Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - Θεοδώρου Γ. Τσατσαρώνη

Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος
Αδελφοί και Πατέρες, καλή σας μέρα!
Δημιουργώ το συγκεκριμένο thread για να μπορέσω να μοιραστώ μαζί σας ένα από τα πιο σημαντικά έργα μου, το οποίο θα αποπερατωθεί σταδιακά στις επόμενες βδομάδες!Μεγάλη ημέρα, λοιπόν, η σημερινή, αδελφοί μου! Hμέρα που ορίζει την αρχή μια σειράς δημοσιεύσεων, με κεντρικό θέμα - όπως μπορείτε να δείτε - την Μεγάλη Εβδομάδα και τις εν αυτή τελούμενες Ακολουθίες, οι οποίες αποτελούν τμήματα ενός πολύ ευρύτερου έργου μου, με τίτλο Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος, το οποίο και θα μοιραστώ μαζί σας - στην αγάπη σας - κατόπιν προτροπής πολλών αγαπημένων φίλων!

Το εν λόγω πόνημα είναι αδιαμφισβήτητα το ΕΚΤΕΝΕΣΤΕΡΟ και ΣΠΟΥΔΑΙΩΤΕΡΟ της ζωής μου και της Διακονίας μου! Είναι καρπός αγάπης και μία ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ! Είναι ΕΡΓΟ ΖΩΗΣ και φθάνει σε εσάς με αγάπη και λόγω της αγάπης που όλοι έχετε δείξει κατά καιρούς στα πονήματά μου!Δε θέλω να σας κουράσω πολύ. Άλλωστε όσα θέλω να πω βρίσκονται υπερ-αναλυτικά γραμμένα σε προλογικό σημείωμα που θα βρείτε σε σύνδεσμο πιο κάτω! Θα εστιάσω μόνο στα πιο σημαντικά!

Όπως μπορείτε να δείτε, στον τίτλο κάνω λόγο για ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ και δή ΙΕΡΟΨΑΛΤΙΚΟΝ. Αδελφοί μου, η επιλογή των λέξεων μονο τυχαία ΔΕΝ είναι! Ανοίγοντας, λοιπόν, τον 1ο τόμο θα δειτε ότι περιέχει ΑΠΑΝΤΑ τα ΨΑΛΛΟΜΕΝΑ και ΑΝΑΓΙΓΝΩΣΚΟΜΕΝΑ μέρη της Ακολουθίας, μετά του οικείου ΤΥΠΙΚΟΥ [ Μικρή διευκρίνηση: Έδωσα βαρύτητα στο Τυπικό της Εκκλησίας, αλλά θα ήταν ... ουτοπικό (;) αφελές (;) εκ μέρους μου να μην αποτυπώσω και ορισμένα πράγματα όπως τελούνται στις ΕΝΟΡΙΕΣ - καλώς (;;)-κακως (;;) ... Κύριος οιδε! ] , εμπλουτισμένα με ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ, ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ & ΝΟΥΘΕΣΙΕΣ πρός τους αδελφούς, καρπούς προσωπικών αναζητήσεων, παρατηρήσεων, μελετών κ' εμπειριών!

Σκοπός μου είναι να παραχθεί ένα ΠΛΗΡΩΣ ΑΥΤΟΝΟΜΟ και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ έργο το οποίο θα διευκολύνει τους αδελφούς και θα αποτελέσει και έναν χρήσιμο ΟΔΗΓΟ και ΒΟΗΘΟ στο Αναλόγιο!Το έργο μου θα αποτελείται από 15 ΤΟΜΟΥΣ (!!!) οι οποίοι και θα αναρτώνται ανά τακτά χρονικά διαστήματα! Δυστυχώς, όπως θα διπιστώσετε, η ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ του έργου και ο πλούτος του περιεχομένου επάγουν τεράστιο φόρτο ο οποίος σε συδιασμό με τις βιωτικές μέριμνες που δε γνωρίζουν από αναβολές, προστάζει το συγκεκριμένο "μοντέλο" δημοσιεύσεων, διότι ναι μεν ενας α' όγκος είναι "ετοιμος" αλλά υπάρχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολλές λεπτομέριες που πρέπει να επιμεληθώ και επιμελούμαι [ το έργο βρίσκεται σε δυναμική φάση συγγραφής/καλλωπισμού/διορθώσεων ] και ήδη κάνω ό,τι μπορώ, ώστε να φτάσει όσο το δυνατόν νωρίτερα σε εσάς και να υπάρχει ο επαρκής χρόνος προετοιμασίας και μελέτης !!!

