[Ερώτηση] Σε ποιον χορό ανήκει το Δοξαστικόν της Κασσιανής;

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εάν όμως ο αριστερός ψάλτης , ειναι πολυ καλός και έχει και βοηθούς καλούς , και θελήσει να το ψάλλει μόνος με τους βοηθούς του , τι γίνεται τότε ???

Φέτος ψάλλω στον Αγιο Κων/νο Ηλιούπολης με τον Δασκαλοθανάση Πέτρον. Πολύ καλή συνεργασία , είναι μικρότερος από μένα αρκετά χρόνια και εργάζεται σε σχολείο. Ο ΚΥΡΙΟΣ , μου επεφύλαξε κάτι απρόοπτον... Την Μ. Τρίτη το βράδυ θα επισκεφτώ αγγειολόγο για τα πόδια μου... Πρήξιμο... Θα λείψω υποχρεωτικά... '' Αλλαι μεν αι βουλαί των ανθρώπων , άλλα δε Θεός κελεύει...'' !!!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

Λύθηκε ὁ γρῖφος...:rolleyes:

Τελικά ὁ Θεός τόν ἔλυσε;;;:eek:

 
P

PANROUST

Guest
Το μάθημα απαιτεί εμπειρία. τεχνική , αντοχή . καλαισθησία κλπ που κατα κανόνα
διαθέτει πληρέστερα ο πρωτοψάλτης.

Μία ερώτηση:Στην Μητρόπολη Αθηνών ο αριστερός ψέλνει το δοξαστικόν η ο δεξιός;
 
T

Tzanakos_B

Guest
Ούτε εγώ θυμάμαι να το έχω ακούσει ποτέ από Λαμπαδάριο.
Εδώ τίθεται ξανά το ερώτημα, τί είναι παράδοση; Αυτό που βρίσκουμε γραμμένο σε κάποιο βιβλίο, ή αυτό που εμπειρικά αντιλαμβανόμαστε να συμβαίνει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τις τελευταίες δεκαετίες, ή από τότε που έχουμε σαφείς μαρτυρίες;
Δεν έχω πρόβλημα να το πει κι ο παπάς από το ιερό, εάν μπορεί, και πολλοί μπορούν. Δεν θα το ονόμαζα όμως "κατά παράδοσιν".

Αγαπητέ Νεοκλή στην ψαλτική , υπάρχει η γραπτή και η προφορική Παράδοση.... Υπάρχει και το Τυπικόν το οποίον καθορίζει την τάξιν και την σειράν των διαφόρων Ακολουθιών κ.τ.λ. Ολα τα Δοξαστικά των αποστίχων ψάλλονται από τόν αριστερό χορό. Το ίδιο ισχύει και για το Δοξαστικό της Κασσιανης... Πολύς θόρυβος γίνεται για κάτι το οποίο θα έπρεπε να αντιμετωπίζετε όπως τα άλλα Δοξαστικά.. Προσωπικά θεωρώ άλλα ΔΟΞΑΣΤΙΚΆ πολύ πιο σημαντικά σε κειμενο και ερμηνεία... Αυτό που με λυπεί , ειλικρινά , είναι ότι συμπεριφέρονται μερικοί όπως οι τραγουδιστές , ποιός θα είναι το πρώτο όνομα και ποιός δευτερος...!!! Ψάλτες είμαστε και τον ΚΎΡΙΟ υμνολογούμε..!!! Δέν κανουμε διαγωνισμό καλλιφωνίας και τεχνικής ... Φιλικά Β. ΤΖΑΝ.
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Υπαρχει και μια λεπτομερεια...
Τα αποστιχα,ποιος θα τα αρχισει;
Ειναι τα μοναδικα που ειναι 4,αντι 3 των αλλων ημερων.. Γιατι;
Κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου!!...:D
Αυτό ακριβώς σκεπτόμουν και το έλεγξα γιατί δεν ήμουν σίγουρος.
Απ' την άλλη όμως, γιατί τις προηγούμενες μέρες να ξεκινάει τα Απόστιχα ο Πρωτοψάλτης και τη Μ.Τρίτη ο Λαμπαδάριος; Κάτι συμβαίνει εδώ!!:p
Εγώ βέβαια δεν τηρώ και πολύ την ορθή τάξη των χορών, γιατί πάντα εγώ ξεκινώ ( ο Αριστερός μου δεν μπορεί να βρει τους ήχους και πόσω μάλλον τον πλ.Β΄)......:D:D
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Υπαρχει και μια λεπτομερεια...
Τα αποστιχα,ποιος θα τα αρχισει;
Ειναι τα μοναδικα που ειναι 4,αντι 3 των αλλων ημερων.. Γιατι;
Κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου!!...:D

