Χασανίδης Ιωάννης

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Για τον κυρ-Γιάννη Χασανίδη θα πούμε τίποτα; ... τον έχω ακούσει ζωντανά στο Όρος αλλά και έξω... πολύ ωραίος ψάλτης με καρεώτικο "ύφος" και φοβερή παράδοση στην φωνή του...
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Για τον κυρ-Γιάννη Χασανίδη θα πούμε τίποτα?...τον έχω ακούσει ζωντανά στο Όρος αλλά και έξω...πολύ ωραίος ψάλτης με καρεώτικο "ύφος" και φοβερή παράδοση στην φωνή του...

Χρίστο!!!! βρήκα τώρα από περυσινή ηχογράφηση της 10-4-07 στην Ιερά Μονή των Αγίων Ραφαήλ Νικολάου & Ειρήνης Γουμένισσας ένα μέρος από την Πανήγυρι της Μονής την Λαμπροτρίτη, και επισυνάπτω ένα για δείγμα.
Εάν σε ενδιαφέρει να κάνω και άλλες επιλογές μετά την 23/5/08.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 01 Χασανίδης Ιωάννης.mp3
    3.1 MB · Views: 884

antonism

Παλαιό Μέλος
ακούγωντας αυτά που ανέβασες στο σαιτ, μου φαίνεται ότι είναι ιδιωτικές ηχογραφήσεις, σε σπίτι ή σε άλλο χώρο, κάτι σαν μάθημα, και όχι κατά τη διάρκεια ακολουθίας. βέβαια, ο άρχοντας διδάσκει και κατά τη ώρα της ακολουθίας. συνεπώς τολμώ να ρωτήσω μήπως είσαι μαθητής του? και 2ον τολμώ να πω ότι πρέπει να έχεις αρκετό υλικό από τον ΔΑΣΚΑΛΟ. ανέβασε αν θες. πάντως στα αργά μέλη είναι κορυφή.

μήπως μπορεί να μου πει κανείς τι βιβλία να πάρω που να έχει παλιές συνθέσεις, κλασικές που διδάσκονταν στην αθωνιάδα. όπως π.χ. το τρισάγιο του καλογήρου, συνθέσεις πέτρου πελοππονησίου, ιακώβου, μπερεκέτου κτλ.
έχω μόνο μια συλλογή του πρωγάκη. καινούργιες συνθέσεις, όπως ταλιαδώρου, στανίτσα κτλ δεν θέλω. είμαι της παλιάς σχολής.

προφανώς στα μαθήματα που αναφέρεσε ότι υπάρχουν ακούγονται οι φωνές σας και σχόλια και δεν θες να τα δημοσιεύσεις. συμφωνώ. αν σου έδινα το email μου θα μου έδινες μερικά για να διαβάζω κι' εγώ. η παραλλαγή είναι ακόμη μεγαλύτερη βοήθεια για μένα και τα σχόλια που υποτίθεται ότι υπάρχουν μονό καλό μπορούν να κάνουν. π.χ. τα μαθήματα με τα χερουβικά σε εκτέλεση φιρφιρή με κάποια σχόλια που υπάρχουν ανεβασμένα δεν νομίζω να δέχθηκαν την κριτική κανένος, απεναντίας. και τα απηχήματα των ήχων που ανέβηκαν προσφάτως με σχολιασμό από τον φιρφιρή πάλι για τους μελλοντικούς ψάλτες είναι μεγάλη βοήθεια. η διάδοση αυτής της τέχνης από τους μεγάλους σε εμάς τους ασήμαντους είναι σαν να βρίσκεις θησαυρό.

με λένε αντώνη, γράφω από τα Ν. Μουδανιά Χαλκιδικής και ευελπιστώ κάποια στιγμή μαθαίνοντας βυζαντινή να σταθώ άξιος πάνω στο αναλόγιο της εδώ ζωής αλλά και της άλλης όταν μας καλέσει ο κύριος.
 
