Τop 5 ψαλτών

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Και για να μην παρεξηγηθώ το τονίζω: Δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης Στανίτσα Αθανασίου. Το τονίζω με σοβαρότητα. Απλά συζητούμε ότι η βάση μπορεί να φύγει εύκολα και σε οποιονδήποτε. Παρέθεσα παράδειγμα χαρακτηριστικότατο και από όχι τυχαίον, όπου ένας ολόκληρος τόνος πήγε τσάρκα.




Υ.Γ.: Είναι η πρώτη φορά στο φόρουμ που γράφω σε κάποιον το απόλυτο: "Συμφωνούμε" και το αμφισβητείς; Γαιτί;
Σου τονίζω πάλι λοιπόν: Συμφωνούμε.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αηδόνης;102120 said:
Και για να μην παρεξηγηθώ το τονίζω: Δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης Στανίτσα Αθανασίου. Το τονίζω με σοβαρότητα. Απλά συζητούμε ότι η βάση μπορεί να φύγει εύκολα και σε οποιονδήποτε. Παρέθεσα παράδειγμα χαρακτηριστικότατο και από όχι τυχαίον, όπου ένας ολόκληρος τόνος πήγε τσάρκα.




Υ.Γ.: Είναι η πρώτη φορά στο φόρουμ που γράφω σε κάποιον το απόλυτο: "Συμφωνούμε" και το αμφισβητείς; Γαιτί;
Σου τονίζω πάλι λοιπόν: Συμφωνούμε.

Πρόσεξε την παραπειστικότητά σου! Λέω δεν πατάει καλά τα διαστήματα, και δεν είναι πλ του β. Συμφωνείς, και μου απαντάς αφού έχω τονίσει το ΄΄στημένο΄΄της ηχογράφησης και αναφέρει το ΥΓ με τον μαθητή ενός διδασκάλου, ότι κι ο Στανίτσας ΑΝΕΒΑΙΝΕ. Η αναφορά μου αυτή σχετιζόταν με το Χερουβικό που δε σχολίασα περαιτέρω. Δε συζητούμε για το πώς και αν φεύγει η βάση. Κόπους μηδείς παρεχέτω. Ο μέγιστος Χρύσανθος ήταν κλασικό παράδειγμα ανόδου της βάσης, ΧΩΡΙΣ να είναι ΦΑΛΤΣΟΣ... Το ίδιο ισχύει και με τον Μοναδικότατο Πρίγγο, τον διαμορφωτή τής Μουσικής έκφρασης του 20ου αιώνα κ όχι μόνο. Το Χερουβικό του στη Χρυσοσπηλιώτισσα είναι ενδεικτικότατο... Γνωστά εν τη Ιουδαία...

Αμφιβάλλω για το αν, πού κ πώς συμφωνούμε!
Δ.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επαναλαμβάνω την εκτίμησή μου ότι η δημοσκόπηση αυτή έχει ουσιαστικό και μορφωτικό περιεχόμενο.
Καταλαβαίνω (κι ελπίζω) ότι όσοι δεν ψήφισαν δεν απαξιώνουν τη συλλογική αυτή δραστηριότητα, απλώς α) είτε δεν έχουν ενημερωθεί ότι γίνεται νέα δημοσκόπηση (αφού δεν είναι υποχρεωτικό βέβαια να παρακολουθούν όλοι όλα τα θέματα), β) είτε δεν θελουν να συμμετάσχουν για λόγους ιδεολογικούς (π.χ. dimitris), γ) είτε έχουν ειδικό λόγο που απορρέει από την ιδιότητά τους (π.χ. οι κληρικοί, οι μη ψάλτες κλπ). Σεβαστά απολύτως το β και το γ. Για το α ας φροντίσουμε, παρακαλώ, να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι.

