14. Μουσικὰ Ὑψώσεως τοῦ Τιμίου Σταυροῦ

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα
του Εσπερινού και του Όρθρου της 14-09-2018 για Τάμπλετ,
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.​

Attachments

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα
του Εσπερινού και του Όρθρου της 14-09-2019
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.​

Attachments

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έκανα μία καταγραφή της τάξεως των κανόνων με τις καταβασίες, όπως τις ψάλλουμε σε πανηγύρεις ιερών μονών εντός αλλά και εκτός Αγίου Όρους με την χορωδία μας.

Η πληκτρολόγηση έγινε με το πρόγραμμα του κ. Παπαδόπουλου «Μουσικά Κείμενα». Το αρχικό μουσικό κείμενο το έχω δανειστεί από την βιβλιοθήκη του ΜΚ.

Τα ελλείποντα τροπάρια στους κανόνες έχουν τονισθεί από εμένα με βάση φυσικά τον ειρμό.

Τα κείμενα είναι από το Ειρμολόγιο του Ιωάννου πρωτ. 1903. Οι διορθώσεις στην ποίηση έγιναν από την τελευταία έκδοση (Γ΄ 2011) των Μηναίων της Α.Δ.

https://www.chorosaggelikos.com/mousika-keimena

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf και mel τα μουσικά κείμενα
της 14-09-2020 Εσπερινός & Όρθρος Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ενημερωτικά!!!!!!!!!!
Οι ακολουθίες σε pdf & mel Κυριακών & καθημερινών Σεπτεμβρίου 2020 έχουν αναρτηθεί και Εδώ & Καθημερινών

Attachments

Καλησπέρα σε όλους,
υπάρχουν διαθέσιμα τα μουσικά κείμενα της ακολουθίας της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού (εσπερινός και όρθρος) από το δοξασταριο του Άρχοντα Λαμπαδαρίου της Μ.τ.Χ.Ε. Ελευθερίου Γεωργιάδη;
Σας ευχαριστώ πολύ!

panaretos

παλαιο μελος
Μουσικά της εορτής του Τιμίου Σταυρού σε συνθεση και γραφη του αρχοντος πρωτοψαλτου αλεξανδρείας Παύλου Φορτωμά...
Επεξεργασία και Επιμέλεια
Μιχαήλ Τρ. Γούδας
Νομικός - Ιεροψάλτης

Attachments

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Ένα μήνυμα με τα μουσικά της «εκατοντάδος» στην Ύψωση μεταφέρθηκε σε υπάρχον θέμα, του τυπικού μεν, αλλά που περιέχει μουσικά: Εκατοντάς «Κύριε ελέησον» στην ύψωση. Έτσι προσφόρως και από εδώ δίδεται σύνδεσμος του παλαιού, αλλ᾿ ενδιαφέροντος θέματος.