Νοιάζομαι για τη φωνή μου

ioan

Μέλος
Η αναπνοή πρέπει να είναι ελεύθερη, από το στόμα και όχι από τη μύτη- Λέγεται ότι εκείνος που κατέχει την τεχνική της αναπνοής ξέρει και να ψάλλει. Η ένταση της φωνής δεν πρέπει να είναι η ίδια σε όλες τις συλλαβές-ο τόνος της φωνής κατά την εκτέλεση κάθε μελωδίας πρέπει να είναι ανάλογη προς την έκταση της φωνής του. Αν ο τόνος είναι υψηλός η φωνή δεν βγαίνει φυσικά και ο ιεροψάλτης θα αναγκαστεί να βιάσει τον λάρυγγα του , με δυσάρεστες εντυπώσεις.- Ο ιεροψάλτης δεν πρέπει να κάνει κακή χρήση της φωνής του. Επίσης για να την διατηρήσει πρέπει να αποφεύγει τα οινοπνευματώδη ποτά, το κάπνισμα και τα ξενύχτια γιατί έχουν δυσμενείς επιπτώσεις στην φωνή του.- Η φωνή πρέπει να βγαίνει φυσική, αβίαστα, καθαρά από το στόμα και όχι από την μύτη.

Ζαχαρία Πασχαλίδη" Εκκλησιαστική Βυζαντινή Μουσική"
Σύντομη θεωρία και πράξη
Θεσσαλονίκη 1985
 

ioan

Μέλος
Δρ. Δημήτριος Γκέλης

IΑΤΡΟΣ, ΩΤΟΡΙΝΟΛΑΡΥΓΓΟΛΟΓΟΣ, ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ, ΔΙΔΑΚΤΩΡ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Πρόεδρος της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΦΩΝΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

Η Διατήρηση της Υγιούς Φωνής

http://www.gelis.gr/index.php/medarticles/mnularyngology/140-2011-01-28-21-06-51.html
 
Last edited by a moderator:
Θα ήθελα να ερωτήσω τους ειδήμονας εάν και κατά πόσον βλάπτουν -και μάλιστα όταν καταναλώνονται σε μεγάλες ποσότητες - οι ελιές, το ταχίνι, το λάδι, το λεμόνι και το ξίδι.
 

tzeli

New member
  • Μην κάνετε κατάχρηση της φωνής σας…
  • Μην καπνίζετε. Αν δεν μπορείτε να το κόψετε, ελαττώστε το…
  • Αποφεύγετε να μιλάτε δυνατά σε χώρους όπου υπάρχει θόρυβος…
  • Εάν η φωνή σας έχει γίνει βραχνή, αποφεύγετε να μιλάτε ή να ψιθυρίζετε. Το ψιθύρισμα είναι χειρότερο από την ομιλία.
  • Μην φωνάζετε ούτε να ουρλιάζετε για οποιοδήποτε λόγο στην καθημερινή σας ζωή…
  • Αποφύγετε τη ξηρασία που δημιουργεί ο κλιματισμός σε εσωτερικούς χώρους…
  • Αποφύγετε το αργοπορημένο βραδυνό φαγητό…
  • Μην ομιλείτε για πολλή ώρα, αποφύγετε τις παρατεταμένες τηλεφωνικές συνομιλίες…
  • Δώστε χρόνο στη φωνή σας να ξεκουραστεί κατά τη διάρκεια της τηλεφωνικής ομιλίας σας...
  • Αποφύγετε τη λήψη αλκοόλ και καφεϊνούχων ποτών (καφέ, τσάι, κοκα-κόλα) συμβάλλουν στην αφυδάτωση των βλεννογόνων…
  • Εάν είστε βραχνιασμένοι, αποφεύγετε να καθαρίζετε τη φωνή σας με τα γνωστά «χμ, χμμμ», γιατί απλά επιδεινώνουν τη φθορά των χορδών σας…
  • "Προθερμάνετε" τη φωνή σας πριν το τραγούδι η την ομιλία σε έντονο τόνο…
  • Να έχετε έναν υγραντήρα στο χώρο εργασίας σας…
  • Φροντίστε να πίνετε 6-8 ποτήρια νερό την ημέρα…
  • Σε περίπτωση που η φωνή σας είναι αδύναμη για περισσότερο από 2 εβδομάδες επισκεφθείτε αμέσως τον γιατρό σας…
  • Αποφύγετε τα καυτερά-πικάντικα και τα γαλακτοκομικά (πριν από τις παραστάσεις).Μπορεί να επηρεάσουν τη φωνή σας …
  • Οι ορμονικές αλλαγές επηρεάζουν την ποιότητα τις φωνής…
  • Τέλος, η φωνή είναι άμεσα συνδεδεμένη με το συναίσθημα, οπότε το άγχος και η κατάθλιψη επηρεάζουν αρνητικά τη φωνή…
ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ :D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
  • Μην κάνετε κατάχρηση της φωνής σας…
  • Μην καπνίζετε. Αν δεν μπορείτε να το κόψετε, ελαττώστε το…
  • Αποφεύγετε να μιλάτε δυνατά σε χώρους όπου υπάρχει θόρυβος…
  • Εάν η φωνή σας έχει γίνει βραχνή, αποφεύγετε να μιλάτε ή να ψιθυρίζετε. Το ψιθύρισμα είναι χειρότερο από την ομιλία.
  • Μην φωνάζετε ούτε να ουρλιάζετε για οποιοδήποτε λόγο στην καθημερινή σας ζωή…
  • Αποφύγετε τη ξηρασία που δημιουργεί ο κλιματισμός σε εσωτερικούς χώρους…
  • Αποφύγετε το αργοπορημένο βραδυνό φαγητό…
  • Μην ομιλείτε για πολλή ώρα, αποφύγετε τις παρατεταμένες τηλεφωνικές συνομιλίες…
  • Δώστε χρόνο στη φωνή σας να ξεκουραστεί κατά τη διάρκεια της τηλεφωνικής ομιλίας σας...
  • Αποφύγετε τη λήψη αλκοόλ και καφεϊνούχων ποτών (καφέ, τσάι, κοκα-κόλα) συμβάλλουν στην αφυδάτωση των βλεννογόνων…
  • Εάν είστε βραχνιασμένοι, αποφεύγετε να καθαρίζετε τη φωνή σας με τα γνωστά «χμ, χμμμ», γιατί απλά επιδεινώνουν τη φθορά των χορδών σας…
  • "Προθερμάνετε" τη φωνή σας πριν το τραγούδι η την ομιλία σε έντονο τόνο…
  • Να έχετε έναν υγραντήρα στο χώρο εργασίας σας…
  • Φροντίστε να πίνετε 6-8 ποτήρια νερό την ημέρα…
  • Σε περίπτωση που η φωνή σας είναι αδύναμη για περισσότερο από 2 εβδομάδες επισκεφθείτε αμέσως τον γιατρό σας…
  • Αποφύγετε τα καυτερά-πικάντικα και τα γαλακτοκομικά (πριν από τις παραστάσεις).Μπορεί να επηρεάσουν τη φωνή σας …
  • Οι ορμονικές αλλαγές επηρεάζουν την ποιότητα τις φωνής…
  • Τέλος, η φωνή είναι άμεσα συνδεδεμένη με το συναίσθημα, οπότε το άγχος και η κατάθλιψη επηρεάζουν αρνητικά τη φωνή…
ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ :D

