Τι θα κάνετε αν ο ναός σας αδυνατεί (αντικειμενικά) να σας πληρώσει και δεν μπορείτε να βρείτε αλλού;

Τι θα κάνετε αν ο ναός σας αδυνατεί (αντικειμενικά) να σας πληρώσει και δεν μπορείτε να βρείτε αλλού

  • Θα συνεχίσω να ψάλλω στον ναό μου αφιλοκερδώς.

    Votes: 52 36.6%
  • Θα συνεχίσω να ψάλλω στον ναό μου, αλλά χωρίς δέσμευση και συστηματικότητα.

    Votes: 57 40.1%
  • Θα συνεχίσω να ψάλλω, αλλά όπου αλλού βρω εκτός από τον ναό μου.

    Votes: 11 7.7%
  • Θα ανεβαίνω σε αναλόγιο (είτε στον ναό μου, είτε αλλού) μόνο αν και όποτε έχω όρεξη.

    Votes: 21 14.8%
  • Θα πάψω να ψάλλω εντελώς εν ώρα λατρείας.

    Votes: 1 0.7%

  • Total voters
    142

drigop

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
Aν και έχουν ψηφίσει περίπου 80 άτομα, θα ήθελα πάντως να ακούσω και άλλες απόψεις συναδέλφων, ή και εναλλακτικές προτάσεις ακόμη, έτσι ώστε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το ζήτημα αυτό.

Συνήθως όταν έχουμε ξεκινήσει μια συνεργασία σε μεγάλο βαθμό στην πορεία αντιλαμβανόμαστε κατα πόσο ο ναός μπορεί να ανταπεξέλθει. Ενδεχομένως απο μόνοι μας θα αντιληφθούμε ότι με πολύ δυσκολία μας πληρώνουνε. Το θέμα είναι ότι περάσαμε απο την μια άκρη στην άλλη. Δηλαδή απο την μια μεριά που πληρωνώμασταν μας καλούνε μια μέρα και μας λένε οτι δεν μπουρούμε να σε πληρώσουμε??? Αυτό μου περνάει το μήνυμα "πάρε δρόμο ". Μπορεί πραγματι σε μια στιγμή να μην έχουν να σου δώσουν τα συμφωνηθέντα, θα έχουν όμως να σου δώσουν κάτι. Θα υπάρχει κάποια συζήτηση κάποιος νέος διακανονισμός. Αν εκεί τα βρούμε παραμένουμε, αν όχι πάλι παραμένουμε...:) ειδικά αν μιλάμε για απομακρυσμένα χωριουδάκια όπου και εμείς μένουμε σε αυτά...Τώρα σε μια πόλη ένας οποιοσδήποτε ναός να μην μπορεί να σου δώσει έστω τα μισά απο όσα συνηθίζεται μου φαίνεται απίστευτο. Ίσως η δημοσκόπηση θα έπρεπε να αναφέρεται στο :"Αν σας αλλάζανε την αρχική σας συμφωνία....τι θα κάνατε?"
Αυτό όμως που δεν μπορώ να δεχθώ είναι να νιώσεις την πίεση την ψυχολογική τόσο απο τον εφημέριο όσο και απο το εκκλησίασμα να συνεχίσεις όπως και να είναι......και πιστεύω ότι δεν είναι λίγοι αυτοί που όταν αφησαν ένα αναλόγιο για θέματα συνεργασίας οικονομικής φύσεως , μετά αντιμετώπισαν την "ρετσινιά" στην τοπική κοινωνία......ακούγοντας στα κοτσομπολιά...."κοίτα τον ! αυτός έφυγε γιατί ζητούσε λεφτα απο τον ναό...:mad:"
Από την άλλη λέμε εμείς οι ίδιοι να βάζουμε το φιλότιμο να ψάλλουμε αφιλοκερδώς. Δεν ξέρω κατα πόσο αυτή η απόφαση θα έλυνε το πρόβλημα, αν αναλογιστούμε ότι το διοικητικό σύστημα της "εκκλησίας" ως "σύστημα" δεν βοηθάει τα ίδια της τα παιδιά (εννοώ τις φτωχές ενορίες). π.χ. Γιατί σε μια πόλη δυο ναοί να έχουν υπερβολικά πολλά χρηματα σε σχέση με άλλους ναούς στην ίδια πόλη που με τα βίας θα πληρώσουν εναν ψαλτη?. Κάθε ενορία τα δικά της λεφτά και καμιά δεν βοηθάει τις διπλανες που μπορεί να υποφέρουνε.......και στο τέλος εμείς οι ψάλτες είναι που θα πρέπει να ρίξουμε τα μούτρα για να μην μας κακολογήσουνε......θεωρώ ότι κάπου αλλού βρισκεται η λύση.....:wink:
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Με παρακίνησε το τελευταίο μήνυμα και λέω ας το πω κι ας είναι στη σφαίρα της φαντασίας. Η κάθε μητρόπολη με τις ενορίες της (θα έπρεπε να) είναι μια οικογένεια. Θα μπορούσαν να μαζευτούν λοιπόν εκπρόσωποι από κάθε ενορία μαζί με τον επιχώριο επίσκοπο, ο οποίος βέβαια τακτικά επισκεπτόμενος όλες τις ενορίες θα ήταν γνώστης του προβλήματος, κι αφού βάλουν κάτω τα έσοδα που μπορούν να έχουν κάθε μήνα κι αφού με πολλή σκέψη και περισσότερη προσευχή αποφασίσουν ποιοι τομείς του ενοριακού έργου πρέπει να λάβουν τι, θα καταλήξουν στο ποσόν που μπορεί να διατεθεί για την αμοιβή των ιεροψαλτών. Κι απ' αυτό θα προκύψει κι ο αριθμός των ψαλτών που μπορεί να καλυφθεί με το ποσόν αυτό, μοιραζόμενο περίπου εξίσου στον καθένα. Και μετά θα δουν εάν μπορούν να καλύψουν θέσεις δύο ή τριών ιεροψαλτών σε κάθε ναό ή μόνο ένα και σε κάποιους δύο ή και εκ περιτροπής ή ότι άλλο τους φωτίσει ο Θεός.
 

