Ηλεκτρονικά βιβλία στο ψαλτήρι

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σχετικό με το θέμα Υπολογιστής στο ψαλτήρι.

Είδα το νέο ηλεκτρονικό αναγνώστη (e-reader) τής Sony σήμερα και σκέφτηκα οτι ίσως σε μερικά χρόνια θα πηγαίνουμε στο ψαλτήρι με ένα τέτοιο μαραφέτι και θα κουβαλάμε μαζί όλη την ψαλτική βιβλιοθήκη! Εάν τώρα κάποιος ρομαντικός θέλει να χρησιμοποιεί κερί για να βλέπει, θα χαμηλώνει την ένταση της οθόνης :rolleyes:

Δεν πιστεύω θα μπορέσει να ξεπεράσει την ομορφιά και αγάπη μας για τα (παλαιά ιδιαίτερα) βιβλία και τη γοητεία του κεριού, αλλά θα είναι πολύ πρακτικό προβλέπω να βγαίνει από το τσεπάκι σε περιπτώσεις του «α, να λέγαμε και αυτό, αλλά δεν έχουμε το μουσικό βιβλίο μαζί μας».

Ενδιαφέρον.
 

ixadin

Ηχάδιν
Όντως είναι πολύ extreme!!!

Εγώ θα το προτιμούσα ενσωματωμένο στο αναλόγιο για μεγαλύτερη οθόνη, που θα υπάρχει και στις 4 πλευρές για να βλέπουν όλοι:D
 

Genesis

Μέλος
Βασικα το θεωρω απαραδεκτο!
Και οχι μονο
Οπως εχω πει και αλλου για τα μαραφετια αυτα ειναι διαολου καλτσες και γενημματα.Οχι δεν ειμαι παλαιομοδιτης απλα οτι ηλεκτρονικο ειναι και διαολου καλτσα.
Ο κυριος στους ουρανους αν μας αξιωσει δεν θα μας βαζει τετοια αλλα με την ψυχη και την καρδια μας θα τον ψαλλουμε τον Παναγαθο.
Ημαρτον Κυριε!!
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
στον Ουρανό δεν θα έχουμε ούτε βιβλία!! Μήπως πρέπει κι αυτά να τα καταργήσουμε από τώρα????:eek::confused::confused::confused:

ή να τα αντικαταστήσουμε με κάτι πιο παραδοσιακό??? (πήλινες ή ξυλινες πλάκες ας πούμε???)

σημασία δεν έχει το μέσο... αλλά το περιεχόμενο...!!!
 

tb---

τσοπάνης
κάποτε , τα έλεγαν απο στομα , σε στόμα ,

μετά τα έγγραφαν

τωρα εχουμε και μπ3 και ακρομπατ και όλα τα ψηφιακά καλούδια ,

ξεκολλάτε τα μυαλά σας ~
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει και σε γυαλιά. Τα φοράς και φυσικά δεν λες τίποτα στους γύρω για να νομίζουν ότι ξέρεις όλα τα κλασικά απ έξω. Αλα Ναυπλιώτης. :D
 

tb---

τσοπάνης
ο Ναυπλιώτης τα έλεγε με κλειστά τα μάθια όμως , έχει Μεγάλη διαφορά ~~~
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ουτε το κασσετοφωνο αντικατεστησε τους ψαλτες, ουτε η τηλεοραση το Ναο.

Καποια πραγματα θα παραμεινουν ως εχουν...
 

tb---

τσοπάνης
σοβαρός νέος , αναλαμβάνω ισοκρατήματα ( πασης φύσεως ) , τιμή ευκαιρίας 12 ευρώ την ώρα ~~~:D
 

tb---

τσοπάνης
έχω και ανεμογεννήτριες και φωτοβολταικά για να σε ξελασπώσω απο το ρευμα ,

τα παραπάνω παρέχονται δωρεάν ~~~:D
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει και σε γυαλιά. Τα φοράς και φυσικά δεν λες τίποτα στους γύρω για να νομίζουν ότι ξέρεις όλα τα κλασικά απ έξω. Αλα Ναυπλιώτης. :D

ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΛΩ..........ΩΡΑΙΟΣ
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
οτι ηλεκτρονικο ειναι και διαολου καλτσα

Με τη φράση αυτή αναθεματίζεις όλους όσους ασχολούμαστε με την τεχνολογία σε καθημερινή βάση. Θέλοντας να σε πειράξω και εγώ, θα αστειευτώ με φιλική διάθεση και ελπίζω χωρίς παρεξήγηση:

Αναρωτιέμαι αν κάθε φορά που μπαίνεις στο ίντερνετ για να διαβάσεις το φόρουμ, μετά πας και το εξομολογείσαι. Μην ξεχάσεις την επόμενη φορά να αναφέρεις ότι χρησιμοποιείς και ρεύμα. Μεγάλη αμαρτία!!! :p

Μου θυμίζεις μια ηλικιωμένη επιχειρηματία (μεγάλο κατάστημα επίπλων στην Ηλιουπόλεως) την οποία επισκεφτήκαμε με το συνεργάτη μου για να της προτείνουμε διαφήμιση στο ίντερνετ. Με το που άκουσε τη λέξη "ίντερνετ", γούρλωσε τα μάτια και μας είπε λες και έβλεπε μπροστά της το διάβολο: "Ίντερνετ; Τι λες παιδί μου; Δεν έχεις δει ακούσει ότι κλέβουν σε αυτό το μαραφέτι; Απαπαπαπα..." :D:D:D
 

Genesis

Μέλος
Με τη φράση αυτή αναθεματίζεις όλους όσους ασχολούμαστε με την τεχνολογία σε καθημερινή βάση. Θέλοντας να σε πειράξω και εγώ, θα αστειευτώ με φιλική διάθεση και ελπίζω χωρίς παρεξήγηση:

Αναρωτιέμαι αν κάθε φορά που μπαίνεις στο ίντερνετ για να διαβάσεις το φόρουμ, μετά πας και το εξομολογείσαι. Μην ξεχάσεις την επόμενη φορά να αναφέρεις ότι χρησιμοποιείς και ρεύμα. Μεγάλη αμαρτία!!! :p

Μου θυμίζεις μια ηλικιωμένη επιχειρηματία (μεγάλο κατάστημα επίπλων στην Ηλιουπόλεως) την οποία επισκεφτήκαμε με το συνεργάτη μου για να της προτείνουμε διαφήμιση στο ίντερνετ. Με το που άκουσε τη λέξη "ίντερνετ", γούρλωσε τα μάτια και μας είπε λες και έβλεπε μπροστά της το διάβολο: "Ίντερνετ; Τι λες παιδί μου; Δεν έχεις δει ακούσει ότι κλέβουν σε αυτό το μαραφέτι; Απαπαπαπα..." :D:D:D
Εχεις δικιο.Τι να πω οτι δεν εχεις?Απλα το ειπα εν οψει του οτι τεχνολογια και επιστημη ειναι του αντιθετου.Χρησιμοποιω πολυ τα ηλεκτρονικα καθοτι ειμαι στην Cosmote παρολα αυτα ομως τα απεχθανομαι γιατι μας καταστρεφουν υγεια και πνευμα.Τα παλαιοτερα χρονια ειχαν καλυτερη επικοινωνια ο κοσμος και ειναι γεγονος καθοτι το net εχει "αντικαταστησει" αρκετα θεματα.
Σ'ευχαριστω για την παρατηρηση και θυμηση του οτι ειμαι και εγω χρηστης αυτων.Μακαρι να μπορουσα να μην ειχα τιποτα απο αυτα
Προσωπικα ομως δεν θα χρησιμοποιουσα τεχνολογια για την αναγνωση ψαλμων.
Υ.γ Ειναι παντως γεγονος οτι ο ωχαδερφισμος, ο εγκληματισμος η συνηθεια και η εξελιξη μας κανουν να ξεπερναμε τα τυχον ταμπου και φραγμους και να λεμε ελα δεν πειραζει ολα μια χαρα.
Καποτε ειχα ακουσει απο ενα φιλο οτι καθοτι ολοι αναξιοι εμεις και αμαρτωλοι δεν δυναται να συνψαλλουμε με αγγελους στον ναο τον χερουβικο κτλ γιατι μας εχουν πνιξει οι αμαρτιες και οι παραχωρησεις της φιλαυτιας μας.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὅταν τὸν 4ο-5ο αἰ. ὁ κώδικας ἀπὸ διπλωμένη περγαμηνὴ (δηλαδή ἡ μορφὴ τοῦ σημερινοῦ βιβλίου) ἀντικατέστησε τὸ εἰλητάριο ἀπὸ πάπυρο, ἐπρόκειτο γιὰ σαφῶς τεχνολογικὴ ἐξέλιξη.

