Συναυλία "Υπόδεξαι Βηθλεέμ" (Πειραιάς, 13 Δεκεμβρίου 2009)

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Συμμετέχουν ο χορός "Θεόδωρος Φωκαεύς" (Αχαία) και η χορωδία της Σχολής ΒΜ της Μητροπόλεως Πειραιώς.
Για περισσότερες πληροφορίες, βλ. συνημμένο.

ΥΓ. Συγχαρητήρια στον άοκνο Βαγγέλη Σφακιανάκη ο οποίος ανέλαβε (από φέτος) και διδακτικά καθήκοντα στη Σχολή της Μητροπόλεως Παιραιώς.
 

Attachments

  • AFISA.pdf
    274.9 KB · Views: 183

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
ΥΓ. Συγχαρητήρια στον άοκνο Βαγγέλη Σφακιανάκη ο οποίος ανέλαβε (από φέτος) και διδακτικά καθήκοντα στη Σχολή της Μητροπόλεως Πειραιώς.

Έχει τόσες πολλές ιδέες και σκέψεις να πραγματοποιήσει Δημήτρη, που περπατάει και παραμιλάει....:D:D:D

Του έχω πει να ηρεμήσει λίγο :D αλλά....... βράζει το αίμα του !!!! :D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο συναδελφος και φιλος Βαγγελης Σφακιανακης , μου απεστειλλε προσκληση (την οποια και επισυναπτω) για την εν λογω συναυλια . Αν και δεν θα μπορεσω να παρευρεθω , θελω να τον ευχαριστησω μεσω του ''Ψαλτολογιον'' και να του ευχηθω καλη επιτυχια και παντα τετοια .
 

Attachments

  • 002.jpg
    231 KB · Views: 51

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Ο συναδελφος και φιλος Βαγγελης Σφακιανακης , μου απεστειλλε προσκληση (την οποια και επισυναπτω) για την εν λογω συναυλια . Αν και δεν θα μπορεσω να παρευρεθω , θελω να τον ευχαριστησω μεσω του ''Ψαλτολογιον'' και να του ευχηθω καλη επιτυχια και παντα τετοια .

Αύριο βράδυ κ.Βαγγέλη έχουμε την τελευταία πρόβα και πιστεύω οτι θα είμαστε έτοιμοι (όπως και κάθε άλλη φορά :) )για την εκδήλωση της ερχόμενης Κυριακής.
Μακάρι να σας είχαμε κοντά μας, όμως η συναυλία θα ηχογραφηθεί και εκτός του οτι θα την ανεβάσω στο φόρουμ θα σας στείλω και αντίγραφο CD.

Σας ευχαριστούμε πολύ !!! :):):)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αύριο βράδυ κ.Βαγγέλη έχουμε την τελευταία πρόβα και πιστεύω οτι θα είμαστε έτοιμοι (όπως και κάθε άλλη φορά :) )για την εκδήλωση της ερχόμενης Κυριακής.
Μακάρι να σας είχαμε κοντά μας, όμως η συναυλία θα ηχογραφηθεί και εκτός του οτι θα την ανεβάσω στο φόρουμ θα σας στείλω και αντίγραφο CD.

Σας ευχαριστούμε πολύ !!! :):):)

Ευχαριστω πολυ . Συνενοησου με τον Βαγγελη για το σιντι , γιατι θελω να καμω σχετικες εκπομπες .
Τα τηλεφωνα μου για συνενοηση : 2810-283369 & 6977-589081 .
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Ευχαριστω πολυ . Συνενοησου με τον Βαγγελη για το σιντι , γιατι θελω να καμω σχετικες εκπομπες .
Τα τηλεφωνα μου για συνενοηση : 2810-283369 & 6977-589081 .

Και βέβαια κ.Βαγγέλη!!!
Τα τηλέφωνα τα έχω...οπότε θα είμαστε σε επικοινωνία!!!