Αδελφοί μου, εργαζόμαστε όλοι προς Δοξαν Θεού! Το λέω και στο Προλογικό Σημείωμα πολλάκις. Θα το επαναλάβω! ΤΙΠΟΤΕ μα ΤΙΠΟΤΕ δε θα υπήρχε χωρίς τους Δημιουργούς! Εκείνων ο ιδρώς κοσμεί τα βιβλία μου! Εκείνων η κάλαμος! Εκείνων το κλέος!
[ επειδή ρωτήθηκα πολλάκις! Τα των ΠΗΓΩΝ θα τα βρείτε ΕΝΔΟΝ του Προλογικού Σημειώματος!! ]

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω έναν αγαπημένο αδελφό, άοκνον και άξιον διάκονο του Αναλογίου, τον κ. @Γιάννης Μουσελλής19 ο οποίος καρτερικώς υπέμεινε και υπομένει τον φόρτο του διεξοδικού ελέγχου των τόμων μου, ενώ προνοία του οποίου έλαβα ανεκτίμητης αξίας υλικό!!!

==============================================

Τούτων λεχθέντων, ΕΔΩ θα βρειτε ΣΥΝΕΣΜΟ για το ΠΡΟΛΟΓΙΚΟΝ ΣΗΜΕΙΩΜΑ: https://drive.google.com/.../1ieRLh0HadLZ6kXQ3rT8.../view...

==============================================
ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ για τον 1ο τόμο: https://drive.google.com/.../1l_jrbD2u.../view...


Πρός Συντονιστές:
Χαίρετε και ευφραίνεσθε εν Κυρίω!
Θα σας παρακαλούσα να διατηρηθεί το συγκεκριμένο Thread ως έχει ώστε να μπορώ να εργάζομαι με μεγαλύτερη άνεση μια και οι δημοσιεύσεις θα συνεχίζονται στις προσεχείς εβδομάδες και θα ήθελα να υπάρχουν συγκεντρωμένα, εφόσον αποτελούν τμήματα της ίδιας "σειράς"
 
Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - τόμος 2ος

Αδελφοί και Πατέρες, καλή σας μέρα!
Συν Θεώ αποπερατώθηκε ο 2ος τομος του έργου μου, ο οποίος περιέχει τις Ακολουθίες που τελούνται τη Μ. Δευτέρα Πρωί (Ώρες-Εσπερινός-Προηγιασμένη Θ. Λειτ.)

Ο 2ος τόμος βρίσκεται ΕΔΩ
 
Last edited:
Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - 3ος & 4ος τόμος

Αδελφοί και Πατέρες, χαίρετε!
Συν Θεώ, κατάφερα - εν μέσω άλλων - να ετοιμάσω αυτή τη φορά ΔΥΟ τόμους από το έργο μου, τους οποίους θα βρείτε σε ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ (link) κάτωθι!

=============================================
Θα τονίσω - εκ νέου - κάτι πολύ σημαντικό!!!
ΟΙ ΠΗΓΕΣ
που χρησιμοποιώ βρίσκονται σε ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΕΝΔΟΝ του ΠΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΟΣ που θα βρείτε ΕΔΩ
============================================

Τούτων λεχθέντων:

1f4d5.png
Ο 3ος ΤΟΜΟΣ [ Μ. Δευτέρα Εσπέρας, ήτοι Όρθρος Μ. Τρίτης] βρίσκεται ΕΔΩ !!!

1f4d5.png
Ο 4ος ΤΟΜΟΣ [ Μ. Τρίτη Πρωί , ήτοι Ώρες-Εσπερινός-Προηγιασμένη Θ.Λ.] βρίσκεται ΕΔΩ !!

Έρρωσθε!

