Ἀκολουθία τῆς Λειτουργίας

Μετὰ ἀπὸ 3 χρὀνια καὶ ἄπειρες διορθώσεις (κάθε φορὰ ποὺ τὸ κοιτάζω κάτι διορθώνω) τὸ ἀνεβάζω εἰς κοινὸν ὄφελος. Ἐκ προοιμίου ζητῶ τὴν ἐπιοίκειαν τῶν μελῶν του forum.
 

Attachments

  • Θ. Λειτουργία pdf.rar
    17.9 MB · Views: 619

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Πρόσεξα στα Άξιον εστιν λέτε στο πρώτο "ανωνύμου" νομίζω(χωρίς να είμαι σίγουρος) οτι είναι το Άξιον εστιν του Θ.Στανιτσα σε οκτώ ήχους :) Θερμά συγχαρητήρια η συλλογή ειναι εκπληκτική
 
Πρόσεξα στα Άξιον εστιν λέτε στο πρώτο "ανωνύμου" νομίζω(χωρίς να είμαι σίγουρος) οτι είναι το Άξιον εστιν του Θ.Στανιτσα σε οκτώ ήχους :) Θερμά συγχαρητήρια η συλλογή ειναι εκπληκτική

Τὸ ἔχω πάρει ἀπὸ τὸ βιβλίο «Αἱ δύο μέλισσαι» τοῦ Ἀγαθαγγέλου Κυριαζίδου (Κωνσταντινούπολις 1906) μὲ κάποιες μικροεπεμβάσεις στὸ τέλος. Ἀπὸ ἐκεῑ μᾶλλον ἀντλεῖ καὶ ὁ Στανίτσας μετατρέποντας τὀν βαρὺ διατονικὸ σὲ βαρὺ ἐναρμόνιο ἐκ τοῦ Γα. Εὐχαριστῶ πολύ.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Σήμερα περιμένω τον νέο εκτυπωτή να είστε σίγουρος οτι θα τιμήσω το έργο σας στο αναλόγιο μου :)
 

amentzelos

Μέλος
Σημερα ,Κυριακη της Τυρινης ,στον Αγιο Πολυκαρπο Βοτανικου ,το βιβλιο σας κ. Τσαρα τιμηθηκε δεοντος.Σας αξιζουν συγχαρητηρια για το πονημα σας
 
Φίλτατε Κωνσταντίνε Τσάρα αφού μας παραθέτεις το πόνημά σου Την Θεία Λειτουργία μην μας τυρανάς κάνε το σε ένα pdf όλο μαζί , τι μας έχεις συνέχεια στην βόλτα ;
 
Φίλτατε Κωνσταντίνε Τσάρα αφού μας παραθέτεις το πόνημά σου Την Θεία Λειτουργία μην μας τυρανάς κάνε το σε ένα pdf όλο μαζί , τι μας έχεις συνέχεια στην βόλτα ;

σαν να λέμε : "μας χαρίζαν τον γάϊδαρο ,ζητάμε και το σαμάρι ... "
αν κατάλαβα καλά !
 
Μετὰ ἀπὸ 3 χρὀνια καὶ ἄπειρες διορθώσεις (κάθε φορὰ ποὺ τὸ κοιτάζω κάτι διορθώνω) τὸ ἀνεβάζω εἰς κοινὸν ὄφελος. Ἐκ προοιμίου ζητῶ τὴν ἐπιοίκειαν τῶν μελῶν του forum.