Και επειδή ξέρουμε πόσο μας βοηθάτε και μας στηρίζετε θα ήθελα να σας ανακοινώσω το επόμενο '' Τρομοκρατικό Χτύπημα '' :D:D:D (της χορωδίας υπό τη διεύθυνση του Πρωτοψάλτου Ευαγγέλου Σφακιανάκη).

Την Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2010 (της Απόκρεω) και Ώρα 7:00μ.μ. στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Πειραιώς, θα παρουσιαστεί υπό μορφή εκδήλωσης - συναυλίας, η εξής:

'' Ἀκολουθία Νεκρώσιμος εἰς κοιμηθέντας κατά τό Τυπικόν τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας ''​
(῾Η κηδεία ἐν Κωνσταντινουπόλει)​

Τα Μουσικά κείμενα τα οποία θα αποδώσει Χορωδία υπό τη διεύθυνση του Πρωτοψάλτου Ευαγγέλου Σφακιανάκη θα είναι τα εξής:

1. Άμωμος (χειρόγραφα Θρ.Στανίτσα).
2. Νεκρώσιμα Ευλογητάρια (χειρόγραφα Θρ.Στανίτσα).
3. Νεκρώσιμα Ιδιόμελα στους οκτώ Ήχους
(απομαγνητοφωνημένα υπο του Ευαγγέλου Σφακιανάκη - από Νεκρώσιμη Ακολουθία κατά την οποία έψαλλαν αντιφωνικά οι Άρχοντες Θρ.Στανίτσας και Δημήτριος Μαγούρης).
4. ''Δεύτε τελευταίον ασπασμόν...'' (αργόν).
5. ''Μετά των Αγίων...'' (χειρόγραφο Θρ.Στανίτσα).
6. Τροπάρια ''Μετά πνευμάτων... ''.
7. ''Αιωνία η μνήμη...''.
8. Θεοτοκίον '' Μακαρίζομέν σε ... ''.​

Κατά την εκδήλωση θα πραγματοποιηθούν Θεολογικά σχόλια υπό του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Προικονήσου κ.κ. Ιωσήφ .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και βέβαια κ.Βαγγέλη!!!
Τα τηλέφωνα τα έχω...οπότε θα είμαστε σε επικοινωνία!!!

Και επειδή ξέρουμε πόσο μας βοηθάτε και μας στηρίζετε θα ήθελα να σας ανακοινώσω το επόμενο '' Τρομοκρατικό Χτύπημα '' :D:D:D (της χορωδίας υπό τη διεύθυνση του Πρωτοψάλτου Ευαγγέλου Σφακιανάκη).

Την Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2010 (της Απόκρεω) και Ώρα 7:00μ.μ. στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Πειραιώς, θα παρουσιαστεί υπό μορφή εκδήλωσης - συναυλίας, η εξής:

'' Ἀκολουθία Νεκρώσιμος εἰς κοιμηθέντας κατά τό Τυπικόν τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας ''​
(῾Η κηδεία ἐν Κωνσταντινουπόλει)​

Τα Μουσικά κείμενα τα οποία θα αποδώσει Χορωδία υπό τη διεύθυνση του Πρωτοψάλτου Ευαγγέλου Σφακιανάκη θα είναι τα εξής:

1. Άμωμος (χειρόγραφα Θρ.Στανίτσα).
2. Νεκρώσιμα Ευλογητάρια (χειρόγραφα Θρ.Στανίτσα).
3. Νεκρώσιμα Ιδιόμελα στους οκτώ Ήχους
(απομαγνητοφωνημένα υπο του Ευαγγέλου Σφακιανάκη - από Νεκρώσιμη Ακολουθία κατά την οποία έψαλλαν αντιφωνικά οι Άρχοντες Θρ.Στανίτσας και Δημήτριος Μαγούρης).
4. ''Δεύτε τελευταίον ασπασμόν...'' (αργόν).
5. ''Μετά των Αγίων...'' (χειρόγραφο Θρ.Στανίτσα).
6. Τροπάρια ''Μετά πνευμάτων... ''.
7. ''Αιωνία η μνήμη...''.
8. Θεοτοκίον '' Μακαρίζομέν σε ... ''.​

Κατά την εκδήλωση θα πραγματοποιηθούν Θεολογικά σχόλια υπό του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Προικονήσου κ.κ. Ιωσήφ .