==============================================

Κατόπιν σχετικής υπόδειξης [ @CostasDraminos ], έκανα μία μικρή διόρθωση στους τόμους αυτούς!
Ο Σύνδεσμος για ΚΑΘΕ διόρθωση [ και τώρα και στο μέλλον ] θα είναι Ο ΙΔΙΟΣ.
 
Last edited:

CostasDraminos

Έλληνας της αλλοδαπής
Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - τόμος 2ος

Αδελφοί και Πατέρες, καλή σας μέρα!
Συν Θεώ αποπερατώθηκε ο 2ος τομος του έργου μου, ο οποίος περιέχει τις Ακολουθίες που τελούνται τη Μ. Δευτέρα Πρωί (Ώρες-Εσπερινός-Προηγιασμένη Θ. Λειτ.)

=================================================================
Μικρή διευκρίνιση επειδή ερωτήθηκα πολλάκις:
ΟΙ ΠΗΓΕΣ βρίσκονται ΣΕ ΣΥΝΕΔΣΜΟ ΕΝΔΟΝ του Προλογικού Σημειώματος που θα βρείτε ΕΔΩ!
=================================================================

Ο 2ος τόμος βρίσκεται ΕΔΩ

Ευχαριστούμε κ Τσατσαρώνη! (Κοιτάξτε λίγο στη σ 75 του 2ου τόμου - στο δοξαστικό των αποστίχων - νομίζω λείπουν 2 γραμμές ("...μακαρίας φωνής, είσελθε δούλε εις...")
 
Κοιτάξτε λίγο στη σ 75 του [B said:
3[/B]ου τόμου - στο δοξαστικό των αποστίχων - νομίζω λείπουν 2 γραμμές ("...μακαρίας φωνής, είσελθε δούλε εις...")

Καλημέραα, αγαπητέ! Πωπω...έχετε δίκιο. Θεώρησα ότι είχα λύσει το πρόβλημα! Φαινεται ανέβασα πάλι το "λαθος"αρχειο;; Ίσως. Μεχρι το βράδυ θα χει διορθωθεί!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ !!!
 
Καλησπέρα σας!
Καταρχάς θέλω να σας συγχαρώ και να σας ευχαριστήσω για το εν θέματι εγκόλπιο που προσφέρετε σε όλους -ανιδιοτελώς- μέσω του ψαλτολογίου, αλλά και για όλες τις μουσικές συλλογές που έχετε επιμεληθεί.
Είναι δεδομένο ότι το συγκεκριμένο πόνημα όπως και όλα τα υπόλοιπα απαιτούν μεράκι, κόπο και χρόνο.
Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:
Μπορείτε να μου πείτε ποιο ή ποια πρόγραμμα/-τα συρραφής, επεξεργασίας, επιμέλειας κτλ Η/Υ χρησιμοποιείτε;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!
Καλή δύναμη στο έργο σας! Καλή Ανάσταση!
 
Αδελφοί χαίρετε!!!
Κατ' αρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω ΟΛΟΥΣ για την αγάπη που δείξατε στο έργο μου και για την ΣΠΟΥΔΗ με την οποία το μελετήσατε!!!
Έχω λάβει πολύ θερμά μηνύματα και μερικοί φίλοι μου υπέδειξαν με αγάπη κάποια μικρά μικρά σημεία που μου ξέφυγαν, ακόμα και μετά από τόσους ελέγχους!!

Το μικρό ζητηματάκι στον τόμο 3 έχει επιλυθεί!

Το ΊΔΙΟ ζήτημα υπάρχει και στον τόμο 4. Θα τον διορθώσω το βράδυ!

ΣΕ ΚΑΘΕ διόρθωση που θα γίνεται, ο σύνδεσμος θα είναι ΠΑΝΤΑ ο ΙΔΙΟΣ. Απλώς κατεβάζετε το νέο αρχείο!

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!
Αδελφοί και πατέρες, έχετε άπαντες τα σεβάσματά μου!
 
