[Ανακοίνωση] Παρουσίαση του «Ειρμολογίου» του κυρ Δημοσθένους Παϊκοπούλου, Αμπελόκηποι, 15.5.2013

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
δε μπερδεύομαι.
αν δείς, μετά την αναφορά για την "Πατριαρχική" εκδοχή υπάρχει τελεία(.)
από κάτω λέω απλά για την αναφορά στους Θεσσαλονικείς...
δεν έγραψα ότι ο κ Γεωργιάδης ανήκει στους Θεσσαλονικείς.
εξηγούμαι...
τώρα, γιατί δεν αναφέρθηκε-μνημονευθηκε η έκδοση του κ Γεωργιάδη, δεν μπορώ να το απαντήσω εγώ.
κ πάλι, τονίζω ότι προσπάθησα να μεταφέρω τα λεγόμενα του επιμελητή, με κάθε επιφύλαξη λάθους από μέρους μου, διότι το άκουσα βιαστικά.
ΟΚ! Απλώς επειδή γράφηκε ως απάντηση στο μήνυμά μου για τους Θεσσαλονικείς, θεώρησα ότι αυτό υποννοήσατε. Ξαναλέω πως το σχόλιό μου δεν το έγραψα για εσάς. Θεώρησα κατά τι ελλειπή την αναφορά του ομιλητή, καθώς υπάρχει και το έργο που μνημόνευσα παραπάνω, οπότε για να απαντήσω χρησιμοποίησα σε παράθεση τα λόγια του όπως τα μεταφέρατε.
 
Last edited:

pougounias

Νέο μέλος
Ἀγαπητοί φίλοι καὶ συνάδελφοι,
Χριστός Ἀνέστη!
Μὲ πολλὴ χαρὰ ἔχω στὰ χέρια μου τὸν Δ’ τόμο τῆς Μουσικῆς Πανδέκτης, ποὺ πρόσφατα κυκλοφόρησε, τοῦ σεβαστοῦ μου καὶ λίαν ἀγαπητοῦ φίλου Πρωτοψάλτη, Δημοσθένη Παϊκόπουλου. Ὁ θαυμάσιος αὐτὸς τόμος, καλοτυπωμένος, ὀρθογραφημένος, περιλαμβάνει τὶς σύντομες καὶ τὶς ἀργὲς καταβασίες ὅλου τοῦ ἐνιαυτοῦ, καθὼς καὶ τὰ προσόμοια ὅλων τῶν ἤχων, ὅπως αὐτὰ ἐκτελοῦνταν στὸν Πάνσεπτο Πατριαρχικὸ Ναό.
Γεννημένος καὶ μουσικοθρεμμένος ὁ κυρ. Παϊκόπουλος στὴν Πόλη τῶν ὀνείρων μας, τὴν Κωνσταντινούπολη, μέσα στὸ αἷμα του ρέει ἡ μακραίωνη μουσική παράδοση τοῦ Πατριαρχικοῦ Ναοῦ, ἀφοῦ ἀξιώθηκε νὰ ὑπηρετήσει ὡς Δομέστικος σ’ αὐτόν, μὲ Πρωτοψάλτες τοὺς ἀείμνηστους Ἄρχοντες Πρίγγο καὶ Στανίτσα. Κι’ αὐτὴ τὴν παράδοση κατέγραψε καὶ μᾶς παραδίδει σήμερα μ’ αὐτὸ τὸ ἔργο.
Πόσο δίκαιο εἶχε ὁ ἀείμνηστος Ἄρχοντας Θρ. Στανίτσας, ὅταν στὰ 1981 μοῦ ἔλεγε: «Γιατρέ μου, ὁ Δῆμος, ἐκτὸς ἀπὸ τὴν καλλιφωνία καὶ τὴν ἄριστη μουσικὴ κατάρτισή του, διατήρησε ἀνόθευτο, χωρὶς ξένες προσμίξεις, τὸ Πατριαρχικὸ ὕφος, ἁπλό, μυστικοπαθές, ταπεινό, ἐκκλησιαστικό, μεγαλόπρεπο.»
Ὁλόψυχα εὔχομαι στὸν κυρ. Δημοσθένη ὑγεία καὶ σύντομα νὰ δοῦν τὸ φῶς τῆς δημοσιότητας καὶ οἱ ἄλλοι δύο τόμοι τῆς Πανδέκτης του.
Σὲ ὅλους δὲ τοὺς συναδέλφους τὸ συνιστῶ ἀνεπιφύλακτα.
 
Περιήλθε στην κατοχή μου το ειρμολόγιο δια χειρός του λίαν αγαπητού συναδέλφου και ψαλτολόγου Γιάννη Γαβαλάκη (Λαμπαδάριος του ΄Δασκάλου) και με ιδιόχειρη αφιέρωση από τον άρχοντα . Τους ευχαριστώ θερμά αμφότερους .
Θέλω να πω , πως πρόκειται για μία πολύ επιμελημένη έκδοση , ορθογραφημένη και καλαίσθητη , όπως αυτές που προηγήθησαν .
Η κατανομή της ύλης για λόγους που θα καθιστούν το βιβλίο πιο εύχρηστο ακολουθεί τον ενιαύσιο εορταστικό κύκλο .
Από πλευράς όγκου ύλης το βιβλίο κρίνεται υπερπλήρες , αφού περιέχονται εκτός των αργών και σύντομων καταβασιών , οι κανόνες (θ ωδή ) των εορτών και ολόκληρος ο κανών του Πάσχα . Στο τέλος του βιβλίου , υπάρχουν οι τύποι των προσομοίων .
Το βιβλίο , "μυρίζει" Πόλη , Στανίτσα, Πρίγγο .
Τα μέλη παρουσιάζονται μεν αναλελυμένα , αλλά συγκρατημένα και με φειδώ .
Κρίνω πως είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για το αναλόγιο και το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους συναδέλφους.
Εύχομαι ο Θεός να δίνει δύναμη και να χαρίζει χρόνια στον δάσκαλο , να ολοκληρώσει όλη την σειρά της Πανδέκτης.
 
Top