Ταμπέλες!

Status
Not open for further replies.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Λέγεται κατά κόρον ότι βάζουμε ταμπέλες Καραϊκός! »Τελικά ποιός βάζει τις ταμπέλες.... Μήπως οι ταμπέλες τοποθετούνται ... αυτομάτως με τους υπερβολικούς χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιούνται; (Ακολουθεί copy - past:D)
Μεγάλες στιγμές! Πανηγυρικό κλίμα! Ανέβαζε τέτοια ντοκουμέντα....
Είναι σωστό κάθε φορά που ανεβάζουμε κάτι να βρίσκεται κάποιος να πει την εξυπνάδα του....
Στην σπουδαιότερη Ορθόδοξη εκδήλωση καλέσαν την ΕΛΒΥΧ. Δεν καλέσαν τον κύριο Γιάννη.
Μεγαλειώδης σύνθεση.
Παγκοσμίως (ίσως) το γνωστότερο ηχητικό άκουσμα βυζαντινής μουσικής μελοποιΐας είναι αυτό
Ακόμα ένα θαυμάσιο ηχητικό ντοκουμέντο της συνέχειας της Ελληνικής Βυζαντινής Μουσικής μέσα στους αιώνες.
Ο Λυκούργος Αγγελόπουλος με την έρευνά του κ τους εξαιρετικούς μαθητές του καταθέτουν ψήγματα μουσικού χρυσού στην τόσο πληγώμενη μουσικολογική κοινότητα
Νομίζω αγαπητέ ...... ότι η Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία αγγίζει όντως την ερμηνευτική τελειότητα. Δηλαδή, έχω ακούσει πλήθος ηχογραφήσεων στα συγκεκριμένα μέλη (και όχι μόνο) αλλά δεν...
Άλλο ένα δείγμα ΗΧΗΤΙΚΗΣ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑΣ.
Υπέροχες ηχογραφήσεις. Έτυχε να τον γνωρίσω αλλά ήμουν μικρός κ αργότερα κατάλαβα ότι είχα γνωρίσει "ΤΟ ΜΥΘΟ" το Νονό της Βυζαντινής Μουσικής του 20ου αιώνα. Αιωνία του η μνήμη. Ευχαριστούμε τα παιδιά που ανεβάζουν το έργο του.
Άνοιξε ξεχωριστό θέμα να δώσουμε εκεί τη "μάχη".
Δεν ξερω γιατι, αλλα μου αρεσει πολλη να ακουω τους δισκους του Καρα με την χορωδια του. Ο Καρας, για μενα, εχει μια χαρη, ενα κεφι, μια εκφραστηκοτητα που ειναι πολλη διαφορετικη απ τα συνιθησμενα ακουσματα. Μουσικοτιτα εχει. Μου θυμιζει μερικες φορες τον Συρκα που ειναι και αυτος παιχνιδιαρικος στην ποικιλια των αναλυσεων.
Υπαρχει κανενας αλλος που χαιρεται να ακουει τον αειμνηστο Καρα? ο Καράς προσέφερε στη μουσική μας. οι άλλοι δεν προσέφεραν τίποτα. τους δήθεν δασκάλους με τις φωναρες κ τη "μηδενική " καταρτιση.....
Τα είπα όλα πριν αλλά βλέπω ότι ο κακός μουργόλυκος δεν "τσιμπάει" οπότε ας προσπαθήσω. Σχολή Καρά: Αγγελόπουλος,Αρβανίτης,Κωνσταντίνου,Αγγελίδης, κ από χορωδίες ΕΛ.ΒΥ.Χ.
Φιλολογική ερώτηση:Σας θυμίζει τίποτα το ... ουράνιο τεριρέμ;
Γιατί δεν προβληματίζεστε για να βρείτε επιτέλους τί είναι αυτό που ξεσηκώνει θύελλες;
Δοξολογία Ιακώβου 26 μηνύματα σε λίγες ώρες...
Ύμνοι Πεντηκοστής 132 μηνύματα
Αλληλούια Καρά 102 μηνύματα...
Πολυχρονισμός Κ. Πρίγγου ΚΑΝΕΝΑ μήνυμα.. (0). (Εδώ δεν ψάλλει η ΕΛΒΥΧ;)
Ηχογραφήσεις Στανίτσα 1577 μηνύματα .... αρνητικά: ΚΑΝΕΝΑ(;) (χαρακτηριστική η απουσία Thanks από μερίδα μελών που απαξιούν τον Άρχοντα Μέγα* πρωτοψάλτη της Μ. του Χ. Εκκλησίας)
Χορωδία Στανίτσα 108 μηνύματα... εν ηρεμία και γαλήνη.... Καιρός ... αίθριος.
ΕΛΒΥΧ 354 μηνύματα, καιρός 9 μποφόρ απαγορευτικό απόπλου... κλειδωμένο το φόρουμ...
Τυχαίο; Δεν νομίζω! :D:D
Μήπως πρέπει να μπεί νεράκι στο κρασί, κατά το:«Το μήνα που δεν έχει ΡΟ το κρασί θέλει νερό», ή ανήκουμε στους φανατικούς κρασοπατέρες που λένε:«Έχει ΡΟ, δεν έχει ΡΟ, το κρασί χωρίς νερό!»:D
* Δείτε το συν/νο...
 

Attachments

  • o titlos.jpg
    70.5 KB · Views: 192
Εγώ εκείνο που διαπίστωσα μετά λύπης κ. Γιάννου είναι ότι υπάρχουν τραγικές αγκυλώσεις και απίστευτες αγκιστρώσεις σε κατεστημένα από μέλη του φόρουμ.
Επειδή κάνατε copy-paste και από δικά μου μηνύματα θέλω να πω ότι η δημοκρατικότητα του φόρουμ επιτρέπει σκέψεις και συναισθήματα τα οποία είναι εντελώς προσωπικά να κατατίθενται και να γίνονται κοινά. Αν εσείς θέλετε να μου απαγορέψετε να νιώθω εγώ ότι μία σύνθεση είναι μεγαλειώδης τότε συγνώμη, αλλά δεν έχω εγώ το πρόβλημα. Αν εσείς νομίζετε ότι ένα ΠΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΟ για τον Πανορθόδοξο εορτασμό της γέννησης του Χριστού δεν είναι ... μεγάλες στιγμές, όχι μόνο για την Ορθοδοξία αλλά και για τον κάθε ελάχιστο που παρευρίσκετο, τότε συγνώμη, αλλά πάλι δεν έχω εγώ το πρόβλημα.
Για να μην αναφέρω κι άλλα παρόμοια, θέτω το ερώτημα. Αφού δεν έχω εγώ το πρόβλημα, ποιος το έχει; Που είναι το πρόβλημα, οεο;:D
Αν το πρόβλημα είναι ο Αγγελόπουλος ή ο Καράς ή ο οποιοσδήποτε ή η ΕΛΒΥΧ τότε κανονίστε με τον συντονισμό να απαγορεύονται οι αναρτήσεις ηχογραφήσεων των εν λόγω προσώπων ή χορωδιών.

Αν πάλι δεν σας αρέσει να αρέσουν οι ανωτέρω σε κάποιους, τότε κανονίστε πάλι με τον συντονισμό να απαγορεύονται τα ευμενή σχόλια για τους ανωτέρω.

Βέβαια δεν βλέπω να σχολιάζετε άλλα ευμενή σχόλια πχ βλ συνν.

Εκεί δεν σας ενοχλούνε;

Προσωπικά νομίζω ότι κάθε ανάρτηση μπορεί να σχολιάζεται θετικά ή αρνητικά αλλά μόνο μέσα από μουσικολογικά σχόλια (τέτοια δεν είδα πολλά).

Περί ορέξεως κύριε Γιάννου δεν έχετε δικαίωμα να επεμβαίνεται μ' αυτόν τον τρόπο στις προτιμήσεις των άλλων.
Χωροφύλακα στ΄ αυτιά μας θα βάλετε; ή στη γλώσσα μας;
Αν δεν σας αρέσει, μην ασχολείστε με τις αναρτήσεις αυτές (εσείς και οι γνωστοί...άγνωστοι). Αν πάλι θέλετε, ασχοληθείτε καλοπροαίρετα.
 

Attachments

  • 01.JPG
    97.1 KB · Views: 140

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ηλίας Παπαδόπουλος;117113 said:
Εγώ εκείνο που διαπίστωσα μετά λύπης κ. Γιάννου είναι ότι υπάρχουν τραγικές αγκυλώσεις και απίστευτες αγκιστρώσεις σε κατεστημένα από μέλη του φόρουμ.
Επειδή κάνατε copy-paste και από δικά μου μηνύματα θέλω να πω ότι η δημοκρατικότητα του φόρουμ επιτρέπει σκέψεις και συναισθήματα τα οποία είναι εντελώς προσωπικά να κατατίθενται και να γίνονται κοινά. Αν εσείς θέλετε να μου απαγορέψετε να νιώθω εγώ ότι μία σύνθεση είναι μεγαλειώδης τότε συγνώμη, αλλά δεν έχω εγώ το πρόβλημα. Αν εσείς νομίζετε ότι ένα ΠΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΟ για τον Πανορθόδοξο εορτασμό της γέννησης του Χριστού δεν είναι ... μεγάλες στιγμές, όχι μόνο για την Ορθοδοξία αλλά και για τον κάθε ελάχιστο που παρευρίσκετο, τότε συγνώμη, αλλά πάλι δεν έχω εγώ το πρόβλημα.
Για να μην αναφέρω κι άλλα παρόμοια, θέτω το ερώτημα. Αφού δεν έχω εγώ το πρόβλημα, ποιος το έχει; Που είναι το πρόβλημα, οεο;:D
Αν το πρόβλημα είναι ο Αγγελόπουλος ή ο Καράς ή ο οποιοσδήποτε ή η ΕΛΒΥΧ τότε κανονίστε με τον συντονισμό να απαγορεύονται οι αναρτήσεις ηχογραφήσεων των εν λόγω προσώπων ή χορωδιών.

Αν πάλι δεν σας αρέσει να αρέσουν οι ανωτέρω σε κάποιους, τότε κανονίστε πάλι με τον συντονισμό να απαγορεύονται τα ευμενή σχόλια για τους ανωτέρω.

Βέβαια δεν βλέπω να σχολιάζετε άλλα ευμενή σχόλια πχ βλ συνν.

Εκεί δεν σας ενοχλούνε;

Προσωπικά νομίζω ότι κάθε ανάρτηση μπορεί να σχολιάζεται θετικά ή αρνητικά αλλά μόνο μέσα από μουσικολογικά σχόλια (τέτοια δεν είδα πολλά).

Περί ορέξεως κύριε Γιάννου δεν έχετε δικαίωμα να επεμβαίνεται μ' αυτόν τον τρόπο στις προτιμήσεις των άλλων.
Χωροφύλακα στ΄ αυτιά μας θα βάλετε; ή στη γλώσσα μας;
Αν δεν σας αρέσει, μην ασχολείστε με τις αναρτήσεις αυτές (εσείς και οι γνωστοί...άγνωστοι). Αν πάλι θέλετε, ασχοληθείτε καλοπροαίρετα.

Κ ασφαλώς διατηρείτΑΙ αναφαίρετο το δικαίωμά να ειρωνεύεται κάποιος με περισσή αναισχυντία και ανεκδιήγητο τύφο έναν ογκόλιθο της Ψαλτικής..., με ψήγματα καλοσύνης και φαρισαϊκής ιλαρότητας, επιβεβαιώνοντας πανηγυρικά την τραγική μουσική ανεστιότητά του.


Δ.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Mια παρατηρηση μονο κε Γιαννου,με ολο το θαρρος...:

Δοξολογία Ιακώβου 26 μηνύματα σε λίγες ώρες...
Ύμνοι Πεντηκοστής 132 μηνύματα
Αλληλούια Καρά 102 μηνύματα...

Ποσα μηνυματα ομως ηταν υπερ και ποια κατα των ηχογραφησεων αυτων;...
Νομιζω οτι τα περισσοτερα,ειναι κατα,χωρις βεβαια να ειμαι και απολυτα σιγουρος....

Αρα,τι σημαινει αυτο;...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Κ ασφαλώς διατηρείτΑΙ αναφαίρετο το δικαίωμά να ειρωνεύεται κάποιος με περισσή αναισχυντία και ανεκδιήγητο τύφο έναν ογκόλιθο της Ψαλτικής..., με ψήγματα καλοσύνης και φαρισαϊκής ιλαρότητας, επιβεβαιώνοντας πανηγυρικά την τραγική μουσική ανεστιότητά του.
Δ.
Οι ογκολιθοι ειναι για να τους χτυπανε τα κυματα! Και το μονο σιγουρο ειναι πως τα κυματα σπανε και διαλυονται ενω αυτοι μενουν αγερωχοι ανα τους αιωνες...:wink:
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;117110Γιατί δεν προβληματίζεστε για να βρείτε επιτέλους τί είναι αυτό που ξεσηκώνει θύελλες; [TAB said:
[/TAB]Δοξολογία Ιακώβου 26 μηνύματα σε λίγες ώρες...
Ύμνοι Πεντηκοστής 132 μηνύματα
Αλληλούια Καρά 102 μηνύματα...
Πολυχρονισμός Κ. Πρίγγου ΚΑΝΕΝΑ μήνυμα.. (0). (Εδώ δεν ψάλλει η ΕΛΒΥΧ;)
Ηχογραφήσεις Στανίτσα 1577 μηνύματα .... αρνητικά: ΚΑΝΕΝΑ(;) (χαρακτηριστική η απουσία Thanks από μερίδα μελών που απαξιούν τον Άρχοντα Μέγα* πρωτοψάλτη της Μ. του Χ. Εκκλησίας)
Χορωδία Στανίτσα 108 μηνύματα... εν ηρεμία και γαλήνη.... Καιρός ... αίθριος.
ΕΛΒΥΧ 354 μηνύματα, καιρός 9 μποφόρ απαγορευτικό απόπλου... κλειδωμένο το φόρουμ...
Τυχαίο; Δεν νομίζω! :D:D

η απάντηση από τον κ. Ηλία:
Mια παρατηρηση μονο κε Γιαννου,με ολο το θαρρος...:

Δοξολογία Ιακώβου 26 μηνύματα σε λίγες ώρες...
Ύμνοι Πεντηκοστής 132 μηνύματα
Αλληλούια Καρά 102 μηνύματα...

Ποσα μηνυματα ομως ηταν υπερ και ποια κατα των ηχογραφησεων αυτων;...
Νομιζω οτι τα περισσοτερα,ειναι κατα,χωρις βεβαια να ειμαι και απολυτα σιγουρος....

Αρα,τι σημαινει αυτο;...
τι να σημαίνει αυτό;;
μάλλον ότι όσες φορές ανεβάζουν οι μη καραϊκοι τα της προτίμησής τους, οι "καραϊκοί" δεν κάνουν αρνητικά σχόλια... ποιός ξέρει γιατί;; μήπως γιατί καταλαβαίνουν τη "λάθος" θέση τους απέναντι στις εκτελέσεις των ογκολίθων, ή πολύ απλά σέβονται και την άλλη πλευρά και δεν ενοχλούνται... κάτι που όπως φαίνεται κ από την απάντηση του Ηλία, η άλλη πλευρά, οταν βλέπει ηχογράφηση της ελβυχ ή του στυλ καρά, εξανίσταται κ πλακώνει τα αρνητικά μηνύματα....
ΑΡΑ, κε Νίκο, με όλο το σεβασμό που τρέφω στο πρόσωπό σας, θεωρώ ότι η άποψή σας είναι λάθος...
ανατράξατε σε όλα τα θέματα που αφορούν τέτοιου είδους εντάσεις κ θα δείτε ποίος ξέκινά τα παρατράγουδα.
ο καθένας ας κοιτάξει μέσα του και αν νομίζει ότι πρέπει να ξεκινά τέτοιους σχολιασμούς σε μηνύματα για τον τρόπο που ψάλλει ο καθένας, τότε=ψυχή βαθειά...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μ' ἀρέσουν αὐτὰ τὰ θέματα.

Τουλάχιστον βλέπουμε καὶ μέλη ποὺ «ἀποχωροῦν» συχνὰ-πυκνά.

Μ' ἀρέσει καὶ τὸ ποπ κορν.

Μ' ἀρέσει νὰ βλέπω «καλοὺς» χριστιανοὺς ψάλτες νὰ τὰ παίρνουν στο κρανίο καὶ νὰ βγάζουν τὸ γαντάκι τους.

Ὅσο κρατάει τὸ ἀπολαμβάνω ... «χριστιανικότατα», χωρὶς ἀναδρομὲς σὲ ὑποκριτικὰ μονόπλευρες ταινίες.
 
Κ ασφαλώς διατηρείτΑΙ αναφαίρετο το δικαίωμά να ειρωνεύεται κάποιος με περισσή αναισχυντία και ανεκδιήγητο τύφο έναν ογκόλιθο της Ψαλτικής..., με ψήγματα καλοσύνης και φαρισαϊκής ιλαρότητας, επιβεβαιώνοντας πανηγυρικά την τραγική μουσική ανεστιότητά του.


Δ.

Είναι κρίμα ένας τέτοιος δεινός χειριστής της γλώσσας να την χρησιμοποιεί και να την σπαταλά μόνο για την αντιδικία. Πιστεύω ότι σε επικοδομητικές συζητήσεις το χάρισμά σας θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο για όλους μας.

Όσο για τον ογκόλιθο, τον θαυμάζουμε όσο και σεις. Και τον ακούμε και μας αρέσει, και ο Θεός να τον έχει καλά.
Ήταν ήταν ίσως λίγο άστοχη η εν λόγω αναφορά, ήταν όμως λόγω της ζέουσας συζήτησης.

Αναιρούμε.

Υπάρχει πιθανότητα να σταματήσουν αυτοί οι λεκτικοί διαπληκτισμοί και να απολαμβάνουμε όλοι τις αναρτήσεις από όπου και αν προέρχονται;Ευχής έργο θα ήταν.
 
Μ' ἀρέσουν αὐτὰ τὰ θέματα.

Τουλάχιστον βλέπουμε καὶ μέλη ποὺ «ἀποχωροῦν» συχνὰ-πυκνά.

Μ' ἀρέσει καὶ τὸ ποπ κορν.

Μ' ἀρέσει νὰ βλέπω «καλοὺς» χριστιανοὺς ψάλτες νὰ τὰ παίρνουν στο κρανίο καὶ νὰ βγάζουν τὸ γαντάκι τους.

Ὅσο κρατάει τὸ ἀπολαμβάνω ... «χριστιανικότατα», χωρὶς ἀναδρομὲς σὲ ὑποκριτικὰ μονόπλευρες ταινίες.

Πάντα έκτακτος. Δεν παλεύεσαι.:D:D
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Όταν ...................................
Ηλίας Παπαδόπουλος;117134 said:
... απολαμβάνουμε όλοι τις αναρτήσεις από όπου και αν προέρχονται...
χωρίς να σχολιάζουμε και ενίοτε να επικρίνουμε, ίσως και δριμύτατα, όταν θεωρούμε ότι υπάρχει λόγος, τότε είναι σαν να εξομοιώνουμε όλων τις εκτελέσεις σε μια σούπα όπου τίποτε και κανείς δεν ξεχωρίζει ιδιαίτερα από τον άλλον. Δεν είναι όμως έτσι. Κάποιων η θέση είναι στην κορυφή, κάποιων στη μέση και άλλων στον ... πάτο.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Μ' ἀρέσουν αὐτὰ τὰ θέματα.

Τουλάχιστον βλέπουμε καὶ μέλη ποὺ «ἀποχωροῦν» συχνὰ-πυκνά.



ναι μαυρε λύκε....
όποτε θα βλέπω αναίτιες επιθέσεις θα τα λέω.
εξάλλου, σκέψου το : "να μην επιζητάς να πεις λίγα, λέγοντας πολλά, αλλά να πεις πολλά λέγοντας λίγα".
όταν αποφασίσω να αποχωρήσω, θα το δηλώσω επισημα κ θα μου αρθεί η ιδιότητα του μέλους....
μέχρι τότε, έχουμε τα ίδια δικαιώματα κ υποχρεώσεις...
σκέψου ποσο καλό θα έκανε σε κάποιους να "αποχωρήσουν" (σιωπήσουν) για 10-15 μέρες... ίσως τα έβλεπαν με άλλο μάτι μετα...για αποτοξίνωση μιλώ κ όχι απαξίωση!!!!!!!!!!!!!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αν επιτρέπετε, κάτι αυτονόητο, το που θα είναι κάποιου η θέση (κορυφή, μέση, πάτο) εξαρτάται πάρα πολύ, από το που ο ίδιος (ή οι μαθητές του) κατατάσσει τον εαυτό του.

Αν η λάμπα 5 βατ μας το παίζει Ήλιος, θα αντιμετωπιστεί καταλλήλως....
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Κάποιων η θέση είναι στην κορυφή, κάποιων στη μέση και άλλων στον ... πάτο.

Θα το έχω υπόψη μου κάθε φορά που θα ακούω κάποια ηχογράφηση...
ΥΓ: πάντως, με το φτωχό μου μυαλό θεωρώ ότι μάλλον κυριαρχει σε κάποιους ο ανταγωνισμός κ όχι η ευγενής αμιλλα...
 
Last edited:
Όταν ................................... χωρίς να σχολιάζουμε και ενίοτε να επικρίνουμε, ίσως και δριμύτατα, όταν θεωρούμε ότι υπάρχει λόγος, τότε είναι σαν να εξομοιώνουμε όλων τις εκτελέσεις σε μια σούπα όπου τίποτε και κανείς δεν ξεχωρίζει ιδιαίτερα από τον άλλον. Δεν είναι όμως έτσι. Κάποιων η θέση είναι στην κορυφή, κάποιων στη μέση και άλλων στον ... πάτο.

Κύριε συντονιστά. Η απάντησή σας είναι σαν συντονιστής ή σαν Νεοκλής;
Η ιστορία κρίνει ποιοι μένουν στην κορυφή και ποιοι πάνε στον πάτο. Και όταν η ιστορία θα κάνει τις κρίσεις της εμείς θα συμψάλλουμε στο υπερουράνιο θυσιαστήριο (να δώσει ο Θεός). Έως τότε είναι πολύ ρίσκο να υποκαθιστούμε την ιστορία.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κύριε συντονιστά. Η απάντησή σας είναι σαν συντονιστής ή σαν Νεοκλής;
Η ιστορία κρίνει ποιοι μένουν στην κορυφή και ποιοι πάνε στον πάτο. Και όταν η ιστορία θα κάνει τις κρίσεις της εμείς θα συμψάλλουμε στο υπερουράνιο θυσιαστήριο (να δώσει ο Θεός). Έως τότε είναι πολύ ρίσκο να υποκαθιστούμε την ιστορία.

Αλίμονο αν περιμένουμε μέχρι τότε για να αποφασίσουμε ποιος ψάλτης (ή χορωδία) είναι εξαίρετος ή απλώς καλός ή και απαράδεκτος, φοβάμαι ότι δεν θα μάθουμε ποτέ να ψάλλουμε, ούτε θα βοηθήσουμε κανένα προς αυτή την κατεύθυνση. Οφείλουμε να κρίνουμε από τώρα και νομίζω ότι μπορούμε. Επαναλαμβάνω, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΥΤΕ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΟΙ.

ΥΓ. Πάντοτε μιλώ ως Νεοκλής, ποτέ ως συντονιστής. Ως συντονιστής μόνον εκτελώ καθήκοντα.
 
Άντε παιδιά, να βάλουμε όλοι μαζί ένα χεράκι!!!

Άλλα 90 "κενά" μηνύματα και θα περάσει και αυτό το θέμα τα 100!!!

Και στο τέλος κάντε και έναν απολογισμό για το ποιός το άρχισε και ποιός το κέρδισε...
 
Last edited by a moderator:
Αλίμονο αν περιμένουμε μέχρι τότε για να αποφασίσουμε ποιος ψάλτης (ή χορωδία) είναι εξαίρετος ή απλώς καλός ή και απαράδεκτος, φοβάμαι ότι δεν θα μάθουμε ποτέ να ψάλλουμε, ούτε θα βοηθήσουμε κανένα προς αυτή την κατεύθυνση. Οφείλουμε να κρίνουμε από τώρα και νομίζω ότι μπορούμε. Επαναλαμβάνω, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΥΤΕ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΟΙ.

ΥΓ. Πάντοτε μιλώ ως Νεοκλής, ποτέ ως συντονιστής. Ως συντονιστής μόνον εκτελώ καθήκοντα.

Δηλαδή με ποιο κριτήριο απαγορεύεται σε κάποιους να αρέσει πάρα πολύ, ίσως και υπερβολικά μία χορωδία ή ένας ψάλτης;
Ίσως ότι νιώθετε εσείς ακούγοντας την ΕΛΒΥΧ να νιώθει κάποιος ακούγοντας τον Σύλλογο Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης ή το αντίστροφο. Εγώ πάντως λέω ξανά αυτό που έχει ως υπογραφή ο κυρ Νίκος:

Όλα τα λουλούδια έχουν την μυρωδιά τους...
 
Γιωργος Καραγιαννακης;117147 said:
Άντε παιδιά, να βάλουμε όλοι μαζί ένα χεράκι!!!

Άλλα 90 "κενά" μηνύματα και θα περάσει και αυτό το θέμα τα 100!!!

Και στο τέλος κάντε και έναν απολογισμό για το ποιός το άρχισε και ποιός το κέρδισε...

Φωνάζεις γράφοντας επειδή δεν μπορείς να φωνάξεις μιλώντας;:D:D:D:D

Να ευχηθούμε περαστικά στον Γιώργο. Του έκλεισε η φωνή στο Πανηγύρι. Πρωί-βράδυ-πρωί-βράδυ.....

Περαστικά φίλε.
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής


Δηλαδή με ποιο κριτήριο απαγορεύεται σε κάποιους να αρέσει πάρα πολύ, ίσως και υπερβολικά μία χορωδία ή ένας ψάλτης;
Ίσως ότι νιώθετε εσείς ακούγοντας την ΕΛΒΥΧ να νιώθει κάποιος ακούγοντας τον Σύλλογο Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης ή το αντίστροφο. ...

Κανείς δεν απαγορεύει τίποτε σε κανένα. Όταν όμως η ποιότητα εκπέσει στο επίπεδο του γούστου, τότε σημαίνει ότι έχουμε χάσει την ικανότητα να διακρίνουμε ανάμεσα στο καλό και στο κακό, εν προκειμένω στο χώρο της τέχνης και μάλιστα της Βυζαντινής Μουσικής. Και η αισθητική ακόμη, δεν είναι ζήτημα γούστου. Είναι ζήτημα κανόνων. Η εποχή μας την έχει εξευτελίσει σε γούστο και καπρίτσιο. Ας μη κάνουμε το ίδιο και για τη μουσική μας.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας


Προσωπικά νομίζω ότι κάθε ανάρτηση μπορεί να σχολιάζεται θετικά ή αρνητικά αλλά μόνο μέσα από μουσικολογικά σχόλια (τέτοια δεν είδα πολλά).


http://analogion.com/forum/showthread.php?t=18099

καλό θα ήταν να ακούγαμε και κανένα μουσικ(ολογικ)ό σχόλιο για την παραπάνω ηχογράφηση...
 
Status
Not open for further replies.
Top