Last edited by a moderator:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
ακούγωντας αυτά που ανέβασες στο σαιτ, μου φαίνεται ότι είναι ιδιωτικές ηχογραφήσεις, σε σπίτι ή σε άλλο χώρο, κάτι σαν μάθημα, και όχι κατά τη διάρκεια ακολουθίας. βέβαια, ο άρχοντας διδάσκει και κατά τη ώρα της ακολουθίας. συνεπώς τολμώ να ρωτήσω μήπως είσαι μαθητής του? και 2ον τολμώ να πω ότι πρέπει να έχεις αρκετό υλικό από τον ΔΑΣΚΑΛΟ. ανέβασε αν θες. πάντως στα αργά μέλη είναι κορυφή.
μήπως μπορεί να μου πει κανείς τι βιβλία να πάρω που να έχει παλιές συνθέσεις, κλασικές που διδάσκονταν στην αθωνιάδα. όπως π.χ. το τρισάγιο του καλογήρου, συνθέσεις πέτρου πελοππονησίου, ιακώβου, μπερεκέτου κτλ.
έχω μόνο μια συλλογή του πρωγάκη.
καινούργιες συνθέσεις, όπως ταλιαδώρου, στανίτσα κτλ δεν θέλω.
είμαι της παλιάς σχολής.

1. Ναι, έχω κάνει μαθήματα με τον Γιάννη τον Χασανίδη και
2. Έχω... μα πολύ υλικό αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω, είναι ηχογραφήσεις από τα μαθήματα, καταλαβαίνεις...

Για βιβλία, τι να σου πω; Δες Μουσική Πανδέκτη (Τέρτιος και Επέκταση), Μουσικό Θησαυρό Λειτουργίας και Εσπερινού Νεκταρίου Μοναχού, Ταμεία Ανθολογίας, Θεία Λειτουργία Μελετίου Συκεώτου και τέτοια.
Γενικός κανόνας για τα βιβλία που κατάλαβα ότι θέλεις (χωρίς να είναι απόλυτος): ότι έχει συγγραφεί πριν το 1900 περίπου.
Μα πάλι σου λέω ότι δεν είναι απόλυτο αυτό.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης

Μετά από Π.Μ. του pkm_nx_dm και δια τον Ζήλον σου Αντώνιε επισυνάπτω τη Θεία Λειτουργία από την Λαμπροτρίτη της 10-4-2007 στην Ι.Μ. Αγίων Ραφήλ Νικολάου & Ειρήνης στην Περιοχή Γιαννιτσών Πέλλας.


Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 01.mp3
    14.1 MB · Views: 416
  • 02.mp3
    6.9 MB · Views: 352
  • 03.mp3
    2.7 MB · Views: 294
  • 04.mp3
    20.8 MB · Views: 332
  • 05.mp3
    17.3 MB · Views: 335
  • Χασανίδης Ιωάννης, το Όμμα της καρδίας μου κράτημα, & Παναγία Δέσποινα 5-6-07.mp3
    3.6 MB · Views: 422
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Έχει γίνει για διάφορα κλασικά μαθήματα, δεν έχει όμως εκδοθεί, έμεινε απλά στο αρχείο μας. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω... :(

Ευθυμιε γιατι δεν μπορεις να τα ανεβασεις ; Παλι πεσαμε σε πνευματικα δικαιωματα ; Ξερεις οτι εχω ανεβασει αρκετα πραγματα στο φορουμ . Αν κοιταζα τα περιφημα πνευματικα δικαιωματα , δεν θα επρεπε να εχω ανεβασει ουτε τα μισα .
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Το μηνυμα απευθυνεται σε ολους τους φιλους (και οχι μονο στον αγαπητο Ευθυμιο) που εχουν παρομοιους δισταγμους .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ευθυμιε γιατι δεν μπορεις να τα ανεβασεις ; Παλι πεσαμε σε πνευματικα δικαιωματα ;

Δεν πέσαμε σε πνευματικά δικαιώματα, δες και τι έχω ανεβάσει έως τώρα.

Απλά πρέπει να τον ρωτήσω τον άνθρωπο, ΔΕΝ μπορώ να ανεβάσω κάτι που δεν θέλει αυτός. ΑΛΛΟ αν ήταν σε ακολουθία, εκεί ακούνε ΟΛΟΙ, εδώ ΟΜΩΣ πρόκειται περί ιδιωτικών ηχογραφήσεων επί τούτου.

Όταν τον δω θα τον ρωτήσω, έννοια σου.

