Τ97. Τὸν ἥλιον κρύψαντα

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Χρησιμοποιῶ τὰ προσόμοια τῆς ἡμέρας τοῦ παλαιοῦ τριῳδίου ἀπὸ τὸ τυπικὸ τοῦ ναοῦ τῆς Ἀναστάσεως τοῦ ἔτους 1129 σσ. 159-160.
Τί νά πῶ· δέν ξέρω. Διπλά ἀπόστιχα; Καί πρό τῆς ἐκτενοῦς καί τῶν πληρωτικῶν;
Τό ἕνα φέρνει τἄλλο...
Ἄς χρησιμοποιοῦνται τά ἐν χρήσει ἀπόστιχα [«Ὅτε ἐκ τοῦ ξύλου...»] καί πρό τῆς λιτανεύσεως τοῦ «σώματος»/ὑφάσματος ἄς γίνεται ἡ ἀποκαθήλωση τοῦ «σώματος» πού ἀποσπᾶται ἀπό τοῦ Σταυροῦ. Νά πηγαίνει αὐτό μέσα στό ἱερό βῆμα καί μετά νά παίρνει τό ἄλλο καί νά λιτανεύει.


 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εκμεταλλεύομαι την ανακίνηση του θέματος σχετικά με το ιδιόμελο αυτό, για να θέσω και πάλι το ερώτημα :
Μήπως κάποιος μπορεί να ανεβάσει ολοκληρωμένη τη σύνθεση του Νικολάου Σμύρνης; Είχα ανεβάσει τις σχετικές σελίδες από Ταμείον Ανθολογίας του Φωκαέως (έκδοση Β. Ρηγόπουλου, συμπληρωματικός τόμος Εσπερινού) πιο πάνω, στο μήνυμα #21, απ' όπου όμως έλειπε μία σελίδα.
Αν κανείς έχει απ' οπουδήποτε το κείμενο που λείπει, (έστω και χειρόγραφο) ας το ανεβάσει για να είναι συμπληρωμένο.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από το βιβλίο αυτό, το ιδιόμελο «Τον Ήλιον κρύψαντα» του Ανδρέου Τσικνοπούλου, σε ήχο πλ.α΄.
 

Attachments

  • Τον Ήλιον κρύψαντα - Ανδρ. Τσικνοπούλου - πλ.α΄.pdf
    3 MB · Views: 460

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Μήπως κάποιος μπορεί να ανεβάσει ολοκληρωμένη τη σύνθεση του Νικολάου Σμύρνης; ....
Με την ευγενική χορηγία του Δανιήλ Καραμπάση, συμπληρώνεται και το ελλιπές (ως τώρα) μέλος του Νικολάου Γεωργίου, πρωτοψάλτου Σμύρνης. Το πλήρες κείμενο εδώ, από την β΄(και πληρέστερη) έκδοση του ΤΡΙΩΔΙΟΥ-ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟΥ (Αθήνα 1895).
 

nama_ia

Σαντορίνη
Όντως αυτός που λέτε είμαι. Αυτή τη μέρα πηγαίνω καί στον Πατέρα μου (που αρχίζει 2 ώρες αργότερα) μετά το Μητροπολιτικό Ναό. Η σύνθεση είναι δική μου. Πού γνωρίζετε για μένα, ακόμα και για το επάγγελμά μου; Μάλλον γνωριζόμαστε κάπου; Γράψτε μου nama_ia@yahoo.gr
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
μηπως εχει κανένας του π.Δοσιθέου?
Απλό και σύντομο -πολύ ωραίο μάθημα!!!!!!! ........Αν το ίδιο ιδιόμελο υπάρχει στην μεγάλη εβδομάδα του Θεοδοσόπουλου και μπορεί κάποιος ας το ανεβάσει να το δούμε λίγο ........καλή Μ.Εβδομάδα σε όλους- ευχαριστώ !!!!!!!!
 

