Συναυλίες στην Κωνσταντινούπολη (17-10-2005 και 13-5-2004) - Παραλειπόμενα

Status
Not open for further replies.

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ανεβάζω το πολύ ωραίο Και νυν Δέσποινα πρόσδεξαι μαζί με το κράτημα από την συναυλία στην Αγ.Ειρήνη τον Μάιο του 2004.
Οι Τούρκοι ακόμα λένε για αυτήν την εκτέλεση...:wink:
Μέχρι και σε πεντάγραμμο ζήτησαν την σύνθεση...:)
(μην ορμήξετε)
Πιστεύω να τους το δώσατε, ώστε ν' ακούσουμε καμιά εκτέλεση της προκοπής! :D
 

greek487

Tasos N.
Πιστεύω να τους το δώσατε, ώστε ν' ακούσουμε καμιά εκτέλεση της προκοπής! :D

Χαχα!!

Ναι, ναι!....όπως τις περίφημες αυτές 'εκτελέσεις' απ τις χορωδίες σας.

Πολλή της 'προκοπής'! :D

Εδώ όμως σωπαίνει ολόκληρη η χορωδία για να ακούσουν την 'εκτέλεση της προκοπής'. . . "Μετά θα το πω μονωδία το δοξαστικό της Κασσιανής. Όλοι ησυχία!" :D

http://video.crestinortodox.ro/yuSSMUs5qBl/Doamne_femeia_Dimitrios_Zaganas.html




. . .
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Είπα και εγώ...Τόσο καιρό ησυχία.Αλλά τώρα έχει ενδιαφέρον το ψαλτολόγιο.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ναι, ναι αγριμάκι μας . . . είσαι μαύρος λύκος . . .το ξέρουμε . . . φόβος και τρόμος . . . :wink:

Αλλ' ευτυχώς δεν ζούμε στη ζούγκλα . . . Ζούμε στη κοινωνία όπου υπάρχουν νόμοι και δικαιοσύνη . . .


Ούτως η άλλως, όπως λέει και ο διαχειριστής Δ. Κουμπαρούλης . . .
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=121478&postcount=39




Και γω σε είχα ρωτήσει να μην αναφέρεσαι χωρίς λόγο στα προσωπικά δικαστικά θέματα των συναδέλφων και διδασκάλων μας.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=124155&postcount=246


Δεν σου έχει κάνει κανείς τέτοιο μεγάλο κακό να μιλάς τόσο απαξιωτικά για τα προσωπικά θέματα του κ. Αγγ. Γι αυτό ας το αφήσουμε αυτό το θέμα.


Ευχαριστώ.



. . .

Καλὰ μιλᾶμε, τὰ ληγμένα ἀπὸ τὸ ψυγεῖο ἄλλη φορὰ νὰ τὰ πετᾶς καὶ νὰ μη τὰ τρῶς γιατὶ βλέπεις τὶ παθάινεις ... :rolleyes:

Ἐπίσης, θὰ 'θελα νὰ 'ξερα τὶ ... μανιτάρια βάζεις στὸ φαΐ σου ... Ἀλλὰ κι αὐτὰ ἀπὸ λίγο, δὲν εἶναι γιὰ χόρταση, ἀλλιῶς ... :rolleyes::D:rolleyes:
 

Attachments

  • 328206_110615-magic-mushrooms.grid-6x2   new.jpg
    328206_110615-magic-mushrooms.grid-6x2 new.jpg
    34.9 KB · Views: 6

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Χαχα!!

Ναι, ναι!....όπως τις περίφημες αυτές 'εκτελέσεις' απ τις χορωδίες του Θεοτοκάτου, του Βασίλη, του Ζαγκανά, του Σκρέκα, και προπαντώς του Καρασταμάτη!

Πολλή της 'προκοπής'! :D

Εδώ όμως σωπαίνει ολόκληρη η χορωδία για να ακούσουν την 'εκτέλεση της προκοπής'. . . "Μετά θα το πω μονωδία το δοξαστικό της Κασσιανής. Όλοι ησυχία!" :D

http://video.crestinortodox.ro/yuSSMUs5qBl/Doamne_femeia_Dimitrios_Zaganas.html
. . .
Καταρχήν σ' ευχαριστώ που μου κοινοποίησες αυτό το βίντεο με την πολύ ωραία εκτέλεση της Κασσιανής από το φίλο Δημήτρη Ζαγκανά. Ο τυφλός φανατισμός σου φαίνεται μόνο και μόνο από το γεγονός ότι εγώ έκανα ένα σχόλιο προφανώς για πλάκα (φάνηκε κι από τη φατσούλα) κι εσύ δεν δίστασες να προσβάλεις συναδέλφους με εγνωσμένη ψαλτική αξία, όπως του κ. Καρασταμάτη και του Δημήτρη Ζαγκανά, αξία που αναγνωρίζεται ακόμα κι από σημαίνοντα άτομα της παράταξης (γιατί περί αυτού πλέον πρόκειται...) στην οποία ανήκεις.

Αν θες κι ένα σχόλιο επί της ουσία αυτών που λες (αν και δεν φαντάστηκα ποτέ ότι θα έπαιρνε κάποιος στα σοβαρά αυτό το αστείο σχόλιό μου) ας πω ότι:
1ον: Είναι καιρός να πάψει -επιτέλους- αυτό το παραμύθι για την "τελειότητα" της ΕΛΒΥΧ. Για να καταλάβει κανείς τι σημαίνει χορωδιακή εκτέλεση της Κασσιανής δεν θα ακούσει φυσικά την ΕΛΒΥΧ με τις υπερβολές της, αλλά άλλες χορωδίες με πολύ πιο παραδοσιακό ύφος (Στανίτσα, Χρύσανθου, Δανιηλαίων, Θωμάδων, Παϊκόπουλου κλπ.)
2ον: Αν χαρακτηρίζεις a priori "εκτός παραδόσεως" την μονωδιακή εκτέλεση της Κασσιανής, λυπάμαι που δεν ζούσες την εποχή του Ναυπλιώτη, του Πρίγγου, του Στανίτσα (για να μην πάω κι άλλο πίσω) και δεν έκανες βόλτες στις πολλές εκκλησίες που πήγαινε, φερ' ειπείν, ο Στανίτσας κάθε Μεγάλη Τρίτη, ώστε να πληροφορήσεις τον κόσμο, που περίμενε για ν' ακούσει την Κασσιανή απ' αυτόν, ότι αυτό είναι απαράδεκτο. Επίσης είναι λυπηρό που δεν ήσουν παρών σε μονωδιακές εκτελέσεις του Κάρτσωνα ή του Φιρφιρή, για να δώσεις και σ' αυτούς τα φώτα της ΕΛΒΥΧ και να τους πληροφορήσεις ότι είναι... αντιπαραδοσιακοί όταν εκτελούν μόνοι τους την Κασσιανή.
3ον: Επειδή θίγεις ονομαστικά συναδέλφους, καλό θα ήταν να μας παρουσιάσεις μια "ανώτερη" ερμηνευτικά μονωδιακή εκτέλεση της Κασσιανής από εσένα ή κάποιον της... παράταξής σου. Εγώ προσωπικά γνωρίζω αξιόλογους ψάλτες που έχουν μαθητεύσει στο Λυκούργο Αγγελόπουλο. Δεν θα συνέκρινα όμως με τίποτα την εκτέλεσή τους με αυτήν πεπειραμένων συναδέλφων, όπως του κ. Ζαγκανά ή του κ. Καρασταμάτη κι ούτε οι ίδιοι θα το έκαναν βέβαια.

Θα πρέπει να καταλάβεις ότι έχεις καταντήσει γραφικός στο φόρουμ και κανείς δεν υπολογίζει ούτε το "πατριαρχικό απόφθεγμα" της υπογραφής σου ούτε τις εκδηλώσεις λατρείας στο πρόσωπο του Λυκούργου Αγγελόπουλου και στην ΕΛΒΥΧ. Εις το επανιδείν λοιπόν, μέχρι να μας βρεις μια μονωδιακή εκτέλεση μέλους της ΕΛΒΥΧ εφάμιλλη αυτής του Δημήτρη Ζαγκανά που παρουσίασες...
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Απαξιώνετε κάποιοι τον εαυτό σας κ το θέμα.
Προφανώς αρέσκεστε σε διαγωνισμούς φωνητικής
ανάδειξης κ θεωρητικής (με κλάσματα των ηχομορίων)
καταξίωσης αλλά έτσι διώχνετε κόσμο από ένα ιστοχώρο
που διακρίνεται για την την πολυποικιλότητα κ την εξιδείκευση
τόσο σε αρχειακό όσο κ ερευνητικό επίπεδο στο επιστημονικό
πεδίο της Βυζαντινής Μουσικής. Κρίμα!
Μίλησα στο παρελθόν για την ερμηνευτική τελειότητα της
ΕΛ.ΒΥ.Χ. κ συνεχίζω να το πιστεύω. Δεν σημαίνει ότι όπου
γράφω στο Ψαλτολόγιο θα "λιβανίζω" τον Λ.Αγγελόπουλο ή
θα κατακρίνω τους φανατισμένους πολέμιούς του.
Ωραία το καταλάβαμε δεν σας αρέσει, το είπατε, το φωνάξατε,
το "τεκμηριώσατε":eek: (κατά τη δική σας άποψη) αλλά κάπου
το θέμα πρέπει να αλλάξει "γραμμή πλεύσης". Αφήστε να βρούμε
αυτή την ευλογημένη ηχογράφηση, να την κρίνουμε κ μετά
αρχίζετε τους αφορισμούς κ τις ειρωνείες.:cool:
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Χαχα!!

Ναι, ναι!....όπως τις περίφημες αυτές 'εκτελέσεις' απ τις χορωδίες του Θεοτοκάτου, του Βασίλη, του Ζαγκανά, του Σκρέκα, και προπαντώς του Καρασταμάτη!

Πολλή της 'προκοπής'! :D

Εδώ όμως σωπαίνει ολόκληρη η χορωδία για να ακούσουν την 'εκτέλεση της προκοπής'. . . "Μετά θα το πω μονωδία το δοξαστικό της Κασσιανής. Όλοι ησυχία!" :D

http://video.crestinortodox.ro/yuSSMUs5qBl/Doamne_femeia_Dimitrios_Zaganas.html




. . .

''ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΣΤΑΜΑΤΗ''. ΕΤΣΙ? Αληθεια εχεις ακουσει την ''ΚΑΣΣΙΑΝΗ'' μονωδιακα απο μενα? Κανε σε παρακαλω τον κοπο να ρωτησεις αυτους που την εχουν ακουσει και -αν εχεις τα κοτσια-δημοσιευσε εδω αυτολεξει τη γνωμη που θα σου πουνε! Οσο δε για το Ζαγκανα (επειδη δεν εχω ακουσει τους αλλους συναδελφους) ηδη δεν θα επρεπε να τον διακομωδεις...πολυ δε περισσοτερο σε λιγα χρονια, (εχε λιγη υπομονη) τοτε που εγω και αρκετοι αλλοι θα ειμαστε ενα μηδενικο μπροστα του, να δω , αν ειμαι στη ζωη, τοτε τι θα εχεις να πεις για να τον απαξιωσεις!!! Ακομα, ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΑΝΟΙΧΤΑ, σε οποιον χωρο ορισεις εσυ ο ιδιος,να ερθω να ψαλλω πρωτα την ''ΚΑΣΣΙΑΝΗ'' του Χουρμουζιου, μετα του Πετρου την αργη,και τελευταια του Πριγγου αυτην που ψαλλει τοσο ομορφα για την ηλικια του ο Ζαγκανας κι εσυ τον χλευαζεις...χωρις να χρησιμοποιησω ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΑΠ'ΕΞΩ, και το βιβλιο να το κρατας εσυ μπροστα σου και οποιοι αλλοι θελουν, και μολις τα ψαλλω και τα τρια, αμεσως μετα να συζητησουμε για ΜΟΝΩΔΙΕΣ, για ΧΟΡΩΔΙΕΣ και για οτιδηποτε αλλο!!!
 
Ακομα, ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΑΝΟΙΧΤΑ, σε οποιον χωρο ορισεις εσυ ο ιδιος,να ερθω να ψαλλω πρωτα την ''ΚΑΣΣΙΑΝΗ'' του Χουρμουζιου, μετα του Πετρου την αργη,και τελευταια του Πριγγου

Παρακαλῶ ὅπως οἱ ἠχογραφήσεις τῆς διαμάχης ἀναρτηθοῦν στὸ ψαλτολόγιον...
 
Last edited by a moderator:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;126769 said:
Ακομα, ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΑΝΟΙΧΤΑ, σε οποιον χωρο ορισεις εσυ ο ιδιος,να ερθω να ψαλλω πρωτα την ''ΚΑΣΣΙΑΝΗ'' του Χουρμουζιου, μετα του Πετρου την αργη,και τελευταια του Πριγγου

Παρακαλῶ ὅπως οἱ ἠχογραφήσεις τῆς διαμάχης ἀναρτηθοῦν στὸ ψαλτολόγιον...

Σε οτι με αφορα πολυ θα το ηθελα!!! Και για μενα δεν προκειται για διαμαχη. Προκειται για την αληθεια!!!
 
Last edited by a moderator:

filomousos

Παλαιό Μέλος
''ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΣΤΑΜΑΤΗ''. ΕΤΣΙ? Αληθεια εχεις ακουσει την ''ΚΑΣΣΙΑΝΗ'' μονωδιακα απο μενα? Κανε σε παρακαλω τον κοπο να ρωτησεις αυτους που την εχουν ακουσει και -αν εχεις τα κοτσια-δημοσιευσε εδω αυτολεξει τη γνωμη που θα σου πουνε! Οσο δε για το Ζαγκανα (επειδη δεν εχω ακουσει τους αλλους συναδελφους) ηδη δεν θα επρεπε να τον διακομωδεις...πολυ δε περισσοτερο σε λιγα χρονια, (εχε λιγη υπομονη) τοτε που εγω και αρκετοι αλλοι θα ειμαστε ενα μηδενικο μπροστα του, να δω , αν ειμαι στη ζωη, τοτε τι θα εχεις να πεις για να τον απαξιωσεις!!! Ακομα, ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΑΝΟΙΧΤΑ, σε οποιον χωρο ορισεις εσυ ο ιδιος,να ερθω να ψαλλω πρωτα την ''ΚΑΣΣΙΑΝΗ'' του Χουρμουζιου, μετα του Πετρου την αργη,και τελευταια του Πριγγου αυτην που ψαλλει τοσο ομορφα για την ηλικια του ο Ζαγκανας κι εσυ τον χλευαζεις...χωρις να χρησιμοποιησω ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΑΠ'ΕΞΩ, και το βιβλιο να το κρατας εσυ μπροστα σου και οποιοι αλλοι θελουν, και μολις τα ψαλλω και τα τρια, αμεσως μετα να συζητησουμε για ΜΟΝΩΔΙΕΣ, για ΧΟΡΩΔΙΕΣ και για οτιδηποτε αλλο!!!

Συγγνώμη, αλλά δεν είστε αυτός που πρέπει να καταθέσει τα ''(μουσικά) διαπιστευτήριά'' του !!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Απαξιώνετε κάποιοι τον εαυτό σας κ το θέμα.
Προφανώς αρέσκεστε σε διαγωνισμούς φωνητικής
ανάδειξης κ θεωρητικής (με κλάσματα των ηχομορίων)
καταξίωσης αλλά έτσι διώχνετε κόσμο από ένα ιστοχώρο
που διακρίνετε για την την πολυποικιλότητα κ την εξιδείκευση
τόσο σε αρχειακό όσο κ ερευνητικό επίπεδο στο επιστημονικό
πεδίο της Βυζαντινής Μουσικής. Κρίμα!
Μίλησα στο παρελθόν για την ερμηνευτική τελειότητα της
ΕΛ.ΒΥ.Χ. κ συνεχίζω να το πιστεύω. Δεν σημαίνει ότι όπου
γράφω στο Ψαλτολόγιο θα "λιβανίζω" τον Λ.Αγγελόπουλο ή
θα κατακρίνω τους φανατισμένους πολέμιούς του.
Ωραία το καταλάβαμε δεν σας αρέσει, το είπατε, το φωνάξατε,
το "τεκμηριώσατε":eek: (κατά τη δική σας άποψη) αλλά κάπου
το θέμα πρέπει να αλλάξει "γραμμή πλεύσης". Αφήστε να βρούμε
αυτή την ευλογημένη ηχογράφηση, να την κρίνουμε κ μετά
αρχίζετε τους αφορισμούς κ τις ειρωνείες.:cool:

Συνάδελφε,

Δηλαδὴ ἐσὺ πιστεύεις πὼς τὸ μήνυμα τοῦ κ. Νάσση ἦταν κἄν χιουμοριστικό;

Μὲ τὸν τρόπο ποὺ γράφει συνεχῶς προκαλεῖ, περισσότερο κι ἀπὸ μένα ἀκόμη, φαντάσου! Κι ὅταν εἰσπράττει τὰ ὀψώνια κατευθείαν καλύπτεται πίσω ἀπὸ τὴν ΕΛΒΥΧ καὶ τὸν κ. Ἀγγελόπουλο.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Συνάδελφε,

Δηλαδὴ ἐσὺ πιστεύεις πὼς τὸ μήνυμα τοῦ κ. Νάσση ἦταν κἄν χιουμοριστικό;

Μὲ τὸν τρόπο ποὺ γράφει συνεχῶς προκαλεῖ, περισσότερο κι ἀπὸ μένα ἀκόμη, φαντάσου! Κι ὅταν εἰσπράττει τὰ ὀψώνια κατευθείαν καλύπτεται πίσω ἀπὸ τὴν ΕΛΒΥΧ καὶ τὸν κ. Ἀγγελόπουλο.

Συνδαιτυμόνα,
μη με βάζεις σε αυτή τη διαδιακσία διότι όπως ο
κακός λύκος έχει τα ψυχολογικά του έτσι κ αφεντιά μου είναι
σε ευαίσθητη φάση κ συγκρατούμαι...
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Χαχα!!

Ναι, ναι!....όπως τις περίφημες αυτές 'εκτελέσεις' απ τις χορωδίες του Θεοτοκάτου, του Βασίλη, του Ζαγκανά, του Σκρέκα, και προπαντώς του Καρασταμάτη!

Πολλή της 'προκοπής'! :D

Εδώ όμως σωπαίνει ολόκληρη η χορωδία για να ακούσουν την 'εκτέλεση της προκοπής'. . . "Μετά θα το πω μονωδία το δοξαστικό της Κασσιανής. Όλοι ησυχία!" :D

http://video.crestinortodox.ro/yuSSMUs5qBl/Doamne_femeia_Dimitrios_Zaganas.html


. . .

Ἡ προσβολὴ ἀπέναντι σὲ πρόσωπα, ἀνάρμοστη. Ἡ γραμμὴ μεταξὺ εἰρωνείας καὶ χλευασμοῦ εἶναι ψιλή. Λίγη κοσμιότητα δὲν βλάπτει.
 

greek487

Tasos N.
εγώ έκανα ένα σχόλιο προφανώς για πλάκα (φάνηκε κι από τη φατσούλα)

και εγώ δύο φατσούλες έβαλα .... δεν τις είδες?

εάν θες όμως, διέγραψε το δικό σου 'αστειάκι' και διαγράφω το δικό μου

έτσι για την 'προκοπή' και την 'αξιοπρέπεια'


. . .
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
και εγώ δύο φατσούλες έβαλα .... δεν τις είδες?

εάν θες όμως, διέγραψε το δικό σου 'αστειάκι' και διαγράφω το δικό μου

έτσι για την 'προκοπή' και την 'αξιοπρέπεια'. . .

Χαχα!!

Ναι, ναι!....όπως τις περίφημες αυτές 'εκτελέσεις' απ τις χορωδίες του Θεοτοκάτου, του Βασίλη, του Ζαγκανά, του Σκρέκα, και προπαντώς του Καρασταμάτη!

Πολλή της 'προκοπής'!

. . .

Δε σας γνωρίζω καθόλου επομένως εκλπήσσομαι από το ύφος σας ( που ακροβατεί μεταξύ πληθυντικού και αγενούς ενικού εξυπναδίστικης υφής). Για τα υπόλοιπα νομίζω σε όποιον ''επιχειρηματολογήσετε'' με αυτόν τον τρόπο, θα γελάσει αν δε σας στείλει με παραπεμπτικό σε ΩΡΙΛΑ.


Σεμνά....



Δ.
 

greek487

Tasos N.

Καλὰ μιλᾶμε, τὰ ληγμένα ἀπὸ τὸ ψυγεῖο ἄλλη φορὰ νὰ τὰ πετᾶς καὶ νὰ μη τὰ τρῶς γιατὶ βλέπεις τὶ παθάινεις ... :rolleyes:

Ἐπίσης, θὰ 'θελα νὰ 'ξερα τὶ ... μανιτάρια βάζεις στὸ φαΐ σου ... Ἀλλὰ κι αὐτὰ ἀπὸ λίγο, δὲν εἶναι γιὰ χόρταση, ἀλλιῶς ... :rolleyes::D:rolleyes:

Αυτά τρων τα αγριμάκια μας? Καλή όρεξη! :D


. . .
 

greek487

Tasos N.
Συνάδελφε,

Δηλαδὴ ἐσὺ πιστεύεις πὼς τὸ μήνυμα τοῦ κ. Νάσση ἦταν κἄν χιουμοριστικό;

Μὲ τὸν τρόπο ποὺ γράφει συνεχῶς προκαλεῖ, περισσότερο κι ἀπὸ μένα ἀκόμη, φαντάσου! Κι ὅταν εἰσπράττει τὰ ὀψώνια κατευθείαν καλύπτεται πίσω ἀπὸ τὴν ΕΛΒΥΧ καὶ τὸν κ. Ἀγγελόπουλο.

Ότι πεις "domesticus", "μαύρος λύκος" :rolleyes:


. . .
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος

εάν θες όμως, διέγραψε το δικό σου 'αστειάκι' και διαγράφω το δικό μου

έτσι για την 'προκοπή' και την 'αξιοπρέπεια'
. . .
Όχι φίλε μου, δεν θα σου κάνω τη χάρη να αποσυρθεί τόσο ανώδυνα το απαράδεκτο μήνυμά σου: εγώ δεν προσέβαλα κανέναν με αυτό που έγραψα ούτε μίλησα ονομαστικά. Ας μείνει λοιπόν το δικό μου, ας μείνει και το δικό σου κι ας μας κρίνουν και τους δυο για άλλη μια φορά όσοι παρακολουθούν το ανούσιο αυτό παιχνίδι του Ψαλτολογίου, που δεν έχει τελειωμό, όπως φαίνεται...
 
Status
Not open for further replies.
Top