Kιθάρα της Ανατολής: Ούτι

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Είχα μεράκι να ανεβασω μερικες παλιές ηχογραφησεις μου με το ούτι...δεν ξερω αν το κάνω αυτό στο σωστό υποφόρουμ.....αλλά και τους συντονιστές τι τους έχουμε;;
Καλή ακρόαση ......σχόλια δεκτά.....
 

Attachments

  • 02 Καρσιλαμας Μυτηλινης οργανικο ουτι Π.Γαλανης.mp3
    2.8 MB · Views: 106
  • ΟΥΤΙ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ( ΡΑΣΤ-ΧΙΤΖΑΖ) Π.ΓΑΛΑΝΗΣ.mp3
    3.5 MB · Views: 104
  • ΟΥΤΙ ΟΡΓΑΝΙΚΟ (ΝΙΑΒΕΝΤ) Π.ΓΑΛΑΝΗΣ .mp3
    7.3 MB · Views: 139
  • ΟΥΤΙ ΟΡΓΑΝΙΚΟ (ΣΑΜΠΑ) Π.ΓΑΛΑΝΗΣ .mp3
    6.1 MB · Views: 58

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Είχα μεράκι να ανεβασω μερικες παλιές ηχογραφησεις μου με το ούτι...δεν ξερω αν το κάνω αυτό στο σωστό υποφόρουμ.....αλλά και τους συντονιστές τι τους έχουμε;;
Καλή ακρόαση ......σχόλια δεκτά.....

Ξεχασαμε να βαλουμε και ένα ουσακ...
 

Attachments

  • ΟΥΣΑΚ ΟΥΤΙ ΑΠΟ Π.ΓΑΛΑΝΗ.mp3
    2.1 MB · Views: 61

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Ξεχασαμε να βαλουμε και ένα ουσακ...

Εὐθὺς ἐξαρχῆς τὸ διάβασα ''και ένα ουζάκι'', λέγοντας μέσα μου, νὰ κι ἕνα οὐζάκι γιὰ νὰ ἀπολαύσουμε καλύτερα τὰ συνημμένα :D...

Υγ. Εὐχαριστίες ἐκ μέρους τῶν συντονιστῶν ...
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ανεβάζω ενα ουτιστικο(και όχι μονο) κομματι.....γνωστό σε μας ως: ''ο καντηφένιος σου οντας'' ...από τον Μαρκο Μέλκον μεγάλο ουτιστα του περασμένου αιώνα με Ελληνικές ρίζες
 

Attachments

  • 18. Kadifeden kesesi.mp3
    2.9 MB · Views: 74

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ανεβάζω ενα ουτιστικο(και όχι μονο) κομματι.....γνωστό σε μας ως: ''ο καντηφένιος σου οντας'' ...από τον Μαρκο Μέλκον μεγάλο ουτιστα του περασμένου αιώνα με Ελληνικές ρίζες

Αγαπητέ Παναγιώτη, σε ευχαριστώ πολύ για όλα σου τα δώρα, και ιδιαιτέρως για όλα τα παραπάνω, διότι, τα τραγουδούσαν πολύ συχνά οι αείμνηστοι γονείς μου με τις παρέες τους, και συγκινήθηκα.
Μαλιστα τον καντηφέ, το τραγουδούσαν και με άλλους γνωστούς στίχους, ''Μέρα νύκτα μεθυσμένος, και με πόνο στην καρδιά, ξενυχτάω ο καημένος γιατι έχω καρά (μαύρο) σεβντα. κλπ.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Αγαπητέ Παναγιώτη, σε ευχαριστώ πολύ για όλα σου τα δώρα, και ιδιαιτέρως για όλα τα παραπάνω, διότι, τα τραγουδούσαν πολύ συχνά οι αείμνηστοι γονείς μου με τις παρέες τους, και συγκινήθηκα.
Μαλιστα τον καντηφέ, το τραγουδούσαν και με άλλους γνωστούς στίχους, ''Μέρα νύκτα μεθυσμένος, και με πόνο στην καρδιά, ξενυχτάω ο καημένος γιατι έχω καρά (μαύρο) σεβντα. κλπ.
Βασίλης Κιαμηλίδης

....Μη με ευχαριστείς καθόλου....αντιθετως εγώ για να σε ευχαριστησω και να σε τέρψω ακουστικώς θα σου αφιερώσω τον παρακάτω μανέ σε δρόμο
Εβίτζ (βαρύ διατονικό επτάφωνο) από το συγρότημα και τη φωνή του μπαρμπα Νίκου Σαραγουδα....

