25. Ακολουθία Οσίου Σεργίου Ράντονεζ

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Η ώρα είναι 12 και ο γράφων μόλις τελείωσε την ενάσχόλησή του με θέματα γραμματειακής υποστήριξης της ενορίας, τα οποία, εντός της εβδομάδος, διεκπεραιώνονται μετά τη λήξη του ωραρίου εργασίας του για τον τοπικό ΟΤΑ, εφόσον η ενορία δεν έχει τη δυνατότητα να εργοδοτεί εφημέριο πλήρους απασχολήσεως. Είπα πριν κλείσω τον υπολογιστή να ρίξω μια ματιά στο φόρουμ και... να το θέμα για τον Όσιο Σέργιο τον θαυματουργό πάσης Ρωσίας.
Καλά μου παιδιά, αγαπητοί μου αδελφοί και πατέρες, γιατί ανεβάζετε στο φόρουμ τέτοια τερατουργήματα;
Ας πάρουμε το "εισαγωγικό" κάθισμα. Ἦχος δ΄. Ὁ ὑψωθεὶς ἐν τῷ Σταυρῷ. Θα το χωρήσω σύμφωνα με το μέτρο... Για να δούμε τι θα βγει:
Τῷ τοῦ Κυρίου θεοφόρῳ Ὁσίῳ,
τῷ ἐν Ῥωσίᾳ κη(κη)ρύξαντι λόγον... το υπόλοιπο δεν είναι τόσο άσχημο...
Για να πάμε στον κανόνα: (Ουρανίας αψιδος)
Ῥίψας πάντα διά φό
βον τόν τοῦ Θε
οῦ, Ὅσι
Βέβαια μπορεί ο πολυμαθής υμνογράφος να προφέρει το διά ως μονοσύλλαβο (μου έχει τύχει να ακούσω "μιᾶς" ως μονοσύλλαβο, οπότε όλα είναι πιθανά. Προφανώς ο υμνογράφος δεν παρακολούθησε το μάθημα προφοράς...
Ῥωσίας υἱέ, (σε) Σέργιε μακάριε...
Και ένα μεγαλυνάριο:
Ὡσεί φοῖνιξ, Πάτερ, δαβιτικῶς
ἐξήνθησας Μονῇ
σου Ῥαντονέζ τῇ ἐξακου
στῇ· οἶκος δ’ἀνεδεί
χθης τοῦ Πνεύματος Ἁγί
καὶ ἀρετῶν ταμιεῖον, Σέργιε ἔνδοξε.
Θα έγραφα κι άλλα, αλλά και να γράψω δεν προβλέπω να αλλάζει η κατάσταση!
Η ακολουθία του Οσίου Σεργίου στη σλαβονική είναι αντιπροσωπευτική των παλαιών ρωσικών ακολουθιών, πριν αρχίσουν τα απολυτίκια των αγίων να γίνονται μικρές εκθέσεις ιδεών. Ενδεικτικό της παλαιότητάς της είναι η β΄ ομάδα των στιχηρών στο Κύριε εκέκραξα, τα οποία είναι προσόμοια του "Φέροντες τα παρόντα γενναίως". Είναι επίσης αξιοσημείωτο το ότι παρά τις ικανότητες του υμνογράφου του Οσίου, ως δοξαστικά επιλέγονται παλαιοί ύμνοι (π.χ. Τῶν μοναστῶν τὰ πλήθη, Τὸ κατ' εἰκόνα τηρήσας ἀλώβητον κλπ) και για τονιστεί η σχέση του Οσίου με τους παλαιούς Πατέρες, αλλά, όπως διάβασα προσφάτως σε άρθρο κάποιου παλαιοπίστου, και διότι αυτά υπήρχαν ήδη μελοποιημένα. Αυτά και καλό ξημέρωμα!
 

