Τι θα κάνετε αν ο ναός σας αδυνατεί (αντικειμενικά) να σας πληρώσει και δεν μπορείτε να βρείτε αλλού;

Τι θα κάνετε αν ο ναός σας αδυνατεί (αντικειμενικά) να σας πληρώσει και δεν μπορείτε να βρείτε αλλού

  • Θα συνεχίσω να ψάλλω στον ναό μου αφιλοκερδώς.

    Votes: 52 36.6%
  • Θα συνεχίσω να ψάλλω στον ναό μου, αλλά χωρίς δέσμευση και συστηματικότητα.

    Votes: 57 40.1%
  • Θα συνεχίσω να ψάλλω, αλλά όπου αλλού βρω εκτός από τον ναό μου.

    Votes: 11 7.7%
  • Θα ανεβαίνω σε αναλόγιο (είτε στον ναό μου, είτε αλλού) μόνο αν και όποτε έχω όρεξη.

    Votes: 21 14.8%
  • Θα πάψω να ψάλλω εντελώς εν ώρα λατρείας.

    Votes: 1 0.7%

  • Total voters
    142

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ ψήφισα "Θα συνεχίσω να ψάλλω, αλλά όπου αλλού βρω εκτός από τον ναό μου" (δεδομένου ότι η μετάβαση εκεί είναι ιδιαιτέρως δυσχερής με τη συγκοινωνία και μάλιστα τις Κυριακές!!!) αν και προσανατολίζομαι και στο "Θα ανεβαίνω σε αναλόγιο (είτε στον ναό μου, είτε αλλού) μόνο αν και όποτε έχω όρεξη" (ειδικά εάν στο αναλόγιο δεν υπάρχει κενό στασίδι να ακουμπάω τη μέση μου, έχω και μια ηλικία!).

Αυτά που το Σεπτέμβριο τα έγραφα υποθετικώς, τώρα τα είπα πραγματικώς. Σήμερα έγινε μια "ενημέρωση" και σε μένα και στον αριστερό περί αυξημένων εξόδων του ναού κλπ. και ενδεχομένης μειώσεως των αποδοχών μας. Αρνήθηκα διαρρήδην το να ψάλλω με μειωμένες αποδοχές και το θέμα μετατέθηκε για συζήτηση πάλι μετά τις εορτές του δωδεκαημέρου, εάν δεν μας προλάβουν διαταγές άνωθεν.

Σκέπτομαι λοιπόν (επηρεασμένος από την πολυετή εργασία μου στις προσφορές των δημοσίων διαγωνισμών έργων και προμηθειών) να προκηρύξω πρόχειρο πλειοδοτικό διαγωνισμό για εξεύρεση νέου ναού, με κριτήριο κατακύρωσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομικής απόψεως προσφορά.:rolleyes: Απαράβατος όρος: Η ευχερής πρόσβαση με τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Σε περίπτωση αμφιβολιών για την ικανότητα του αναδόχου να φέρει εις πέρας το έργο, θα ζητηθεί βεβαίωση πιστοληπτικής ικανότητας από τράπεζα! (όχι δηλαδή μετά από κανένα δίμηνο να αρχίσουν πάλι "δεν έχουμε κλπ.")
 
Φίλε Παναγιώτη , συμμερίζομαι και συμπάσχω .
Καταλαβαίνω ότι γράφεις εν θερμώ.
Εγώ ίσως αντιδρούσα και χειρότερα.
Υπομονή . Εύχομαι τα πράγματα να μην οδηγηθούν στα άκρα και να δοθεί μια ικανοποιητική λύση .
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Μα δεν γράφω εν θερμώ, φίλτατε. Από χτες που μου είπε ο συνάδελφος περί της συσκέψεως μετά των επιτρόπων, ητοιμάσθην και ουκ εταράχθην (ακόμη και την τσάντα με ψαλτικά βιβλία που παίρνω μαζί μου την πήρα σήμερα άδεια ώστε, εάν χρειαστεί, να λάβω κάτι λίγα βιβλία που έχω στο αναλόγιο και να αναχωρήσω αυθημερόν! :rolleyes:)

Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σκέπτομαι λοιπόν ....να προκηρύξω πρόχειρο πλειοδοτικό διαγωνισμό για εξεύρεση νέου ναού
Aν και οι ναοί για εξεύρεση νέου ψάλτη προκηρύσσουν μειοδοτικό διαγωνισμό...

ΥΓ Εύχομαι κι εγώ να μη χρειαστεί.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
(ακόμη και την τσάντα με ψαλτικά βιβλία που παίρνω μαζί μου την πήρα σήμερα άδεια ώστε, εάν χρειαστεί, να λάβω κάτι λίγα βιβλία που έχω στο αναλόγιο και να αναχωρήσω αυθημερόν! :rolleyes:)

Σωστός !!!!!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
το θέμα μετατέθηκε για συζήτηση πάλι μετά τις εορτές του δωδεκαημέρου, εάν δεν μας προλάβουν διαταγές άνωθεν.

Σου έχει περάσει από το μυαλό το ενδεχόμενο να σας έχουν προλάβει ήδη οι άνωθεν διαταγές;
Η χρονική συγκυρία ίσως δεν είναι τυχαία. Και εγώ μετά τις εορτές του δωδεκαημέρου είχα αποχωρήσει....

ΥΓ. Ο Λαμπαδάριος παρέμεινε λίγες μήνες παραπάνω ως "Πρωτολαμπαδάριος", αλλά αργότερα με ακολούθησε όταν προέκυψε θέση και πλέον ψέλνουμε μαζί στον Αγ. Διονύσιο Αχαρνών.
 
Last edited:
το τι θα έκανα εξαρτάται από το αν ο ναός δύναται να πληρώνει τον παπά και άλλα έξοδα και αδυνατεί να πληρώνει τον άμεσο συνεργάτη του τον ψάλτη . :cool:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
το τι θα έκανα εξαρτάται από το αν ο ναός δύναται να πληρώνει τον παπά και άλλα έξοδα και αδυνατεί να πληρώνει τον άμεσο συνεργάτη του τον ψάλτη . :cool:

σε συνδυασμό με το
....Σήμερα έγινε μια "ενημέρωση" (...) περί αυξημένων εξόδων του ναού .....
με οδηγεί στην σκέψη ότι θα ήταν λογικό ο ψάλτης, αντιμετωπος με ενδεχόμενη μείωση των αποδοχών του, να ζητήσει (απαιτήσει) να δει την κατάσταση των εξόδων του ναού και πως αυτά αυξήθηκαν το τελευταίο διάστημα. Αυτό θα έδειχνε εάν υπάρχει πραγματική αιτία ή απλώς πρόφαση.
 
το τι θα έκανα εξαρτάται από το αν ο ναός δύναται να πληρώνει τον παπά και άλλα έξοδα και αδυνατεί να πληρώνει τον άμεσο συνεργάτη του τον ψάλτη . :cool:
ξέχασα να συμπληρώσω και την περίπτωση που ο παπας πληρώνεται από το κράτος (όλους εμάς δηλαδή) και επικαλεστεί αδυναμία πληρωμής του ψάλτη του άμεσου συνεργάτη του. μια μοιρασιά πιστεύω δε θα ήταν κακή ιδέα. Και μη σπεύσετε να με κακολογήσετε γιατί στην περίπτωση που τους κόψουν το μισθό το ίδιο δε θα μας πουν και σε μας; τί νομίζετε; δε θα βάλουν χέρι στα της εκκλησίας για να ζήσουν; ο Σωστός λοιπόν προιστάμενος δε θα τολμήσει να πει στον ΨΑΛΤΗ "αδυνατώ να σε πληρώσω". από σεβασμό και μόνο. καλύτερα να πει "αδυνατώ να κρατήσω την εκκλησία ανοιχτή" παρά αυτό . πιο πολύ τον τιμά αυτό. Σίγουρα υπάρχει τρόπος και λύση χωρίς να φτάσουμε σε αυτά τα ποταπά σημεία των καιρών που μας οδηγούν.

και συνάδελφοι στην άκρη του μυαλού σας έχετε υπόψη ότι κάτι τέτοιες δημοσκοπήσεις τεστάρουν τις αντιδράσεις του ιεροψαλτικού κόσμου.... :cool: συνιστώ να είστε κάθετοι σε τέτοια θέματα όποτε ανεβαίνουν εδώ για συζήτηση.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ὡραῖο!
Ἔχεις γράψει κι ἄλλα ὡραῖα!​

Πολύ ὡραῖα καί αὐτά!

