Το πρώτο μου χειρόγραφο

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Το 1953, προσελήφθην ως Αριστερός Ψάλτης, στην Αγία Μαρίνα Πειραιώς
στην περιοχή Καραβά. Κοινωνικά έψαλλα τα του Ιωάννου από τον Πρωγάκη. Αφού τα έψαλλα 2 - 3 τρείς φορές, ρώτησα τον Πατέρα μου, τι να ψάλλω στην επερχόμενη Κυριακή ( Ήχος Βαρύς ). Εκείνος μου είπε ψυχρά : Γράψε ένα δικό σου, να δούμε και τι θα βγεί και βλέπουμε.
Εγώ έπεσα από τα σύννεφα, αλλά κάθησα κάτω, έστειψα το λιγοστό μυαλουδάκι που διέθετα τότε ( θα μου πείτε, τώρα διαθέτεις περισσότερο ; Αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης ) κι έγραψα με μολύβι ( τότε ή με μολύβι θα έγραφες ή με κοντυλοφόρο ) αυτό που θα δείτε παρακάτω, το οποίο σχετικά, βγήκε καλούτσικο και τελικά το έψαλλα.
Είναι η πρώτη μου μελοποίηση και το πρώτο μου χειρόγραφο ( από μικρός φαινόμουνα ότι θα μεγαλώσω ).
 

Attachments

  • Το πρώτο μου χειρόγραφο, σε ηλικία 13 ετών 001.jpg
    933.1 KB · Views: 293
  • Το πρώτο μου χειρόγραφο, σε ηλικία 13 ετών.jpg
    1 MB · Views: 274
Last edited:

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Είναι η πρώτη μου μελοποίηση και το πρώτο μου χειρόγραφο ...

Αξίζει λοιπόν να το έχουμε διαθέσιμο σε ευανάγνωστη μορφή! Ευχαριστούμε, Άρχοντα!
 

Attachments

  • Κοινωνικόν - Αινείτε - ήχος βαρύς - Δημητρίου Ιωαννίδη.pdf
    204 KB · Views: 159

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Όλοι Σας είδατε το Κοινωνικό που είχα γράψει σαν παιδάκι 13 ετών.
Δείτε το ξανά στη σημερινή του μορφή και Εκτέλεση, κάποιου με 74 χρόνια στην πλάτη. Βέβαια η έκτασή του, είναι απαγορευτική για τα σημερινά δεδομένα. Τότε όμως και μέχρι και τις αρχές της δεκαετίας του 70, αυτά λέγαμε, γιατί οι Παπάδες μας, αφ' ενός μεν ΔΕΝ είχαν να πάνε να κτυπήσουν κάρτα στη φάμπρικα μετά την Λειτουργία και αφ' ετέρου Δεν θυμόντουσαν το κήρυγμα ή τις ανακοινώσεις εκείνη την ώρα.
Πάντως νομίζω ότι θα βρεθούν πολλές περιπτώσεις, που θα μπορούσε να ψαλλεί, ένα τέτοιο Κοινωνικό. Όσοι λοιπόν πιστοί.............
 

Attachments

  • Κοινωνικόν Αινείτε Βαρέος ( Το πρώτο μου ).pdf
    2.5 MB · Views: 108
Top