Ψαλτοφωτογραφίες

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Το αηδόνι της Ρωμαϊικης Εκκλησιαστικής Μουσικής.
Άρχων Πρωτ. Της ΜτΧΕ Θρασύβουλος Στανίτσας

Αν αναγνωρίζεται κάποιον άλλο ας μας τον αναφέρετε..!

Ο κύριος τέρμα αριστερά στο ύψος του Άρχοντα πρέπει να είναι ο συγχωρεμένος Βαλλής.

Πώ, πώ! Ποῦ τή βρῆκες;
Πολλοί κεκοιμημένοι...
Δημήτριος Δημητρακόπουλος καί ἡ σύζυγός του Λία καί ἡ ἀδελφή της Τιτίνα σύζυγος τοῦ ζῶντος (ἐξ αὐτῶν) Ἠλία Κατσιώλη.
Ὁ νεαρός πίσω ὁ Νῖκος Δημητρακόπουλος πού διαδέχθηκε τόν πατέρα του ὡς πρωτοψάλτης Ἱ. Ν. Κοιμ. Θεοτόκου Κυπριάδου (Δ. Ἀθηναίων καί Δ. Γαλατσίου).
Καλά, τόν Φορτωμᾶ τόν ξέρετε...

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών

Πώ, πώ! Ποῦ τή βρῆκες;
Πολλοί κεκοιμημένοι...
Δημήτριος Δημητρακόπουλος καί ἡ σύζυγός του Λία καί ἡ ἀδελφή της Τιτίνα σύζυγος τοῦ ζῶντος (ἐξ αὐτῶν) Ἠλία Κατσιώλη.
Ὁ νεαρός πίσω ὁ Νῖκος Δημητρακόπουλος πού διαδέχθηκε τόν πατέρα του ὡς πρωτοψάλτης Ἱ. Ν. Κοιμ. Θεοτόκου Κυπριάδου (Δ. Ἀθηναίων καί Δ. Γαλατσίου).
Καλά, τόν Φορτωμᾶ τόν ξέρετε...

Πάτερ απ' εδώ.. την ανέβασε το μέλος lambis skarlis..

Σας ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!! Είστε <<ανοικτή εγκυκλοπαίδεια>>! :wink:

Last edited:

lambis333

Παλαιό Μέλος

antonism

Παλαιό Μέλος
http://www.vatopedi.gr/fotothiki/?ph=52207
τι άλλο να ζητήσει κανείς από τη ζωή. Ιδανικό περιβάλλον. Βατοπαίδι, Χασανίδης, Αγγελίδης, Λιάκος και Βατοπαιδινοί πατέρες. Το μόνο που έλειπε προφανώς ήταν ο π.Δανιήλ και ο π.Θωμάς

Attachments

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Δύο μορφές της Ψαλτικής και Διδάσκαλοί μου στο Αναλόγιο, Θεολόγοι-Ιεροψάλτες:
Παναγιώτης Γ. Αχιλλιάς [ο και κατά σάρκα πατέρας μου] και Dr. Ηλίας Δ. Μπάκος [σημερινή, από πανηγυρίζοντα Ναό Αγίων Αναργύρων]

Attachments

Aπό την φετινή πανήγυρη της ενορίας μου (άγιος Νικόλαος στις Αχαρνές).

Απεικονίζονται στο κέντρο ο Βασίλης Αβραμίδης, κατά σάρκα αδελφός μου και α΄ ψάλτης του ναού, αριστερά ο Λεωνίδας Πίττος, β΄ ψάλτης του ναού και δεξιά ο γράφων ισοκρατών (με το αποσβολωμένο βλέμμα). Περισσότερες φωτογραφίες έχουν αναρτηθεί εδώ και εδώ.

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Από τη συνάντησή μου με τον Άρχοντα μετά την 3η Στάση των Χαιρετισμών στις Βλαχέρνες την Παρασκευή που μας πέρασε.

Ένα γλυκύτατος άνθρωπος που πραγματικά φυλάει Θερμοπύλες...

Ο Θεός να τον έχει γερό!

Attachments

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
... από την ενθρόνιση του Μητροπολίτου Κίτρους και Κατερίνης Γεωργίου και συγκεκριμένα από βίντεο-απόσπασμα στην Πεμπτουσία.

Γύρω στο έβδομο λεπτό ακούγεται (και φαίνεται για λίγο) ο χορός των ψαλτών να ψέλνει πολύ όμορφα το Άξιον Εστιν σε ήχο β'. Όποιος γνωρίζει περισσότερα για τον χορό, ας μας ενημερώσει ...

Attachments

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ἈΠὸ τὴν δοξολογία στο καθολικό του Πανίερου Ναού της Αναστάσεως, χοροστατούντος του Οικουμενικού Πατριάρχη τὴν 24-5-2014, πρὸ τῆς συνάντησής του με τον Πάπα Ρώμης Φραγκίσκο.

http://www.amen.gr/article18148

Attachments

Last edited by a moderator: