Νοιάζομαι για τη φωνή μου

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Χρησιμοποιήσατε την ακρίβεια του όρου. Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω φωνολόγος. Δεν είναι φυσικά κάποιος που κατέβηκε από το φεγγάρι, :D:D:D αλλά ένας ωριλάς με ειδίκευση σε θέματα φωνής. Φυσικά και δεν υπάρχει η ειδικότητα σαν ειδικότητα (στην Ελλάδα, γιατί στο εξωτερικό υπάρχει!!!). Εδώ χρησιμοποιώ τον όρο όπως χρησιμοποιείται στην καθομιλουμένη και όχι ως απευθυνόμενος σε ιατρούς.
Συγγνώμη εάν δεν ήμουν τόσο ακριβής με τους όρους.

Συγχωρεστε με αλλα η παρατηρηση μου δεν εχει να κανει με το οτι ζητω ακριβεια ή με το οτι ειμαι ιατρος (που δεν ειμαι) και θιχτηκα με την ''ανακριβεια'' σας αλλα ουτε και θεμα καθομιλουμενης ειναι. Προσωπικα δεν ηξερα οτι υπαρχει φωνιατρος και αρχισα να το ψαχνω παίρνοντας αρνητικες απαντησεις με αποτελεσμα να ''φαω'' ενα καποιο μπερδεμα μεχρι που καταλαβα ψαχνοντας στο διαδικτυο οτι προκειται για εξιδεικευση των ωριλα και μιλαμε για ωτορινολαρυγγολογο φωνιατρο. Επομενως ειναι τελειως διαφορετικο για καποιον που δεν γνωριζει (οπως εγω) να ακουσει για φωνιατρο απο το να ακουσει για ωτορινολαρυγγολογο φωνιατρο. Ειναι ουσιαστικη η διαφορα και δεν προκειται για ''κολλημα'' στις λεξεις.:wink:

Και εμενα να με συγχωρειτε εαν φανηκα εριστικος, δεν ειχα τετοια προθεση. Χαιρομαι που υπαρχει τελικα τετοια ιατρικη ''ειδικευση'' διοτι με ενδιαφερει, οπως ολους μας φανταζομαι, γιαυτο και μπηκα στον κοπο αλλωστε να το ψαξω τοσο πολυ. Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες:)
 
Last edited:

skoum_k

Μέλος
Συμπληρωματικά στα προλεγόμενα παραθέτω τα ακόλουθα, πιστεύω χρήσιμα, για το πολύπλοκο θέμα της Ανθρώπινης Φωνής.
Το θέμα της χρήσης και της συντήρησης της φωνής, περιγράφουν οι κύριοι Παπαμιχαήλ Β. και Διγγελούδης Β. στο βιβλίο τους "Προσόμοια και Πρόλογοι" που υπάρχει ολόκληρο στο Ψαλτολόγιον. Αν σας ενδιαφέρει να δείτε μόνο το συγκεκριμένο δισέλιδο ανοίξτε το συνημμένο αρχείο (XRHSH FONHS.doc).
Επίσης περί της ανθρώπινης φωνής γίνεται εκτενής αναφορά στο βιβλίο "Θεωρεία και πράξις της βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής του κ. Δημητρίου Γ. Παναγιωτόπουλου στο κεφάλαιο ΚΓ'.
Επιγραμματικά στο παραπάνω σύγγραμα σχετικά με την υγιεινή της φωνής, αναφέρονται τα ακόλουθα:
"Δια να φυλαχθεί η φωνή από βλαβεράς επιδράσεις και αλλοιώσεις, είναι χρήσιμος η εφαρμογή των εξής κανόνων υγιεινής:
α) Συνετή χρήσις της φωνής...
β) Αποφυγή της υπερβολικής εκτάσεως της φωνής προς τα υψηλά ή και προς τα χαμηλά...
γ) Αποφυγή των πολλών συζητήσεων και της πεζής απαγγελίας...
δ) Κανονική χρήσις του αναπνευστικού συστήματος...
ε) Προφύλαξις από αποτόμους ψύξεις...
στ)Αποφυγή καπνίσματος και οικοπνευματοδών...
ζ) Αποφυγή εν γένει πάσης σωματικής εξαντλήσεως...
η) Αποφυγή τροφών ερεθυστικών του φάρυγγος...
και θ) Αποφυγή νευρικών διεγέρσεων ένεκα θυμού, στεναχωριών, συγκινήσεων κ.λ.π...
Ως εν συμπεράσματι λέγομεν ότι φωνή, η οποία εξέρχεται αβιάστως και φυσικώς, σχηματίζεται δε εντέχνως, ούτε καταπονείται, ούτε φθείρεται, ούτε γηράσκει ευκόλως."
Ενδιαφέρον έχει το άρθρο για το βήχα που παρουσιάζεται εδώ: http://www.inout.gr/showthread.php?t=18051
Επίσης αξιόλογο είναι και το άρθρο "Φωνή" της κας. Έλενας Κ. Ανδρέου Λογοπαθολόγου-Λογοθεραπεύτριας που επισυνάπτω (Φωνή[1].doc).
Τέλος συμπερασματικά και χωρίς να έχω σχέση με την ιατρική έχω καταλήξει από προσωπική εμπειρία ότι την αποφυγή ιώσεων και κατ' επέκταση την υγειή φωνή βοηθάνε σημαντικά α) η σωστή διατροφή: φρούτα και λαχανικά πλούσια σε βιταμίνες C, Ε και β- καροτένιο, το σκόρδο στα φαγητά, οι τροφές που περιέχουν ψευδάργυρο δηλαδή τα κρέατα, τα οστρακοειδή, τα μανιτάρια, τα σύκα, τα αποφλειωμένα δημητριακά και οι ξηροί καρποί, β) η προστασία από ιώσεις και φλεγμωνές χωρίς φάρμακα με φυσικά προϊόντα που έχουν αντιβακτηριδιακές και αντιφλεγμονώδεις δράσεις, όπως το χαμομήλι και το μέλι (δεν είναι τυχαίο που οι γιαγιάδες μας μας παρότρυναν όταν είχαμε βήχα και πονόλαιμο να τρώμε μέλι και να πίνουμε ζεστά ροφήματα).
 