Πολυ καλα και ωφελιμα!...:)
Αλλα για να κανω και το δικηγορο του διαβολου,χαριτολογωντας,θα πω τα εξης:
1.Τι εννοειτε με την 9η οδηγια;
2.Συμπερασμα:
-Να κοψουμε bar,cafe,club,μπουζουκια,κλπ.
-Να σταματησω να μιλαω στις πελατισσες μου
-Να μη μιλαμε σε κανεναν στο τηλ.
-Να κοψουμε τις πιτσες,τις κοκα κολες,τις γαλακτοπιτες,τα ποτα,τα ξενυχτια.κλπ
-Το βραδυ,μονο γιαουρτακι
-Υπνος με τις κοτες...(Απο τις 9:00μ.μ.)
-Πινουμε μονο γαλα,τσα'ι',πορτοκαλαδα

Ε,υστερα απο ολα αυτα πως να μη χαλασει η διαθεση μας;... :p Θα φτασουμε στο τελευταιο:

...''Τέλος, η φωνή είναι άμεσα συνδεδεμένη με το συναίσθημα, οπότε το άγχος και η κατάθλιψη επηρεάζουν αρνητικά τη φωνή…''

Οποτε,ασε ''τον τρελο στην τρελα του"!!...:cool:
Σοβαρα τωρα:
-Καποιες φορες,οσο περισσοτερο προσεχεις,τοσο χειροτερα ειναι,γιατι με το παραμικρο,γινεσαι ευαλωτος σε ιωσεις,κρυολογηματα,κλπ...:wink:
-Αν προσεχουμε λιγο,γινομαστε και λιγοτερο ευαισθητοι....*
-Αν δεν προσεχουμε καθολου,τοτε παλι θα φαμε το κεφαλι μας......