drigop

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
Με παρακίνησε το τελευταίο μήνυμα και λέω ας το πω κι ας είναι στη σφαίρα της φαντασίας.

Καλά κάνετε και το λέτε γιατί αν υποθέσουμε ότι είναι στην σφαίρα της φαντασίας μια σωστή "διοίκηση" και νοικοκύρεμα των οικονομικών θεμάτων των ενοριών, πόσο μάλλον έξω απο την φαντασία θα ήταν όλοι να ψάλλουμε αφιλοκερδώς......Επομένως ίσως η πρώτη περίπτωση να μου φαίνεται πιο χειροπιαστή....Ας αφήσουμε το γεγονός ότι διδάσκει................αλληλεγγύη.:)
 
Η κάθε μητρόπολη με τις ενορίες της (θα έπρεπε να) είναι μια οικογένεια.
Αυτή η σκέψη καλή αλλά απραγματοπίητη. Το μόνο που δεν κινεί το ενδιαφέρον είναι αυτό.

Θα μπορούσαν να μαζευτούν λοιπόν εκπρόσωποι από κάθε ενορία μαζί με τον επιχώριο επίσκοπο, ο οποίος βέβαια τακτικά επισκεπτόμενος όλες τις ενορίες θα ήταν γνώστης του προβλήματος, κι αφού βάλουν κάτω τα έσοδα που μπορούν να έχουν κάθε μήνα κι αφού με πολλή σκέψη και περισσότερη προσευχή αποφασίσουν ποιοι τομείς του ενοριακού έργου πρέπει να λάβουν τι, θα καταλήξουν στο ποσόν που μπορεί να διατεθεί για την αμοιβή των ιεροψαλτών.

Δυστυχώς αρκετές ενορίες κυρίως στην επαρχία λειτουργούν η μία ανεξάρτητα απ την άλλη και οι ψάλτες πολλές φορές δεν επικοινωνούν μεταξύ τους, ούτε στα πανηγύρια συμμετέχουν ούτε σε εκδηλώσεις.Κοιτάνε μόνο το παρόν και όχι το μέλλον.