ξέχασα να συμπληρώσω και την περίπτωση που ο παπας πληρώνεται από το κράτος (όλους εμάς δηλαδή) και επικαλεστεί αδυναμία πληρωμής του ψάλτη του άμεσου συνεργάτη του. μια μοιρασιά πιστεύω δε θα ήταν κακή ιδέα. Και μη σπεύσετε να με κακολογήσετε γιατί στην περίπτωση που τους κόψουν το μισθό το ίδιο δε θα μας πουν και σε μας; τί νομίζετε; δε θα βάλουν χέρι στα της εκκλησίας για να ζήσουν; ο Σωστός λοιπόν προιστάμενος δε θα τολμήσει να πει στον ΨΑΛΤΗ "αδυνατώ να σε πληρώσω". από σεβασμό και μόνο. καλύτερα να πει "αδυνατώ να κρατήσω την εκκλησία ανοιχτή" παρά αυτό . πιο πολύ τον τιμά αυτό. Σίγουρα υπάρχει τρόπος και λύση χωρίς να φτάσουμε σε αυτά τα ποταπά σημεία των καιρών που μας οδηγούν.

Συνέχισε!

Πῶς θά δικαιωθεῖ τό «Δικαιοκρίτης»;

 
P

PANROUST

Guest
ξέχασα να συμπληρώσω και την περίπτωση που ο παπας πληρώνεται από το κράτος (όλους εμάς δηλαδή) και επικαλεστεί αδυναμία πληρωμής του ψάλτη του άμεσου συνεργάτη του. μια μοιρασιά πιστεύω δε θα ήταν κακή ιδέα.
Αυτό που λέτε για μένα είναι υπερβολή.Ο μηνιαίος μισθός του ιερέως από το κράτος δεν έχει καμία δουλεία με τα έξοδα της εκκλησίας.Να μας λέγατε ότι,να μοιραστούν τα λεφτά από το "ιερό κουτί" ώστε να καλυφθούν τα έξοδα της εκκλησίας (ψάλτης νεωκόρος ΔΕΗ κτλ.),εγώ θα το δεχτώ αυτό.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...να μοιραστούν τα λεφτά από το "ιερό κουτί" ώστε να καλυφθούν τα έξοδα της εκκλησίας (ψάλτης νεωκόρος ΔΕΗ κτλ.),εγώ θα το δεχτώ αυτό.
Σωστός! Μόνον αὐτά θά καλυφθοῦν; Ξέρετε τί πηγή ἐσόδων εἶναι; Ἀφοῦ εἶναι καί "ιερό", γεμίζει καί ξεχειλίζει θαυματουργικά!


 
P

PANROUST

Guest
Σωστός! Μόνον αὐτά θά καλυφθοῦν; Ξέρετε τί πηγή ἐσόδων εἶναι; Ἀφοῦ εἶναι καί "ιερό", γεμίζει καί ξεχειλίζει θαυματουργικά!


Μακάρι να είναι έτσι...γιατί δεν θα μείνει παραπονούμενος κανείς
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
να ζητήσει (απαιτήσει) να δει την κατάσταση των εξόδων του ναού και πως αυτά αυξήθηκαν το τελευταίο διάστημα. Αυτό θα έδειχνε εάν υπάρχει πραγματική αιτία ή απλώς πρόφαση.

Θα καταδεχόταν άραγε κανένας προϊστάμενος να του τα έδειχνε; Αμφιβάλλω κάπως.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Mε αφορμή αυτό το μήνυμα (το γεγονός είναι εις γνώση μου) κι άλλα (πολλά) παρόμοια περιστατικά (π.χ.σε ναό της Μητροπόλεώς μας πωλήθηκαν ημερολόγια τα Χριστούγεννα για να πληρωθούν οι επι τρεις μήνες απλήρωτοι ψάλτες), όπως και την αίσθησή μου ότι τα πράγματα για πολλούς ναούς δυσκολεύουν αρκετά, υποβάλλω μια δημοσκόπηση.
Δεν είναι χωρίς σκοπιμότητα ομολογώ, αλλά οι ερωτήσεις είναι διατυπωμένες με απόλυτη (όση μπορούσα) ουδετερότητα. Και μπορείτε να διατυπώσετε και εναλλακτικές να τις προσθέσω.
Ευχαριστώ.


....(αντικειμενικα)....
Χμμμ...πολυ υποκειμενικο το βλεπω αυτο το (αντικειμενικα)........
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
To "αντικειμενικά" πάει στην αδυναμία του ναού, όχι στη γνώμη. (Μπορείς να έχεις υποκειμενική γνώμη για αντικειμενικά γεγονότα).