Στους αναστάσιμους εσπερινούς ποιός αρχίζει και γιατί;
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Το ποιός θα ξεκινήσει το απόστιχα έχει σχέση με το πόσα είναι αυτά ώστε (κανονικά) να καταλήξει ο αριστερός ψάλτης να πει το δοξαστικό. Μπορεί να ξεκινήσει ο αριστερός αν τα απόστιχα είναι σε ζυγό αριθμό ή ο δεξιός αν τα απόστιχα είναι σε μονό αριθμό.

Σχετικά τώρα με το τροπάριο της Κασσιανής, αν και κανονικά λέγεται από τον αριστερό χορό, έχει επικρατήσει στη συντριπτική πλειοψηφία των ναών να λέγεται από τον δεξιό. Προφανώ και με την αυστηρή έννοια του τυπικού είναι παράτυπο· παρ' όλ' αυτά θα το θεωρούσα άτοπο από τον αριστερό να απαιτήσει οπωσδήποτε να το πει ή τον ιερέα να παρέμβει στον δεξιό χωρίς αυτό να γίνεται με τη θέλησή του ιδίως όταν ο δεξιός είναι και πιο κατηρτισμένος (που είναι συνήθως). Πάνω απ' όλα η καλή συνεργασία η οποία κατ'εμέ προηγείται της αυστηρής τέλεσης του τυπικού. Προτιμώ να χαλάσουμε έστω και λίγο το τυπικό και να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας. Αν εγώ πάντως είχα δεξιό που ήταν αυστηρός σε αυτά και μου έδινε το τροπάριο της Κασσιανής, εγώ ευγενικά θα του το έδινα γιατί η αλήθεια είναι ότι είναι και λίγο κουραστικό για μένα να το πω. Ευχαριστώ να το πούμε χορωδιακά και να πω μερικά σόλα...:p
 
T

Tzanakos_B

Guest
Τί είδους προβληματισμός είναι αυτός πάλι; Αν μπορεί και θέλει ο αριστερός, δικό του είναι, να το πει. (Έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως και να μην μπορεί, δικό του είναι.) Αν πάλι προτιμάει να το πουν οι δύο "χοροί ομού", πάλι μια χαρά. Η τάξη είναι τάξη μόνο όπου βολευόμαστε;

Το ποιός θα ξεκινήσει το απόστιχα έχει σχέση με το πόσα είναι αυτά ώστε (κανονικά) να καταλήξει ο αριστερός ψάλτης να πει το δοξαστικό. Μπορεί να ξεκινήσει ο αριστερός αν τα απόστιχα είναι σε ζυγό αριθμό ή ο δεξιός αν τα απόστιχα είναι σε μονό αριθμό.

