Ταμπέλες!

Status
Not open for further replies.

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
το ξέρετε ότι οι σπάνιες χελώνες καρέτα - καρέτα οφείλουν την ύπαρξή τους στην ελβύχ; ασχολείται αποκλειστικά με την μουσική χωρίς να ανακατεύεται με την οικολογία.

Μήπως γράφεις άσυναρτησίες;
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος

ο καράς ασχολήθηκε με την μουσική. έτσι σώθηκε η ποίηση

Γράφει ο (18χρονος) Τάσος http://eleftheriskepsii.blogspot.com/2011/06/blog-post_9679.html


Καλημέρα για μένα , καλησπέρα… Σαλαάμ αλεκουμ, γεια και χαρά σας, τι εννοούμε όταν λέμε κάποιους ανθρώπους σε αυτήν την χώρα «πνευματικούς» άραγε; Αναρωτιέμαι αν υπήρχαν εν ζωή οι πραγματικοί, τιτάνες άνθρωποι του παρελθόντος, αν θα τους δίναμε σημασία σήμερα, στο σήμερα του αδυσώπητου χαβά μας, στο σήμερα που το τίποτα θριαμβεύει με μια στριγκλιά στο πουθενά, που οι τενεκεδένιοι… οι τενεκεδάνθρωποι ακούγονται περισσότερο (γιατί είναι κούφιοι… μήπως;) Προλογίζω λοιπόν όλα αυτά που είδα στην ΝΕΤ, τα περί προβλημάτων της Αθήνας και του επαναπροσδιορισμού των πνευματικών ανθρώπων εδώ στο Ελλαδιστάν.


Εκατό χρόνια κλείσαμε από τον θάνατο του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη (και πριν από δύο μήνες είχαμε τα εκατό χρόνια από την γέννηση του Οδυσσέα Ελύτη) και αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει τον Σκιαθίτη συγγραφέα του έρωτα και της ζωής (και άλλα πολλά που λένε οι ειδικοί) που έγραφε, από ό,τι έχω ακούσει, κατά παραγγελία, χρησιμοποιώντας πότε την δημοτική και πότε την καθαρεύουσα στα κείμενα του.

Τέλος πάντων με το μυαλό μου τον φέρνω στην ζωή του σήμερα, και πιστεύω ότι ίσως να μην γνωρίζαμε για εκείνον και τα φοβερά συγγραφικά έργα του, γιατί ήταν σαν χαρακτήρας κλειστός και ντροπαλός, άρα κανένας από κανένα μέσο δεν ασχολείται μαζί του… αλλά άντε να σας βάλω στον ωκεανό της φαντασίας μου, και να σας πω ότι εντέλει τα καταφέρνει , γίνεται γνωστός ανά το πανελλήνιο και ασχολούνται μαζί του οι άνθρωποι των Μ.Μ.Ε (αν και πολύ δύσκολο, εδώ μια φωτογραφία τράβηξε και αυτή με το ζόρι!!!) θα τον έβγαζαν σαν γέρο παράξενο, απόμακρο γεροξεκούτη νησιώτη συγγραφέα παράξενων κειμένων, (οι απόψεις των ειδικών διίστανται!!!)


Αλλά τι κάθομαι και γράφω, εδώ ακόμα και να ζούσαν οι μεγάλοι ποιητές μας, νομίζω ότι θα τους είχαμε στην γωνία παραμερισμένους, γιατί είμαστε μια κοινωνία σε νευρικό κλονισμό, και δεν υπάρχει η διαύγεια, το καθαρό μυαλό. Τι λέω, εδώ παίζουμε τυφλόμυγα μεταξύ μας!!! Δυστυχώς έχουμε προσκυνήσει έναν ψεύτικο θεό και έχουμε χάσει τον ίδιο μας τον εαυτό. Διαβάζοντας μια free press εφημερίδα έλεγε ότι τα μεγάλα πνεύματα αυτής της χώρας έφυγαν σε άλλη γη σε άλλα μέρη, γιατί άραγε;(μια άλλη θεωρία λέει ότι οι πνευματικοί άνθρωποι πούλησαν την χώρα τους, δεν την υποστηρίζω την άποψη, αλλά…)