ΥΓ Παρεμπιπτόντως, σε τι επηρεάζει αυτό την ουσία της συζήτησης;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σωστός! Μόνον αὐτά θά καλυφθοῦν; Ξέρετε τί πηγή ἐσόδων εἶναι; Ἀφοῦ εἶναι καί "ιερό", γεμίζει καί ξεχειλίζει θαυματουργικά!



Ἐξαρτᾶται πόσα ποσὰ ὑπὲρ τρίτων περιέχονται στὴν τριμηνία ...

Θὰ ἦταν ἐνδιαφέρον νὰ μάθουμε τοὺς «τρίτους».

Ἐπίσης πόσοι δεύτεροι «δίσκοι» περνοῦν κατόπιν ἐγκυκλίου διαταγῆς. Τὰ ποσὰ δεν εἶναι αὐτὰ ποὺ μαζεύει πράγματι ὁ ναὸς, ἀλλὰ τὰ ποσὰ ποὺ προ-κοστολογεῖ ἡ ἐκάστοτε δεσποτικὴ ἀρχή ...

Ἴσως τὰ παραπάνω δὲν εἶναι γενικος κανόνας ἀλλὰ ἰσχύουν ἔστω καὶ μερικῶς ...

Οἱ διοικοῦντες μητροπολίτες ἔχουν νὰ δώσουν μεγάλο λογαριασμὸ γιὰ τὰ λεφτὰ τῶν ἑνοριῶν καὶ τὴ διαχείρισή τους.

Ὑπενθυμίζω καὶ τὸ ἐξῆς: Ὅ,τι εἶναι νόμιμο δὲν εἶναι πάντα ήθικό.

Ἕνας «Καλλικράτης» καὶ στὶς μητροπόλεις δὲν θὰ ἦταν κακὴ ἰδέα, σὰν πολλὲς δὲν ἔχουν γίνει μὲ τὰ ἀντιστοιχα αὐξημένα ἔξοδα. Τὴν φιλοδοξία τῶν ὁλίγων δὲν θὰ τὴν πληρώνουν οἱ ἑνορίες ... Μαζεύει ὁ ἑκάστοτε ἐφημέριος καὶ πληρώνει πρώτα τὰ τῆς μητροπόλεως κι ὅ,τι μέινει παέι στὸ ναό. Καὶ τὸν κάνουν ζητιάνο νὰ πουλᾶ ἡμερολόγια γιὰ νὰ πληρώσει τὸν ψάλτη ἤ νὰ ζητᾶ extra ἀπὸ τοὺς ἑνορίτες.

Οἱ ἐφημέριοι, συνάδελφοι, ΔΕΝ φταῖνε στὴν πλειοψηφία, τὸ ψάρι βρωμάει ἀπὸ τὴν κεφαλή του καὶ ἡ δυσωδία πνίγει τὴν ἐκκλησία πλέον, τώρα ποὺ ὁ παρᾶς τελειώνει.

Δὲν πειράζει, τουλάχιστον στὰ ἐπισκοπικὰ καθήκοντα πλέον συμπεριλαμβανεται ἡ ἐνημέρωση τῶν πιστῶν γιὰ τὸν στοματικὸ ... ἔρωτα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Έχω ξαναπεί, συνάδελφε, ότι αυτός ο κατ΄εξακολούθηση τρόπος απαξίωσης των επισκόπων με βρίσκει κάθετα αντίθετο (ενννοείται πως δεν έχω την παραμικρή ψευδαίσθηση πως αυτό είναι επαρκής αιτία για να σταματήσεις να το κάνεις).

Δεν ξέρω ποιες είναι οι εμπειρίες του καθενός, αλλά δεν μπορεί να είναι πολύ πειστικός, τουλάχιστον απευθυνόμενος σε ακροατήριο πεπαιδευμένο, όταν: α) μιλάει με τρόπο γενικευτικό, αφήνοντας να εννοηθεί ότι αυτό που γίνεται σε μία ή δύο μητροπόλεις γίνεται παντού, β) υπερτονίζει τα αρνητικά αγνοώντας εντελώς τα αναμφισβήτητα θετικά (αλήθεια, τι στο καλό τους κάνουν τους δίσκους "υπέρ του κεντρικού ταμείου φιλανθρωπίας"; Φτιάχνουν μίτρες;), γ) αφήνει υπονοούμενα περί ιδίων οφελών στον αέρα (πβ. δυσωδία), χωρίς τίποτα το συγκεκριμένο.