ΠΡΟΛΟΓΙΚΟΝ ΣΗΜΕΙΩΜΑ του "Ἱεροψαλτικοῦ Ἐγκολπίου τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος"
Αδελφοί και Πατέρες, χαίρετε!
Επειδή πολλοί με ρωτήσατε λεπτομέρειες για το βιβλίο μου, αντί να σας κουράζω, θα αφήσω ΕΔΩ το Συνδεσμο για το Προλογικόν Σημείωμα του βιβλίου, ώστε να ανατρέχετε όλοι πιο εύκολα!
ΟΛΑ μα ΟΛΑ βρίσκονται εκεί ΥΠΕΡ-ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ γραμμένα!
Σε καθε περίπτωση είμαι εδώ για να βοηθήσω!!!

Να ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ κάτι πολύ σημαντικό:
Οι ΠΗΓΕΣ βρίσκονται σε σύνδεσμο στο τέλος του Προλογικού Σημειώματος!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΑΣ, να διαβάζετε πάντα τον Πρόλογο πριν πιασετε στα χέρια σας οποιοδήποτε έργο!
Ίσως να κρύβει σημαντικά στοιχεία
:cool:;)

====================================
ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ χρεαστεί να γίνουν ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ, ΟΙ ΝΕΟΙ τόμοι θα βρίσκονται ΠΑΝΤΟΤΕ στην ίδια διεύθυνση με τους παλαιούς!
 
Last edited:
Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - 5ος & 6ος τόμος

Αδελφοί και Πατέρες, χαίρετε!
Κατάφερα, συν Θεώ Αγίω, να ετοιμάσω και για αυτή τη φορά ΔΥΟ τόμους από το έργο μου, τους οποίους θα βρείτε σε ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ (link) κάτωθι!

ΠΗΓΕΣ & λοιπές πληροφορίες βλ. ΕΔΩ!!

============================================
ΛΟΓΩ ΚΕΚΤΗΜΕΝΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ, είχε "κοπεί" μια γραμμή από το Δοξαστικό των Αποστίχων της Μ. Τρίτης.
Οι ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟΙ τόμοι 3 & 4 βρίσκονται ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ
============================================

Τούτων λεχθέντων:
📕Ο 5ος ΤΟΜΟΣ [ Μ. Τρίτη Εσπέρας, ήτοι Όρθρος Μ. Τετάρτης] βρίσκεται ΕΔΩ

📕Ο 6ος ΤΟΜΟΣ [ Μ. Τετάρτη Πρωί , ήτοι Ώρες-Εσπερινός-Προηγιασμένη Θ.Λ.] βρίσκεται ΕΔΩ
 
Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - 7ος τόμος

Αδελφοί και Πατέρες, χαίρετε!
Κατάφερα, συν Θεώ Αγίω, να ετοιμάσω σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα και τον 7ο τόμο του έργου μου, που περιλαμβάνει την Ακολουθία του Ευχελαίου, τελουμένη νωρίς τ' απόγευμα της Μ. Τετάρτης.
Να σημειώσω ότι για την Ακολουθία του Όρθρου της Μ. Πέμπτης θα ακολουθήσει νέος τόμος, προσεχώς! Ακολουθώ αυτό το σύστημα, γιατί πρόκειται για δύο διακριτές ακολουθίες, παρόλο που τελούνται διαδοχικά!

Τούτων λεχθέντων:
📕 Ο 7ος Τόμος [ Ευχέλαιον ] βρίσκεται ΕΔΩ

Έρρωσθε. Καλή αυριανή!
 
Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - 8ος & 9ος τόμος

Αδελφοί και Πατέρες, χαίρετε!
Κατάφερα, συν Θεώ Αγίω, να ετοιμάσω για σήμερα ΔΥΟ τόμους από το έργο μου, τους οποίους θα βρείτε σε ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ (link) κάτωθι!

ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ
Αναφορικά με τις ΠΗΓΕΣ [ βλ. κατάλογο εδω! ]
Edit: Ο βιβλιογραφικός κατάλογος έχει πλέον ανανεωθεί!!!
============================================

Τούτων λεχθέντων:

📕Ο 8ος ΤΟΜΟΣ [ Μ. Τετάρτη Εσπέρας, ήτοι Όρθρος Μ. Πέμπτης, ο και καλούμενος "Νιπτήρας"] βρίσκεται ΕΔΩ

📕Ο 9ος ΤΟΜΟΣ [ Μ. Πέμπτη Πρωί , ήτοι Εσπερινός-Θεία Λειτουργία] βρίσκεται ΕΔΩ
Έρρωσθε!
 