Ευχαριστώ δια τον ζήλο σου περί των ηχητικών μνημείων που υπάρχουν γενικότερα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δεν πέσαμε σε πνευματικά δικαιώματα, δες και τι έχω ανεβάσει έως τώρα.
Απλά πρέπει να τον ρωτήσω τον άνθρωπο, ΔΕΝ μπορώ να ανεβάσω κάτι που δεν θέλει αυτός. ΑΛΛΟ αν ήταν σε ακολουθία, εκεί ακούνε ΟΛΟΙ, εδώ ΟΜΩΣ πρόκειται περί ιδιωτικών ηχογραφήσεων επί τούτου. Όταν τον δω θα τον ρωτήσω, έννοια σου.
Ευχαριστώ δια τον ζήλο σου περί των ηχητικών μνημείων που υπάρχουν γενικότερα.

Μα ακριβως επειδη ξερω οτι εχεις ανεβασει αρκετα πραγματα (και σε ευχαριστω για την ολη προσφορα σου στο φορουμ) , γιαυτο το εγραψα . Και βεβαια και επειδη προκειται για πολυ μεγαλο ψαλτη και οτι ακουμε απο αυτον ,
ειναι πολυ ωφελιμο
. Εν πασει περιπτωση , εσυ ξερεις καλλιτερα τι πρεπει να καμεις . Ευχαριστω .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Μα ακριβως επειδη ξερω οτι εχεις ανεβασει αρκετα πραγματα (και σε ευχαριστω για την ολη προσφορα σου στο φορουμ) , γιαυτο το εγραψα . Και βεβαια και επειδη προκειται για πολυ μεγαλο ψαλτη και οτι ακουμε απο αυτον ,
ειναι πολυ ωφελιμο . Εν πασει περιπτωση , εσυ ξερεις καλλιτερα τι πρεπει να καμεις . Ευχαριστω .

"Για σένα ρε" που λέμε, σκάλισα... τα μπαούλα και ανεβάζω από την Πανήγυρη της Ι.Μ.Οσίου Αρσενίου του Καπαδόκου, Βατοπεδι Χαλκιδικής έτους 2003.

Ηχογράφηση που έκανα εγώ με ένα απλό Γουόκμαν της Σόνυ. Ανεβάζω αυτά που κάπως ακούγονται, τα άλλα επειδή είμαι στο χορό είναι αρκετά "μπουκωμένα".

Σε καλή μεριά :)
 
Last edited:

antonism

Παλαιό Μέλος
αυτά όλα στο βιογραφικό του κ.Χασανίδη τα έχω ακούσει κι 'γω. άρα λογικά πρέπει να ισχύουν. ακόμη, συμφωνώ με όλα τα επαινετικά λόγια σου στο πρόσωπο του, είναι όντως αλλιώς να το ακούς ζωντανά κι αλλιώς σε σιντι. σε μια αγρυπνία που έψαλλε το άξιον εστί μόνος του, ειλικρινά "έφυγα" από τον εδώ κόσμο, θεϊκή χαρά. νομίζω με την ένταση αυτή στη φωνή του ο Κύριος τον ακούει, τον ήθελε να τον ακούει και του έδωσε αυτό το τάλαντο. Τώρα όσον αφορά το αν επιτρέπεται να δημοσιευονται μαθήματα του κ.α.

κατά την ταπεινή γνώμη: 1) πρέπει να ερωτηθεί, και 2) θα αναφερθώ στα λόγια του Κυρίου που μας έδωσε εντολή να μεταδώσουμε το Ευαγγέλιο σε όλη την οικουμένη (νομίζω ότι ο κ.Χασανίδης αυτό κάνει στα μοναστήρια). Τα λόγια των ύμνων είναι λόγια του ευαγγελίου. Μελετάς τη Καινή διαθήκη, μου λέει ο πνευματικός, δίνωντας έμφαση στα λόγια των υμνων. Και τέλος λέω ότι τα ακούσματα αυτά δεν θα τα κατεβάσει κανείς άσχετος με την ψαλτική, μόνο αυτός που ενδιαφέρεται να μάθει, να μάθει σωστά και "αγιορείτικα". ο ίδιος ο δάσκαλος χασανίδης κάνει μαθήματα κατά την ώρα της αγρυπνίας σε όλους. χαίρετε εν κυρίω.
 