atsiaras

Νέο μέλος
Η ώρα είναι 12 και ο γράφων μόλις τελείωσε την ενάσχόλησή του με θέματα γραμματειακής υποστήριξης της ενορίας, τα οποία, εντός της εβδομάδος, διεκπεραιώνονται μετά τη λήξη του ωραρίου εργασίας του για τον τοπικό ΟΤΑ, εφόσον η ενορία δεν έχει τη δυνατότητα να εργοδοτεί εφημέριο πλήρους απασχολήσεως. Είπα πριν κλείσω τον υπολογιστή να ρίξω μια ματιά στο φόρουμ και... να το θέμα για τον Όσιο Σέργιο τον θαυματουργό πάσης Ρωσίας.
Καλά μου παιδιά, αγαπητοί μου αδελφοί και πατέρες, γιατί ανεβάζετε στο φόρουμ τέτοια τερατουργήματα;
Ας πάρουμε το "εισαγωγικό" κάθισμα. Ἦχος δ΄. Ὁ ὑψωθεὶς ἐν τῷ Σταυρῷ. Θα το χωρήσω σύμφωνα με το μέτρο... Για να δούμε τι θα βγει:
Τῷ τοῦ Κυρίου θεοφόρῳ Ὁσίῳ,
τῷ ἐν Ῥωσίᾳ κη(κη)ρύξαντι λόγον... το υπόλοιπο δεν είναι τόσο άσχημο...
Για να πάμε στον κανόνα: (Ουρανίας αψιδος)
Ῥίψας πάντα διά φό
βον τόν τοῦ Θε
οῦ, Ὅσι
Βέβαια μπορεί ο πολυμαθής υμνογράφος να προφέρει το διά ως μονοσύλλαβο (μου έχει τύχει να ακούσω "μιᾶς" ως μονοσύλλαβο, οπότε όλα είναι πιθανά. Προφανώς ο υμνογράφος δεν παρακολούθησε το μάθημα προφοράς...
Ῥωσίας υἱέ, (σε) Σέργιε μακάριε...
Και ένα μεγαλυνάριο:
Ὡσεί φοῖνιξ, Πάτερ, δαβιτικῶς
ἐξήνθησας Μονῇ
σου Ῥαντονέζ τῇ ἐξακου
στῇ· οἶκος δ’ἀνεδεί
χθης τοῦ Πνεύματος Ἁγί
καὶ ἀρετῶν ταμιεῖον, Σέργιε ἔνδοξε.
Θα έγραφα κι άλλα, αλλά και να γράψω δεν προβλέπω να αλλάζει η κατάσταση!
Η ακολουθία του Οσίου Σεργίου στη σλαβονική είναι αντιπροσωπευτική των παλαιών ρωσικών ακολουθιών, πριν αρχίσουν τα απολυτίκια των αγίων να γίνονται μικρές εκθέσεις ιδεών. Ενδεικτικό της παλαιότητάς της είναι η β΄ ομάδα των στιχηρών στο Κύριε εκέκραξα, τα οποία είναι προσόμοια του "Φέροντες τα παρόντα γενναίως". Είναι επίσης αξιοσημείωτο το ότι παρά τις ικανότητες του υμνογράφου του Οσίου, ως δοξαστικά επιλέγονται παλαιοί ύμνοι (π.χ. Τῶν μοναστῶν τὰ πλήθη, Τὸ κατ' εἰκόνα τηρήσας ἀλώβητον κλπ) και για τονιστεί η σχέση του Οσίου με τους παλαιούς Πατέρες, αλλά, όπως διάβασα προσφάτως σε άρθρο κάποιου παλαιοπίστου, και διότι αυτά υπήρχαν ήδη μελοποιημένα. Αυτά και καλό ξημέρωμα!
Αγαπητέ και σεβαστέ π. Δαβίδ, απορώ πώς σας διέφυγε το εξής ''τερατούργημα'' :
Τῇ Θεοτόκῳ ἐκτενῶς νῦν προσδράμω(-μεν)
( Για να ακολουθηθεί πιστά το προσόμοιο '' Ὁ ὑψωθείς ἐν τῷ Σταυρῷ'' πρέπει να αφαιρεθεί η τελευταία συλλαβή)
Μήπως ήρθε η στιγμή να διορθώσουμε και τον κοινό παρακλητικό κανόνα, επειδή δεν τηρεί αυστηρά τα μετρικά κριτήρια;
Νομίζω-επιτρέψτε μου-ότι πολύ αυστηρός στην κριτική σας.
Ατέλειες σίγουρα υπάρχουν, αλλά ...τερατούργημα;
Σας απαντώ γιατί με αναγκάσατε να νιώσω υπόλογος για την ανάρτηση, μολονότι δεν έχω καμία σχέση με τον υμνογράφο και το έργο του.
Την ευχή σας.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητέ μου, την ευχή του Κυρίου. Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Και όπως είπα και πριν, σας προτείνω να αποφεύγετε να ανεβάζετε λειτουργικά κείμενα που στερούνται της δέουσας έγκρισης και στερούνται ποιότητας.
Όποιος πραγματικά επιθυμεί να αποκτήσει την ακολουθία κάποιου Αγίου, μπορεί να ζητήσει από έναν υμνογράφο να την συνθέσει. Η υμνογραφία, η αγιογραφία και άλλες τέτοιες τέχνες δεν είναι για όλους. Αναρωτιέμαι πώς θα νιώθαμε βλέποντας μια κακoζωγραφισμένη εικόνα ή μυρίζοντας δύσοσμο θυμίαμα!
 