Σχετικά τώρα με το τροπάριο της Κασσιανής, αν και κανονικά λέγεται από τον αριστερό χορό, έχει επικρατήσει στη συντριπτική πλειοψηφία των ναών να λέγεται από τον δεξιό. Προφανώ και με την αυστηρή έννοια του τυπικού είναι παράτυπο· παρ' όλ' αυτά θα το θεωρούσα άτοπο από τον αριστερό να απαιτήσει οπωσδήποτε να το πει ή τον ιερέα να παρέμβει στον δεξιό χωρίς αυτό να γίνεται με τη θέλησή του ιδίως όταν ο δεξιός είναι και πιο κατηρτισμένος (που είναι συνήθως). Πάνω απ' όλα η καλή συνεργασία η οποία κατ'εμέ προηγείται της αυστηρής τέλεσης του τυπικού. Προτιμώ να χαλάσουμε έστω και λίγο το τυπικό και να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας. Αν εγώ πάντως είχα δεξιό που ήταν αυστηρός σε αυτά και μου έδινε το τροπάριο της Κασσιανής, εγώ ευγενικά θα του το έδινα γιατί η αλήθεια είναι ότι είναι και λίγο κουραστικό για μένα να το πω. Ευχαριστώ να το πούμε χορωδιακά και να πω μερικά σόλα...:p

Συνάδελφε, όντας [ 45 ] χρόνια πρωτοψάλτης , αρχίζοντας από τόν Μητρ. Ναό Σπάρτης σε ηλικία [ 28 ] ετών , πάντα την '' Κασσιανή την ψάλλαμε και οι δύο χοροί μαζί με απόλυτη συνεργασία και αγάπη συναδελφική. Πιστεύω ότι και οι δύο Ψάλτες , επιτελούν το ίδιο διακόνημα και οι ανάγκες του Ναού απαιτούν την παρουσία και συμμετοχή , αμφοτέρων , διότι ένας ψάλτης πολύ δύσκολα τα βγάζει πέρα μόνος του..!!! Συνεργασία λοιπόν και Αγάπη Χριστού..!!! Β. ΤΖΑΝ.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Λύθηκε ὁ γρῖφος...:rolleyes:

Τελικά ὁ Θεός τόν ἔλυσε;;;:eek:


Το σχόλιό μου το πρώτο και το προτελευταίο, είναι άσχετα μεταξύ τους... Στο Πρώτο έθεσα ένα γενικό ερώτημα περί του εν λόγω Δοξαστικού και εδόθησαν πολλές απαντήσεις. [ Στήν μακρόχρονη διακονία μου ως Πρωτοψάλτης , πάντα το ψάλλαμε και οι δύο χοροί μαζί... Άλλοτε το αργόν ,άλλοτε το σύντομον τού Π. Λαμπ. Θα έλεγα ότι μπορώ να τα ψάλλω και τα δύο από στήθους..!!! Το σχόλιό μου ότι την Μ. Τρίτη θα πάω σε αγγειολόγο , είναι καθαρά θέμα υγείας και άσχετο με το πρώτο. Εάν τελικά προφτάσω να επιστρέψω νωρίς, ασφαλώς θα ψάλλω μαζί με τον συνάδελφο το Δοξαστικόν. Τα περί γρίφου και ο Θεός αποφάσισε , είναι ανυπόστατα..... Ο Θεός δέν προκαθορίζει τί θα γίνει ... Γνωρίζει μέν αλλά δέν επεμβαίνει άμεσα , έχοντας δώσει πλήρη ελευθερία στον άνθρωπο...!!! Αυτά διδάσκουν οι ΠΑΤΕΡΕΣ..!!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Μία ερώτηση:Στην Μητρόπολη Αθηνών ο αριστερός ψέλνει το δοξαστικόν η ο δεξιός;
Κύριε Παν. Ρουστέμη. Δεν γνωρίζω την ηλικία σας. Θεωρώ καλοπροαίρετη την ερώτησίν σας. Επί Πρωτοψαλτείας ΣΠ. Περιστέρη , θυμάμαι πολύ καλά το δοξασστικόν αυτό έψαλλε και το βράδυ της Μ. Τρίτης και το πρωί της Μ. Τετάρτης , ο Σπ. Περιστέρης. Μάλιστα την Μ. Τετάρτην έψαλλε , σόλο , το του Πρίγγου σε υψηλή βάση , με κορώνες..!!! Μετά τον θάνατόν του , δέν έχω ακούσει ποιός χορός το ψάλλει . Ισως και οι δύο χοροί μαζί δεδομένου ότι και ο Λαμπαδάριος του Μ. Ναού Αθηνών είναι θα έλεγα , ισάξιος του Πρωτοψάλτου , διαθέτει ωραια φωνή και ψάλλει πολύ καλά..!!! Εύκολο είναι να το μάθετε..... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Το σχόλιό μου το πρώτο και το προτελευταίο, είναι άσχετα μεταξύ τους... Στο Πρώτο έθεσα ένα γενικό ερώτημα περί του εν λόγω Δοξαστικού και εδόθησαν πολλές απαντήσεις. [ Στήν μακρόχρονη διακονία μου ως Πρωτοψάλτης , πάντα το ψάλλαμε και οι δύο χοροί μαζί... Άλλοτε το αργόν ,άλλοτε το σύντομον τού Π. Λαμπ. Θα έλεγα ότι μπορώ να τα ψάλλω και τα δύο από στήθους..!!! Το σχόλιό μου ότι την Μ. Τρίτη θα πάω σε αγγειολόγο , είναι καθαρά θέμα υγείας και άσχετο με το πρώτο. Εάν τελικά προφτάσω να επιστρέψω νωρίς, ασφαλώς θα ψάλλω μαζί με τον συνάδελφο το Δοξαστικόν. Τα περί γρίφου και ο Θεός αποφάσισε , είναι ανυπόστατα..... Ο Θεός δέν προκαθορίζει τί θα γίνει ... Γνωρίζει μέν αλλά δέν επεμβαίνει άμεσα , έχοντας δώσει πλήρη ελευθερία στον άνθρωπο...!!! Αυτά διδάσκουν οι ΠΑΤΕΡΕΣ..!!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

