Συναυλίες στην Κωνσταντινούπολη (17-10-2005 και 13-5-2004) - Παραλειπόμενα

Status
Not open for further replies.

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi


ΥΓ. Ἐκεῖ πού παραπέμπω ὅμως δέν μοῦ ἀρέσει αὐτό, τό ὁποῖο καί ἀλλοῦ διατυμπανίζεται

«Ρόδα εἶναι καί γυρίζει»... κι «ἔχει ὁ καιρός γυρίσματα»...
Ἄν δέν συνέτρεχαν ἄλλοι λόγοι καί βόλεψαν ἄλλες καταστάσεις, δέν θά πήγαιναν ποτέ ἐκεῖ!





Ο Θεός το ήθελε Πανοσιολογιώτατε.:wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Η χορωδία βοήθησε στον τερματισμό της μουσικής εκτροπής του Ι. Σακελλαρίδη στον Ι. Ν. της Αγίας Ειρήνης (πρώτης Μητρόπολης των Αθηνών) με την υποστήριξη των βυζαντινών της χορών.

Ο Θεός το ήθελε Πανοσιολογιώτατε.:wink:

...να συνεχιστεί (με διαφορετικό τρόπο) η μουσική εκτροπή στην Αγ. Ειρήνη Αιόλου. :D:p
 
S

Sotres

Guest
...να συνεχιστεί (με διαφορετικό τρόπο) η μουσική εκτροπή στην Αγ. Ειρήνη Αιόλου. :D:p

Αδερφέ Χάρη, ξεφεύγεις...δεν σε τιμούν τέτοιες εκφράσεις. Αν δεν σου αρέσει μην πας. Και τέλος. Μιλάμε και μαυρίζουμε καταστάσεις μέσα από μία πρόταση! Κάποιοι κατέθεσαν κόπο, ιδρώτα και χρόνια από τη ζωή τους. Το τι προσέφερε ο Αγγελόπουλος όλοι το ξέρουμε. Και να σου πω και κάτι άλλο. Ο Αγγελόπουλος έβγαλε και 250 ψάλτες που ξε-λειτουργούν τους ιερείς. Εσύ και εγώ τι κάναμε; είναι το χαρακτηριστικό γνώρισμα της πατρίδος μας, το θάψιμο! Μήπως πρέπει να μπει μία τελεία σε όλα αυτά; Έφτασε το ψαλτολόγιο να χτίζεται κατά ένα μεγάλο μέρος γύρω από τα ονόματα Καράς και Αγγελόπουλος. Νομίζω ότι όλων οι θέσεις είναι πλέον γνωστές. Ας σταματήσουμε να επαναλαμβάνουμε τα ίδια γεγονότα.
Με αγάπη
Σωτήρης
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αδερφέ Χάρη, ξεφεύγεις...δεν σε τιμούν τέτοιες εκφράσεις. Αν δεν σου αρέσει μην πας. Και τέλος. Δεν είσαι εσύ ο ειδικός να αποφανθείς περί εκτροπών και λοιπών καταστάσεων!
Με αγάπη
Σωτήρης

Aδελφέ Σωτήρη παραφέρεσαι!

Πρώτον, αν κοιτούσες προσεκτικά τις φατσούλες στο προηγούμενο μήνυμα, θα έβλεπες πως ήταν αστείο πάνω στο επίσης αστείο σχόλιο του Παύλου.

Δεύτερον, να σου υπογραμμίσω πως οι εκτελέσεις της ΕΛΒΥΧ και οι προσεγγίσεις του ΛΑ, αποτελούν μουσική εκτροπή για την συντριπτική πλειοψηφία των ψαλτών και δεν χρειαζόσουν εμένα να στο υπενθυμίσω.

Τρίτο και σπουδαιότερο, να σου πω πως δεν είναι καθόλου ωραίο, να υποδεικνύεις ποιός είναι και ποιός δεν είναι ο ειδικός για να πει το ένα ή το άλλο. Ξέρω πως δεν το κάνεις από υπεροψία, αλλά μπορεί να παρεξηγηθείς. Ή τουλάχιστον, ας έλεγχες πρώτα τον ΛΑ και κάποιους από το περιβάλλον του, που διατυμπανίζουν σε κάθε ευκαιρία τα περί εκτροπών και αποκαταστάσεων και μετά θα δικαιούσουν να το ζητάς και από άλλους.