Last edited by a moderator:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
"Για σένα ρε" που λέμε, σκάλισα... τα μπαούλα και ανεβάζω από την Πανήγυρη της Ι.Μ.Οσίου Αρσενίου του Καπαδόκου, Βατοπεδι Χαλικιδικής έτους 2003.

Ηχογράφηση που έκανα εγώ με ένα απλό Γουόκμαν της Σόνυ. Ανεβάζω αυτά που κάπως ακούγονται, τα άλλα επειδή είμαι στο χορό είναι αρκετά "μπουκωμένα".

Σε καλή μεριά :)

Το ισοκράτημα στο "Η υπεράρχιος" είναι αίσχος-πολύ θορυβώδες και "κοφτό μακαρονάκι" όπως έλεγε και κάποιος καλή του ώρα...δεν άντεξα να το ακούσω ολόκληρο...
Υ.Γ.πιστεύω να μην είσαι εσύ...
Θα έρθεις 8 Νοεμβρίου στον Αετό Αμυνταίου που θα ψάλλει ο χότζας (δάσκαλος) σου? θα είμαστε όλοι εκεί...και ο Ζάχαρης....:eek:
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Πρωτοψάλτης Ιωάννης Χασανίδης. Μαθητής του διακο-Διονύση Φιρφιρή. Αληθινός δάσκαλος και όχι "καθηγητής" βυζαντινής μουσικής. Με σπάνιες φωνητικές δυνατότητες, παρόμοιες σε ένταση και ύφος με του διακο-Διονύση στα νειάτα του, για τον οποίο η παράδοση αναφέρει ότι η φωνή του έφτανε από το Κουτλουμούσι στο Πρωτάτο! Σύγχρονος εκφραστής του Καριώτικου Αγιορείτικου ύφους, επάξιος συνεχιστής του δασκάλου του πατρός Διονυσίου Φιρφιρή. Δεν κατέχει αναλόγιο, γιατί οι αυξημένες υποχρεώσεις του δεν του το επιτρέπουν καθώς τακτικά κοσμεί Αγιορείτικες Πανηγύρεις και Πανυχίδες σε Μοναστήρια όλης της χώρας όπου είναι δάσκαλος, μεταξύ αυτών και της Ιεράς Σταυροπηγιακής Μονής Γουβερνέτου (Κυρίας των Αγγέλων) στο Ακρωτήρι Χανίων.

Προσωπικά εκτιμώ ότι πρόκειται για άριστο σύγχρονο παραδοσιακό ερμηνευτή και γνώστη της Ψαλτικής Τέχνης. Το μικρόφωνο "μειώνει" πολύ το πραγματικό άκουσμά του γιατί είναι προικισμένος με αριστοτεχνική και συνάμα δυνατή φωνή με αρμονικές που κόβει το μικρόφωνο στην προσπάθειά του να μην τρίξει. Αξίζει να τον ακούσετε ζωντανά. Θα ζήσετε πιστεύω μια αξέχαστη εμπειρία, αν σας αρέσει το παλαιό και παραδοσιακό αγιορείτικο μέλος. Είναι σπουδαίος "μαϊστορας" των αργών μαθημάτων (Κωνσταντίνου, Νικολάου Σμύρνης, και όλων των γνωστών). Υπήρξε ιδρυτικό μέλος της Ελληνικής Βυζαντινής Χορωδίας, πιστός όμως στο παραδοσιακό αγιορείτικό ύφος του δασκάλου του αποχώρησε κάποια στιγμή. Πρόκειται για μια γνήσια "πηγή" της Αγιορείτικης ψαλτικής παράδοσης. Το να συμψάλλει ή έστω να ακούσει κανείς το Γιάννη Χασανίδη ζωντανά σε Αγρυπνίες αποτελεί σπουδαία μαθητεία.
Καθώς γράφω αυτά γνωρίζω ότι θα προσκρούσω στην ταπεινοφροσύνη του, αισθάνθηκα όμως βαθειά μέσα μου την υποχρέωση απέναντι στο Δάσκαλο Γιάννη Χασανίδη αλλά και σε όλους εσάς που αναζητάτε στην ψαλτική μας παράδοσης κάτι το γνήσιο και αληθινό να αναφερθώ στο πρόσωπο αυτού του ανθρώπου που τυχαίνει να είναι πέραν της ιεροψαλτικής του ιδιότητας δάσκαλος στο επάγγελμα, κάτοικος Θεσσαλονίκης.