Το ότι το ψάλλετε μαζί είναι κάτι σαφώς αξιέπαινο, αλλά το ζητούμενο δε νομίζω ότι είναι ακριβώς εκεί· σε κάθε περίπτωση σημασία έχει ποιός έχει την ευθύνη για το κομμάτι το οποίο θα ψαλεί, ποιός καθορίζει τον χρόνο στον οποίον θα ψαλή, τη βάση κλπ Αυτό εννοούμε προφανώς όταν λέμε οτι ψάλλει ο α΄ χορός ή ο β΄. Το αν θα το ψάλουν μαζί οι ψάλτες νομίζω ότι είναι κάτι άλλο. Βέβαια ενδεχομένως εσείς να ομογνωμείτε με τον αριστερό σας, πράγμα το οποίο είναι πολύ ευχάριστο, αλλά πάντοτε κάποιος έχει την ευθύνη για ένα κομμάτι το οποίο θα ψαλεί και νομίζω ότι έτσι κρίνεται σε ποιόν «ανήκει»
 

destur

Παλαιό Μέλος
Ξαναλεω.
Επι ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΕΙΑΣ Στανιτσα.
Ακουσατε εσεις ποτε να το λεει ο Δανιηλιδης ως Λαμπαδαριος??

Ναι, υπάρχει σχετική ηχογράφηση (1961, ή 62) και μάλιστα το σκοτώνει άσχημα. Μάλλον γι'αυτό δεν τον ξανάφησε ο Στανίτσας να το πει μόνος του.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Στους αναστάσιμους εσπερινούς ποιός αρχίζει και γιατί;

O αριστερος φυσικα...
Αλλα γιατι ομως την συγκεκριμενη ημερα τα αποστιχα της Μ. Τριτης ειναι 4 και οχι 3,οπως τις αλλες βραδιες;... Υπαρχει καποιος λογος ειδικος; Η' ειναι αφορμη για να τσακωνεται ο δεξιος με τον αριστερο,χαρην της Κασσιανης;... :D