Με πολλή αδελφική εν Χριστώ Αγάπη (σαν προς το μικρό αδελφό μου ας πούμε).
χς
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
...να συνεχιστεί (με διαφορετικό τρόπο) η μουσική εκτροπή στην Αγ. Ειρήνη Αιόλου. :D:p

Όχι βρε παιδιά πλάκα έκανε ο γιατρός :wink:


Αδερφέ Χάρη, ξεφεύγεις...δεν σε τιμούν τέτοιες εκφράσεις. Αν δεν σου αρέσει μην πας. Και τέλος. Μιλάμε και μαυρίζουμε καταστάσεις μέσα από μία πρόταση! Κάποιοι κατέθεσαν κόπο, ιδρώτα και χρόνια από τη ζωή τους. Το τι προσέφερε ο Αγγελόπουλος όλοι το ξέρουμε. Και να σου πω και κάτι άλλο. Ο Αγγελόπουλος έβγαλε και 250 ψάλτες που ξε-λειτουργούν τους ιερείς. Εσύ και εγώ τι κάναμε; είναι το χαρακτηριστικό γνώρισμα της πατρίδος μας, το θάψιμο! Μήπως πρέπει να μπει μία τελεία σε όλα αυτά; Έφτασε το ψαλτολόγιο να χτίζεται κατά ένα μεγάλο μέρος γύρω από τα ονόματα Καράς και Αγγελόπουλος. Νομίζω ότι όλων οι θέσεις είναι πλέον γνωστές. Ας σταματήσουμε να επαναλαμβάνουμε τα ίδια γεγονότα.
Με αγάπη
Σωτήρης


Σωτήρηηηηη μηηηηηηη...:D
μην τον "δαγκώνεις" κ δεν έχει άλλος
φασματογράφο!:D:):wink::p
 
S

Sotres

Guest
Aδελφέ Σωτήρη παραφέρεσαι!

Πρώτον, αν κοιτούσες προσεκτικά τις φατσούλες στο προηγούμενο μήνυμα, θα έβλεπες πως ήταν αστείο πάνω στο επίσης αστείο σχόλιο του Παύλου.

Δεύτερον, κι επειδή το χόντρυνες πολύ, να σου υπογραμμίσω πως οι εκτελέσεις της ΕΛΒΥΧ και οι προσεγγίσεις του ΛΑ, αποτελούν μουσική εκτροπή για την συντριπτική πλειοψηφία των ψαλτών και δεν χρειαζόσουν εμένα να στο υπενθυμίσω.

Τρίτο και σπουδαιότερο, να σου πω πως δε σε τιμά καθόλου μα καθόλου, να εμφανίζεσαι κάθε λίγο και λιγάκι στο φόρουμ και να μας λες ποιός είναι και ποιός δεν είναι ο ειδικός για να πει το ένα ή το άλλο. Ας έλεγχες πρώτα τον ΛΑ και τους παρατρεχάμενούς του, που διατυμπανίζουν δεξιά και αριστερά περί εκτροπών και αποκαταστάσεων και μετά να συζητούσαμε. Αλλιώς, είσαι αδικαιολόγητος!

Με πολλή αδελφική εν Χριστώ Αγάπη (σαν προς το μικρό αδελφό μου ας πούμε).
χς
Ειδικότερα αυτό που αναφέρεις περί μικρότερου αδερφού με τιμά! και σε ευχαριστώ πολύ για αυτό, και το εννοώ. Τα όσα έγραψα είναι στοιχεία που παρουσιάζουν γεγονότα που με ενοχλούν πολύ. Λες και δεν έχουμε άλλα γεγονότα να ασχοληθούμε. Με το μήνυμά μου αυτό ανοίγω νέο θέμα. Ακολουθώντας το παράδειγμα του αειμνήστου Ζαραγκοβίτη καταθέτω στο ψαλτολόγιο μία πρόταση. Να καλύψουμε, τα μέλη του ψαλτολογίου, το κόστος δύο ιεροψαλτών για τη Μεγάλη Εβδομάδα στην Πόλη. Νομίζω ότι αυτό θα βοηθήσει περισσότερες ψυχές από ότι βοηθούν τα περί έλξεων και αναλύσεων.
Σωτήρης
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θα πρότεινα, αγαπητοί αδελφοί, να διορίσουμε τουλάχιστον έναν συντονιστή στα σχετικά θέματα με την ΕΛΒΥΧ, ώστε να μην υπάρχει υπερκόπωση στους συντονιστές. Εξ άλλου πολλοί συνδέονται με την εν λόγω χορωδία, οπότε κάτι τέτοιο θα ήταν ευχερέστερο, παρά το γεγονός ότι τη σύνδεσή τους αυτή άλλοτε την αποκρύπτουν, άλλοτε την αρνούνται ακόμη και μεθ' όρκου!