Last edited:
Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - [ Μ. Πέμπτη Εσπέρας ]

Αδελφοί και Πατέρες, χαίρετε!
Εν πρώτοις θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους, έναν προς έναν, για την αγάπη που έχετε δείξει στα έργα μου και με την οποία περιεβάλλατε και τούτο το νεώτερο πόνημά μου.

Ο καιρός της Μ. Εβδομάδος εγγύς. Ο φόρτος του να ετοιμαστούν όλα στην ώρα τους και να διορθωθούν και τα κακως κείμενα [ανηλεής ο δαίμον του ... πληκτρολογίου ] τεράστιος. Το ίδιο και ο όγκος του υλικού που πρέπει να ετοιμάσω για τ' αναλόγιο! Και οι βιωτικές μέριμνες δε γνωρίζουν ποτέ από αναβολές!

Προς τούτο επέλεξα να "παραλλείψω" για φέτος τον 10ο τόμο - την ακολουθία του Όρθρου της Μ. Παρασκευής, ήτοι "των 12 Ευαγγελίων" - εφόσον πέρισυ είχα συντάξει ένα σχετικό πόνημα. Φιλοδοξώ - συν Θεώ - του χρόνου να συμπληρωθεί και αυτό και να "ολοκληρωθεί" η Ανθολογία αυτή, όπως της αρμόζει!!

1f4d5.png
Συνεπώς, το link που θα σας παραθέσω ΕΔΩ αντιστοιχεί στο περσινό πόνημά μου και - δόξα σοι ο Θεός - σύντομα θα επιστρέψουμε στην κανονική ροή των δημοσιεύσεων μας! Άλλωστε δεν έμεινε και πολύς καιρός. Ήγγικεν η ώρα!



Εύχεσθε!
 
Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - 11ος & 12ος τόμος

Αδελφοί και Πατέρες, χαίρετε!
Ολοκληρώθηκαν επιτυχώς δύο ακόμα τόμοι του έργου μου, τους οποίους θα βρείτε σε συνδέσμους κάτωθι!

Αναφορικά με τις ΠΗΓΕΣ [ βλ. κατάλογο εδω! ]
Ωσονούπω θα ανανεωθεί ο σύνδεσμος των πηγών, μια και υπολογίζω να ετοιμαστούν όλα μέχρι την Τετάρτη. Μένει , όμως, να γίνει έλεγχος και εικονογράφηση στους εναπομείναντες τόμους. ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ των πηγών θα βρίσκεται στον ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ!!!!
============================================

Τούτων λεχθέντων:

📕Ο 11ος ΤΟΜΟΣ [ Μ. Παρασκευή Πρωί, ήτοι Μεγάλες Ώρες - Εσπερινός "Αποκαθηλώσεως" ] βρίσκεται ΕΔΩ

📕Ο 12ος ΤΟΜΟΣ [ Μ. Παρασκευή Εσπέρας , "Επιτάφιος" ] βρίσκεται ΕΔΩ

Έρρωσθε!
 
Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - 13ος & 14ος τόμος

Αδελφοί και Πατέρες, χαίρετε!
Οι δύο επόμενοι τόμοι του έργου μου, 13ος και 14ος, είναι πλέον έτοιμοι και βρίσκονται στην διάθεσή σας σε συνδέσμους στο τέλος της παρούσας ανάρτησης!

Αναφορικά με τις ΠΗΓΕΣ [ βλ. κατάλογο εδω! ]
1f4d5.png
26a0.png
ΕΧΕΙ ΑΝΑΝΕΩΘΕΙ Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΤΩΝ ΠΗΓΩΝ και περιέχει, πλέον, τον ΠΛΗΡΗ βιβλιογραφικό κατάλογο!
Θα τον βρείτε, όπως πάντα, στον ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ με τον παλαιό, ΕΝΔΟΝ του ΠΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΟΣ!!
ΕΚΕΙ
θα βρείτε και όσες ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ χρειαστείτε!
============================================
Τούτων λεχθέντων:

📕Ο 13ος ΤΟΜΟΣ [ Μ. Σάββατο ΠΡΩΙ "Πρώτη Ανάσταση": Εσπερινός & Θεία Λειτουργία ] βρίσκεται ΕΔΩ

📕Ο 14ος ΤΟΜΟΣ [ Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΣ ] βρίσκεται ΕΔΩ

Ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ σας έναν προς έναν για τη στήριξη στο πρόσωπό μου και την αγάπη με την οποία αγκαλιάσατε τα έργα μου!
Έρρωσθε!
 