Attachments

  • XRHSH FONHS.doc
    88.5 KB · Views: 140
  • Φωνή[1].doc
    41.5 KB · Views: 99

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Να προσθεσω κατι απο εμπειρια στα παραπανω μνμ τα οποια πιστευω καλυπτουν σχεδον τα παντα. Καλο ειναι το βραδυ να τρωμε κατι ελαφρυ ή αρκετα νωρις το απογευμα. Οταν τρωμε αργα και βαρια, το πρωι υπαρχει προβλημα. Και επισης θελω να ρωτησω τι κανουμε οταν κατα τη διαρκεια της ακολουθιας εχουμε φλεγματα που δεν λενε να φυγουν:confused: Εαν προσπαθησουμε να καθαρισουμε το λαιμο (οπως πολυ λανθασμενα συνηθιζω να κανω εγω) τοτε βραχνιαζουμε.:(
 
Last edited:

NKontis

Παλαιό Μέλος
Φροντίδα της φωνής για χορωδούς και τραγουδιστές...

Mε το άρθρο που μας δώσατε θυμήθηκα πάλι τον καιρό που έκανα φωνητική. Τα περισσότερα από την λίστα που παραθέτετε (κυρίως αυτά που πρέπει να κάνουμε) μας τα έλεγαν και οι καθηγητές φωνητικής. Άλλο εάν εμείς τα τηρούσαμε ή τα τηρούμε ακόμα... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:)
Ειδικά αυτό με την παλλινδρόμηση, επειδή έχω τέτοιο πρόβλημα, είναι πράγματι κουραστικό για την φωνή. Φανταστείτε τώρα να υπάρχει αυτό το πρόβλημα και να μην έχεις φάει ή πιεί τίποτα από το προηγούμενο βράδυ για να κοινωνήσεις το πρωΐ στην Λειτουργία. Η κατάσταση μπορεί να είναι και τραγική. Εκεί δεν χωράνε ούτε φωνητικές ούτε Στανίτσες ούτε κανένας. Λες τα πιο απλά κομμάτια όσο γρηγορότερα γίνεται για να τελειώνεις. :D:D:D

Και εμενα να με συγχωρειτε εαν φανηκα εριστικος, δεν ειχα τετοια προθεση.