Ο φίλος Κων/νος Τσάρας - με τον οποίο γίναμε φίλοι από το φόρουμ και μετέπειτα γνωριστήκαμε από κοντά - συνταξιούχος εκπαιδευτικός( στο επάγγελμα ) και εγκρατής μουσικός , μου είχε εμπιστευθεί το πόνημά του ( όπως κι αυτό της Μ.Εβδομάδος ) εδώ και πολύ καιρό , και είχα την ευκαιρία να το μελετήσω και να γνωρίσω μέσα από τις σελλίδες του έναν σπουδαίο και άοκνο μελετητή της μουσικής μας .
Χρησιμοποιώντας ως επί τω πλείστω κλασική βιβλιογραφία και έχοντας σύμβουλο την πολυετή του ενασχόληση με το αντικείμενο και την πείρα του αναλογίου κατάφερε να συλλέξει και σε άλλες περιπτώσεις να συρραψει τα δοκιμώτερα μέλη και τις δεινώτερες θέσεις με μεγάλη μαεστρία .
Αξιόλογες είναι και οι δικές του συνθέσεις που δεν απομακρύνονται από τις κλασικές και φέρουν την προσωπική του σφραγίδα και έχουν την απόχρωση του δικού του στυλ .
Και τα δυο βιβλία δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν από τα παρεμφερή ομώνυμα βιβλία σύγχρονων γνωστών δασκάλων που κυκλοφορούν στο εμπόριο , ούτε ποιοτικά , ούτε από όγκο συγκεντρωμένης ύλης .
Γενικά και τα δύο πονήματα είναι απλογραμμένα και καλογραμμένα και στο περισσότερο μέρος τους ορθογραφημένα ( αν και στην Μ.Εβδομαδα θα έλεγα ότι ακολουθεί την ορθογραφία του Ραιδεστηνού και όχι των εξηγητών που προτιμώ εγώ ) .
Για όποιον γνωρίζει τον Κώστα από κοντά πρόκειται και για εξαίρετο άνθρωπο
(τουλάχιστον εγώ αυτήν την εικόνα απεκόμησα ) , χαμηλών τόνων και χωρίς τάσεις αυτοπροβολής .
Αυτά για να μην θεωρηθεί ότι γίνεται κάποια διαφήμηση -ιδίως από την πλευρά του Κώστα , απλά τα παραπάνω είναι η προσωπική μου γνώμη .
Τα συνιστώ σε όλους ανεπιφύλακτα . Καλή και ευλογημένη σαρακοστή .
Καλή δύναμη σε όλους .
Υ.Γ Κώστα , ζητώ συγγνώμη που δεν πήρα την άδειά σου για να κάνω αυτή την "βιβλιοπαρουσίαση " , αλλά είμαι σίγουρος επειδή είσαι ταπεινός άνθρωπος , δεν θα δεχόσουν . Για αυτό πήρα πρωτοβουλία . Καλή σαρακοστή .Καλή αντάμωση .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Για όποιον γνωρίζει τον Κώστα από κοντά πρόκειται και για εξαίρετο άνθρωπο
(τουλάχιστον εγώ αυτήν την εικόνα απεκόμησα ) , χαμηλών τόνων και χωρίς τάσεις αυτοπροβολής .

Πέραν τῆς ἀξίας τοῦ πονήματος καὶ τὴς ἀφιλοκερδοῦς -πρὸ πάντων- διαθέσεως θὰ συμφωνήσω μὲ τὸν Ἀπόστολο γιὰ τὸν παραπάνω χαρακτηρισμό.
 
Φίλτατε Κωνσταντίνε Τσάρα αφού μας παραθέτεις το πόνημά σου Την Θεία Λειτουργία μην μας τυρανάς κάνε το σε ένα pdf όλο μαζί , τι μας έχεις συνέχεια στην βόλτα ;

άσε το άλλο φαινόμενο με τα thanks ! 174 (μέχρι τώρα ) εμφανήσεις στο συνημμένο και 57 ευχαριστήρια !
και εσύ που του την λες για το αρχείο , όχι μόνο δεν έχεις βάλει ευχαριστήριο στον άνθρωπο αλλά από ότι βλέπω ( μέχρι σήμερα ) δεν έχεις βάλει ευχαριστώ πουθενά και σε κανέναν !! !:mad:
 
Διὰ χειρὸς τοῦ ἀγνώστου σὲ μὲνα μέχρι χθὲς καὶ ἀπὸ τοῦ νῦν φίλου (μέσῳ internet) evangelo, τὸν ὁποῖον καὶ δημοσίως εὐχαριστῶ.
 

Attachments

  • Θεία Λειτουργία_ Κωνσταντίνος Τσάρας.rar
    18.7 MB · Views: 357

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
κ. Τσιάρα πρόκειτε για εξαίρετη εργασία! το πόνημά σας είναι πολύ καλό τόσο μουσικά αλλά και αισθητικά θα έλεγα ένα αριστούργημα, μουσικά δεν έχει τις υπερβολές υψιλές θέσεις κλπ. κινήτε σε ποιο κλασσικές γραμμές ευκολοδιάβαστες αλλά και παράλληλα μελωδικά πολύ όμορφες αυτές οι γραμμές και θα έλεγα ότι δίνουν και στο ψάλτη τη δυνατότητα να προσθέσει πιο εύκολα και το προσωπικό του ύφος! προσωπικά πιστευω θα το τιμίσω δεόντως το πόνημα σας,:) χίλια ευχαριστώ, ο Θεός να σας έχει καλά!
παραπάνω (σε αυτό το Θέμα..) κάποιος φίλος αναφέρει και το πόνημά σας για την Μ. Εβδομάδα, σε ποια εννότητα είναι αναρτημένο;
 
Top