Χαρίλαος Ταλιαδὠρος - Μάκης Χριστοδουλόπουλος

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Α) Ανάρτηση:
Ο Μάκης μπροστά στον άρχοντα Ταλιαδώρο ωχριά
Ο δε Χαρίλαος τρομάζει να "μπει" στη γάτα :) αλλά είναι είναι απόλαυση!!!
(από γλέντι με Μάκη Χριστοδουλόπουλο και Λευτέρη Ζέρβα παρακαλώ!!!!!!!!!!!!)

Β) Ανάρτηση:

Ανεβάζω σήμερα ολόκληρη την ηχογράφηση και ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας τον Λαμπαδάριο του Μητροπολιτικού Ναού Πύργου και αγαπητό φίλο Γιώργο Παπαγεωργίου για την παραχώρηση της παρούσης!

Ακούγονται εκτός από τον Άρχοντα Χαρίλαο Ταλιαδώρο και το Μάκη Χριστοδουλόπουλο, ο Ηλίας Κλωναρίδης και (δεν ξέρω το μικρό του ) Μυγδαλιάς.

Παρακαλούνται οι γνωρίζοντες περισσότερα να συμπληρώσουν τα ονόματα των υπολοίπων για να υπάρχει μια πληρέστερη εικόνα από αυτό το ιστορικό γλέντι!

Τα 4 τελευταία κομμάτια είναι κάποια ταξίμια, τα οποία ήταν ηχογραφημένα στην κασέτα και θεώρησα καλό να τα βάλω κι αυτά. Όμως δεν είμαι τόσο σίγουρος για τους δρόμους (τα έχω εγκαταλείψει χρόνια τα... κοσμικά:D).

Υποδείξεις και συμπληρώσεις πάντα ευπρόσδεκτες!!!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ Α: Συμπληρώνω στο αρχικό μήνυμα και τα υπόλοιπα κομμάτια για οικονομία χώρου!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ Β: Γράφω τους τίτλους των tracks με κεφαλαία Greeglish για να μπορεί κάποιος να τα αντιγράψει σε cd ή σε ένα memory stick και να τα ακούσει σε οποιαδήποτε φορητή συσκευή ενώ παράλληλα να διαβάζει και τους τίτλους, κάτι το οποίο δεν μπορεί να καταφέρει κάποιος όταν έχει δώσει Ελληνικά ονόματα στα μουσικά αρχεία. Καλό είναι επίσης να προηγείται αριθμητική σειρά (αρίθμηση) 01, 02. 03.......

Απολαύστε.......
 

Attachments

  • ΕΔΙΩΞΑ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΓΑΤΑ (ΚΑΘΑΡΟ).mp3
    2.9 MB · Views: 626
  • ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ & ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ.mp3
    7.9 MB · Views: 447
  • 01 EISAGOGH OSA BOYNA KI AN PERASA - TALIADOROS.mp3
    8.3 MB · Views: 332
  • 02 EISAGOGH ZERBAS.mp3
    3.5 MB · Views: 158
  • 03 MESA STA MAYRA PELAGA, MYGDALIAS - KLONARIDHS.mp3
    6.6 MB · Views: 224
  • 04 O PSARAS TALIADOROS.mp3
    1.8 MB · Views: 217
  • 05 H BAGGELIO PARHGGHLE, TALIADOROS.mp3
    4.3 MB · Views: 190
  • 06 STH SKALA P ANHBAINEIS, TALIADOROS.mp3
    3 MB · Views: 321
  • 07 TA MELINTZANIA, KLONARIDHS.mp3
    1.3 MB · Views: 203
  • 08 STA XENA EFYGA MIKROS, TALIADOROS.mp3
    3.7 MB · Views: 180
  • 09 POIOS EINAI AXIOS, AMANES, MAKHS.mp3
    3.8 MB · Views: 341
  • 10 SGOYRE BASILIKE MOY.mp3
    1.5 MB · Views: 160
  • 11 H GATA, TALIADOROS.mp3
    2.7 MB · Views: 201
  • 12 EXEDYSAN ME, TALIADOROS.mp3
    3.9 MB · Views: 178
  • 13 ZERBAS TAXIMI RAST, MAXOYR RAST.mp3
    5.5 MB · Views: 166
  • 14 TAXIMI OYTI XITZAZ.mp3
    1.2 MB · Views: 136
  • 15 TAXIMI OYTI RAST.mp3
    1.3 MB · Views: 117
  • 16 TAXIMI BIOLI RAST.mp3
    2.6 MB · Views: 135
  • 17 TAXIMI ORXISTRIKO RAST.mp3
    1.4 MB · Views: 123
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ε,οχι κ' οχρια ο Μακης!..Τουλαχιστον αυτος φαινεται πως τραγουδαει!..Ενω ο Ταλιαδωρος ψαλλει!...Τα κολπακια κ' τα μορια που κανει,δεν μετρανε καθολου;..:)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τόσο γλυκιά εκτέλεση από το «Όσα βουνά κι αν πέρασα» δεν έχω ξανακούσει! Και έχω ακούσει διάφορα. Μεγάλη φωνή, μεγάλος ερμηνευτής! Στα μη επιτραπέζια, βέβαια, φαίνεται ότι ο άνθρωπος είναι ψάλτης.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Α) Ανάρτηση:
Ο Μάκης μπροστά στον άρχοντα Ταλιαδώρο ωχριά
Ο δε Χαρίλαος τρομάζει να "μπει" στη γάτα :) αλλά είναι είναι απόλαυση!!!
(από γλέντι με Μάκη Χριστοδουλόπουλο και Λευτέρη Ζέρβα παρακαλώ!!!!!!!!!!!!)