Οπως και στους αναστασιμους εσπερινους,ετσι και την Μ. Τριτη(βραδυ) θα πρεπει να ξεκινησει ο αριστερος τα αποστιχα για να του πεσει η Κασσιανη...
Γινεται παντου ομως αυτο;

Ειπαμε...τον δικηγορο του διαβολου κανω τωρα!...:D:wink:

ΥΓ : Προς το παρον,κρατω αυτο:
''...Σχετικά τώρα με το τροπάριο της Κασσιανής, αν και κανονικά λέγεται από τον αριστερό χορό, έχει επικρατήσει στη συντριπτική πλειοψηφία των ναών να λέγεται από τον δεξιό. Προφανώ και με την αυστηρή έννοια του τυπικού είναι παράτυπο· παρ' όλ' αυτά θα το θεωρούσα άτοπο από τον αριστερό να απαιτήσει οπωσδήποτε να το πει ή τον ιερέα να παρέμβει στον δεξιό χωρίς αυτό να γίνεται με τη θέλησή του ιδίως όταν ο δεξιός είναι και πιο κατηρτισμένος (που είναι συνήθως)...''
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Η' ειναι αφορμη για να τσακωνεται ο δεξιος με τον αριστερο,χαρην της Κασσιανης;... :D

:D:D:D

Πάντως η ακολουθία και το τροπάριο υπάρχουν πολύ πριν να μελοποιηθεί το τελευταίο από τον Δανιήλ ή τον Πέτρο. Δεν είμαι και ειδικός, αλλά νομίζω πως την εποχή που γράφτηκαν αυτά δεν υπήρξε καμία διαφορά στην λογική της μελοποίησης αυτού του δοξαστικού από άλλα. Και ως εκ τούτου σκέφτομαι πως δεν συνδέεται με τον αριθμό των αποστίχων. Επιπλέον η απάντησή μου είναι σε ένα θεωρητικό επίπεδο. Τί ανήκει που. Σε πρακτικό, όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει. Η προσωπική μου επιθυμία να τηρείται η τάξη γενικά, δεν είναι νόμος. Προσωπική άποψη είναι. Ε, άμα η de facto ψαλμώδηση από τον δεξιό γίνει και de jure, οκ. (Πως τα μιλάω τα ελληνικά :p )
 

tb---

τσοπάνης
Μπορούν να το πούν και δίχoρο, αρκεί να έχουν συνεννοηθεί.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Θεωρώ περιττή όλη τη συζήτηση!
Τα δοξαστικά των αποστίχων είναι μέλη που ανήκουν ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΩΣ στον αριστερό χορό.- τελεία και παύλα!!!:D
Εάν ο αριστερός έχει τις απαραίτητες γνώσεις και ικανότητες στην εκτέλεση μελών του αργού στιχηραρίου που, ως γνωστόν, είθισται να ψάλλονται αυτά τα μέλη, τότε με γειά του, με χαρά του!!! Θα περάσω αριστερά να τον βοηθήσω ισοκρατώντας και παίρνοντας τις καταλήξεις...
Σε διαφορετική περίπτωση είναι ευπρόσδεκτος να έρθει δεξιά να το ... καλαθιάσουμε αμφότεροι ... και οι δύο....
Προ πολλών ετών, είχα ΠΡΑΚΤΙΚΌ αριστερό!!! (συνταξιούχο, που με το ντάνννν! ήταν στο Ναό! Βλέπετε τους προτιμούν οι ιερείς γιατί ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ.) Από μουσική, «Μαύρ' είν' η νύχτα στα βουνά»... Τί «Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις» θα μπορούσε να πει; «Την καταστροφή της Χίου ... μελόδραμα!:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Θεωρώ περιττή όλη τη συζήτηση!
Τό ἔχω ἐπισημάνει ἀλλοῦ καί ἔδειξα τή σκοπιμότητα. Ἀλλά ἔστω... Ὑπάρχει συναφές θέμα κλειδωμένο.