Μακάρι αυτή η ''κρίση'' να φέρει κάποιο καλό αποτέλεσμα.
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Πολύ ωραίο θέμα.
Όπως έγραψα ΕΔΩhttp://analogion.com/forum/showthread.php?p=150511#post150511είμαι 6 μήνες απλήρωτος και μπήκα στον 7ο.Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πέραν της προσευχής στην Παναγία να με βοηθήσει στο ζήτημα αυτό,συνεχίζω να πηγαίνω κανονικά στην εκκλησία και ψέλνω αν και μου περνάει απο το μυαλό να μην πάω κάποια Κυριακή.
Συνεχίζω και Ο Θεός βοηθός και Η Μητέρα Παναγία(που γιορτάζει το σάββατο)να βοηθήσουν και εμένα και άλλους συναδέλφους που έχουν θέμα βιοποριστικό.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Πολύ ωραίο θέμα.
Όπως έγραψα ΕΔΩhttp://analogion.com/forum/showthread.php?p=150511#post150511είμαι 6 μήνες απλήρωτος και μπήκα στον 7ο.Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πέραν της προσευχής στην Παναγία να με βοηθήσει στο ζήτημα αυτό,συνεχίζω να πηγαίνω κανονικά στην εκκλησία και ψέλνω αν και μου περνάει απο το μυαλό να μην πάω κάποια Κυριακή.
Συνεχίζω και Ο Θεός βοηθός και Η Μητέρα Παναγία(που γιορτάζει το σάββατο)να βοηθήσουν και εμένα και άλλους συναδέλφους που έχουν θέμα βιοποριστικό.

Προσωπικα,σας συγχαιρω για τη σταση σας και ομολογουμενως σας θαυμαζω,με την εννοια του οτι δε ξερω αν εγω θα ειχα την ιδια σταση για τοσο μεγαλο διαστημα.ελπιζω τουλαχιστον οι ιερεις του ναου να το εκτιμουν και να εχουν κοινοποιησει την κατασταση στον κοσμο,ωστε οποιος πιστος επιθυμει,να δωσει ο,τι προαιρειται.......(αλλωστε,ετσι δε ζουσαν ιερεις και ψαλτες επι τοσους αιωνες???)
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Με παρακίνησε το τελευταίο μήνυμα και λέω ας το πω κι ας είναι στη σφαίρα της φαντασίας. Η κάθε μητρόπολη με τις ενορίες της (θα έπρεπε να) είναι μια οικογένεια. Θα μπορούσαν να μαζευτούν λοιπόν εκπρόσωποι από κάθε ενορία μαζί με τον επιχώριο επίσκοπο, ο οποίος βέβαια τακτικά επισκεπτόμενος όλες τις ενορίες θα ήταν γνώστης του προβλήματος, κι αφού βάλουν κάτω τα έσοδα που μπορούν να έχουν κάθε μήνα κι αφού με πολλή σκέψη και περισσότερη προσευχή αποφασίσουν ποιοι τομείς του ενοριακού έργου πρέπει να λάβουν τι, θα καταλήξουν στο ποσόν που μπορεί να διατεθεί για την αμοιβή των ιεροψαλτών. Κι απ' αυτό θα προκύψει κι ο αριθμός των ψαλτών που μπορεί να καλυφθεί με το ποσόν αυτό, μοιραζόμενο περίπου εξίσου στον καθένα. Και μετά θα δουν εάν μπορούν να καλύψουν θέσεις δύο ή τριών ιεροψαλτών σε κάθε ναό ή μόνο ένα και σε κάποιους δύο ή και εκ περιτροπής ή ότι άλλο τους φωτίσει ο Θεός.

Νεοκλή, αυτά που περιγράφεις προυποθέτει την αγάπη του Χριστού.

Θα ήθελα να μάθω αν γίνεται, στον διάλογο αυτόν έχουν συμμετοχή οι πανεπιστημιακοί της Βυζαντινής Μουσικής ; έστω και με thanks.
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Προσωπικα,σας συγχαιρω για τη σταση σας και ομολογουμενως σας θαυμαζω,με την εννοια του οτι δε ξερω αν εγω θα ειχα την ιδια σταση για τοσο μεγαλο διαστημα.ελπιζω τουλαχιστον οι ιερεις του ναου να το εκτιμουν και να εχουν κοινοποιησει την κατασταση στον κοσμο,ωστε οποιος πιστος επιθυμει,να δωσει ο,τι προαιρειται.......(αλλωστε,ετσι δε ζουσαν ιερεις και ψαλτες επι τοσους αιωνες???)