Υ.Γ: αν βρω θα επισυνάψω και ενα Τριάδι στον ίδιο ήχο από τον Χρύσανθο εκεί να δεις ομοιοτητες
 

Attachments

  • Βυζαντινός μανες Σε δρόμο Εβίτς με τον Νίκο Σαραγούδα.mp3
    5.3 MB · Views: 46
  • ΤΡΙΑΔΙ ΕΒΙΤΖ ΧΡΥΣΘ..MP3
    1.9 MB · Views: 71

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Ένα πολύ ωραίο θρακιώτικο Δημοτικό τραγούδι σε βαρύ (μακάμ Εβίτζ) είναι και το: "του Μικρού Βλαχόπουλου" ή αλλιώς "ο Κωνσταντίνος ο μικρός"
δυστυχώς δεν το έχω σε mp3...:mad: αν το έχει κανείς ας το ανεβάσει κι αυτό "εις κοινήν τέρψιν":rolleyes::):D
 
Last edited:

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ένα πολύ ωραίο θρακιώτικο Δημοτικό τραγούδι σε βαρύ (μακάμ Εβίτζ) είναι και το: "του Μικρού Βλαχόπουλου" ή αλλιώς "ο Κωνσταντίνος ο μικρός"
δυστυχώς δεν το έχω σε mp3...:mad: αν το έχει κανείς ας το ανεβάσει κι αυτό "εις κοινήν τέρψιν":rolleyes::):D

...http://www.youtube.com/watch?v=KPc3ysWOiRghttp://www.youtube.com/watch?v=KPc3ysWOiRg.μήπως ενοεις αυτο:
...μάλλον δεν εννοεις αυτό διοτι αυτό είναι στο πλα΄........sory
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ένα πολύ ωραίο θρακιώτικο Δημοτικό τραγούδι σε βαρύ (μακάμ Εβίτζ) είναι και το: "του Μικρού Βλαχόπουλου" ή αλλιώς "ο Κωνσταντίνος ο μικρός"
δυστυχώς δεν το έχω σε mp3...:mad: αν το έχει κανείς ας το ανεβάσει κι αυτό "εις κοινήν τέρψιν":rolleyes::):D

Από Νταλάρα :eek: και Αηδονίδη (εκείνο το δίσκο "Τ΄ Αηδόνια της Ανατολής και τα πουλιά της Δύσης").

Ενορχήστρωση ο Ρος :wink:
 

Attachments

  • 08 Το Μικρό Βλαχόπουλο.mp3
    5.5 MB · Views: 59

tourick

Κούρλιος Αναστάσιος
Ένα πολύ ωραίο θρακιώτικο Δημοτικό τραγούδι σε βαρύ (μακάμ Εβίτζ) είναι και το: "του Μικρού Βλαχόπουλου" ή αλλιώς "ο Κωνσταντίνος ο μικρός"
δυστυχώς δεν το έχω σε mp3...:mad: αν το έχει κανείς ας το ανεβάσει κι αυτό "εις κοινήν τέρψιν":rolleyes::):D

http://www.youtube.com/watch?v=WmRdrJvvJRE

:wink:
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
...ακομα ένα ουτιστικο ασμα...ο γνωστό καρσιλαμας ''Γεωργιτσα'' από τον Νίκο και Γιασεμή Σαραγουδα........

απολαυστε......
 

Attachments

  • Γεωργίτσα.mp3
    5 MB · Views: 49
Top