Τα δοξαστικά των αποστίχων είναι μέλη που ανήκουν ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΩΣ στον αριστερό χορό.- τελεία και παύλα!!!:D
View attachment TME_Saliveros_357.pdf
Ἀγνοεῖται...

Εάν ο αριστερός έχει τις απαραίτητες γνώσεις και ικανότητες στην εκτέλεση μελών του αργού στιχηραρίου που, ως γνωστόν, είθισται να ψάλλονται αυτά τα μέλη, τότε με γειά του, με χαρά του!!! Θα περάσω αριστερά να τον βοηθήσω ισοκρατώντας και παίρνοντας τις καταλήξεις...
Τό θέμα ἀναφέρει χορό καί σεῖς ἀναφέρεστε σ᾿ ἕνα ψάλτη. Ὅπως καί νἄχει, γιατί νά πᾶτε ἀριστερά; Σᾶς θέλει; Πᾶτε καί σέ ἄλλα;

Σε διαφορετική περίπτωση είναι ευπρόσδεκτος να έρθει δεξιά να το ... καλαθιάσουμε αμφότεροι ... και οι δύο....
Ἴδια ἀπορία μέ προηγούμενο. Γιατί νά ἔρθει;

Προ πολλών ετών, είχα ΠΡΑΚΤΙΚΌ αριστερό!!! (συνταξιούχο, που με το ντάνννν! ήταν στο Ναό! Βλέπετε τους προτιμούν οι ιερείς γιατί ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ.) Από μουσική, «Μαύρ' είν' η νύχτα στα βουνά»... Τί «Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις» θα μπορούσε να πει; «Την καταστροφή της Χίου ... μελόδραμα!:D
Ἤ πρακτικός ἤ χειρότερος ἤ καλός ἤ καλύτερος, ποιός δεξιός δέχεται νά τό πεῖ ὁ ἀριστερός;

 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τό ἔχω ἐπισημάνει ἀλλοῦ καί ἔδειξα τή σκοπιμότητα. Ἀλλά ἔστω... Ὑπάρχει συναφές θέμα κλειδωμένο.
View attachment 74133
Ἀγνοεῖται...
Τό θέμα ἀναφέρει χορό καί σεῖς ἀναφέρεστε σ᾿ ἕνα ψάλτη. Ὅπως καί νἄχει, γιατί νά πᾶτε ἀριστερά; Σᾶς θέλει; Πᾶτε καί σέ ἄλλα;
Ἴδια ἀπορία μέ προηγούμενο. Γιατί νά ἔρθει;
Ἤ πρακτικός ἤ χειρότερος ἤ καλός ἤ καλύτερος, ποιός δεξιός δέχεται νά τό πεῖ ὁ ἀριστερός;

