Τ91. Μουσικὰ Κυριακῆς τῶν Βαΐων

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω κατά τα γνωστά σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα της
12-04-2020 Εσπερινός, Όρθρος Κυριακής των Βαίων
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.

Attachments

Έκανα μία καταγραφή της τάξεως των κανόνων με τις καταβασίες, όπως τις ψάλλουμε σε πανηγύρεις ιερών μονών εντός αλλά και εκτός Αγίου Όρους με την χορωδία μας.

Η πληκτρολόγηση έγινε με το πρόγραμμα του κ. Παπαδόπουλου «Μουσικά Κείμενα». Το αρχικό μουσικό κείμενο το έχω δανειστεί από την βιβλιοθήκη του ΜΚ.

Τα ελλείποντα τροπάρια στους κανόνες έχουν τονισθεί από εμένα με βάση φυσικά τον ειρμό.

Οι ειρμοί και οι καταβασίες είναι από το ειρμολόγιον του Ιωάννου πρωτ. 1903 (πατριαρχική έκδοση).

Οι διορθώσεις στην ποίηση έγιναν από την τελευταία έκδοση (Δ΄ 2014) του Τριωδίου της Α.Δ.

https://www.chorosaggelikos.com/mousika-keimena

panaretos

παλαιο μελος
Όρθρος και Θ.Λ. για την εορτη των Βαιων ....
Μαθήματα σε συνθεση και γραφη υπό του άρχοντος Πρωτοψάλτου Αλεξανδρείας Παύλου Φορτωμά...

Επεξεργασία και Επιμέλεια
Μιχαήλ Τρ. Γούδας
Ιεροψάλτης

Attachments

Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf και mel τα μουσικά κείμενα
της 25-04-2021 Εσπερινός & Ορθρος Κυριακής των Βαΐων
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ενημερωτικά!!!!!!!!!!
Οι ακολουθίες σε pdf & mel Κυριακών & καθημερινών Απριλίου 2021 έχουν αναρτηθεί και Εδώ & Καθημερινών

Attachments

panaretos

παλαιο μελος
Μαθήματα Θείας Λειτουργίας για την Κυριακή των Βαίων... Μαθηματα Βασιλείου Νικολαίδου Αρχοντος Πρωτοψάλτου ΜΤΧΕ

Επεξεργασία - Επιμέλεια
Μιχαήλ Τρ. Γούδας
Ιεροψάλτης

Attachments

Σας επισυνάπτω το Δοξαστικό των Βαΐων από τον αείμνηστο δασκαλό μου Δημήτριο Σουρλατζή. Καλή και ευλογημένη Μεγάλη Εβδομάδα.
Κυριε Καφιρη
καλησπερα σας...
μιας και ηταν δασκαλος σας ο συντοπιτης και δασκαλος μου κυρ Τακης Σουρλαντζης
σας αποστελλω αρχειο της Κυριακης των Βαιων με το εν λογω δοξαστικο επισυναπτομενο...
Υ,Γ. Επικειται επίσης η εκδοση ολου του συγγραφικου του έργου η οποία είναι ολοκληρωμένη (ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΠΗΥΞΗΜΕΝΗ , ΟΡΘΡΟΣ,ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΚΑΙ ΔΟΞΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΙΑΥΤΟΥ)
Καλο σας βραδυ και καλό Πασχα
Νεκταριος Αδαμ
εκ Κορωπίου Αττικης

Attachments

Κυριε Καφιρη
καλησπερα σας...
μιας και ηταν δασκαλος σας ο συντοπιτης και δασκαλος μου κυρ Τακης Σουρλαντζης
σας αποστελλω αρχειο της Κυριακης των Βαιων με το εν λογω δοξαστικο επισυναπτομενο...
Υ,Γ. Επικειται επίσης η εκδοση ολου του συγγραφικου του έργου η οποία είναι ολοκληρωμένη (ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΠΗΥΞΗΜΕΝΗ , ΟΡΘΡΟΣ,ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΚΑΙ ΔΟΞΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΙΑΥΤΟΥ)
Καλο σας βραδυ και καλό Πασχα
Νεκταριος Αδαμ
εκ Κορωπίου Αττικης
Τα συγχαρητήρια είναι ΛΙΓΑ .. ΕΛΑΧΙΣΤΑ .... μπροστα σε μια τόσο ΠΟΙΟΤΙΚΗ δουλειά και με άρτια αισθητική! Το αποτέλεσμα είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!! Ο Θεός να σας ευλογεί! Σας ευχαριστούμε εκ μέσης καρδίας !!!

Αναφέρεστε στο έργο του Δημητρίου Σουρλατζή ? Αυτό θα ήταν κάτι μαγικό!! αναμένουμε!

Αδελφοί και Πατέρες, εύχεσθε!
Η εργασία μου για την Κυριακή των
Βαΐων, ως τμήμα του ευρύτερου έργου μου " Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος " βρίσκεται
ΕΔΩ
Με το καλό εις το Πάσχα!

Αν φυσικά κρίνουν οι διαΧειριστές ότι πρέπει να έρθει εδω το σχετικό μήνυμα, ας γίνει η σχετική μετάθεση των μηνυμάτων! Εγώ απλώς το τοποθέτησα εκεί ως "επέκταση" της εργασίας μου.
Αξιότιμοι κύριοι διαχειριστές, έχετε τα σέβη μου!