25η Μαρτίου

Για όσους θέλουν να το χρησιμοποιήσουν σε καμμιά εκδήλωση των ημερών. Πασίγνωστο άσμα και επίσημο εμβατήριο της ημέρας για τον Ελληνικό στρατό. Πιστή μεταφορά (ορθογραφική).
Χρόνια πολλά!
 

Attachments

  • 25η Μαρτίου.pdf
    173.7 KB · Views: 316

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Παντελίδης Ανδρέας;69422 said:
Για όσους θέλουν να το χρησιμοποιήσουν σε καμμιά εκδήλωση των ημερών. Πασίγνωστο άσμα και επίσημο εμβατήριο της ημέρας για τον Ελληνικό στρατό. Πιστή μεταφορά (ορθογραφική).
Χρόνια πολλά!


Χρόνια πολλά κ ευχαριστίες. Απορία ψάλτου: Η δοξολογία μιμείται το άσμα ή το αντίστροφο; Ελπίζω ότι το ερώτημα δεν εμπίπτει στην κατηγορία του διλήμματος περί γεννητικής προτεραιότητας όρνιθος ή αυγού...

Δ

NB Μπορεί ο μακαριστός να είχε ιδιάζουσα μουσικώς ορθογραφία, αλλά σίγουρα δε θα τον έβρισκε σύμφωνο η γραμματική ορθογραφία του συνημμένου. Καλό είναι να διορθωθεί.
 
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Πρέπει να μας γράψεις και το έτερον (ένα από τα πολλά) του Δασκάλου για την ημέρα:

"Ξύπνα καϋμένε μου ραγιά"!

ΥΓ. Ή μήπως προτιμάς το ηχητικό; :wink:
 
Μπορεί ο μακαριστός να είχε ιδιάζουσα μουσικώς ορθογραφία, αλλά σίγουρα δε θα τον έβρισκε σύμφωνο η γραμματική ορθογραφία του συνημμένου. Καλό είναι να διορθωθεί.
:) Συμφωνώ απόλυτα!! Απλά είπα να μην το πειράξω καθόλου.

Όσο για την δοξολογία, δε νομίζω να σχετίζονται. Γραφτηκαν διάφορα, γι΄αυτήν και για το αν έχει επηρεαστεί από κάπου, ακόμα και για επηρεασμό από βαρύ εναρμόνιο του Μισαηλίδη...ακόμα πάντως δεν είδα κάτι επαρκές για να με πείσει...:)
 
Πρέπει να μας γράψεις και το έτερον (ένα από τα πολλά) του Δασκάλου για την ημέρα:

"Ξύπνα καϋμένε μου ραγιά"!

ΥΓ. Ή μήπως προτιμάς το ηχητικό; :wink:

Όντως μου διέφυγε!! Δεν προλαβαίνω φέτος....του χρόνου, πρώτα ο Θεός.
Όσο για το ηχητικό που υπονοείς, μάλλον ξεφεύγει της ημέρας αφού οι στίχοι είναι παραλλαγμένοι ώστε να βρίσκουν εφαρμογή στην επέτειο της έναρξης του απελευθερωτικού αγώνα της ΕΟΚΑ στην Κύπρο την 1η Απριλίου του 1955.
Αν βρεθεί ηχητικό με τους στίχους του πρωτοτύπου ας ανεβεί, είμαι περίεργος διότι δεν τους έχω υπ΄όψιν μου, εκτός από την πρώτη στροφή και το ρεφραίν που είναι τα ίδια βεβαίως.
 
Top