Β) Ανάρτηση:

Ανεβάζω σήμερα ολόκληρη την ηχογράφηση και ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας τον Λαμπαδάριο του Μητροπολιτικού Ναού Πύργου και αγαπητό φίλο Γιώργο Παπαγεωργίου για την παραχώρηση της παρούσης!

Ακούγονται εκτός από τον Άρχοντα Χαρίλαο Ταλιαδώρο και το Μάκη Χριστοδουλόπουλο, ο Ηλίας Κλωναρίδης και (δεν ξέρω το μικρό του ) Μυγδαλιάς.


Χρήστος Μυγδαλιάς, μαθητής του παππού.. κ βασικός του ισοκράτης σε πολλές ηχογραφήσεις.....
 
Last edited:
Τόσο γλυκιά εκτέλεση από το «Όσα βουνά κι αν πέρασα» δεν έχω ξανακούσει! Και έχω ακούσει διάφορα. Μεγάλη φωνή, μεγάλος ερμηνευτής! Στα μη επιτραπέζια, βέβαια, φαίνεται ότι ο άνθρωπος είναι ψάλτης.


Είσαι σίγουρος;
 

Attachments

  • 3.ΟΣΑ ΒΟΥΝΑ!!!!!!!!.mp3
    4 MB · Views: 80

togaride

Χρήστος Τογκαρίδης
Α) Ανάρτηση:
Ο Μάκης μπροστά στον άρχοντα Ταλιαδώρο ωχριά
Ο δε Χαρίλαος τρομάζει να "μπει" στη γάτα :) αλλά είναι είναι απόλαυση!!!
(από γλέντι με Μάκη Χριστοδουλόπουλο και Λευτέρη Ζέρβα παρακαλώ!!!!!!!!!!!!)

Β) Ανάρτηση:

Ανεβάζω σήμερα ολόκληρη την ηχογράφηση και ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας τον Λαμπαδάριο του Μητροπολιτικού Ναού Πύργου και αγαπητό φίλο Γιώργο Παπαγεωργίου για την παραχώρηση της παρούσης!

Ακούγονται εκτός από τον Άρχοντα Χαρίλαο Ταλιαδώρο και το Μάκη Χριστοδουλόπουλο, ο Ηλίας Κλωναρίδης και (δεν ξέρω το μικρό του ) Μυγδαλιάς.

Παρακαλούνται οι γνωρίζοντες περισσότερα να συμπληρώσουν τα ονόματα των υπολοίπων για να υπάρχει μια πληρέστερη εικόνα από αυτό το ιστορικό γλέντι!




Νομίζω ὀτι τον πρώτο και τρίτο στίχο από το "μέσα στα μαύρα πέλαγα", ερμηνεύει (υπέροχα) ο κ.Πασχάλης Μάνος. Πολλές ευχαριστίες!!!
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΞΑΦΗΣ-ΣΤΡΕΜΠΙΝΟΣ;84740 said:
Είσαι σίγουρος;
Ναι, το έχω υπόψη μου, το αγαπώ πολύ αυτό το κομμάτι και το ανέβασα και στο youtube...



Άριστος και παραδοσιακότατος ο Φωτόπουλος στα Μακεδονίτικα. Του Ταλιαδώρου, όμως, η εκτέλεση με άγγιξε βαθύτερα, τη βρήκα πιο γλυκιά και βιωματική.
 
Last edited:

togaride

Χρήστος Τογκαρίδης
Χρήστος Μυγδαλιάς, μαθητής του παππού.. κ βασικός του ισοκράτης σε πολλές ηχογραφήσεις.....

…και σολίστ του σε συναυλίες. Ο κ. Χρήστος Μυγδαλιάς, αποτελεί γνήσιο εκπρόσωπο της Καραμανέϊκης σχολής. Νομίζω ότι ανήκει στους κορυφαίους ψάλτες της Θεσσαλονίκης του σήμερα. Εκτός της άριστης κατάρτισης του στη βυζαντινή μουσική, κατέχει σε επίπεδο αξιώσεων και την ευρωπαϊκή. (Συμμετείχε μάλιστα κατά το παρελθόν και σε βασικούς ρόλους, σε παραστάσεις της όπερας). Η μετριοπάθεια και το ήθος του ανδρός , ίσως είναι δύο από τους λόγους (όπως και ο φόρτος της εργασίας του) για τους οποίους δεν κατέχει τη θέση που "θα του έπρεπε" στο ιεροψαλτικό στερέωμα, τόσο στη διδασκαλία όσο και σε "μεγάλο" αναλόγιο.
Συγχωρήσετε μου το κατ΄αναλογίαν.."Τοιούτος γαρ ημίν έπρεπεν Αρχιερεύς" ( Εβρ. ζ΄26).
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Επιτέλους κατάφερα να βρω λίγο χρόνο και ανέβασα ολόκληρη την ηχογράφηση
Κοιτάξτε το αρχικό μήνυμα:

http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=19097&postcount=1

Kαι ημουν περιεργος τοσο καιρο...
Ποια αραγε να ηταν η συνεχεια αυτου του ιστορικου γλεντιου;....:cool:
Να εισαι καλα Νικο!
Θερμες ευχαριστιες!!:)
 

g.theo81

Γεώργιος Θεοδωρίδης
Ε,οχι κ' οχρια ο Μακης!..Τουλαχιστον αυτος φαινεται πως τραγουδαει!..Ενω ο Ταλιαδωρος ψαλλει!...Τα κολπακια κ' τα μορια που κανει,δεν μετρανε καθολου;..:)

:)Πολύ σωστό!!Απολύτως!Μην είμαστε δα τόσο Σοβινιστές οι Ψάλτες...Κάτι ερμηνευτές σαν τον Μάκη Χριστοδουλόπουλο είναι ίσως η αιτία που εμείς ψαχνόμαστε να κατανοήσουμε και να ερμηνεύσουμε νέα μουσικά μονοπάτια.
ΥΓ.:Είδες όταν υπάρχει το κατάλληλο κοινό πως ένας φαινομενικά εμπορικός τραγουδιστής γίνεται ανιδιοτελής ερμηνευτής μουσικού μεγαλείου...;
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Φιλε μου,προσωπικα τον θεωρω φαινομενο.Ενας ανθρωπος,ο οποιος δεν ξερει καν μουσικη,δουλευει μονο με το ''αυτι,ερμηνευει,οπως λεμε και οι ψαλτες,μορια!!....:cool: Μεγαλη υποθεση αυτο το πραγμα!...
Μαλιστα στην αρχη του κομματιου: ''Η Βαγγελιω παρηγγειλε'', καποιος ακουγεται να λεει στον Μακη: ''Μακη,πες το εσυ''
Και αυτος απαντα: ''Δεν τα ξερω αυτα,να ακουσω θελω!....''
Σκεφτειτε δηλ. ποσο μεγαλη αντιληψη εχει ο συγκεκριμενος καλλιτεχνης!.....:cool:
 

BALAS

Νέο μέλος
:):):):):):):):):):):):):):):):):):)
Α) Ανάρτηση:
Ο Μάκης μπροστά στον άρχοντα Ταλιαδώρο ωχριά
Ο δε Χαρίλαος τρομάζει να "μπει" στη γάτα :) αλλά είναι είναι απόλαυση!!!
(από γλέντι με Μάκη Χριστοδουλόπουλο και Λευτέρη Ζέρβα παρακαλώ!!!!!!!!!!!!)

Β) Ανάρτηση:

Ανεβάζω σήμερα ολόκληρη την ηχογράφηση και ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας τον Λαμπαδάριο του Μητροπολιτικού Ναού Πύργου και αγαπητό φίλο Γιώργο Παπαγεωργίου για την παραχώρηση της παρούσης!

Ακούγονται εκτός από τον Άρχοντα Χαρίλαο Ταλιαδώρο και το Μάκη Χριστοδουλόπουλο, ο Ηλίας Κλωναρίδης και (δεν ξέρω το μικρό του ) Μυγδαλιάς.

Παρακαλούνται οι γνωρίζοντες περισσότερα να συμπληρώσουν τα ονόματα των υπολοίπων για να υπάρχει μια πληρέστερη εικόνα από αυτό το ιστορικό γλέντι!

Τα 4 τελευταία κομμάτια είναι κάποια ταξίμια, τα οποία ήταν ηχογραφημένα στην κασέτα και θεώρησα καλό να τα βάλω κι αυτά. Όμως δεν είμαι τόσο σίγουρος για τους δρόμους (τα έχω εγκαταλείψει χρόνια τα... κοσμικά:D).

Υποδείξεις και συμπληρώσεις πάντα ευπρόσδεκτες!!!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ Α: Συμπληρώνω στο αρχικό μήνυμα και τα υπόλοιπα κομμάτια για οικονομία χώρου!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ Β: Γράφω τους τίτλους των tracks με κεφαλαία Greeglish για να μπορεί κάποιος να τα αντιγράψει σε cd ή σε ένα memory stick και να τα ακούσει σε οποιαδήποτε φορητή συσκευή ενώ παράλληλα να διαβάζει και τους τίτλους, κάτι το οποίο δεν μπορεί να καταφέρει κάποιος όταν έχει δώσει Ελληνικά ονόματα στα μουσικά αρχεία. Καλό είναι επίσης να προηγείται αριθμητική σειρά (αρίθμηση) 01, 02. 03.......

Απολαύστε.......
 
Top