Φοβερο ''χτυπημα'' . Τα συγχαρητηρια μου στον Βαγγελη και σε ολους τους συντελεστες .
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Συμμετέχουν ο χορός "Θεόδωρος Φωκαεύς" (Αχαία) και η χορωδία της Σχολής ΒΜ της Μητροπόλεως Πειραιώς.
Για περισσότερες πληροφορίες, βλ. συνημμένο.

ΥΓ. Συγχαρητήρια στον άοκνο Βαγγέλη Σφακιανάκη ο οποίος ανέλαβε (από φέτος) και διδακτικά καθήκοντα στη Σχολή της Μητροπόλεως Παιραιώς.

Και για να μην ξεχνιόμαστε ........... :D:D:D

Σας περιμένουμε !!!
 

Attachments

  • ΥΠΟΔΕΞΑΙ ΒΗΘΛΕΕΜ - ΑΦΙΣΑ.pdf
    274.9 KB · Views: 49
Last edited:

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Πριν λίγο πραγματοποιήθηκε η συναυλία '' Υπόδεξαι Βηθλεέμ ''.

Κατά την προσωπική μου άποψη, όλα εξελίχθηκαν σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο.Νομίζω οτι και οι 2 χορωδίες κατάφεραν να αποδώσουν πολύ καλά.

Χάρηκα πάρα πολύ που μας τίμησε με την παρουσία του ο π.Μάξιμος, με τον οποίο είχα την ευκαιρία να τα πούμε μετά το τέλος της εκδήλωσης.
Ο Σεβασμιώτατος Πειραιώς τον προσφώνησε ιδιαιτέρως στην ομιλία του κάτι που πραγματικά αξίζει διότι πρόκειται περί εξαιρέτου πατρός.

Θερμά τον ευχαριστώ που συζητήσαμε τόσο ευχάριστα... Νιώθω ότι τον γνωρίζω χρόνια!!! :)

Γνώρισα επίσης και το μέλος του φόρουμ Νικόλαο Λαμπρινάκο τον οποίο δεν είχα καταφέρει να γνωρίσω στο Συνέδριο. Εξαίρετος χαρακτήρας !!!

Περισσότερα σχόλια για την Συναυλία θα έχουμε από τον π.Μάξιμο ο οποίος ως ακροατής είχε καλύτερη οπτική και ακουστική εικόνα!

Η Συναυλία ηχογραφήθηκε και σύντομα θα ανεβάσω τα ψαλλόμενα μέλη.

Εν αναμονή λοιπόν ...!!! :)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστῶ πολύ Γιάννη!
Τί νά σχολιάσω ἐγώ; Ὁ Βαγγέλης εἶναι χαρισματικός (πολλά ξεχωριστά χαρίσματα) καί ὅλοι ἐσεῖς πού σᾶς ἔχει «δαμάσει» κανονικά. Αὐτό θά πεῖ δέσιμο χορωδίας καί ὑπακοή στόν χοράρχη. Μυσταγωγία.
Θά ἀκούσουν. Ἄν καί δέν ἀναπληρώνεται τό ζωντανό ἄκουσμα.

Θά περιμένουμε —περιμένουν μᾶλλον— τίς ἀναρτήσεις.

Ὅσο γιά τό ρεπορτάζ... καί μέ πολλά ἄλλα μέλη γνωριστήκαμε ἀπό κοντά, σημαντικές δέ οἱ παρουσίες τῶν κ.κ. Ἐμμανουηλίδη, Μαφίδη, Κίσσα, Πέττα καί ἄλλων, συμπλήρωσε...