Ἡ χρήση τοῦ κώδικα-βιβλίου υἱοθετήθηκε ἄμεσα γιὰ τὴν ἀντιγραφὴ τῶν λειτουργικῶν βιβλίων, γιατὶ ὁ κώδικας εἶναι εὐκολοδιάβαστος, ἔχει στιβαρὴ κατασκευὴ καὶ τὸ δέρμα τῆς περγαμηνῆς εἶναι ἀνθεκτικότατο ἀπέναντι στὸν πάπυρο. Ποιὸς θὰ καθόταν μέσα στὴ λειτουργία νὰ τυλίγει καὶ νὰ ξετυλίγει ἕνα ρολό ἀπὸ χορτάρι, ποὺ πολὺ εὔκολα μποροῦσε νὰ σκιστεῖ, ἐφ’ ὅσον μποροῦσε νὰ ἔχει ἕναν ὠραιότατο κώδικα-βιβλίο, τεχνολογικὸ θαῦμα τῆς ἐποχῆς;
Κανεὶς, κι ἔτσι τὰ εἰλητὰ ἀπέκτησαν μουσειακὴ ἀξία ἤδη ἀπὸ τη βυζαντινὴ περίοδο.

Παρόμοια τεχνολογικὴ ἐξέλιξη ἀποτέλεσε ἡ ἐγκατάλειψη τῆς μεγαλογράμματης ἢ κεφαλαιογράμματης γραφῆς χάριν τῆς μικρογράμματης (ὅπως περίπου γράφουμε σήμερα) γιὰ λόγους πρακτικοὺς (ταχύτερη ἀντιγραφή, μικρότερο μέγεθος καὶ ἐξοικονόμηση περγαμηνῆς). Σημειώνω ὅτι αὐτὴ ἡ ἐξέλιξη ἐπιτεύχθηκε τὸν 8ο αἰ. στὴ μονὴ τοῦ Στουδίου ἐπὶ ἡγουμενίας τοῦ ἁγίου Θεοδώρου τοῦ Στουδίτου (759-826).

Τέλος, ἡ βιομηχανικὴ παραγωγὴ χαρτιοῦ στὴν Ἰταλία ἀπὸ τὸν 13ο αἰ. καὶ ἡ ἀνακάλυψη τῆς τυπογραφίας μᾶς ὁδήγησε στὴ σημερινὴ εὔκολη, καὶ βέβαια φτηνὴ, ἀνάγνωση τῶν ψαλμῶν στὴν ἐκκλησία.

Ὅλα τὰ παραπάνω εἶναι προϊὸν τεχνολογικῆς ἐξέλιξης καὶ μάλιστα μὲ προαγωγὸ καὶ ἀποδέκτη τὴν ἴδια τὴν Ἐκκλησία γιὰ τὴ διευκόλυνση τοῦ πληρώματός της (σὲ συγκεκριμένα πλαίσια βέβαια).

Ποιὸς ξέρει τὶ θὰ μᾶς διευκολύνει στὸ ἐγγὺς μέλλον;

Ἴσως ὁ ἡλεκτρονικὸς ἀναγνώστης καὶ τὸ ἡλεκτρονικὸ χαρτὶ, ποὺ τώρα κάνουν τὰ πρῶτα (ἐμπορικά) βήματα.

Εὐχαριστῶ γιὰ τὴν ἀνοχὴ τῆς φλυαρίας καὶ τῆς δοκησισοφίας.

Αὐτά.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... τεχνολογια και επιστημη ειναι του αντιθετου....

Ο ... "αντίθετος" είναι αυτός που νομίζω ; Γιατί εγώ νόμιζα ότι η επιστήμη (και η τεχνολογία) είναι του Θεού.
«Αὐτός ἔδωκεν ἀνθρώποις ἐπιστήμην ἐνδοξάζεσθαι ἐν τοῖς θαυμασίοις Αὐτοῦ» (Σοφ. Σειρ. 38:6).

... Μακαρι να μπορουσα να μην ειχα τιποτα απο αυτα ...

Εδώ πάω πάσο ..:D. Περί ορέξεως ...
 