Το λάθος είναι φυσικά δικό μου κ. Ιωάννη. Εσείς σωστά με διορθώσατε θέλοντας να προάγετε την συζήτηση. Ευχαριστώ πολύ.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Το παρακάτω άρθρο είναι από την ιστοσελίδα http://www.echristopoulos.gr
πρόκειται περί ενημερωτικού άρθρου από τον κο Ευθύμιο Χριστόπουλο MD, PhD
Χειρουργό Ωτορινολαρυγγολόγο
Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών

Φροντίδα της φωνής για χορωδούς και τραγουδιστές

Οι χορωδοί και γενικότερα οι τραγουδιστές χρειάζεται να φροντίζετε ιδιαίτερα τη φωνή σας τόσο στη δουλειά σας όσο και στις καθημερινές δραστηριότητες για να προλάβετε διαταραχές που θα επηρεάσουν την απόδοσή σας στο τραγούδι.


Υπάρχουν αυτά που πρέπει να κάνετε και αυτά που πρέπει να αποφεύγετε για να προφυλάξετε τις φωνητικές χορδές από τραυματισμό, ερεθισμό ή παθήσεις όπως είναι τα οζίδια, οι πολύποδες και τα αιματώματα.
Δεν πρέπει:
• να φωνάζετε συνθήματα
• να φωνάζετε σε αθλητικές συναντήσεις
• να πηγαίνετε σε θορυβώδη κλαμπ ή μπαρ ειδικά μετά τις παραστάσεις
• να μιλάτε υπερβολικά στο αυτοκίνητο ή το αεροπλάνο
• να προσπαθείτε να σας ακούσουν σε θορυβώδη μέρη όπως στα μπαρ, στα γήπεδα, στα αεροπλάνα και σε μεγάλες οικογενειακές συγκεντρώσεις
• να φωνάζετε με το φτέρνισμα
• να φωνάζετε με το χασμουρητό
• να ξενυχτάτε πριν από τη παράσταση
• να τραγουδάτε σε ανοιχτούς χώρους χωρίς κατάλληλες ηχητικές εγκαταστάσεις
• να βήχετε συνέχεια (ζητήσετε βοήθεια για το χρόνιο βήχα)
• να καθαρίζετε συνέχεια το λαιμό σας
• να τραγουδάτε όταν έχετε πονόλαιμο
• να μιλάτε ή να τραγουδάτε όταν έχετε λαρυγγίτιδα
• να τραγουδάτε ψηλότερα ή χαμηλότερα από εκεί που νιώθετε άνετα
• να τραγουδάτε περισσότερο από όσο μπορείτε (αν μετά το τραγούδι έχετε βραχνάδα, κάτι δεν κάνετε σωστά)
• να σφυράτε υπερβολικά
• να σηκώνετε το στήθος ή τους ώμους όταν εισπνέετε
• να φωνάζετε ανεξέλεγκτα
• να προσπαθείτε να αλλάξετε τη φύση της φωνής σας (πχ να την κάνετε πιο σέξυ)
• να μιλάτε πολύ την ημέρα της παράστασης
• να χρησιμοποιείτε αντιισταμινικά εκτός αν τα συνέστησε ειδικός ωτορινολαρυγγολόγος
• να χρησιμοποιείτε οτιδήποτε αμβλύνει την αντίληψη (αλκοόλ, ηρεμιστικά, κοκαΐνη)
• να παίρνετε ορμόνες, ιδίως στεροειδή
• να πηγαίνετε σε μέρη όπου ο αέρας είναι ακάθαρτος (θυμηθείτε ότι οτιδήποτε εισπνέετε περνάει από τις φωνητικές σας χορδές)
Πρέπει:
• να ελέγξετε το στρες, μην το κρύβετε
• κάντε γυμναστική να μειώσετε το στρες
• ξεκουραστείτε αρκετά
• να είσθε χαρούμενοι και καλά με τον εαυτό σας
• να γελάτε αρκετά, αλλά με σωστό τρόπο
• να τρώτε καλά (όπως κάνει ο Παβαρότι και οι κυρίες της όπερας)
• αποφεύγετε τα γαλακτοκομικά πριν από τις παραστάσεις
• να φροντίζετε το σώμα σας όπως ένα πολύτιμο όργανο
• να χρησιμοποιείτε υγραντήρα στο υπνοδωμάτιό σας κατά τους χειμερινούς μήνες
• εάν παίρνετε αντισυλληπτικά συμβουλευτείτε τον ειδικό ωτορινολαρυγγολόγο
• πίνετε αρκετό νερό, 6-8 ποτήρια τη μέρα
• τα ούρα σας να είναι διαυγή σαν το νερό (όσο πιο κίτρινα είναι τόσο περισσότερο νερό χρειάζεστε)
Σήμερα είναι γνωστό ότι η παλινδρόμηση υγρών από το στομάχι δημιουργεί παθήσεις των φωνητικών χορδών που επηρεάζουν έντονα τη λειτουργία τους.
Για να μειώσετε τη παλινδρόμηση των υγρών αυτών (όταν υπάρχει) πρέπει να αποφεύγετε:
• το κάπνισμα
• το αλκοόλ
• τον καφέ, ειδικά πριν από τη παράσταση ή το βράδυ πριν από τον ύπνο
• τα σφιχτά ρούχα γύρω από τη μέση
• το υπερβολικό σωματικό βάρος
• να ξαπλώνετε μετά τα γεύματα
• να τρώτε αργά το βράδυ
• τα πορτοκάλια, λεμόνια και τους χυμούς τους νωρίς το πρωί ή αργά το βράδυ
• τα φαγητά που έχουν ντομάτα
• τα πικάντικα φαγητά
• τα ανθρακούχα ποτά
• τα μεγάλα γεύματα
• τα λιπαρά φαγητά
• τα τηγανιτά
• τα φαγητά ταψιού
• τα ωμά λαχανικά