Ακόμα μεγαλύτερο νταβαντούρι θα είχε αν ζούσε ο Κωνσταντίνος Καβάφης (και να ερχόταν στην Ελλάδα, για ξένο θα τον περνάγαμε!!!). Κανείς δεν θα μπορούσε να εξηγήσει πως έγραψε την ‘’Ιθάκη’’, αλλά το κυριότερο θα ασχολιόντουσαν όλοι, μα όλοι μαζί με την σεξουαλική του ζωή… και τα ξεφωνητά από τα μεσημεριανάδικα ακόμα θα αντηχούσαν στα αυτιά μου, αλλά να πάλι θα μπορούσε να είχε και δική του εκπομπή στην ΕΡΤ με εικαστικά θέματα, εκεί παρέα με τον Μπακογιανόπουλο (απορώ… λες να τον πρόλαβε!!!).


Άσε που θα τον έπιανε και το ΣΔΟΕ (τι, σου λέει και δημόσιος και ποιητής που πας ρε Καραμήτρο!!! Θα τον ξετίναζαν κανονικά).
Δεν το συζητώ καν για την «Αγιά τριάδα» (Ρίτσος, Σεφέρης, Ελύτης). Ο Σεφέρης με τις παραξενιές του δεν θα γινόταν γνωστός στην Ελλάδα (ας είναι καλά ο Μίκης!!!). Ο Ρίτσος θα τα κατάφερνε… αλλά ποιος θα τον καταλάβαινε; Και στην ειδική περίπτωση του Ελύτη, του ποιητή-στοχαστή, πιστεύω ότι θα ήταν υποχρεωμένοι να πλήρωναν γλωσσολόγους από το εξωτερικό για να τον μεταφράσουν (χαμένοι στην μετάφραση!!!).
Άρα που είναι το αρχαίο πνεύμα το αθάνατο; Στις παραλίες το καλοκαίρι κάνει μπάνιο (τα βράδια κάνει clubbing!!!), το πρωί φραπουτσίνο, οι χειμώνες όλο γιορτές και σχόλες για μας τους Έλληνες τους αλκοόλες, τα βράδια πίστες νταβαντούρι άει να χαθείτε όσοι ακούτε Φαραντούρη!!! Λεφτά να υπάρχουν τη ζωούλα μας να κάνουμε ρεεεε!!!

Αναρωτιέμαι, καλά να μπουν κριτήρια όπως είπε μια κυρία στην ΝΕΤ, αλλά ποιος ή ποιοι θα τα βάλουν; Ο μόνος που έχει το αλάθητο κριτήριο είναι ο κόσμος, και ο κόσμος έχει τινάξει τα πέταλα, δεν περιμένει, δεν υπομένει και δεν περιμένει τίποτα από κανέναν… Η μάχη συνεχίζεται, καλά βγήκε και τους τα είπε έξω από τα δόντια η Άννα η Βαγενά στην Μπήλιου που την είδα για λίγο, άντε υπεύθυνοι ξεκουνηθείτε αλλιώς…

Αυτά από μένανε Hasta la Victoria siempre!!! Βάλτε ξυπνητήρι για την επανάσταση!!! Κάτω η Βαστίλη!!! Άντε γεια και χαρά σας!!!

http://kmetexo.blogspot.com/2011/06/blog-post_29.html
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
το μήνυμα 20 το είδε κανείς???

Το είδα και έγινε αφορμή να ακούσω κάτι ακόμη από τον Καρρά και να εμπεδώσω έτι πλέον την άποψή μου για αυτόν και την "ψαλτική" του. Χωρίς να κάνω μεγάλη και μακρά μουσικολογική ανάλυση, μου φάνηκε πολύ τραγουδιστικό
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ο καράς ασχολήθηκε με την μουσική. έτσι σώθηκε η ποίηση

Γράφει ο (18χρονος) Τάσος http://eleftheriskepsii.blogspot.com/2011/06/blog-post_9679.html


http://kmetexo.blogspot.com/2011/06/blog-post_29.html

Συνάδελφε, συνεχίζεις ἑκτὸς τόπου, χρόνου, θέματος καὶ, προσωπικὰ πάντα, αἰσθάνομαι νὰ μὲ κουράζεις.

Φυσικά, πρόβλημά μου ἀλλὰ καὶ δικαίωμά μου νὰ στὸ πῶ.
 
Αφιερωμένο στο domesticus που δεν του αρέσει ο Μάκης όπως εμένα (μπράβο Ηλία ωραίο video).
http://www.youtube.com/watch?v=jXZcJojTucg
Τώρα τί ταμπέλα θα μου βάλετε σκυλάς ή ροκάς;:D

ο Άρχοντας Μάκης

Οδυσσέας Εσκιτζής;117191 said:
ευτυχώς ο Καράς ασχολήθηκε με τη Βυζαντινή μουσική. αν είχε ασχοληθεί με την μαγειρική, σήμερα θα είχε εξαφανιστεί η μεσογειακή κουζίνα. ουδέν κακόν αμιγές καλού.

Ευτυχώς. Κάποιοι άλλοι βέβαια που έπρεπε να ασχοληθούν με την μαγειρική, ασχολήθηκαν με την ψαλτική και έτσι σήμερα κινδυνεύει με εξαφάνιση η Βυζαντινή Μουσική.


Συνάδελφε, εἴπαμε νὰ σχολιάζουμε ἀρνητικά, ὄχι νὰ τὸ ξεφτιλίσουμε τὸ πράμα ... ἡ εἰρωνεία εἶναι καλὴ, ἀλλὰ θέλει καὶ λίγο μέτρο γιατὶ ἀλλιῶς καταντᾶ κάτι ἄλλο ...
Τὸ ἔργο τοῦ Σ. Καρᾶ μπορεῖ νὰ ἐπιδέχεται κριτικὴ κι ἔχει ἀδύνατα σημεία, ἐν τούτοις ὄμως δὲν μπορεῖ νὰ ἀπορριφθεῖ συλλήβδην, αὐτὸ εἶναι τὸ μόνο βέβαιο.

Ἄλλο ὁ σκεπτικισμὸς ἄλλο ἡ ἄλογη ἀπόρριψη.

Συμφωνώ απόλυτα. Αν μπορώ να συμπληρώσω, ο Σίμων Καράς ώθησε μία μερίδα αδιάβαστων, επαναπαυμένων στην φωνή τους, ψαλτών να διαβάσουν ώστε να γίνουν καλύτεροι μουσικοί.
Διότι όπως λέει χαρακτηριστικά ο Στανίτσας στην συνέντευξή του, ο Καράς επικράτησε γιατί στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. .
Φαντάζομαι ότι ο Άρχοντας όταν λέει τυφλούς δεν εννοεί τον Αγγελόπουλο ή τον Αγγελίδη ή τον Κωνσταντίνου ή ή ή.
Και σίγουρα ως μονόφθαλμο εννοεί τον Καρά.
Το ερώτημα λοιπόν προς το φόρουμ είναι:
Ο Καράς κατονομάζεται απ' τον Στανίτσα ως μονόφθαλμος.
Οι τυφλοί ποιοι είναι; Ποιους εννοεί ο Άρχοντας;
Μήπως εμένα; Μήπως εσένα; Ποιον;

Άρα, εύκολο να συμπεράνει κάποιος (με αντίληψη τρίτης δημοτικού και πάνω) ότι ο Άρχοντας Θρασύβουλος Στανίτσας εννοεί όοολους αυτούς που εκθειάζουν κάποιοι, που τους ινδαλματοποιούν, και δώστου το Δάσκαλε, Άρχοντα, Πρωτοψάλτα μου...κλπ κλπ.

Εντάξει δεν είπαμε ότι έχει το αλάθητο ο Καράς, αλλά μην τον απαξιώνετε τελείως. Εξάλλου, ας ακούσουμε και τον Στανίτσα:
Ο Καράς είναι μονόφθαλμος
οι υπόλοιποι είναι τυφλοί.

ΥΓ Θα με αναγκάσετε να βάλω Conn-x στο εξοχικό. Με πορώσατε κι εμένα συμ-φορουμίστες.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Φαντάζομαι ότι ο Άρχοντας όταν λέει τυφλούς δεν εννοεί τον Αγγελόπουλο ή τον Αγγελίδη ή τον Κωνσταντίνου ή ή ή.
Και σίγουρα ως μονόφθαλμο εννοεί τον Καρά.
Το ερώτημα λοιπόν προς το φόρουμ είναι:
Ο Καράς κατονομάζεται απ' τον Στανίτσα ως μονόφθαλμος.
Οι τυφλοί ποιοι είναι; Ποιους εννοεί ο Άρχοντας;
Μήπως εμένα; Μήπως εσένα; Ποιον;

Άρα, εύκολο να συμπεράνει κάποιος (με αντίληψη τρίτης δημοτικού και πάνω) ότι ο Άρχοντας Θρασύβουλος Στανίτσας εννοεί όοολους αυτούς που εκθειάζουν κάποιοι, που τους ινδαλματοποιούν, και δώστου το Δάσκαλε, Άρχοντα, Πρωτοψάλτα μου...κλπ κλπ.
Πλήρης διαστρέβλωση των λεγομένων του Στανίτσα! Ο Άρχων μιλάει απαξιωτικά κι εσείς χαρήκατε που τον ονομάζει μονόφθαλμο. Εάν θέλετε να καθοδηγήστε από μονόφθαλμους, πρόβλημά σας! Προφανώς οι τυφλοί είναι εκείνοι που έψαλλαν υπερβολικά ξερά και ήταν μακρυά από παραδοσιακά κέντρα, ήτοι οι Αθηναίοι της εποχής του Καρά, που εξασκούσαν μετροφωνία και πιάνο. Άνθρωποι αδαείς στα των αναλύσεων. Έτσι βρήκε αφορμή να εισάγει τις υπερβολές του... Είναι δυνατόν να έλεγε τυφλούς τους Πολίτες με τους οποίους ζημώθηκε; Ή τους Θεσσαλονικείς με τους οποίους ενίοτε συνέψαλλε;

Στο δημοτικό μας έλεγαν να βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσουμε...
 
P

PANROUST

Guest
απ την άλλη, ό,τι και να γράψει κάποιο μέλος από μια μερίδα μελών (καλό ή κακό ή .....) τα thanks πάνε σύννεφο για να φανεί τί;; ότι κάποιοι υποστηρίζουν κάποιους;;
Όχι ότι να φανεί κυρίως η υποστήριξη του σε κάποιον (συμφωνεί ή δεν συμφωνεί),αλλά κατά την γνώμη μου βάζει thanks επειδή το είπε ο "Μεγάλος"ο "Φίλος" ή ο πιο "γνωστός" του ψαλτολογίου.Ανεξαρτήτως αν συμφωνεί ή όχι ή τον ενδιαφέρει το θέμα ή όχι και ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να μην το έχει διαβάσει καν το θέμα.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Όχι ότι να φανεί κυρίως η υποστήριξη του σε κάποιον (συμφωνεί ή δεν συμφωνεί),αλλά κατά την γνώμη μου βάζει thanks επειδή το είπε ο "Μεγάλος"ο "Φίλος" ή ο πιο "γνωστός" του ψαλτολογίου.Ανεξαρτήτως αν συμφωνεί ή όχι ή τον ενδιαφέρει το θέμα ή όχι και ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να μην το έχει διαβάσει καν το θέμα.

αυτό ειναι ακόμη μια παράμετρος των thanks.
συμφωνω κ μ' αυτη.
κοιτάξτε όμως διάφορα θέματα κ απόψεις μελών του φόρουμ κ θα διαπιστώσετε μέσω των υποβληθέντων thanks ότι έχω δίκιο.
αλήθεια, ποιος είναι ο Μεγάλος;; ο πιο γνωστός;; για να το πείτε, κάτι θα είχατε κατά νου....
 
Ο Άρχων μιλάει απαξιωτικά κι εσείς χαρήκατε που τον ονομάζει μονόφθαλμο.

Εγώ να χαρώ αδερφέ μου; Δεν με ενδιαφέρει καν. Δεν θεωρώ τόσο έγκριτη την άποψη του Στανίτσα. Άσε που μοιάζει (δεν είπα ότι είναι) καθοδηγούμενη. Ίσως λόγω ηλικίας.

Στο δημοτικό μας έλεγαν να βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσουμε...

Ε, να το κάνετε τότε.:D:D:D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Όχι ότι να φανεί κυρίως η υποστήριξη του σε κάποιον (συμφωνεί ή δεν συμφωνεί),αλλά κατά την γνώμη μου βάζει thanks επειδή το είπε ο "Μεγάλος"ο "Φίλος" ή ο πιο "γνωστός" του ψαλτολογίου.Ανεξαρτήτως αν συμφωνεί ή όχι ή τον ενδιαφέρει το θέμα ή όχι και ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να μην το έχει διαβάσει καν το θέμα.

Ἀκριβῶς ἔτσι εἶναι, οἱ περισσότεροι ἐδῶ μέσα εἴμαστε προβατάκια, ποὺ ἁγόμαστε καὶ φερόμαστε αναμασῶντας χορταράκι που μᾶς προσφέρουν οἱ ποιμένες. Οὕτε κὰν ἀνάγνωση δὲν ξέρουμε καὶ πᾶμε στὸν δάσκαλο τῆς γειτονιᾶς νὰ μᾶς διαβάσει τὰ μνμ. Ἁπορῶ καὶ πὼς βρίσκουμε τὸ δρόμο γιὰ τὸ σπίτι χωρὶς νὰ μᾶς κρατοῦν τὸ χεράκι.

Ἀκριβῶς αὐτοὶ εἴμαστε, ἔχετε ἀπόλυτο δίκαιο, δὲν εἶστε καθόλου κοντόφθαλμος, ἡ διείσδυσή σας στὸ μυαλὸ τῶν μελῶν εξαιρετική, ἔχετε πλήρη εἰκόνα τοῦ φορουμ, κρυστάλλινα καθαρή, ἔχω ἐντυπωσιαστεῖ ἀπὸ τὴν γεμάτη καθαρότητα εἰκόνα ποὺ παρουσιάσατε.

Μάλιστα κ. συνάδελφε.
 
P

PANROUST

Guest
αλήθεια, ποιος είναι ο Μεγάλος;; ο πιο γνωστός;; για να το πείτε, κάτι θα είχατε κατά νου....
Για να μην παρεξηγηθώ,δεν κατηγορώ τους Μεγάλους τους γνωστούς και τους φίλους.Καλά και κάνουν και δέχονται τα thansk όπως και εγώ που είμαι μικρός.Αλλά κατηγορώ αυτούς που σκέφτονται έτσι όπως αναφερθήκατε εσείς και εγώ πιο πάνω.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Άνθρωποι αδαείς στα των αναλύσεων. Έτσι βρήκε αφορμή να εισάγει τις υπερβολές του... Είναι δυνατόν να έλεγε τυφλούς τους Πολίτες με τους οποίους ζημώθηκε; Ή τους Θεσσαλονικείς με τους οποίους ενίοτε συνέψαλλε;

γι αυτό μετά είπε να τους διδάξει τις αναλύσεις ο ίδιος, αφήνοντας στην άκρη τα βιβλία από τα οποία έμαθε κ έγραφε τα μαθήματα ο ίδιος με τις αναλύσεις που ήθελε (προλαβαίνω: όχι όλα γραπτα. εψαλλε απο στήθους, αλλά κυρίως σε χορωδία ηταν δικά του κείμενα). έτσι, εμαθε κ ο υπόλοιπος ψαλτικός κόσμος να κάνει αναλύσεις....
βέβαια, έπρεπε να δείξει ότι ήταν κάτι το ξεχωριστό απ ' αυτά που είχαν δει μεχρι τότε οι εν Ελλάδι ψάλτες...οπότε ας είμαστε λιγο πιο εγκρατείς όσον αφορά την ακριτη αποδοχή των όσων έλεγε...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ηλίας Παπαδόπουλος;117244 said:


Εγώ να χαρώ αδερφέ μου; Δεν με ενδιαφέρει καν. Δεν θεωρώ τόσο έγκριτη την άποψη του Στανίτσα. Άσε που μοιάζει (δεν είπα ότι είναι) καθοδηγούμενη. Ίσως λόγω ηλικίας.



Ε, να το κάνετε τότε.:D:D:D

Να λες και πάλι καλά που είναι σχεδόν ετοιμοθάνατος, διαφορετικά φαντάσου τί θα έλεγε.

Έτσι πάντως: μην τα μπερδεύουμε: και πού το είπε ο Θράσος τί μας νοιάζει; Δεν είναι και τόσο έγκριτη η άποψή του (sic)! Αν όμως έλεγε: κοίτα τί ωραία τα ψάλλει! Όπως κ εμείς στην Πόλη! Τότε και νεκρό θα τον ανασταίναμε.... Τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα...


Δ.
 
Last edited:
Να λες και πάλι καλά που είναι σχεδόν ετοιμοθάνατος, διαφορετικά φαντάσου τί θα έλεγε.

Έτσι πάντως: μην τα μπερδεύουμε: και πού το είπε ο Θράσος τί μας νοιάζει; Δεν είναι και τόσο έγκριτη η άποψή του (sic)! Αν όμως έλεγε: κοίτα τί ωραία τα ψάλλει! Όπως κ εμείς στην Πόλη! Τότε και νεκρό θα τον ανασταίναμε.... Τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα...


Δ.

Εντάξει Δημήτρη.
Νομίζω όμως ότι είναι γνωστός ο λόγος που ο Στανίτσας τα είχε με τον Καρά. Δεν νομίζω ότι του έφταιγαν οι αναλύσεις ή ο τρόπος που έψαλλε. Ίσως και να του έφταιγαν κι όλας, αλλά τα είχε μαζί του λένε για κάποιους λόγους από την Κωνσταντινούπολη ακόμα. Ακριβώς δεν θυμάμαι.
Τέλος πάντων. Δεν λέει κανείς ότι ο Καράς ήταν αλάνθαστος. Αλλά μην απαξιώνουμε όλο το έργο του.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
και πού το είπε ο Θράσος τί μας νοιάζει; Δεν είναι και τόσο έγκριτη η άποψή του (sic)! Δ.
γνωρίζεις υποθέτω την "εχθρα" των δύο ανδρών με αφορμή την πρωτοψαλτία...
άρα, ξέρεις κ πως θα εκφραζοταν ο ένας για τον άλλο. αυτό αν δεν το επισημαίνει κάποιος, είναι χειρότερο από τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα....
Αν όμως έλεγε: κοίτα τί ωραία τα ψάλλει! Όπως κ εμείς στην Πόλη! Τότε και νεκρό θα τον ανασταίναμε.... Τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα...
υποθετικός συλλογισμός δεν δείνει μεγαλύτερο πλεονέκτημα σε μια επιχειρηματολογία, όπου ήδη έχουμε την εκπεφρασμένη γνωμη κάποιου...
ο Καράς έφταιγε που δεν αξιοποιήθηκε κατάλληλα ο Στανίτσας στην Ελλάδα;;; μην τρελαθούμε τώρα.....
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Μὰ δὲν γράφτηκα σ]το forum γιὰ νὰ ΜΗ γράφω. Γράφτηκα γιὰ νὰ γράφω ἀλλὰ καὶ γιὰ νὰ «γράφω» ἑνίοτε κάποια ἀπὸ τὰ γεγραμμένα. Ἀπολαμβάνω καὶ τὰ δυό ἐξ ἴσου, μὲ φτιάχνουν καὶ φτιάχνομαι.

Γι' αὐτὸ ποτὲ δὲν συστήνω ἀποχὴ ἀπὸ τὸ ... forum (μὴν πάει ἀλλοῦ τὸ πονηρὸ μυαλό σας:wink:) ἀλλὰ ὅλοι μέσα παιδιά, δῶστε του νὰ καταλάβει.

Παρακαλοῦνται τυχὸν ἐθελοντὲς αἱμοδότες νὰ προσέλθουν ...:)

Τελικὰ, μ' ἀρέσει τὸ ψαλτολόγιο, ἔχω πλακωθεῖ καὶ σ' ἄλλα forum, ἀλλὰ αὐτὸ τὸ «χριστιανικὸ» θάψιμο ἐδῶ μέσα εἶναι ἐκπληκτικό. Τσαμπουκᾶς, ἀνακατεμενος μὲ ὑποκρισία καὶ φυσικὰ μὲ ὁλίγη «πνευματικότητα» πασπαλισμένη μὲ μπόλικη
ἐξουσιολαγνεία
σὲ συνδυασμὸ μὲ ποικίλα στερητικὰ σύνδρομα. Μιλᾶμε γιὰ φοβερὴ συνταγή καυγά.

Λοιπόν, ποὺ εἴχαμε μείνει;

Δῶστε ποπ κορν στὸ λαό ... δὲν ἔμεινε καὶ τίποτε ἄλλο νὰ ξεδίνουμε, λεφτὰ δὲν ἔχουμε, δουλειὰ δὲν θὰ 'χουμε, ἀπλήρωτοι στὸ ἀναλόγιο ὅπως πάει ... μόνο τὸ forum θὰ μείνει ... Ζήτω ὁ Κουμπαρούλης!

Καλοοοοοοοοοοο !!!!!!!
Υ.Γ
Ποιος φωτογραφιζεται αραγε :rolleyes::rolleyes::rolleyes: ;;;
 
Status
Not open for further replies.
Top