π. Ιερόθεος Φιλοθεΐτης

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μία ηχογράφηση του π. Ιεροθέου είχα ανεβάσει παλαιότερα εδώ και ζωντανή ηχογράφηση είχε ανεβάσει ο Λάμπρος Λιασής εδώ.
 

kotsman

μέλος
Γνωρίζετε άν ο Ιερόθεος έχει εκδόσει τον Όρθρο;

Ως προς τα δικαιώματα έχετε δικαιο.
Επισυνάπτω ωστόσο μια ηχογράφηση του 1985, από την αγρυπνία του Μ. Βασιλείου, σ' του Φιλοθέου. Πιστεύω να μην υπάρχει πρόβλημα.
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Γνωρίζετε άν ο Ιερόθεος έχει εκδόσει τον Όρθρο;

Ανεβάζω ένα Μακάριος Ανήρ σε πλΔ' από τις πρώτες ηχογραφήσεις του σε κασέτα. Υπάρχουν και κάτι Ευλογητάρια Αργά, Θ. Λειτουργία και κάποιες ακόμη, άν ενδιαφέρεται κανείς.
Ως προς τα δικαιώματα έχετε δικαιο, να ρωτήσω τον Ιερόθεο.
Επισυνάπτω ωστόσο μια ηχογράφηση του 1085, από την αγρυπνία του Μ. Βασιλείου, σ' του Φιλοθέου. Πιστεύω να μην υπάρχει πρόβλημα.
Μπερδεύτηκα λίγο με την αποστολή, είν' αλήθεια. Πολυδιάσπαση.....

Του 1985....δεν είμαστε τόοοσο παλαιοί.
Αν εννοείς βιβλίο ναι έχει εκδόσει απ όσο γνωρίζω...
Υ.Γ.την επισύναψη μάλλον δεν την έβαλες...:wink:
 

kotsman

μέλος
Πάτερ μου ευχαριστώ πολύ για την διεύθυνση του Ιεροθέου.

Θα κάνω μιά ανασκαφή στις κασέτες, να δω τι θα εντοπίσω. Πρόκειται για ηχογραφήσεις ακολουθιών όπου λογικά ψάλλει και ο π. Πανάρετος.
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Καλώς όρισες στο forum
Υ.Γ.θα ήθελα να σου πω ότι επειδή έχουμε στις φωτογραφίες αγαπημένους μας ψάλτες του Αγίου Όρους δεν σημαίνει ότι είμαστε ιερείς....:)
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Αμαν πια με αυτά τα avatar! Είναι η δεύτερη φορα που συμβαίνει αυτό! :D:D

Μηπως πρέπει να τα αλλάξετε;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τι να βάλουμε? ελαφάκια?:rolleyes: άσε δεν ήρθε ακόμα ο χειμώνας:confused:...προτιμούμε τον διακο-Διονύση...:D
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Μην αναβείς φωτιές... ειπα κι εγω να βάλω κάτι απλό...
Τωρα θα με αναγκάσεις να ασχοληθώ αποκλειστικά με το avatar μου :D
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Μην αναβείς φωτιές... ειπα κι εγω να βάλω κάτι απλό...
Τωρα θα με αναγκάσεις να ασχοληθώ αποκλειστικά με το avatar μου :D

Βάλε ένα πιγκουίνο, θα είσαι εντός εποχής! :D:D
 

kotsman

μέλος
Εδώ κάποιες ηχογραφήσεις του - τότε - διακο-Ιεροθέου.
 

Attachments

  • Ιεροθέου ψάλματα.zip
    15.6 MB · Views: 427
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Με αργή σύνδεση θα κάνατε 100 ώρες για να τα ανεβάσετε...έτσι ήμουν και εγώ μέχρι πριν 20 μέρες...:D
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μπα, έβαλες CONN-X ? :D
Όχι εδώ που ζω ακόμα είναι άγνωστα αυτά...έκανα όμως άλλη πατέντα...Ptolemaida wifi με ταχύτητα 1.5 μεγαμπίτ...σε σχέση με το παλιό που είχα δεν το συζητάω καμία σχέση και πολύ πιο οικονομικά....:D
 

kotsman

μέλος
Καλώς όρισες στο forum
Υ.Γ.θα ήθελα να σου πω ότι επειδή έχουμε στις φωτογραφίες αγαπημένους μας ψάλτες του Αγίου Όρους δεν σημαίνει ότι είμαστε ιερείς....:)

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
....Μετά το κατάλαβα, όταν συνειδητοποίησα πως ήταν ο διακο-Φιρφιρής. Δεν πειράζει, πάτερ μου. Έχω ακούσει, με αμηχανία στην αρχή είν' αλήθεια, αγιορείτες πατέρες ν' αποκαλούν τους πάντες, και μας τους προσκυνητές, 'πάτερ μου'. Nema problema που θά 'λεγαν & οι αδελφοί μας οι Σέρβοι.
 
Last edited:

kotsman

μέλος
Όχι εδώ που ζω ακόμα είναι άγνωστα αυτά...έκανα όμως άλλη πατέντα...Ptolemaida wifi με ταχύτητα 1.5 μεγαμπίτ...σε σχέση με το παλιό που είχα δεν το συζητάω καμία σχέση και πολύ πιο οικονομικά....:D
Είναι μέχρι να πήξει & εκεί η μπάντα wi-fi 2.4GHz. Εδώ (Βόλος) είμαστε για Wi-Fi 5 GHz ήδη.....μέχρι να πήξει & αυτή η μπάντα.
 

kotsman

μέλος
Χαίρετε την χαρά του Κυρίου.
Ακολουθίας Μ. Βασιλείου 1985 συνέχεια:Το Ιερόν Ευαγγέλιον από τον (τότε διάκο) Ιερόθεο. Γλυκύτατος όπως πάντα.
Ακούγεται επίσης ο Γέρων Εφραίμ. Επικεφαλής του χορού ο π. Πανάρετος. Εϊναι και καλή εγγραφή, στερεοφωνική μάλιστα οπότε και η μεταφορά σε ψηφιακή μορφή είναι καλή, αν και στην μετατροπή του .wav σε .mp3 επέτρεψα κάποιους συμβιβασμούς ώστε να μειωθεί το μέγεθος (96Kbps/mid-side & intensity joint stereo/ Fraunhofer codec - σχετικά χαμηλή προδιαγραφή, ώστε να προκύψουν ταχυδρομήσιμα αρχεία).
Επίσης Δόξα Σοι Κύριε από τον π. Πανάρετο.
 

Attachments

  • 03 - Ευαγγέλιον - Ιερόθεος.mp3
    4.6 MB · Views: 185
  • 04 - Δόξα Δόξα Σοι (Πανάρετος) - Ελέησον ημάς.mp3
    505.1 KB · Views: 149

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ναι, είναι από το ομώνυμο CD "Ανθολογία Βυζαντινής Μουσικής". Υπάρχει η σχετική άδεια για τη δημοσίευσή τους;
 
Top