Με όλο το σεβασμό πάτερ, θα μου επιτρέψετε να ρωτήσω: «Πόσοι Ναοί έχουν κατηρτισμένους χορούς, που να μπορούν να εκτελέσουν ένα τέτοιο μάθημα;
Οι βοηθοί που προσέρχονται στους συνοικιακούς (μικρούς στο μέγεθος) ναούς, (και ευτυχώς που προσέρχονται) πόσο μπορούν να βοηθήσουν τον υπεύθυνο ψάλτη;
Εάν οι συνάδελφοι έχουν άριστες σχέσεις μεταξύ τους, τί θα εμποδίσει τον ένα να συνδράμει τον άλλο, προκειμένου ένα μέλος να αποδοθεί σωστά ως εξ ενός στόματος;
Ποιός δεν θα ήθελε να έχει βοηθούς, για παράδειγμα, τους βοηθούς του ... Στανίτσα;
(Ε!!! Για συμμαζέψου λιγάκι υπάρχον:D!!! Το λέω εγώ, για να προλάβω άλλους...:wink:)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Με όλο το σεβασμό πάτερ, θα μου επιτρέψετε να ρωτήσω: «Πόσοι Ναοί έχουν κατηρτισμένους χορούς, που να μπορούν να εκτελέσουν ένα τέτοιο μάθημα;
Οι βοηθοί που προσέρχονται στους συνοικιακούς (μικρούς στο μέγεθος) ναούς, (και ευτυχώς που προσέρχονται) πόσο μπορούν να βοηθήσουν τον υπεύθυνο ψάλτη;
Εάν οι συνάδελφοι έχουν άριστες σχέσεις μεταξύ τους, τί θα εμποδίσει τον ένα να συνδράμει τον άλλο, προκειμένου ένα μέλος να αποδοθεί σωστά ως εξ ενός στόματος;
Ποιός δεν θα ήθελε να έχει βοηθούς, για παράδειγμα, τους βοηθούς του ... Στανίτσα;
(Ε!!! Για συμμαζέψου λιγάκι υπάρχον:D!!! Το λέω εγώ, για να προλάβω άλλους...:wink:)
Καί μέ τό δικό μου ἐγνωσμένο σεβασμό καί τήν ἀγάπη μου, οἱ ἐρωτήσεις ἦταν τεχνικές καί ὄχι προσωπικές, γιά προβληματισμό (καί γιά νά κάνω τόν «συνήγορο τοῦ δ...», ὅπως προεγράφη).
Καί στούς ναούς μέ κατηρτισμένους χορούς —αὐτό ἤθελα νά πῶ— (π.χ. Μητρόπολη Ἀθηνῶν ἐπί Περιστέρη) ὁ δεξιός χορός τό ἔψαλλε. Καί δέν πήγαινε ὁ Τζελᾶς μέ τόν χορό του. Στήν Ἁγία Εἰρήνη ἐπί Λυκούργου δέν ξέρω τί κάνουν.

Τώρα τό «ἐάν»... ὅπως πολύ καλά γνωρίζετε εἶναι ὑποθετικό...:wink:

Τό ὁριστικό:cool: εἶναι ὁ δεξιός νά θέλει πολλούς κοντά του, ἀλλά μόνος του νά «τραγουδάει...»:rolleyes: («ἐξ ἐνός στόματος»· τό «ὡς» διαγράφεται:))
Νά θέλει... ἀλλά νά μήν ἔχει κάνει τίποτε, οὔτε προετοιμασία, οὔτε παρτιτοῦρες, μόνον παρατηρήσεις... καί ἀφ᾿ ὑψηλοῦ...:(


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ναι, υπάρχει σχετική ηχογράφηση (1961, ή 62) και μάλιστα το σκοτώνει άσχημα. Μάλλον γι'αυτό δεν τον ξανάφησε ο Στανίτσας να το πει μόνος του.

1961 (ή 1959 κατ ' άλλους)....

Πάντως το Βουλευτήριον τον δυσκόλευε τον μακαρίτη ειδικά στο αναιδώς...
 
Last edited:

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Ἤ πρακτικός ἤ χειρότερος ἤ καλός ἤ καλύτερος, ποιός δεξιός δέχεται νά τό πεῖ ὁ ἀριστερός;

Θα το δεχόμουν ευχαρίστως και αν ήθελε θα βοηθούσα αν όχι, όχι.

Καί στούς ναούς μέ κατηρτισμένους χορούς —αὐτό ἤθελα νά πῶ— (π.χ. Μητρόπολη Ἀθηνῶν ἐπί Περιστέρη) ὁ δεξιός χορός τό ἔψαλλε. Καί δέν πήγαινε ὁ Τζελᾶς μέ τόν χορό του. Στήν Ἁγία Εἰρήνη ἐπί Λυκούργου δέν ξέρω τί κάνουν.

Στην αγία Ειρήνη νομίζω πως ψέλνουν όλοι μαζί στο δεξιό αναλόγιο. Υπάρχει και σχετικό βίντεο.
 
Top