Ελπίζω να βοηθάω και αν και δεν γνωρίζω προσωπικά τον κο καθηγητή τον ευχαριστώ


να αναπνέουμε επιτρέπεται?:eek::p:p:p:D:mad:
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
να αναπνέουμε επιτρέπεται?:eek::p:p:p:D:mad:

Στο γ' των ''Δεν πρεπει'',εχω τις ενστασεις μου!....:D:wink:
(Θα μου πειτε,εδω απαγορευεται,μετ' απο ολα αυτα και να αναπνεουμε,αυτο σε πειραξε εσενα;;..):D
Τελοσπαντων,περα απο την πλακα.

Ευχαριστουμε πολυ! :)
 
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Επιτρέψτε μου πάντως να πω και τούτο:
κατά τη γνώμη μου ένας είναι ο κανόνας: πως δεν υπάρχουν κανόνες!

Στενό συγγενικό μου πρόσωπο, πρωτοψάλτης, άνθρωπος που ούτε έπινε, ούτε κάπνιζε, ούτε ξενυχτούσε, έτρωγε υγιεινά, μιλούσε με μέτρο και πρόσεχε τις βάσεις του, έχασε τη φωνή του στα 40 κάτι του...

Κι απ' την άλλη πλευρά ο χώρος βρίθει από παραδείγματα πρωτοψαλτών [κάποιοι απ' αυτούς μέγιστοι] που κάθε άλλο παρά εγκρατείς ήταν, σε όλους τους τομείς [ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε ] οι οποίοι έψαλλαν υπέροχα σ' όλη τους τη ζωή [τα 70 ή 80 τους χρόνια δηλαδή] με εξαίρεση ίσως την τελευταία πενταετία της ζωής τους...

ο νοών νοείτω...
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Απλά συμφωνώ μαζί σου κ προσθέτω ότι έχουμε καταντήσει παρανοϊκοί με τις συμβουλές που ακούμε κ προσπαθούμε να προφυλαχθούμε από τα πάντα. Υποχόνδριοι κ κομπλεξικοί θα καταντήσουμε με τις προσπάθειες των γιατρών να τους επισκεπτόμαστε σε τακτά χρονικά διαστήματα κ όλο κ κάτι να μας γράφουν στο συνταγολόγιο. Αισθάνομαι λίγο δυσλειτουργικός που έχω να αρρωστήσω 14 χρόνια, καπνίζω ωσάν αραπίσκος, πίνω παγωμένα όλο το χρόνο, κάνω μπάνιο στην θάλασσα όλο το χρόνο κ γενικώς δεν πολυπροσέχω αλλά ούτε το παρατραβάω. Υπηρετώ σχεδόν 18 χρόνια το αναλόγιο κ όσα μου δώσει ο Θεός θα προσπαθήσω να μην πιέζω το τρόπο που ζω (κανα κιλό πρέπει να χάσω κ να μελετώ που κ που):D
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Επιτρέψτε μου πάντως να πω και τούτο:
κατά τη γνώμη μου ένας είναι ο κανόνας: πως δεν υπάρχουν κανόνες!

Στενό συγγενικό μου πρόσωπο, πρωτοψάλτης, άνθρωπος που ούτε έπινε, ούτε κάπνιζε, ούτε ξενυχτούσε, έτρωγε υγιεινά, μιλούσε με μέτρο και πρόσεχε τις βάσεις του, έχασε τη φωνή του στα 40 κάτι του...