Attachments

  • TON HΛΙΟΝ ΚΡΥΨΑΝΤΑ ...ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΔΟΣΙΘΕΟΥ ΚΑΤΟΥΝΑΚΙΩΤΟΥ.pdf
    63.9 KB · Views: 610
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Απλό και σύντομο -πολύ ωραίο μάθημα!!!!!!! ........Αν το ίδιο ιδιόμελο υπάρχει στην μεγάλη εβδομάδα του Θεοδοσόπουλου και μπορεί κάποιος ας το ανεβάσει να το δούμε λίγο ........καλή Μ.Εβδομάδα σε όλους- ευχαριστώ !!!!!!!!

Ποιά η προέλευση του κειμένου, αγαπητέ; Από όσο ξέρω δεν έχει κυκλοφορηθεί Μ. Εβδομάδα του π. Δοσιθέου.


Δ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εδώ η εκτέλεση του τροπαρίου κατά τον π. Δοσίθεο, από τις μοναχές της Ιερας Μονής Αγ. Γρηγορίου Παλαμά, Κουφαλίων Θεσ/νίκης.
 
Last edited:

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Ποιά η προέλευση του κειμένου, αγαπητέ; Από όσο ξέρω δεν έχει κυκλοφορηθεί Μ. Εβδομάδα του π. Δοσιθέου.


Δ.

Υπάρχει ως συμπλήρωμα στο <<Παραλειπόμενα του Τριωδίου>>.
 

papadakis

Μέλος
Απλό και σύντομο -πολύ ωραίο μάθημα!!!!!!! ........Αν το ίδιο ιδιόμελο υπάρχει στην μεγάλη εβδομάδα του Θεοδοσόπουλου και μπορεί κάποιος ας το ανεβάσει να το δούμε λίγο ........καλή Μ.Εβδομάδα σε όλους- ευχαριστώ !!!!!!!!

ευχαριστούμε πολύ νομίζω είναι ένα πολύ ωραίο όντως μάθημα και το έψαχνα
καιρό.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Εδώ από τον Άρχοντα Υμνωδό της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Γεώργιο Χατζηχρόνογλου. Και το κείμενο εδώ από την «Κοκκινογοργούσα» Ανθολογία.
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Το μήνυμα αυτό αντιγράφηκε από το θέμα: «Θεία Λειτουργία» Γ. Αγγελινάρα.


Στὰ περιεχόμενα πρόσεξα πὼς περιλαμβάνει τὸ μάθημα «Τὸν ἥλιον κρύψαντα» σὲ πλ. α΄ καὶ δίπλα ἀναφέρει «Γεωργίου Ἀκροπολίτου». Πράγματι ὁ τελευταῖος εἶναι ὁ ποιητὴς τοῦ τροπαρίου, ὅμως τὸ μελοποίησε σὲ πλ. β΄ ὄχι σὲ πλ. α΄, σύμφωνα μὲ τὶς πηγές.
Σημειώνω ὅτι τὸ κείμενο τοῦ Ἀκροπολίτη ΔΕΝ ταυτίζεται μὲ τὸ κείμενο ποὺ μᾶς ἔχει παραδοθεῖ στὰ μουσικὰ βιβλία.
Ἐπίσης στὰ μουσικὰ βιβλία συνήθως ἀναφέρεται τὸ ὄνομα τοῦ μελουργοῦ καὶ ὄχι τοῦ ποιητοῦ, ἑκτὸς κι ἄν εἶναι το ἴδιο πρόσωπο ὅπως μὲ τὸ τροπάριο τῆς Κασσιανῆς.
Τὸ πρωτότυπο τροπάριο καὶ τὸ σχετικὸ ἀπόσπασμα μὲ τὸν πλ. β΄ ἀπὸ τὸ ἔργο τοῦ Γεωργίου Ἀκροπολίτου ἐδῶ. ...
Αγαπητέ domesticus, δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό. :(
Θα ρωτήσω όμως, θα μάθω και θα σου πω. :)
Αν και με αρκετή καθυστέρηση κατάφερα να εκπληρώσω την υπόσχεση μου. Έτσι αναρτώ το συγκεκριμένο μάθημα από το βιβλίο του κ. Αγγελινάρα και μεταφέρω την απάντηση που έλαβα για το ερώτημα του domesticus, που είναι η εξής: '' Όντως ο Γεώργιος Ακροπολίτης που είναι ο ποιητής του ιδιομέλου αυτού, το μελοποίησε σε ήχο πλ.β΄. Όμως καθιερώθηκε και παγιώθηκε το μέλος του Γερμανού Νέων Πατρών, ο οποίος το μελοποίησε σε ήχο πλ.α΄ και πιθανόν μετέβαλε και το ποιητικό κείμενο. Το μέλος του Γερμανού Νέων Πατρών είναι αυτό που απετέλεσε τη βάση για όλες τις μεταγενέστερες καταγραφές - διασκευές.''
Στα περιεχόμενα του βιβλίου '' Η Θεία Λειτουργία'' του κ. Αγγελινάρα προτιμήθηκε η αναγραφή του ονόματος του ποιητού, ώστε να μην θεωρηθεί ότι ο συγγραφέας, στον οποίο ανήκει το μέλος του δημοσιευομένου μαθήματος, καπηλεύεται το ποίημα.
Άλλωστε στην επικεφαλίδα του αρχείου που επισυνάπτω ξεκαθαρίζει το θέμα.
 