Δεν έχει γίνει κατι τέτοιο αγαπητέ συνάδελφε,καμία ενημέρωση στον κόσμο(ούτε και εγώ το σκέφτηκα αυτο να πώ την αλήθεια)αλλά δεν ξερω αν θα το ήθελα αυτό...κάπως νιώθω άβολα,ντροπή,ζητιανιά;Κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Δεν έχει γίνει κατι τέτοιο αγαπητέ συνάδελφε,καμία ενημέρωση στον κόσμο(ούτε και εγώ το σκέφτηκα αυτο να πώ την αλήθεια)αλλά δεν ξερω αν θα το ήθελα αυτό...κάπως νιώθω άβολα,ντροπή,ζητιανιά;Κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Το οτι δεν το σκεφτηκατε καν,με κανει να θαυμαζω την σταση σας ακομα περισσοτερο.Καταλαβαινω το οτι νιωθετε αβολα με την σκεψη αυτη,αλλα θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω.
Το να θελει ο λαος του θεου εναν ψαλτη που θα τον ευφραινει και θα συντελει τα μαλα,(ο ψαλτης) στο να γινονται ακολουθιες με αξιοπρεπες ψαλσιμο,ειναι κατι που "οφειλει" να το πληρωσει (κατα το δυνατον).Το οτι ο ναος στηριζεται στα προσφορα των ευσεβων γυναικων για να γινει η λειτουργια ειναι ζητιανια???
φυσικα,δεν εννοω το να βγει ο ιερες στην ωραια πυλη και κλαιων και οδυρομενος να παρακαλεσει τους πιστους για λιγα ευρωψιχουλα στον αναξιοπαθουντα ψαλτη....
Αν ο ιερευς,ειναι οντως ΠΟΙΜΕΝΑΣ,θα βρει τροπο αγαπης και διακρισης και θα απευθυνθει στοχευμενα σε ενοριτες που εχουν την δυνατοτητα να συνδραμουν,χωρις να θιγει καμμια αξιοπρεπεια....
Να ειστε καλα...
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Αδυνατω να καταλαβω το εξης και απευθυνομαι στο 28% που δηλωσε οτι θα συνεχισει να ψαλλει αφιλοκερδως με πληρη δεσμευση.
Αν σας πει η γυναικα σας,η ο κολλητος σας: "παμε μια εκδρομη το σκ,μιας και τοσα χρονια δεν εχουμε παει κι εμεις σαν ανθρωποι καπου",τι θα τους πειτε??
"οχι,γιατι ειμαι εθελοντης ψαλτης"??????
ρωταω απολυτως καλοπροαιρετα και σεβομενος την επιλογη σας,απλα απεχει ο τροπος σκεψης μας....
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ακόμη κι όταν το ψάλσιμο είναι δουλειά που αμείβεται κανονικά, αλλά πολύ περισσότερο όταν γίνεται εθελοντικά, όπως και οτιδήποτε άλλο γίνεται εθελοντικά και κλέβει χρόνο από τον άνθρωπο και ως συνέπεια από την οικογένειά του, πρέπει πριν το αποπειραθεί κανείς, να έχει προηγουμένως την συγκατάθεση της οικογένειάς του, και κυρίως της συζύγου, εξαιτίας της δέσμευσης που δημιουργεί.
Οι ελεύθεροι, είναι βεβαίως ελεύθεροι να κάνουν ότι τους αρέσει.:D
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
κι αφού βάλουν κάτω τα έσοδα που μπορούν να έχουν κάθε μήνα .........
Πώς μπορεί να γίνει αυτό; Βάζοντας "ταρίφα" για γάμους, μνημόσυνα, κηδείες κτλ;;;

Κι απ' αυτό θα προκύψει κι ο αριθμός των ψαλτών που μπορεί να καλυφθεί με το ποσόν αυτό, μοιραζόμενο περίπου εξίσου στον καθένα. Και μετά θα δουν εάν μπορούν να καλύψουν θέσεις δύο ή τριών ιεροψαλτών σε κάθε ναό ή μόνο ένα και σε κάποιους δύο ή και εκ περιτροπής ή ότι άλλο τους φωτίσει ο Θεός.