Κι απ' την άλλη πλευρά ο χώρος βρίθει από παραδείγματα πρωτοψαλτών [κάποιοι απ' αυτούς μέγιστοι] που κάθε άλλο παρά εγκρατείς ήταν, σε όλους τους τομείς [ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε ] οι οποίοι έψαλλαν υπέροχα σ' όλη τους τη ζωή [τα 70 ή 80 τους χρόνια δηλαδή] με εξαίρεση ίσως την τελευταία πενταετία της ζωής τους...

ο νοών νοείτω...

Είπαμε παν μέτρον άριστον.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
... καπνίζω ωσάν αραπίσκος, πίνω παγωμένα όλο το χρόνο, κάνω μπάνιο στην θάλασσα όλο το χρόνο κ γενικώς δεν πολυπροσέχω αλλά ούτε το παρατραβάω.

Κοιταξτε να δειτε το τσιγαρο καλο δεν κανει σε τιποτε, ποσο μαλλον στη φωνη. Τωρα ο καθενας μας πραττει κατα το δοκουν. Επισης το οτι υπηρχαν περιπτωσεις μεγαλων ιεροψαλτων οπως ο Αρχοντας Χ. Θεοδοσοπουλος -τον οποιο καποιοι υπαινιχθηκαν αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι διστασαν να κατονομασουν- ο οποιος καπνιζε αρκετα και προβλημα δεν φανηκε να εχει, ειναι αλλο θεμα και αποτελει χαρακτηριστικο παραδειγμα φωνητικης αντοχης. Αν και πιστευω πως θα ειχε ακομη καλυτερη φωνη εαν δεν καπνιζε.
 

togaride

Χρήστος Τογκαρίδης
Όπως έλεγε κι ο Μέγιστος Καζαντζίδης: " αυτά που πειράζουν είναι... το πολύ...και το καθόλου...!!!
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Όπως έλεγε κι ο Μέγιστος Καζαντζίδης: " αυτά που πειράζουν είναι... το πολύ...και το καθόλου...!!!

Θυμαμαι πως ο μεγαλος Σ. Καζαντζιδης ειχε δηλωσει καποτε πως τη στιγμη που αλλοι ηταν μπλεγμενοι με διαφορα, αυτος επινε γαλατακι στο καμαρινι του. Επομενως και αυτος προσεχε το τι εκανε και δεν ξεσαλωνε. Με τη δηλωση του για το πολυ και το καθολου (προσωπικα δεν την γνωριζω αν και εχω παρακολουθησει παμπολλα αφιερωματα) στην ουσια αναφερθηκε στο ''παν μετρον αριστον''. Αυτο ομως δεν βρισκει εφαρμογη παντου. Δεν μπορεις να κρατησεις μετρο σε συνηθειες οι οποιες σε βλαπτουν ασχετα απο το αν ειναι μικρες ή μεγαλες:wink:
 
Φωνάρες όπως ο Στανίτσας, ο Χρύσανθος, ο Παναγιωτίδης, ο Φωτόπουλος και άλλοι, κάπνιζαν και πίναν αβέρτα. Πόσο καλύτερη φωνή να είχαν αν πίναν μόνο γαλατάκι;
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Φωνάρες όπως ο Στανίτσας, ο Χρύσανθος, ο Παναγιωτίδης, ο Φωτόπουλος και άλλοι, κάπνιζαν και πίναν αβέρτα. Πόσο καλύτερη φωνή να είχαν αν πίναν μόνο γαλατάκι;

Aμ ελα,για πες μου και μενα!....:wink:
Βεβαια ειχαν και ψυχη και σ'αυτο θα ηταν καλυτερα να τους μοιασουμε!
Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...:wink:
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Φωνάρες όπως ο Στανίτσας, ο Χρύσανθος, ο Παναγιωτίδης, ο Φωτόπουλος και άλλοι, κάπνιζαν και πίναν αβέρτα. Πόσο καλύτερη φωνή να είχαν αν πίναν μόνο γαλατάκι;