CostasDraminos

Έλληνας της αλλοδαπής
Κύριε Τσατσαρώνη δεν έχουμε λόγια να σας ευχαριστήσουμε για την δουλειά που κάνατε αλλά και για την συναδελφική σας αγάπη που δείξατε έμπρακτα με το να μοιραστείτε μαζί μας το πόνημά σας! Καλή Ανάσταση να έχουμε!
 
Κύριε Τσατσαρώνη δεν έχουμε λόγια να σας ευχαριστήσουμε για την δουλειά που κάνατε αλλά και για την συναδελφική σας αγάπη που δείξατε έμπρακτα με το να μοιραστείτε μαζί μας το πόνημά σας! Καλή Ανάσταση να έχουμε!

Αγαπητέ σας ευχαριστώ εκ μέσης καρδίας για τον θερμό σας λόγο!! Χαίρομαι που βλέπω την δουλεία μου να ταξιδεύει και αυτή είναι και η τρανώτερη και μόνη "ανταμοιβή" για μένα!
Με το καλό εις το Πάσχα! Καλή Ανάσταση!
Καλή συνέχεια εις τα καθ υμάς!
 
Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - 15ος τόμος

Αδελφοί και Πατέρες, χαίρετε!
Νυν επέστη ο καιρός και η πιο σημαντική εργασία μου έφθασε (μάλλον ... "φθάνει", μια και υπάρχει και κάτι ακόμα που αναμένει να δει το φως της δημοσιότητας! 😉) στο τέλος της! Η εκτενέστερη εργασία μου και η σπουδαιώτερη της ζωής μου, έλαβε/λαμβάνει την τελική της μορφή!!!
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω ΟΛΟΥΣ για την αγάπη που δείξατε σε μένα και στην δουλειά μου, την οποία αξιώθηκα να δω να ταξιδεύει πολύ πιο πέρα από κάθε προσδοκία !!!
Σας ευχαριστώ όλους για τα πολύ θερμά μηνύματα που λάμβανα και τα οποία απετέλεσαν και αποτελούν και ΘΑ αποτελούν την ΜΟΝΗ "ανταμοιβή" [ αν και απεχθάνομαι τέτοιους εμπορικούς όρους ] για τον κόπο μου και είναι, φυσικά, και η τρανώτερη δέσμευση για μένα, ένα "συμβόλαιο" θα μπορούσαμε να πούμε, ένα κίνητρο - πιο σωστά - ώστε να συνεχίσω και να βελτιώνω διαρκώς την ποιότητα της εργασίας μου!!!
Ευχαριστώ δε εκ μέσης καρδίας τους Συντονιστάς του Ψαλτολογίου και τους συγχαίρω για την εξαιρετική δουλεία που κάνουν στο Φόρουμ!

Τούτων λεχθέντων:

📕Ο 15ος ΤΟΜΟΣ [ Εσπερινός "της Αγάπης" ] βρίσκεται ΕΔΩ!!!

Με το καλό εις το Πάσχα!! Έρρωσθε!
 
Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος - τόμος 0

Αδελφοί και Πατέρες, έτη πολλά!
Με την παρούσα ανάρτηση θα ήθελα και "επισήμως" να σφραγίσω το έργο μου "Ἱεροψαλτικὸν Ἐγκόλπιον τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος", το οποίο μετά από εξαντλητική δουλειά πολλών μηνών, έφτασε να αποτελείται από 16 τόμους ( 15+1 για την ακρίβεια ) και άγγιξε τις 1681 σελίδες!!!
Η χαρά
μου για την τιμή και την εμπιστοσύνη στο πρόσωπό μου και στην εργασία μου δεν περιγράφεται με λέξεις! Σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ, έτι μία φορά, εκ μέσης καρδίας γι' αυτό! Είδα την δουλειά μου να ταξιδεύει πολύ πιο πέρα από κάθε προσδοκία και αυτό το οφείλω σε εσάς !!!