Ανέβασα εδώ ενδεικτικό πίνακα με μέλη που δεν έχουν ψηφίσει στη νέα ψηφοφορία (το δείγμα είναι από τα πρώτα 80 σε μηνύματα μέλη). Ο λόγος ήταν διπλός: α) αν κάποιος που έχει ψηφίσει δει το όνομά του εδώ σημαίνει πως δεν έχει καταχωρισθεί και πρέπει να το αναφέρει β) αν κάποιος σχετίζεται με κάποιο από τα μέλη αυτά και μπορεί να τα ενημερώσει. Αλλά το έβγαλα επειδή μου υποδείχθηκε (πράγμα που δεν είχα φανταστεί) ότι ήταν σαν να εξέθετα αυτούς που δεν είχαν ψηφίσει. Συγγνώμη από όσους το εξέλαβαν έτσι.
 
Last edited:

Stathis Nikolaos

Νέο μέλος
α. Διακο Διονύσης Φιρφιρής
β. Σουρλαντζής Δημήτριος
γ. Τσαμκιράνης Ματθαίος
δ. Ευθυμιάδης Αβραάμ
ε. Λιάκος Ιωάννης
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
  1. Στανίτσας
  2. Παναγιωτίδης
  3. Ταλιαδώρος
  4. Μαγούρης
  5. Νικόδημος Βαλληνδράς
_________________________

και όσοι δεν μπήκαν στο top 5,
εν αναμονή για το top 10.

  • Καραμάνης
  • Χρύσανθος Θεοδ.
  • Μουτάογλου
  • Νεραντζής
  • Τσαμκιράνης
 

pnikos

Νέο μέλος
1) Ναυπλιώτης
2) Πρίγγος
3) Στανίτσας
4) Συμεωνίδης
5) Δανιήλ
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Όρεξη έχεις μου φαίνεται: Είπες δεν πατάει καλά τα διαστήματα, και δεν είναι πλ. του Β'. Συμφωνώ. Έφυγε μισό τόνο στο Χερουβικό (ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΩΣΤΑ). Τι θέλεις τώρα ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ; ΨΗΦΙΣΑ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΨΑΛΤΑΡΑ. ΤΕΡΜΑ. ΤΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΛΙΓΟ (ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΥ ΛΕΓΕΙΝ!!)ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ. ΤΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΣΤΟ ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ΜΙΣΟ ΤΟΝΟ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΦΟΣ; ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ; ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΙ. ΕΠΕΣΗΜΑΝΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΕΠΙΒΕΒΕΒΑΙΩΝΩ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΕΡΙ ΠΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ. ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ. ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ. ΟΥΤΕ ΠΡΙΓΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ... ΣΚΡΕΚΑΣ ΕΙΝΑΙ (...). ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ; ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑΣ... ΨΑΛΛΕΙ ΣΥΝΕΤΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ 30 ΕΤΩΝ. ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ ΛΙΓΟ. ΞΕΚΟΛΛΑ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αηδόνης;102148 said:
Όρεξη έχεις μου φαίνεται: Είπες δεν πατάει καλά τα διαστήματα, και δεν είναι πλ. του Β'. Συμφωνώ. Έφυγε μισό τόνο στο Χερουβικό (ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΩΣΤΑ). Τι θέλεις τώρα ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ; ΨΗΦΙΣΑ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΨΑΛΤΑΡΑ. ΤΕΡΜΑ. ΤΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΛΙΓΟ (ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΥ ΛΕΓΕΙΝ!!)ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ. ΤΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΣΤΟ ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ΜΙΣΟ ΤΟΝΟ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΦΟΣ; ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ; ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΙ. ΕΠΕΣΗΜΑΝΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΕΠΙΒΕΒΕΒΑΙΩΝΩ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΕΡΙ ΠΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ. ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ. ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ. ΟΥΤΕ ΠΡΙΓΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ... ΣΚΡΕΚΑΣ ΕΙΝΑΙ (...). ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ; ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑΣ... ΨΑΛΛΕΙ ΣΥΝΕΤΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ 30 ΕΤΩΝ. ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ ΛΙΓΟ. ΞΕΚΟΛΛΑ.