 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Έτοιμα λοιπόν τα ψαλλόμενα μέλη της Συναυλίας, η οποία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 13 Δεκ 2009 στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίας Τριάδος Πειραιώς.

Σας εύχομαι καλή ακρόαση..... :)

Χρόνια Πολλά σε όλα τα μέλη του φόρουμ, στις οικογένειες σας και ας γίνει η καρδιά μας, μια ζεστή και ταπεινή Φάτνη σαν και εκείνη που υποδέχτηκε Τον Χριστό και Σωτήρα μας.

''Υπόδεξαι Βηθλεέμ'' λοιπόν .........

Μέρος 1ο:

ΥΓ: ΧΜΠ : Χορωδία Μητροπόλεως Πειραιώς και ΧΘΦ : Χορωδία '' Θεόδωρος Φωκαεύς ''
 

Attachments

  • 1. Υπόδεξαι Βηθλεέμ (Προεόρτιο Ιδιόμελο Χριστουγέννων) - Ήχος πλ.δ' (ΧΜΠ).mp3
    2.8 MB · Views: 151
  • 2. Δεύτε αγαλλιασώμεθα (Ιδιόμελο εσπερινού Χριστουγέννων) - Ήχος β' (ΧΘΦ).mp3
    3 MB · Views: 88
  • 3. Τι σοι προσενέγκωμεν (Ιδιόμελο εσπερινού Χριστουγέννων) - Ήχος β' (ΧΜΠ).mp3
    1.8 MB · Views: 75
  • 4. Σήμερον γεννάται (Δοξαστικό θ' Ώρας Μεγάλων Ωρών Χριστουγέννων) - Ήχος πλ.β' (ΧΘΦ και ΧΜΠ) .mp3
    4 MB · Views: 114
  • 5. Δεύτε ίδωμεν πιστοί..., Τι θαυμάζεις Μαριάμ..., (Καθίσματα Χριστουγέννων) - Ήχος δ' (ΧΘΦ) .mp3
    3.1 MB · Views: 106
  • 6. Τα σύμπαντα σήμερον (Ιδιόμελο Ν' Ψαλμού Χριστουγέννων) - Ήχος β' (ΧΜΠ) .mp3
    709.8 KB · Views: 66
  • 7. Δόξα εν υψίστοις Θεώ (Ιδιόμελο Ν' Ψαλμού Χριστουγέννων) - Ήχος πλ.β' (ΧΘΦ).mp3
    2.2 MB · Views: 72
  • 8. Χριστός γεννάται (αργή Καταβασία) - Ήχος α' (ΧΜΠ).mp3
    1.9 MB · Views: 94
  • 9. Θεός ων ειρήνης (αργή Καταβασία) - Ήχος α' (ΧΘΦ).mp3
    1.5 MB · Views: 68
  • 10. Τω παντάνακτος (αργή Καταβασία) - Ήχος α' (ΧΜΠ).mp3
    1.7 MB · Views: 70

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Μέρος 2ο:
 

Attachments

  • 11. Μυστήριον ξένον... Νεηγενές... (Τροπάρια θ' Ωδής Χριστουγέννων) - Ήχος α' (ΧΘΦ).mp3
    2.3 MB · Views: 74
  • 12. Στέργειν μεν ημάς (Τροπάριο θ' Ωδής Χριστουγέννων) - Ήχος α' (ΧΜΠ).mp3
    887.8 KB · Views: 56
  • 13. Επεσκέψατο ημάς (Εξαποστειλάριο Χριστουγέννων) - Ήχος γ' (ΧΜΠ).mp3
    1.2 MB · Views: 65
  • 14. Ευφραίνεσθε δίκαιοι (Ιδιόμελο αίνων Χριστουγέννων) - Ήχος δ' (ΧΘΦ).mp3
    1.4 MB · Views: 63
  • 15. Θεοτόκε Παρθένε (Ιδιόμελο αίνων Χριστουγέννων) - Ήχος δ' (ΧΜΠ).mp3
    1.2 MB · Views: 58
  • 16. Ότε καιρός (Δοξαστικό αίνων Χριστουγέννων) - Ήχος πλ.β' (ΧΘΦ).mp3
    3.3 MB · Views: 81
  • 17. Σήμερον ο Χριστός (Και νυν αίνων Χριστουγέννων) - Ήχος β' (ΧΜΠ).mp3
    2.8 MB · Views: 77
  • 18. Άστρον ήδη ανατέταλκεν (Καλοφωνικός ειρμός Μπαλασίου Ιερέως μετά κρατήματος) - Ήχος α' (ΧΘΦ).mp3
    4.8 MB · Views: 103
  • 19. Αίμα και πυρ (Δοξαστικό αίνων Κυριακής μετά Χριστουγέννων) - Ήχος πλ.δ' (ΧΜΠ).mp3
    4.8 MB · Views: 107

