Χερουβικά σε ήχο Δ' - Λέγετο

Χειρόγραφο του Άρχοντα Λυκούργου Πετρίδη
 

Attachments

  • Xερουβικόν-Λέγετος υπό Λυκ.Πετρίδη1.jpg
    477.9 KB · Views: 1,160
  • Xερουβικόν-Λέγετος υπό Λυκ.Πετρίδη2.jpg
    502.2 KB · Views: 567
  • Xερουβικόν-Λέγετος υπό Λυκ.Πετρίδη3.jpg
    496.2 KB · Views: 453
  • Xερουβικόν-Λέγετος υπό Λυκ.Πετρίδη4.jpg
    384.7 KB · Views: 467

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Χειρόγραφο του Άρχοντα Λυκούργου Πετρίδη

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι "χριστός ανέστη"(μέχρι και αύριο).
Θα ήθελα μια χάρη απευθυνόμενος στους έχοντες το τάλαντο και τις γνώσεις σύνθεσης ύμνων, αν ήθελαν να γράψουν και τα "Ως τον Βασιλέα....και Ταις Αγγελικαίς...." σε συνέχεια του χερουβικού ύμνου σε ήχο λέγετο (χειρόγραφο του άρχοντα Λυκούργου Πετρίδη )που ανέβασε ο κ. Αστεριάδης Μαργαρίτης .Αν κάποιος έχει τα του άρχοντα ακόμα καλύτερα,ας κάμει τον κόπο να τα ανεβάσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γιώργος Παλιούρας
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Στο βιβλίο της Θείας Λειτουργίας του Άρχοντα κυρ. Λυκούργου Πετρίδη δεν βλέπω να υπάρχει το ανωτέρω χερουβικό.
Στον Λέγετο βρήκα το χερουβικό με το ταις Αγγελικαίς του Αθανασίου Πέττα,
στην δ/νση http://www.ixoxroma.gr/, και το επισυνάπτω.
Χριστός Ανέστη!!!!
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Χερουβικό σε λέγετο Αθανασίου Πέττα.pdf
    28.4 KB · Views: 1,295
Χειρόγραφο του Άρχοντα Λυκούργου Πετρίδη[/QUOTE

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι "χριστός ανέστη"(μέχρι και αύριο).
Θα ήθελα μια χάρη απευθυνόμενος στους έχοντες το τάλαντο και τις γνώσεις σύνθεσης ύμνων, αν ήθελαν να γράψουν και τα "Ως τον Βασιλέα....και Ταις Αγγελικαίς...." σε συνέχεια του χερουβικού ύμνου σε ήχο λέγετο (χειρόγραφο του άρχοντα Λυκούργου Πετρίδη )που ανέβασε ο κ. Αστεριάδης Μαργαρίτης .Αν κάποιος έχει τα του άρχοντα ακόμα καλύτερα,ας κάμει τον κόπο να τα ανεβάσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γιώργος Παλιούρας

Κύριε Παλιούρα καλησπέρα. Για το έν λόγω χερουβικό έχουμε πεί τον τρόπο με τον οποίο έπεσε στα χέρια μου, οπότε λίγο δύσκολο να βρούμε το ''Ταίς Αγγελικαίς'' του Άρχοντα. Όσον αφορά στους έχοντες το τάλαντο και τις γνώσεις σύνθεσης ύμνων θεωρώ ότι κάποιος εκ των κυρίων Ιωαννίδη-Γιάννου-Λιναρδάκη, (συγγνώμη αν παραλείπω κάποιον), μπορούν να μας κάνουν τη χάρη!!!! Αναμένουμε..
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μία καλή κατά την γνώμη μου ιδέα, είναι το "Ταις Αγγελικαίς" του Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου στο λέγετο, ώστε να ταιριάζει και με τα λειτουργικά που ακολουθούν. Επισυνάπτω την εν λόγω σύνθεση.
 

Attachments

  • Ταις Αγγελικαίς Χρύσανθου.pdf
    74.6 KB · Views: 499
Μία καλή κατά την γνώμη μου ιδέα, είναι το "Ταις Αγγελικαίς" του Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου στο λέγετο, ώστε να ταιριάζει και με τα λειτουργικά που ακολουθούν. Επισυνάπτω την εν λόγω σύνθεση.

Όντως Χρήστο, έχεις δίκιο. Παρεπιπτόντως να μας ετοιμάζεις και την ακολουθία του Αγίου Δημητρίου Χρήστο, θα σου τα πεί και ο Άρης όταν κατέβει κάτω!!!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Είχε περιέλθει στα χέρια μου ένα Χερουβικό σε λέγετο, φερόμενο ως Γρηγορίου του πρωτοψάλτου, αλλά χάθηκε από τα χαρτιά μου... Έχει κανείς κάτι υπόψη του; Αν ναι, παρακαλώ για την ... χερουβικού ανάβαση, ή την παραπομπή μου σε κάποιο σχετικό κείμενο αν υπάρχει στο φόρουμ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ορίστε...
Υπάρχει και άλλο του ιερομονάχου Γαβριήλ Κουντιάδου μικρότερο και για συντομότερες λειτουργίες (αυτό θα πούμε αύριο)...
 