Οι προστακτικές μάλλον πρέπει να απευθυνθουν αλλού... Πάντως με την αποφατική σκέψη καλούτσικα τα πας...

Δ.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
1. Ἰάκωβος Ναυπλιώτης
2. ἱεροδ. Διονύσιος Φιρφιρής
3. Ζαχαρίας Πασχαλίδης
4. Σπυρίδων Ὑφαντῆς
5. Χαράλαμπος Συμεωνίδης
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Επαίνους από "φίδια" δεν θέλω.
Τουλάχιστον ηρέμησες και χαίρομαι για αυτό.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αηδόνης;102152 said:
Επαίνους από "φίδια" δεν θέλω.
Τουλάχιστον ηρέμησες και χαίρομαι για αυτό.

Σεβαστό, αλλά πάλι σε λάθος πρόσωπο απευθύνεσαι. Ευφράνθητι, αγάλλου και χαίρε...Απλώς ξαναδιευκρινίζω ότι δεν τίθεται ζήτημα ηρεμίας. Εσύ αντιθέτως επικαλέστηκες ᾽᾽λαμπάκια που ανάβουν᾽᾽ για σένα...Εγώ δε χαίρομαι...


Δ.
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
1.... ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ 10
2.... ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ 9
3.... Α. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ8
4.... ΧΑΣΑΝΙΔΗΣ7
5.... ΛΙΑΚΟΣ6



ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΟΙ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ......
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
3 = (Άρχ.) Δημήτριος Ιωαννίδης;
Μολις μου είπαν Απόστολος Ιωαννίδης.

ΥΓ Επόμενο συγκεντρωτικό το απόγευμα.
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Φιλοι χαιρεται ! Θεωρησα σκοπιμο σ'αυτο το σημειο να κανω μια προταση επι της ουσιας της δημοσκοπησης . Η φηφοφορια πρεπει να αφορα ΜΟΝΟ
τους καταξιωμενους ΨΑΛΤΕΣ και οχι τυχον φιλους μας η και δασκαλους μας , που κατα το κοινως λεγομενο δεν τους ξερει ουτε η μαννα τους . Αποσυρω πρωτος το ονομα του μακαριστου δασκαλου μου , ο οποιος ουτως η αλλως ειναι μεγιστος στην συνειδηση μου , καταξιωμενος στην πολη μας , αλλα αγνωστος στον ευρυτερο ΕΛΛΑΔΙΚΟ χωρο ! Ευχαριστω .

Υ.Γ
Αν καποιος δεν καταλαβε , με το καταξιωμενος εννοω π.χ Στανιτσας , Ταλιαδωρος κ.λ.π :) .
 
Last edited:

AlexiosK

Αλέξιος Κούβελος
1. Χατζημάρκος
2. Παναγιωτίδης
3. Στάικος
4. Κυριαζής
5. Κλωναρίδης
.
.
6. Φωτόπουλος
7. Βασιλικός
8. Περιστέρης
9. Πρίγγος
10. Τσαμκιράνης
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Εγώ θα πρότεινα ο καθένας να εξηγεί τους λόγους που επιλέγει κάποιον στην πεντάδα.
Παρατήρησα ότι το έχουν κάνει αρκετοί...
 
Last edited:

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ μου Φαρλέκα, δεν μπορείς να αφαιρέσεις το κεκτημένο δικαίωμα του "εκλέγεσθαι"... Μπορεί κάποιος από τους δασκάλους μας να είναι σχετικά άγνωστος, αλλά να είναι πάρα πολύ καλός ψάλτης. Π.χ. Χασανίδης, Νίκος Στάθης (Έχω ακούσει τους συγκεκριμένους και έμεινα άναυδος.) Μπορείς να απαγορεύσεις την ψήφισή τους;

Αλλά καλό θα ήταν -ναι- να είμαστε λίγο υπεύθυνοι στο θέμα της επιλογής.
 
Top