ωρες...

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106791
Υπάρχει και κατά τι φθηνότερο:
http://www.skroutz.gr/s/2317736/Bitmore-Tab1010-10-1-8GB.html
Για το θέμα της μπαταρίας, εάν κάποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει στο Ναό, μπορεί να απενεργοποιήσει κάποιες άχρηστες διεργασίες (π.χ. WiFi) και τότε το λειτουργικό απορροφά πολύ λιγότερους πόρους και η μπαταρία διαρκεί περισσότερο. Καθόλου κακή συσκευή πάντως, πάντα για μία ανάγνωση pdf :wink:.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ψάξε όμως στο Google να βρεις μια κριτική στα αγγλικά για το συγκεκριμένο tablet. Θα βρεις; Δεν νομίζω.
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ἀφῆστε τὰ βιβλία καὶ πάρτε ἠλεκτρονικὰ βιβλία ὥστε νὰ κάνετε ὅ,τι θέλετε χωρὶς νὰ ξοδέψετε. Μέσα σὲ ἕνα χρόνο ὅσα λεφτὰ κι ἄν ἔχετε δώσει θὰ ἔχετε κάνει ἀπόσβεση ...:)

Με την αφορμή που μιλάμε για την οικονομική κρίση να υπολογίσω πόσο στοιχίζει ενα ipad ;Απάντηση;στην καλύτερη των περιπτώσεων ένα εύχρηστο ipad κοστίζει γύρω 500 ευρώ .Σάν πολλά τα βλέπω προσωπικά ενώ συζητάμε για το κόστος του μελανιού Η/Υ όπου κοστίζει γύρω στα 10 € και έχει αναλογία πάνω απο 200 σελίδες εκτύπωση .Αν και προσωπικά σκέπτομαι να αγοράσω ένα tablet της τάξεως των 150 ευρώ βλέπω πώς δέν έχουν κάποια κύρια χαρακτηριστικά πχ είσοδο usb ανάλυση οθόνης κ.α .Καλή η ιδέα σου αλλά για αυτό το όσα λεφτά και να ξοδέψεις μου φάνηκε κάπως ενώ όλοι μιλάνε για περικοπές .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σας βλεπω που τα "λετε" κ επειδη θέλω να αγορασω κατι τετοιο μου κανει εντυπωση που ολοι μιλατε για tablet.
Μ ενα book reader η δουλεια μας δν γινετε ?

http://www.skroutz.gr/c/992/ebook-readers.html?keyphrase=book+reader

Ἐγώ χρησιμοποιῶ Pocketbook 902pro, μὲ ἠλεκτρονικὸ χαρτί στὶς 10ίντσες.
Τὰ ebook σὲ αὐτὸ τὸ μέγεθος κοστίζουν περὶ τὰ 300 €, σὲ λιγότερες ἴντσες εἶναι φτηνότερα ἀλλὰ δὲν βολεύει τὸ μέγεθος στὸ ἀναλόγιο.

Προσωπικὰ εἶμαι ἰκανοποιημένος ἀπὸ αὐτὸ ἐδῶ καὶ δυὸ χρόνια, ἔχοντας διαβάσει ξεκούραστα καὶ εὔκολα δεκάδες βιβλία.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Μ ενα book reader η δουλεια μας δν γινεται ?...

Ασφαλώς και γίνεται, όμως με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα που χρειάζονται για ένα e-reader (των οποίων οι τιμές δεν έχουν πέσει σημαντικά τα τελευταία χρόνια), μπορείς να πάρεις ένα tablet, που έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες. Αν όμως πρόκειται να διαβάζεις συστηματικά επί αρκετή ώρα βιβλία από το μηχάνημα, τότε το e-reader υπερτερεί, γιατί είναι πιο ξεκούραστο.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ασφαλώς και γίνεται, όμως με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα που χρειάζονται για ένα e-reader (των οποίων οι τιμές δεν έχουν πέσει σημαντικά τα τελευταία χρόνια), μπορείς να πάρεις ένα tablet, που έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες. Αν όμως πρόκειται να διαβάζεις συστηματικά επί αρκετή ώρα βιβλία από το μηχάνημα, τότε το e-reader υπερτερεί, γιατί είναι πιο ξεκούραστο.

Δὲν εἶναι ἁπλὰ πιὸ ξεκούραστο, ἀλλὰ δεν διαφέρει καθόλου ἀπὸ τὸ νὰ διαβάζεις τυπωμένο βιβλίο, κουράζεσαι ἀκριβῶς τὸ ἴδιο.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μια ιδιαίτερη πρόταση, για όσους το ψάχνουν ακόμη το ζήτημα, είναι το ARCHOS TABLET 101 G9 250GB, με τιμή κοντά στα 300 €. Αν και παλαιότερο μοντέλο, διαθέτει σκληρό δίσκο αποθήκευσης 250 GB, κάτι που δεν μπορεί να συναγωνιστεί κανένα άλλο μηχάνημα.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Μετά από αρκετή αναζήτηση, πήρα αυτό:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.662434
Θα κάνει πρεμιέρα μεθαύριο στα Εισόδια, ήδη έχω αρχίσει και του φορτώνω κάποια πράγματα και θα σας πω λεπτομέρειες.
Πάντως δείχνει αρκετά καλό.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Χρωστούσα μια απάντηση για το πόσο ευχαριστημένος έχω μείνει από το εν λόγω tablet, αλλά άφησα να περάσουν κάποιες μέρες, έτσι ώστε να έχω μια καλύτερη εικόνα.
Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό, είναι ευανάγνωστο, έχει φωτεινή οθόνη και δεν κολλάει καθόλου. Ανταποκρίνεται γρήγορα στις επιλογές στην οθόνη. Και το καλύτερο είναι ότι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ την λάμπα στο ψαλτήρι. Επίσης είναι πολύ αποδοτική η μπαταρία του. Με έχει βολέψει πάρα πολύ και μπορούν άνετα να διαβάζουν από αυτό και οι βοηθοί μου.
 

Kavouras

Νέο μέλος
Ο θεός να μας βοηθάει από την έξαρση της τεχνολογίας. Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την μοντερνοποίηση. Προτιμώ το κιτρινισμένο βιβλίο με τις σταγονίτσες από το κεράκι από μία οθόνη . Αυτή είναι η άποψή μου:(

΄Ελα! Θανάση! Τώρα που αγοράσεις και εσύ, Πως σου φάνηκε; :)
 
Top