Δεν θα λαϊκίσω βέβαια λέγοντας το τετριμμένο ότι καλό είναι να αναφέρονται συγκεκριμένα στοιχεία, γιατί ξέρω ότι αυτό μπορεί να έχει συνέπειες που κανείς δεν θέλει στις μέρες μας. Αλλά τουλάχιστον ας έχουμε την ευαισθησία όντας ανώνυμοι να μη μιλάμε γενικευτικά και αφοριστικά.

Εγώ για δύο μητροπόλεις έχω άμεση γνώση. Θα δώσω κάποια στοιχεία μόνο για τη μία, στην οποία μάλιστα δεν ανήκω, απλώς έχω πνευματική σχέση με αυτήν:

  • Γηροκομεῖο «Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΣ». Διαμένουν 42 ἡλικιωμένοι καὶ ἐργάζονται 18 ὑπάλληλοι.
  • Μονάδα Ανακουφιστικής Φροντίδας Καρκινοπαθών: «ΓΑΛΙΛΑΙΑ». 11μελὴς διεπιστημονικὴ ὁμάδα Ἀνακουφιστικῆς Φροντίδας Ἀσθενῶν μὲ ἀπειλητικὴ γιὰ τὴν ζωή τους ἀσθένεια (καρκινοπαθῶν), σὲ συνεργασία μὲ τὸ Ἀντικαρκινικὸ Νοσοκομεῖο «ΑΓ. ΣΑΒΒΑΣ», κατ’ οἶκον καὶ ἡμερήσια φροντίδα.
  • Διανομὴ παιδικῶν τροφῶν καὶ παιγνιδιῶν, καινουργῶν εἰδῶν ἐνδύσεως, ὑποδήσεως, κλινοσκεπασμάτων. Μέριμνα καὶ ἀντιμετώπιση προβλημάτων θερμάνσεως κατὰ τὸν χειμῶνα. Διανομὴ ἐκτάκτως, κυρίως κατὰ τὶς περιόδους τῶν ἑορτῶν, τροφίμων (κρέατος, γάλακτος, τυροῦ, ἐλαίου, ὠῶν κ.λπ.) καὶ οἰκονομικὴ ἐνίσχυση τῶν μὴ ἐκκλησιαστικῶν φιλανθρωπικῶν ἱδρυμάτων τῆς εὐρύτερης περιοχῆς τῶν Μεσογείων καὶ τῆς Λαυρεωτικῆς.
  • «Κέντρο Ἀντιμετώπισης τῆς Φτώχειας». Διανομὴ μέσῳ τοῦ δικτύου τῶν Ἐνοριῶν 950 περίπου κιβωτίων τροφίμων ἀνὰ δίμηνο.
  • Ἐνοριακά Συσσίτια∙ 10, σύνολο μερίδων 550 ἡμερησίως.
  • Ταμεῖον Ὑποτροφιῶν: μηνιαῖα ἐπιδόματα σὲ ἱεροσπουδαστὲς καὶ φοιτητές.
  • Ταμεῖο Ἀλληλεγγύης Κληρικῶν
  • Ὑπηρεσία Ὑποστήριξης Πολύτεκνων Οἰκογενειῶν: ἔκτακτα οἰκονομικὰ βοηθήματα, πνευματικὴ ὑποστήριξη, ἐνίσχυση μὲ τρόφιμα καὶ εἴδη ἐνδύσεως καὶ ἐπιπλώσεως.

______________________________________________________________________________

Θα μου πείτε μπορεί όλο αυτό να είναι η εξαίρεση. Δεκτό. Και γιατί να μην είναι και η μητρόπολη με την κακοδιαχείριση εξαίρεση; Δεν βγάζουμε άκρη έτσι. Μόνη λύση είναι να μιλάμε πιο συνετά.
Μεμονωμένα προβλήματα με ιεράρχες υπάρχουν πολλά. Όποιος μπορεί στα πλαίσια των δυνάμεών του και με εκκλησιαστικό τρόπο να δράσει, είναι επαινετό και θεάρεστο να το κάνει. Η εύκολη και συλλήβδην απαξίωση του επισκοπικού αξιώματος όμως, που όλο και περισσότερο επιδίδει στον ιεροψαλτικό κόσμο (εσχάτως και ως συν-απολογητική υπέρ του κλήρου), είναι εκκλησιαστικώς σφαλερή και κατακριτέα κατά τη γνώμη μου.
 
Top