Αυτο δεν μπορουμε δυστυχως να το γνωριζουμε.:wink: Αλλα για να καταλαβω κατι, προσπαθουμε (οχι εσεις, γενικα αναφερομαι) να νομιμοποιησουμε το καπνισμα και την αλογιστη χρηση του ποτου επειδη καποιοι τραγουδιστες και ψαλτες με τεραστιες φωνες δεν φαινοταν να ειχαν προβλημα? Το τσιγαρο πειραζει θανασιμα ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Εαν τωρα καποιος εχει τρελά φωνητικα αποθεματα και αντοχες με αποτελεσμα να μην φαινεται καποια αλλοιωση, αυτο δεν σημαινει πως του κανει και καλο. Και ναι κ. Νικο πιστευω πως θα ειχαν ακομη καλυτερη φωνη εαν δεν καπνιζαν. Που ειναι το παραξενο??
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νομίζω ότι μπερδευτήκαμε λίγο με τις εξαιρέσεις.
Ούτε εκείνος που πρόσεχε τα πάντα κι έχασε τη φωνή του είναι τεκμήριο για κάτι, ούτε εκείνος που δεν πρόσεχε τίποτα και είχε άριστη φωνή μέχρι το τέλος. (Ειδικά για τους μεγάλους Στανίτσα και λοιπούς, είχαν τέτοια «θεϊκή» ανατομική υποδομή που όσα λέμε μπορούσαν να τους επηρεάσουν όσο επηρεάζει το κύμα τον βράχο).
Αλλά αυτά είναι οι εξαιρέσεις. Μια επιστήμη και μια διδασκαλία οφείλουν να πουν ορισμένα πράγματα για το μέσο παράδειγμα ανθρώπου - εν προκειμένω ψάλτη.
 
Αυτο δεν μπορουμε δυστυχως να το γνωριζουμε.:wink: Αλλα για να καταλαβω κατι, προσπαθουμε (οχι εσεις, γενικα αναφερομαι) να νομιμοποιησουμε το καπνισμα και την αλογιστη χρηση του ποτου επειδη καποιοι τραγουδιστες και ψαλτες με τεραστιες φωνες δεν φαινοταν να ειχαν προβλημα? Το τσιγαρο πειραζει θανασιμα ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Εαν τωρα καποιος εχει τρελά φωνητικα αποθεματα και αντοχες με αποτελεσμα να μην φαινεται καποια αλλιωση, αυτο δεν σημαινει πως του κανει και καλο. Και ναι κ. Νικο πιστευω πως θα ειχαν ακομη καλυτερη φωνη εαν δεν καπνιζαν. Που ειναι το παραξενο??

Δε νομιμοποιώ το κάπνισμα ή το αλκοόλ, αλλά δεν το δαιμονοποιώ. Για το αν πειράζει ή όχι το τσιγάρο στη φωνή υπάρχουν πολλές απόψεις. Για σένα πειράζει, για μένα όχι.
Απλά δεν πρέπει να θεωρούμε ότι όποιος πάει στον φωνίατρο και δεν καπνίζει, δεν πίνει, δεν φωνάζει στο γήπεδο, δεν τρώει μπαχαρικά, δεν τρώει καραμέλες, δεν εισπνέει καυσαέριο κλπ. θα γίνει φωνάρα, ενώ όποιος τα κάνει αυτά θα χάσει τη φωνή του. Σίγουρα κάποια πράγματα μπορεί να παίζουν ρόλο, αλλά δεν είναι τόσο σημαντικά όσο θέλουν να τα παρουσιάσουν οι φωνίατροι-φωνολόγοι κλπ (εντάξει το μεροκάματο θέλουν να βγάλουν και αυτοί δεν πειράζει)
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ειδικά για τους μεγάλους Στανίτσα και λοιπούς, είχαν τέτοια «θεϊκή» ανατομική υποδομή που όσα λέμε μπορούσαν να τους επηρεάσουν όσο επηρεάζει το κύμα τον βράχο.

Οσο μεγαλες φωνες και αν ειχαν καποιοι δεν σημαινει πως ηταν και ατρωτοι:D
Δεν ειναι καλο να εξιδανικευουμε καταστασεις και ατομα (γενικα μιλαω) διοτι ετσι δεν μπορουμε να εχουμε σωστη κριτικη ματια προκειμενου να εξαγουμε χρησιμα συμπερασματα.
Ο Στανιτσας εαν δεν κανω λαθος απο ενα σημειο και μετα εχασε τη φωνη του. Ο Χαριλαος για παραδειγμα ο οποιος και ταλαντο εχει αλλα και προσεχει αρκετα -απ'οσο μπορω να ξερω- ειναι πανω απο 80 και βαζει κατω 20!!:eek: Οπως και ο Καραμαναης ο οποιος σε ηλικια 90 ετων εγραφε ολοκληρο CD σε μια μερα.:wink:
 
Top