Δ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πω πω τι μου λες!!! :eek: και μετά? :eek: και μετά? :eek: τι έγινε? :eek::D
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Θα πρότεινα, αγαπητοί αδελφοί, να διορίσουμε τουλάχιστον έναν συντονιστή στα σχετικά θέματα με την ΕΛΒΥΧ, ώστε να μην υπάρχει υπερκόπωση στους συντονιστές. Εξ άλλου πολλοί συνδέονται με την εν λόγω χορωδία, οπότε κάτι τέτοιο θα ήταν ευχερέστερο, παρά το γεγονός ότι τη σύνδεσή τους αυτή άλλοτε την αποκρύπτουν, άλλοτε την αρνούνται ακόμη και μεθ' όρκου!



Δ.


Υπάρχουν ακόμα τόσο φλογεροί μαθητές σαν τον Απόστολο Πέτρο;;;;;;
Ανέλαβε εσύ παιδάκι καλό που έκανες κ την πρόταση...:wink:
Πάντως σε θαυμάζω γιατί έχεις ελεύθερο χρόνο κ τον...
ξοδεύεις... δημιουργικά.:D
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ειδικότερα αυτό που αναφέρεις περί μικρότερου αδερφού με τιμά! και σε ευχαριστώ πολύ για αυτό, και το εννοώ. Τα όσα έγραψα είναι στοιχεία που παρουσιάζουν γεγονότα που με ενοχλούν πολύ. Λες και δεν έχουμε άλλα γεγονότα να ασχοληθούμε. Με το μήνυμά μου αυτό ανοίγω νέο θέμα. Ακολουθώντας το παράδειγμα του αειμνήστου Ζαραγκοβίτη καταθέτω στο ψαλτολόγιο μία πρόταση.
Να καλύψουμε, τα μέλη του ψαλτολογίου, το κόστος δύο ιεροψαλτών για τη Μεγάλη Εβδομάδα στην Πόλη
. Νομίζω ότι αυτό θα βοηθήσει περισσότερες ψυχές από ότι βοηθούν τα περί έλξεων και αναλύσεων.
Σωτήρης

Αγαπητε , δε χρειαζεται να ξοδευτουμε ! Οπως ισως γνωριζεις , η λαμπρα και ενδοξος πολη του Πρωτοκλητου στελνει κατ'ετος στην Πολη την Μ.Ε (Mεγαλη Εβδομαδα) το λαμπρο τεκνο της (και πνευματικο τεκνο του LA ) ,που ακουει στο ονομα Παναγιωτης Ανδριοπουλος :rolleyes: !
Αστερη τρεμε :rolleyes: !!!

Υ.Γ
Ας παρουμε πανω μας τα εξοδα για τον δευτερο..........!
 
Last edited:

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος


ΥΓ. Ἐκεῖ πού παραπέμπω ὅμως δέν μοῦ ἀρέσει αὐτό, τό ὁποῖο καί ἀλλοῦ διατυμπανίζεται
Η χορωδία βοήθησε στον τερματισμό της μουσικής εκτροπής του Ι. Σακελλαρίδη στον Ι. Ν. της Αγίας Ειρήνης (πρώτης Μητρόπολης των Αθηνών) με την υποστήριξη των βυζαντινών της χορών.
«Ρόδα εἶναι καί γυρίζει»... κι «ἔχει ὁ καιρός γυρίσματα»...
Ἄν δέν συνέτρεχαν ἄλλοι λόγοι καί βόλεψαν ἄλλες καταστάσεις, δέν θά πήγαιναν ποτέ ἐκεῖ!




Χωρίς να γνωρίζω τους "άλλους λόγους" και τις "άλλες καταστάσεις",

αυτά ισχύουν για όλους μας, Ιερείς και Ψάλτες ...


Ευλόγησον !
 