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Υπέροχη εκδήλωση από πάσης απόψεως. Μου έκανε εντύπωση ότι ο Μητροπολίτης ήρθε εγκαίρως (7-8 λεπτά πριν την ώρα ενάρξεως) και η συναυλία άρχισε στην ώρα της απολύτως.
Και οι δύο χορωδίες απέδωσαν υπέροχα.
Αξίζει όμως να αναφέρουμε ότι η χορωδία της Μητροπόλεως Πειραιώς είχε ένα επιπλέον βαθμό δυσκολίας, διότι τα μαθήματα ήταν όλα από καταγραφές του Θρασυβούλου Στανίτσα, οπότε όλοι οι λαρυγγισμοί και αναλύσεις του αειμνήστου Άρχοντος είναι φοβερά δύσκολο να αποδωθούν χορωδιακά από σαράντα μέλη. Και όμως το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο.
Φαντάζομαι αν ζούσε ο Στανίτσας, ο Σφακιανάκης και άλλοι συν αυτώ θα ήμασταν κάθε Κυριακή, γιορτή, σχόλη, εσπερινό, ακολουθία πάσης φύσεως στον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων. Τα ψαλτήρια θα μένανε ορφανά. :)
Και σ' άλλα με υγεία
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Υπέροχη εκδήλωση από πάσης απόψεως. ... Αξίζει όμως να αναφέρουμε ότι η χορωδία της Μητροπόλεως Πειραιώς είχε ένα επιπλέον βαθμό δυσκολίας, διότι τα μαθήματα ήταν όλα από καταγραφές του Θρασυβούλου Στανίτσα, οπότε όλοι οι λαρυγγισμοί και αναλύσεις του αειμνήστου Άρχοντος είναι φοβερά δύσκολο να αποδωθούν χορωδιακά από σαράντα μέλη. Και όμως το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο.

Λεωνίδα, έχεις δίκιο. Πολύ ωραία η συναυλία. Εμείς οι καϋμένοι στο εξωτερικό δεν τα ακούμε αυτά όσο συχνά όσο πρέπει. Ας είστε καλά όλοι εσείς που τα ηχογραφήτε, και ας είναι καλά και εκείνη που δίνου την άδεια να ανεβούν οι ηχογραφήσεις ελεύθερα.

Φαντάζομαι αν ζούσε ο Στανίτσας, ο Σφακιανάκης και άλλοι συν αυτώ θα ήμασταν κάθε Κυριακή, γιορτή, σχόλη, εσπερινό, ακολουθία πάσης φύσεως στον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων. Τα ψαλτήρια θα μένανε ορφανά. :)

Εμένα μου λες; Εμένα θα μου ερχότανε η τρέλλα να μετακόμιζα (μαζί με γυναίκα, παιδιά) στην Ελλάδα μόνο και μόνο για αυτή την δουλειά. (Αλλοιώς πως θα γινότανε; Σαββατοκυριακάτικα ταξίδια Νέα Υόρκη - Αθήνα; Το κορβανάν δεν είναι και τόσο γερό! :D )

Απόστολος
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Εμένα μου λες; Εμένα θα μου ερχότανε η τρέλλα να μετακόμιζα (μαζί με γυναίκα, παιδιά) στην Ελλάδα μόνο και μόνο για αυτή την δουλειά. (Αλλοιώς πως θα γινότανε; Σαββατοκυριακάτικα ταξίδια Νέα Υόρκη - Αθήνα; Το κορβανάν δεν είναι και τόσο γερό! :D )

Απόστολος

Και όμως Απόστολε κάποιοι άλλοι σήμερα περηφανεύονται και υποστηρίζουν οτι τηρούν την παράδοση.