Attachments

  • Τον Ήλιον Κρύψαντα Γεωργίου Αγγελινάρα.pdf
    441.5 KB · Views: 386
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν και με αρκετή καθυστέρηση κατάφερα να εκπληρώσω την υπόσχεση μου. Έτσι αναρτώ το συγκεκριμένο μάθημα από το βιβλίο του κ. Αγγελινάρα και μεταφέρω την απάντηση που έλαβα για το ερώτημα του domesticus, που είναι η εξής: '' Όντως ο Γεώργιος Ακροπολίτης που είναι ο ποιητής του ιδιομέλου αυτού, το μελοποίησε σε ήχο πλ.β΄. Όμως καθιερώθηκε και παγιώθηκε το μέλος του Γερμανού Νέων Πατρών, ο οποίος το μελοποίησε σε ήχο πλ.α΄ και πιθανόν μετέβαλε και το ποιητικό κείμενο. Το μέλος του Γερμανού Νέων Πατρών είναι αυτό που απετέλεσε τη βάση για όλες τις μεταγενέστερες καταγραφές - διασκευές.''
Στα περιεχόμενα του βιβλίου '' Η Θεία Λειτουργία'' του κ. Αγγελινάρα προτιμήθηκε η αναγραφή του ονόματος του ποιητού, ώστε να μην θεωρηθεί ότι ο συγγραφέας, στον οποίο ανήκει το μέλος του δημοσιευομένου μαθήματος, καπηλεύεται το ποίημα.
Άλλωστε στην επικεφαλίδα του αρχείου που επισυνάπτω ξεκαθαρίζει το θέμα.

ΟΚ, ὅλα καλά, εὐχαριστῶ γιὰ τὸν κόπο.

Καὶ τὸ μέλος τοῦ κ. Ἀγγελινάρα ἐξαιρετικό, λιτὸ, μεγαλοπρεπὲς, χωρὶς ὑπερβολικοὺς συναισθηματισμοὺς μὲ ἐπαναλαμβανόμενες χρωματικὲς φθορὲς καὶ ἀτυχεῖς διαφοροποιήσεις στὴν χρονικὴ ἀγωγή. Ἀξιοποιεῖ πλήρως καὶ ὑποδειγματικὰ τὸ διάτονο τοῦ πλ. α΄, ἀποδίδοντας τὸ νόημα ὠραιότατα.
Πολὺ καλὴ ἔμπνευση.

Εὐχαριστίες στὸν κ. Ἀγγελινάρα ποὺ ἐπέτρεψε τὴν ἀνάρτηση.

ΥΓ. Οἱ συντονιστὲς -ἄν κρίνουν- ἄς τὸ ἀντιγρἀψουν καὶ στὸ οἰκεῖο θέμα.
 

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Last edited by a moderator:
Top