τόνισα αυτές τις λέξεις, γιατί θα μπορούσε να γίνει αφορμή για νέα δημοσκόπηση: Δέχεστε ο μισθός του δεξιού ψάλτη (προφανώς και του αριστερού) να είναι ίδιος (ή σχεδόν ίδιος) για όλους στα όρια μιας Μητρόπολης;
Απαντώ πρώτος εγώ: ΕΓΩ, που είμαι ΦΩΝΑΡΑ, που έχω ΠΤΥΧΙΟ, που έχω ΔΙΠΛΩΜΑ, που ψέλνω 20 χρόνια, που, που...., να καταδεχτώ να πέρνω τα ίδια με τον μπαρμπα-Μήτσο, που είναι πρακτικός, που φαλτσάρει, που, που, που..... ;;;;; Α πα πα πα πα!!!!!
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Νομίζω ότι το 2 και το 4 δεν έχουν και μεγάλη διαφορά,

ίσως και να είναι περιττό το ένα από τα δυο.

Διότι αν "συνεχίσω να ψάλλω στον ναό μου, αλλά χωρίς δέσμευση και συστηματικότητα"

αναγκαστικά θα ψάλλω "μόνο αν και όποτε έχω όρεξη"...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Νομίζω ότι το 2 και το 4 δεν έχουν και μεγάλη διαφορά,

ίσως και να είναι περιττό το ένα από τα δυο.

Διότι αν "συνεχίσω να ψάλλω στον ναό μου, αλλά χωρίς δέσμευση και συστηματικότητα"

αναγκαστικά θα ψάλλω "μόνο αν και όποτε έχω όρεξη"...

Επειδή εγώ επέλεξα το 4, να εξηγήσω ότι, όπως το καταλαβαίνω, έχει μεγάλη διαφορά. Το 2 σημαίνει ότι θα συνεχίζω να πηγαίνω στον ίδιο ναό και να ψάλλω ως ο κανονικός ψάλτης, αλλά όποτε θέλω, θα λέω "εγώ θα λείψω την άλλη Κυριακή". Το 4 σημαίνει ότι θα πηγαίνω ίσως και σ' άλλο ναό κάθε Κυριακή, κι αν κάποια φορά, όπου κι αν είμαι, με πιάσει η όρεξη, θ' ανεβαίνω στο αναλόγιο για να βοηθήσω τον κανονικό ψάλτη.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Για να συμπληρώσω την παρατήρηση του Νεοκλή, η διαφορά είναι ακριβώς στο ότι ο 2 είναι κατά βάση προσανατολισμένος στον ναό του και τη διακονία που επιτελούσε μέχρι τώρα.

Ενώ, ο 4 είναι λιγότερο προσανατολισμένος στον ναό και τη διακονία του και περισσότερο στην τέχνη και το μεράκι του, τα οποία δεν μπορεί να απαρνηθεί. Δεν είναι όμως αρνητικός προς τον ναό του (όπως ο 3), εξαιτίας της μη πληρωμής, γι' αυτό και θα έψαλλε εκεί δοθείσης ευκαιρίας, ούτε τόσο επηρεασμένος, ώστε να πάψει τελείως να ψάλλει -όπως ο 5.

Με κριτήριο το πώς διαμορφώνεται από τη μη πληρωμή η σχέση του ψάλτη προς τον ναό και τη διακονία του, οι 5 στάσεις μπορούν να κωδικοποιηθούν πολύ σχηματικά ως εξής:
Η σχέση είναι:
1 ΤΟΣΟ ΘΕΤΙΚΗ που δεν την αλλάζει τίποτα
2 ΘΕΤΙΚΗ, αλλά όχι τόσο ώστε να μην την αλλάζει τίποτα
3 ΑΡΝΗΤΙΚΗ, αλλά όχι τόσο, ώστε να αλλοιώνει τη σχέση του ψάλτη με την ίδια την τέχνη του
4 ΟΥΤΕ ΘΕΤΙΚΗ, ΟΥΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ, αλλά το γεγονός γίνεται αφορμή απελευθέρωσης
5 ΤΟΣΟ ΑΡΝΗΤΙΚΗ, ώστε να του αλλοιώνει τη σχέση με την ίδια την τέχνη του
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εγώ θα αντικαθιστώ .... τον Σουλδάτο,:D γιατί για να πάω στο χωριό μου θέλω το λιγότερο 100€ μόνο για ναύλα!!!:confused:
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Εγώ θα αντικαθιστώ .... τον Σουλδάτο,:D γιατί για να πάω στο χωριό μου θέλω το λιγότερο 100€ μόνο για ναύλα!!!:confused:
Ευχαρίστως !!!! να σας κάνουμε τα ναύλα (και με αεροπλάνο) αν είναι να σας ακούσουμε!!:D:D
 
Top