Attachments

  • Xer_D_Legetos_PSous1.jpg
    Xer_D_Legetos_PSous1.jpg
    100.6 KB · Views: 633
  • Xer_D_Legetos_PSous2.jpg
    Xer_D_Legetos_PSous2.jpg
    107.7 KB · Views: 300
  • Xer_D_Legetos_PSous3.jpg
    Xer_D_Legetos_PSous3.jpg
    99.4 KB · Views: 210
  • Xer_D_Legetos_PSous4.jpg
    Xer_D_Legetos_PSous4.jpg
    62.4 KB · Views: 189

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ορίστε...
Υπάρχει και άλλο του ιερομονάχου Γαβριήλ Κουντιάδου μικρότερο και για συντομότερες λειτουργίες (αυτό θα πούμε αύριο)...

Ευχαριστούμε πολύ. Η γραφή είναι του Αβραάμ Ευθυμιάδη. Υπάρχει σε κάποιο από τα βιβλία του ή είναι ανέκδοτο; Βάλτε και το άλλο του π. Γαβριήλ, αν δε σας είναι κόπος.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευχαριστούμε πολύ. Η γραφή είναι του Αβραάμ Ευθυμιάδη. Υπάρχει σε κάποιο από τα βιβλία του ή είναι ανέκδοτο; Βάλτε και το άλλο του π. Γαβριήλ, αν δε σας είναι κόπος.
Είναι από μια παλαιότερη έκδοση του κυρ Αβραάμ η οποία πλέον δεν υπάρχει...μάλλον κάτι σαν παράρτημα της Θ.Λειτουργίας νομίζω...
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μιας και έχω όρεξη :D...

Κε Παρασκευόπουλε,

Υπάρχει περίπτωση να το ξανα-φτιάξετε το PDF; Οι σελίδες δεν φαίνονται και πολύ καθαρές. Δηλαδή, πολύ pixelization υπάρχει. Μήπως, όμως, οι πρωτότυπες σελίδες δεν αφήνει για καλύτερη ποιότητα;

Ευχαριστώ.

Απόστολος
 

George

Ιεροψάλτης
Το "σκανάρισμα" δεν έγινε καλά και οι σελίδες είναι λίγο χάλια σε ανάλυση, μήπως είναι λίγο καλύτερο αυτό?
 

Attachments

  • Χερουβικό Γρηγορίου Πρωτοψάλτου λέγετος.pdf
    380.7 KB · Views: 398

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Το "σκανάρισμα" δεν έγινε καλά και οι σελίδες είναι λίγο χάλια σε ανάλυση, μήπως είναι λίγο καλύτερο αυτό?

Όχι, Γιώργο, το ίδιο είναι. Μάλλον είναι επειδή τα πρωτότυπα είναι κάπως μικρά και δεν υπάρχει αρκετό "περιθώριο" να γίνουν πιο μεγάλα για το PDF.

Ευχαριστώ όμως για την προσπάθεια!

Απόστολος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Υπαρχει στο βιβλιο της Λειτουργιας του Αβρααμ Ευθυμιαδη . Εχω την εντυπωση οτι καπου το ειχα ανεβασει παλαιωτερα , αλλα δεν μπορω να βρω που .
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τί κανόνια έχει το forum! Δεν περίμενα τόση και τέτοια ομοβροντία!
Χίλια ευχαριστώ σε όλους σας.
Ο λόγος που ζήτησα το συγκεκριμένο χερουβικό, είναι το ότι θέλω να επανεξετάσω μια δική μου καταγραφή που έγινε βάσει του επισυναφθέντος παραπάνω, προκειμένου να αποφασίσω, αν αξίζει τον κόπο να σας το ... χαρίσω!
Αλήθεια! Μήπως θα έπρεπε ο ήχος να λέγεται β' διατονικός;
(Από τον β' πόδα του Θεοτόκε Παρθένε, ή και από τον καλοφωνικό ειρμό "Εν βυθώ κατέστρωσε" Πέτρου του Μπερεκέτη).
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Τί κανόνια έχει το forum! Δεν περίμενα τόση και τέτοια ομοβροντία!
Χίλια ευχαριστώ σε όλους σας.
Ο λόγος που ζήτησα το συγκεκριμένο χερουβικό, είναι το ότι θέλω να επανεξετάσω μια δική μου καταγραφή που έγινε βάσει του επισυναφθέντος παραπάνω, προκειμένου να αποφασίσω, αν αξίζει τον κόπο να σας το ... χαρίσω!
Αλήθεια! Μήπως θα έπρεπε ο ήχος να λέγεται β' διατονικός;
(Από τον β' πόδα του Θεοτόκε Παρθένε, ή και από τον καλοφωνικό ειρμό "Εν βυθώ κατέστρωσε" Πέτρου του Μπερεκέτη).

:):):) Πες το όπως θες. Η ουσία είναι ότι μιλάμε για τον ίδιο ήχο.
 
Top