S

Sotres

Guest
Αγαπητε , δε χρειαζεται να ξοδευτουμε ! Οπως ισως γνωριζεις , η λαμπρα και ενδοξος πολη του Πρωτοκλητου στελνει κατ'ετος στην Πολη την Μ.Ε (Mεγαλη Εβδομαδα) το λαμπρο τεκνο της (και πνευματικο τεκνο του LA ) ,που ακουει στο ονομα Παναγιωτης Ανδριοπουλος :rolleyes: !
Αστερη τρεμε :rolleyes: !!!

Υ.Γ
Ας παρουμε πανω μας τα εξοδα για τον δευτερο..........!

Mπράβο στον φίλο Παναγιώτη. Δεν το ήξερα. Εκτός από τις διδακτικές του αλλά και τις δημοσιογραφικές του δραστηριότητες κάνει και τέτοιες προσπάθειες! Μεγάλη κατάθεση...
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Mπράβο στον φίλο Παναγιώτη. Δεν το ήξερα. Εκτός από τις διδακτικές του αλλά και τις δημοσιογραφικές του δραστηριότητες κάνει και τέτοιες προσπάθειες!
Μεγάλη κατάθεση
...

Ασφαλως ! ! ! Ιδιαιτερως μετα την αποπομπη του απο την Ι.Μ.Γ Πατρων το'χει ριξει στις ....καταθεσεις :rolleyes: :D :rolleyes: !!! Παντως αν οι "ημιαγριοι" του Φαναριου που λεει και ο Domesticus εκμεταλευτουν την εκει παρουσια του , θα ωφεληθουν τα μαλα :D:rolleyes: !!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο Θεός το ήθελε Πανοσιολογιώτατε.:wink:



Ὁ domesticus στὸ 0.05 μὲ τὸ γνωστὸ .... φαρμακερὸ βλέμμα.

Ἀπέναντί του γνωστοὶ σταυροφόροι τῶν ... ὑφεσοδιέσεων ...:D
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
το ξαναγράφω: ωωωωωωχ πάλι....
π Μάξιμε, μην το σβήσεις, διότι μετά από τόσα μηνύματα, μάλλον είχα δίκιο.
 

greek487

Tasos N.


Ὁ domesticus στὸ 0.05 μὲ τὸ γνωστὸ .... φαρμακερὸ βλέμμα.

Ἀπέναντί του γνωστοὶ σταυροφόροι τῶν ... ὑφεσοδιέσεων ...:D

Οπότε καλά έγραφε και ο κυρ. Αγγ στον Ορθ.Τύπο γιά τον "απύθμενο δυτικομεσαιωνικό σκοταδισμό" μερικών. :D


. . .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Οπότε καλά έγραφε και ο κυρ. Αγγ στον Ορθ.Τύπο γιά τον "απύθμενο δυτικομεσαιωνικό σκοταδισμό" μερικών. :D


. . .

Μᾶλλον χρειάζεται δικαστήριο γιὰ νὰ ... στρώσει ...:rolleyes:
 

greek487

Tasos N.
Ναι, ναι αγριμάκι μας . . . είσαι μαύρος λύκος . . .το ξέρουμε . . . φόβος και τρόμος . . . :wink:

Αλλ' ευτυχώς δεν ζούμε στη ζούγκλα . . . Ζούμε στη κοινωνία όπου υπάρχουν νόμοι και δικαιοσύνη . . .


Ούτως η άλλως, όπως λέει και ο διαχειριστής Δ. Κουμπαρούλης . . .
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=121478&postcount=39

Προσωπικά νομικά ζητήματα (ιδιαίτερα εκείνα που δεν εμπλέκουν το ίδιο το Ψαλτολόγιον) δεν αφορούν τη θεματολογία του και δεν θέλουμε να ανοίγουν εδώ.


Και γω σε είχα ρωτήσει να μην αναφέρεσαι χωρίς λόγο στα προσωπικά δικαστικά θέματα των συναδέλφων και διδασκάλων μας.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=124155&postcount=246


Δεν σου έχει κάνει κανείς τέτοιο μεγάλο κακό να μιλάς τόσο απαξιωτικά για τα προσωπικά θέματα του κ. Αγγ. Γι αυτό ας το αφήσουμε αυτό το θέμα.


Ευχαριστώ.



. . .
 
Status
Not open for further replies.
Top