Βρήκα κάπου σε ένα σκληρό που έχω αυτόν τον Καλοφωνικό ειρμό "Ποίαν σοι επάξιον ωδήν" του Βλαχοπούλου. Τώρα που ακούω τον κυρ Γιάννη, μου θυμίζει προσωπικά λίγο τον π. Μάξιμο τον Βατοπεδινό. Δεν ξέρω αν είναι η χροιά της φωνής του ή αν ο π. Μάξιμος "ακούει" κυρ Γιάννη. Έχει και καιρό να ανέβω στο Όρος να ρωτήσω τον π. Μάξιμο.
 

Attachments

  • Την επάξιον ωδή.mp3
    13.7 MB · Views: 552
Last edited by a moderator:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Σύμφωνα με πληροφορίες ο κ. Βασίλειος Ζάχαρης και ο κ. Χριστάκης Ψωμιάδης έψαλαν με τον κ. Ιωάννη Χασανίδη.
[Τί νομίζεις, Βασίλη, δε θα τα έβγαζα στην φόρα;;;].
Εάν υπάρχει κάποιο σχετικό ηχητικό θα ήταν πολύ καλό να το ανεβάσετε.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Σύμφωνα με πληροφορίες ο κ. Βασίλειος Ζάχαρης και ο κ. Χριστάκης Ψωμιάδης έψαλαν με τον κ. Ιωάννη Χασανίδη.

Είναι έγκυρες...

Μου είπε ο κυρ Γιάννης στο τηλ "θα πάω Πτολεμαΐδα" αλλά δε το "ψιλιάστηκα" έγκαιρα... :D

Πληροφορίες όμως λένε ότι την άλλη Κυριακή τον έχω εγώ... :cool:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πράγματι...σήμερα βρεθήκαμε περί τα 10 άτομα και ψάλλαμε μαζί με τον κυρ Γιάννη στον Ι.Ν.Κοιμήσεως Θεοτόκου http://psaltologion.com/showthread.php?t=594 με κομμάτια βαρβάτα και ωραία.

Είπαμε τα συνηθισμένα από το αναστασιματάριο Ιωάννου
Πασαπνοάρια Ιακώβου
Στιχηρά αίνων αργά Ιωάννου
Δοξαστικό Ιακώβου (από τις ωραιότερες συνθέσεις του Ιακώβου-άνω ΔΙ')
Δοξολογία Πέτρου Πελοποννησίου ήχος γ'
Φυσικά Τυπικά
Δύναμις Σ.Αβαγιαννού
Χερουβικό Γρηγορίου
Λειτουργικά Ι.Χ.
Αντίδωρο κράτημα Σ.Βλαχόπουλου

Ακολούθησε τράπεζα με Πολίτικη λύρα Πολίτικο λαούτο (Λάφτα) τραγούδια ωραία και άφθονο κρασί...

Τελικά με τον καιρό όλο και περισσότερο με σαγηνεύει το σπάνιο και βιωματικό ύφος αυτού του ανθρώπου...ήταν υπέροχα και τα λόγια περιττεύουν...πιστεύω να ανέβουν και ηχογραφήσεις κάποια στιγμή...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Σύμφωνα με πληροφορίες ο κ. Βασίλειος Ζάχαρης και ο κ. Χριστάκης Ψωμιάδης έψαλαν με τον κ. Ιωάννη Χασανίδη.
[Τί νομίζεις, Βασίλη, δε θα τα έβγαζα στην φόρα;;;].
Δε φταίει κανείς κακομοίρη μου...
Εγώ φταίω που στο είπα...
:wink:
Εάν υπάρχει κάποιο σχετικό ηχητικό θα ήταν πολύ καλό να το ανεβάσετε.
&
πιστεύω να ανέβουν και ηχογραφήσεις κάποια στιγμή...
Αφού το θέμα είναι για τον κυρ-Γιάννη, ας βάλουμε κάτι από αυτόν σημερινό.