atsiaras

Νέο μέλος
Την ευχή σας. Δε θέλω να ξεκινήσω κάποια ''βεντέτα'' μαζί σας, σέβομαι τη γνώμη σας. Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, απλά απευθύνθηκα στο αίτημα κάποιου αδερφού, που φαίνεται ότι τρέφει ιδιαίτερη ευλάβεια στον Άγιο. Νομίζω ότι είναι καλύτερο να κρίνει ο ίδιος αν το παρόν έργο τον αναπαύει ή ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του. Φυσικά δεν πρόκειται για εγκεκριμένη ακολουθία και δεν είναι αυτός ο σκοπός της ανάρτησης. Και επειδή de gustibus et coloribus non disputandum, ας κρίνει ο καθένας μόνος του και ας απορρίψει ή ας επιδοκιμάσει. Εύχομαι από καρδιάς καλό υπόλοιπο Τυρινής και καλή Τεσσαρακοστή.
 
Θα έχω σύντομα την ακολουθεία ποιήμα του γέροντα μας Αρχ. Νικοδήμου Αεράκη και θα την ανεβάσω από εβδομάδας. Για τους Κύπριους η ακολουθία, παράκληση και χαιρετισμοί εκδόθηκαν απο την σκήτη Αγίων Σεργίου και Βάκχου στο Μονάγρι Λεμεσού που υπάγεται στην Ιερά μονή Παναγίας Αμασγούς, όπου υπάρχει και παρεκκλήσιο στου Αγίου Σεργίου του Ραντονέζ.
Καλή Σαρακοστή και καλό Στάδιο
 
Όπως υποσχέθηκα, ανεβάζω Ακολουθία και Παρακλητικό Κανόνα. Πολλές ευχαριστίες στον κ. Νεκτάριο Παναγόπουλο που μας την απέστειλε και ο οποίος διαχειρίζεται το αρχείο ακολουθιών που έγραψε ο Γέροντας Νικόδημος Αεράκης. Εύχεσθε για τον Γέροντα ο οποίος μετά από εγκεφαλικό επεισόδιο προ διετίας περίπου γηροκομείται από τον Άγιο Καθηγούμενο και τους Πατέρες της Ιεράς Μονής Κεχαριτωμένης Τροιζηνίας .

Καλό Στάδιο και καλή Μεγάλη Τεσσαρακοστή

Ελάχιστος

Ανδρέας Σ. Χατζηστυλλής
 

Attachments

  • AKOΛOYΘIA ΑΓ ΣΕΡΓΙΟΥ.pdf
    224 KB · Views: 12
Top