Γι'αυτο λοιπον,η μεση οδος(*),ισως να ειναι η καλυτερη,γενικα για την προφυλαξη του οργανισμου μας...:cool::wink:
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
-Να κοψουμε bar,cafe,club,μπουζουκια,κλπ.
-Να σταματησω να μιλαω στις πελατισσες μου
-Να μη μιλαμε σε κανεναν στο τηλ.
-Να κοψουμε τις πιτσες,τις κοκα κολες,τις γαλακτοπιτες,τα ποτα,τα ξενυχτια.κλπ
-Το βραδυ,μονο γιαουρτακι
-Υπνος με τις κοτες...(Απο τις 9:00μ.μ.)
-Πινουμε μονο γαλα,τσα'ι',πορτοκαλαδα
Αυτά λέει και η τρόικα και το ΔΝΤ για το καλό της φωνής μας :D
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Χθες έκανα λαρυγγοσκόπηση και η διάγνωση έδειξε ότι η μία χορδή ήταν διπλάσια σε πάχος απ'την άλλη (πρησμένη). Ο λόγος που έκανα την εξέταση ήταν διότι έχασα περίπου ένα 20% από την έντασή μου, στις υψηλές νότες δεν τα κατάφερνα καθόλου καλά καιη φωνή δεν ήταν καθαρή, πράγματα που όντως μου τα επιβεβαίωσε και ο γιατρός. Αυτό το αποτέλεσμα απ'τις φωνητικές χορδές αναφέρει ο γιατρός (με μπέρδεψε ολίγον πολύ) είναι μάλλον επειδή την κούρασα (όντως την κούρασα) μπορεί να είναι και απο κατασκευαστικό λάθος του φάρυγγα και αυτό που με μπέρδεψε περισσότερο είναι ότι δε μου προτείνει φάρμακα (κορτιζόνη σ'αυτήν την περίπτωση) αλλά ορθοφωνία σε δάσκαλο διότι κατα πάσα πιθανότητα δεν τοποθετώ την φωνή μου σωστά (και ανάσες κλπ) με αποτέλεσμα να την κουράζω. Η μόνη λύση είναι αυτη που ανέφερα για να γίνω καλά.(κουλό ετσι?) Η ορθοφωνία εν τω μεταξύ δεν είναι καθόλου οικονομική λύση διότι θα χρειαστούν αρκετά μαθήματα..(30€ την ώρα!!) που θα'χουν αποτέλεσμα στο τέλος?
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Εγώ θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε κάποιον ομοιοπαθητικό. Είναι πολλές οι περιπτώσεις όπου οι θεραπείες που προτείνουν δεν είναι μόνο οικονομικότερες, αλλά κυρίως χωρίς παρενέργειες (όπως η κορτιζόνη) και με πιο άμεσα αποτελέσματα. Έχω προσωπική πείρα επ' αυτού.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Η ορθοφωνία εν τω μεταξύ δεν είναι καθόλου οικονομική λύση διότι θα χρειαστούν αρκετά μαθήματα..(30€ την ώρα!!) που θα'χουν αποτέλεσμα στο τέλος?

μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα, η ορθοφωνία είναι ΚΑΙ θεραπεία, ΚΑΙ προστασία ΚΑΙ οικονομία [φωνής- χρημάτων]... Μιλώ εκ πείρας...
 
Και αυτό από το διαδίκτυο,για όποιον ενδιαφέρεται
 

Attachments

  • 04_STAYROULAKH-26-32.pdf
    1.1 MB · Views: 109
  • 02_nefal-15-18.pdf
    82.8 KB · Views: 94
Last edited:

ioan

Μέλος
Χθες έκανα λαρυγγοσκόπηση και η διάγνωση έδειξε ότι η μία χορδή ήταν διπλάσια σε πάχος απ'την άλλη (πρησμένη). Ο λόγος που έκανα την εξέταση ήταν διότι έχασα περίπου ένα 20% από την έντασή μου, στις υψηλές νότες δεν τα κατάφερνα καθόλου καλά καιη φωνή δεν ήταν καθαρή, πράγματα που όντως μου τα επιβεβαίωσε και ο γιατρός. Αυτό το αποτέλεσμα απ'τις φωνητικές χορδές αναφέρει ο γιατρός (με μπέρδεψε ολίγον πολύ) είναι μάλλον επειδή την κούρασα (όντως την κούρασα) μπορεί να είναι και απο κατασκευαστικό λάθος του φάρυγγα και αυτό που με μπέρδεψε περισσότερο είναι ότι δε μου προτείνει φάρμακα (κορτιζόνη σ'αυτήν την περίπτωση) αλλά ορθοφωνία σε δάσκαλο διότι κατα πάσα πιθανότητα δεν τοποθετώ την φωνή μου σωστά (και ανάσες κλπ) με αποτέλεσμα να την κουράζω. Η μόνη λύση είναι αυτη που ανέφερα για να γίνω καλά.(κουλό ετσι?) Η ορθοφωνία εν τω μεταξύ δεν είναι καθόλου οικονομική λύση διότι θα χρειαστούν αρκετά μαθήματα..(30€ την ώρα!!) που θα'χουν αποτέλεσμα στο τέλος?

Μέχρι να το αποφασίσεις , προσπάθησε να μην κουράζεσαι, κάνε λιγάκι αφωνία και όταν είσαι επί τω έργω κρεμάσου στο μικρόφωνο.:D
 

ΗΡΟΔΟΤΟΣ

Νέο μέλος
το πρασο φιλε μου... το πρασο ειναι το μυστικο...και γενικα τα χορταρικα..ωμα..σαλατες..και το νερο..αλλα θελει τεχνικη.
 
Top