View attachment Prokatharomen.mp3

Το δοξαστικό των αίνων "Προκαθάρωμεν" μέλος του Ιακώβου. Ψάλλει ο κυρ-Γιάννης κι εμείς οι (περίπου 10) υπόλοιποι (είχαμε πάει από δεξιά για να...βοηθήσουμε στο δοξαστικό, υποτίθεται...) προσπαθούμε ν' ακούσουμε την φωνή μας...

Υ.Γ.1
Ο ίδιος είπε ότι είναι κρυωμένος και ότι παίρνει αντιβίωση...
Ή μας δούλευε ή πρέπει να μάθω (και μάλιστα επειγόντως) τι μάρκα αντιβίωση του έδωσαν!!!!!! Μακάρι να ήμουν κι εγώ έτσι όταν κρυώνω...

Υ.Γ.2
Και το κείμενο για όποιον θέλει να παρακολουθεί.
View attachment Prokatharomen.pdf

Υ.Γ.3
Ακολούθησε τράπεζα με Πολίτικη λύρα Πολίτικο λαούτο (Λάφτα) τραγούδια ωραία και άφθονο κρασί...
Αυτό ήταν από τα καλύτερα, (όχι τα όργανα-κάτι άσχετοι :eek: έπαιζαν...) το φαγητό λέω... Ευθύμη έχασες...
Φτιάχνει κι ένα κρασί ο κυρ-Γιάννης!!! Άλλο πράγμα...
Μοσχάτο δύναμη!(που εμένα ΔΕΝ μ' αρέσουν τα μοσχάτα-αλλά αυτό ήταν άλλο πράγμα)
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Αυτό ήταν από τα καλύτερα, (όχι τα όργανα-κάτι άσχετοι :eek: έπαιζαν...)
Και κάποιος άρυθμος κτυπούσε (κοπανούσε) ένα χειροκύμβαλο...:confused: αλλά μάλλον πρέπει να έφταιγε (για την αρυθμία του) το καλό κρασί του κυρ Γιάννη...:D
Ευχαριστούμε για το "προκαθάρωμεν"
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Και κάποιος άρυθμος κτυπούσε (κοπανούσε) ένα χειροκύμβαλο...:confused:
Καλά αυτός κι αν ήταν άσχετος...
αλλά μάλλον πρέπει να έφταιγε (για την αρυθμία του) το καλό κρασί του κυρ Γιάννη...:D
Μπα...
Το έχει από φυσικού του. Δεν χρειάζεται και κρασί για να παίζει "αλλατωναλλών"...
Ευχαριστούμε για το "προκαθάρωμεν"
Παρακαλούμε...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ο ίδιος είπε ότι είναι κρυωμένος και ότι παίρνει αντιβίωση...
Ή μας δούλευε ή πρέπει να μάθω (και μάλιστα επειγόντως) τι μάρκα αντιβίωση του έδωσαν!!!!!! Μακάρι να ήμουν κι εγώ έτσι όταν κρυώνω...

Δεν είναι θέμα αντιβίωσης, απλά είχε καταπιεί ένα μεγάφωνο όταν ήτανε μικρός... :D

Αυτό ήταν από τα καλύτερα, (όχι τα όργανα-κάτι άσχετοι :eek: έπαιζαν...) το φαγητό λέω... Ευθύμη έχασες...
Φτιάχνει κι ένα κρασί ο κυρ-Γιάννης!!! Άλλο πράγμα...
Μοσχάτο δύναμη!(που εμένα ΔΕΝ μ' αρέσουν τα μοσχάτα-αλλά αυτό ήταν άλλο πράγμα)

Δεν πειράζει, αντί για 1001 έμεινα στις 1000 φορές σε πανηγύρη μαζί με κυρ-Γιάννη :eek: :D
 

emil

Παλαιό Μέλος
Και κάποιος άρυθμος κτυπούσε (κοπανούσε) ένα χειροκύμβαλο...:confused: αλλά μάλλον πρέπει να έφταιγε (για την αρυθμία του) το καλό κρασί του κυρ Γιάννη...:D
Ευχαριστούμε για το "προκαθάρωμεν"

Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι όλες οι επευφημίες πήγαιναν σε "αυτόν" που έπαιζε το μπεντίρ :cool::cool:
 
Top