Θα κλείσω, λοιπόν, με μια ακόμα Ακολουθία, αυτή του ΟΡΘΡΟΥ και της ΘΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ της Κυριακής των Βαΐων. Θα μου ήταν αδύνατο να παραλείψω αυτόν τον τόμο από το έργο μου και γι' αυτό ανασκουμπώθηκα και στρώθηκα στη δουλειά και μοιράζομαι αυτό μου το πόνημα μαζί σας, ευχόμενος έτη πολλά, έτη ευλογημένα, έτη ευφρόσυνα με υγεία κατ' άμφω! Έτη μελωδικά και μουσικά!

Επέλεξα δε να το εντάξω και αυτό ως τμήμα της παρούσας εργασίας, μια και η ημέρα έχει συγκεκριμένο τυπικό και κατ' έθος βρίσκεται σε όλα τα σχετικά εγκόλπια της Μ. Εβδομάδος! Θα τοποθετήσω, βέβαια, και σχετικό σύνδεσμο και στην αντίστοιχη ενότητα του Φόρουμ ένεκεν πληρότητος και προς διευκόλυνσιν όλων !!!

Καλή διακονία σε όλους την απαιτητική και ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ αυτή περίοδο του έτους!

Τούτων λεχθέντων:
1f4d5.png
Ο Τόμος-0 [ Ἡ Κυριακὴ τῶν Βαΐων ] βρίσκεται ΕΔΩ

Με το καλό εις το Πάσχα!
Εύχεσθε!
 

PANAGIOTIS THANOUKOS

Νέο μέλος
Συνάδελφε και το πιο μεγάλο ευχαριστώ πιστεύω ότι είναι πολύ λίγο για τον κόπο που έκανες να φτιάξεις σε βιβλίο ξεχωριστά την κάθε ακολουθία της Αγίας & Μεγάλης Εβδομάδος και να τα μοιραστείς μαζί μας!!!! να σε έχει καλά ο Ύψιστος και με το καλό να εορτάσουμε άπαντες την Λαμπροφόρο Ανάσταση του!!!!
 
Συνάδελφε και το πιο μεγάλο ευχαριστώ πιστεύω ότι είναι πολύ λίγο για τον κόπο που έκανες να φτιάξεις σε βιβλίο ξεχωριστά την κάθε ακολουθία της Αγίας & Μεγάλης Εβδομάδος και να τα μοιραστείς μαζί μας!!!! να σε έχει καλά ο Ύψιστος και με το καλό να εορτάσουμε άπαντες την Λαμπροφόρο Ανάσταση του!!!!

Αγαπητέ μου, σας ευχαριστώ μέσα απ τα βάθη της καρδίας μου για τον τόσο ηδύ και θερμό σας λόγο! Για μένα το "ευχαριστώ" είναι η πιο όμορφη κουβέντα. η πιο γλυκειά και η πιο ιερή! Σκοπός μου ήταν να μπορέσω να παράξω ένα ΠΛΗΡΕΣ πόνημα λειτουργικό, διδακτικό και καλαίσθητον περιέχον τις πιο όμορφες μουσικές γραμμές, τις πιο κατάλληλες γραμμές - όπως εγώ τις εκτίμησα - για μία τόσο συναισθηματικά και πνευματικά φορτισμένη περίοδον του έτους που είναι η Μ. Εβδομάδα. Ειναι ΤΙΜΗ μου που αυτό πέρασε και προς τα έξω! Και απερίγραπτη η συγκινησή μου που είδα την δουλειά μου αυτή να ταξιδεύει !!
Σας εύχομαι κάθε τι καλό! Υγεία, αγάπη, ευλογία και η Θεία Χάρις να σας σκέπει εις τον αιώνα!
Με το καλό εις το Πάσχα!
Να είστε πάντα καλά!
 
Top