Genesis

Μέλος
Ο ... "αντίθετος" είναι αυτός που νομίζω ; Γιατί εγώ νόμιζα ότι η επιστήμη (και η τεχνολογία) είναι του Θεού.
«Αὐτός ἔδωκεν ἀνθρώποις ἐπιστήμην ἐνδοξάζεσθαι ἐν τοῖς θαυμασίοις Αὐτοῦ» (Σοφ. Σειρ. 38:6).
Για την επιστημη δεν ειμαι σιγουρος αν και η επιστημη ειτε ιατρικη ειτε φυσικη πολλες φορες αναιρεται απο τον Κυριο, αν και αυτες οι κουβεντες δεν γινονται απο εδω....Αλλα η τεχνολογια ειναι του κακου.Και μπορω να στο αποδειξω.
ο π.Σαββας ειχε πει οτι η μοδα ειναι μεγαλο κακο και τραβαει ολο τον κοσμο κοντα της.Μοδα ειναι και οι αλλαγες της εξελιξης ειτε στο αναλογιο ειτε οπου αλλου.Απλα εγκληματιζομαστε και ειμαστε συνυφασμενοι με οτι νεο γιατι παντα αποτελει δελεαρ και "λαμπει" παροτι δεν ειναι χρυσος.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Προσωπικα ομως δεν θα χρησιμοποιουσα τεχνολογια για την αναγνωση ψαλμων.

Φίλτατε,

Καὶ ὅμως χρησιμοποιεῖς. Τὶ νομίζεις ὅτι εἶναι τελικὰ τὸ τυπωμένο, ἀπὸ ὑπερσύγχρονες μηχανὲς offset, βιβλίο τοῦ ψαλτηρίου;

Μὲ ὅλο τὸ σεβασμό, νομίζω ὅτι πρέπει νὰ ξανασκεφτεῖς κάποια πράγματα πολύ πιὸ ψύχραιμα.
 

Genesis

Μέλος
Φίλτατε,

Καὶ ὅμως χρησιμοποιεῖς. Τὶ νομίζεις ὅτι εἶναι τελικὰ τὸ τυπωμένο, ἀπὸ ὑπερσύγχρονες μηχανὲς offset, βιβλίο τοῦ ψαλτηρίου;

Μὲ ὅλο τὸ σεβασμό, νομίζω ὅτι πρέπει νὰ ξανασκεφτεῖς κάποια πράγματα πολύ πιὸ ψύχραιμα.

Τεχνολογία εννοώ με την έννοια αυτή που εκφράζει το θέμα όχι στο στάδιο που λέτε εσείς! Ήμαρτον δεν νομίζω ότι κανένας θέλει να γυρίσει και στην stone age.Δεν κάνω την κουβέντα αυτή για να δημιουργήσω εντυπώσεις η ίντριγκες παρόλα αυτά όμως βλέπω ότι ο κόσμος καταπιάνεται με λάθος προβλήματα. Εάν αυτά είναι φίλτατοι τα προβλήματα σας τότε εύχομαι να είναι μόνο αυτά. Λέω ότι δεν έχω κάτι να σκεφτώ μιας και δεν το ψάχνω τόσο βαθιά γιατί εάν το ψάξω έτσι όπως τα λέτε θα πάει μακριά η βαλίτσα. Ελπίζω να μην αντιτίθεστε προσωπικά καθότι δεν λέγω ότι λέγω για να προσβάλω κάτι η πρόσωπα αντιλαμβάνομαι όμως έναν ερισμο προς εμε και ευθιξία από πλευράς σας. Ξαναλεω μακάρι να είναι αυτά τα προβλήματα σας αδελφοί μόνο....Συγχωρήστε μου
Υ.γ είμαι πολύ νέος ακόμα στο αναλόγιο και έχω πολλά να μάθω ακόμα και σε αυτό που λέτε για το εάν χρησιμοποιώ η όχι έστω και στο στάδιο που λέτε την τεχνολογία. Εκφράζω όμως την γνώμη μου απλά στο ότι αντιτίθεμαι σε αυτήν, και πολύ απλά είναι άποψη τώρα από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος μονοπώλησης της κουβέντας στο γύρω από το τι είπα εγω. Ας δούμε και άλλες απόψεις.....
Υ.γ 2 Μην διυλίζετε τον κώνωπα και καταπίνετε την κάμηλο...Αυτό είναι δια παντός θέματος....Και για εμένα το λέω να το θυμάμαι
Υ.γ 3 Άλλο μηχάνημα offset και τελική παράδοση σε εμένα σε έντυπη μορφή η τον κάθε ψαλτή και άλλο μικροτσίπ και υβριδικά κυκλώματα και φωτεινές οθόνες στην τσέπη μου για κρατήσω στο αναλόγιο για κάθε λόγο. Νομίζω ότι γίνομαι αντιληπτός....
Υ.γ 4 Πιο ψύχραιμα ναι να τα δω αλλά όχι και ότι μου "σερβίρουν" προς αποδοχή αυτού.....
 
Last edited:
Top