Εγώ προσωπικά (και είμαι σίγουρος και για τον Δάσκαλό μου Βαγγέλη Σφακιανάκη) θα ακολουθούσα τον Άρχοντα παντού.
Δυστυχώς ....... λάθος εποχή γεννήθηκα .......:D:D:D

Τέλος πάντων.....τον απολαμβάνουμε από τις υπάρχουσες ηχογραφήσεις!!! :)
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Και όμως Απόστολε κάποιοι άλλοι σήμερα περηφανεύονται και υποστηρίζουν οτι τηρούν την παράδοση.

Εγώ προσωπικά (και είμαι σίγουρος και για τον Δάσκαλό μου Βαγγέλη Σφακιανάκη) θα ακολουθούσα τον Άρχοντα παντού.
Δυστυχώς ....... λάθος εποχή γεννήθηκα .......:D:D:D

Τέλος πάντων.....τον απολαμβάνουμε από τις υπάρχουσες ηχογραφήσεις!!! :)

Και εγώ ακριβώς το ίδιο σκεύτομαι καμιά φορά! «Αχ, μακάρι να ζούσα μόνο πέντε χρόνια νωρίτερα... » Αυτός είναι ο μεγαλύτερος καϋμός της ζωής μου, που δεν τον γνώρισα από κοντά τον Δάσκαλο, παρά μόνο δια τηλεφώνου.

Μπράβο σας, όμως. Σας συγχαίρω για τις προσπάθειες που κάνετε. Όσο πιο πολλές, τόσο και καλύτερα.

Μετά που μώλις κατέβασα τα ηχητικά, διαπίστωσα ότι με εξαιρέσεις το «Υπόδεξαι Βηθλεέμ» και τους Ιαμβικούς στίχους των Καταβασιών, αυτό ακριβώς το πρόγραμμα παρουσιάζουμε εγώ με την χορωδία της Μητροπόλεως Νέας Ιερσέης για τα τελευταία πέντε χρόνια περίπου! Το «Άστρον ήδη ανατέταλκεν» το ψάλλω μονωδία, και στο κράτημα (ένα λίγο πιο σύντομο από το κλασσικό στο Καλοφωνηκό Ειρμολόγιο) έμπαινε όλη η χορωδία. Και μετά στην δεξίωση, λέμε κάλαντα από διάφορα μέρη της Ελλάδος.

Απόστολος
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Μπράβο σας, όμως. Σας συγχαίρω για τις προσπάθειες που κάνετε. Όσο πιο πολλές, τόσο και καλύτερα.

Απόστολος

Προσπαθούμε όσο το δυνατόν περισσότερο ....!
Θέλει πολύ κόπο και υπομονή η Βυζαντινή Μουσική :wink:
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Την Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2010 (της Απόκρεω) και Ώρα 7:00μ.μ. στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Πειραιώς, θα παρουσιαστεί υπό μορφή εκδήλωσης - συναυλίας, η εξής:

'' Ἀκολουθία Νεκρώσιμος εἰς κοιμηθέντας κατά τό Τυπικόν τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας ''​
(῾Η κηδεία ἐν Κωνσταντινουπόλει)​

Τα Μουσικά κείμενα τα οποία θα αποδώσει Χορωδία υπό τη διεύθυνση του Πρωτοψάλτου Ευαγγέλου Σφακιανάκη θα είναι τα εξής:

1. Άμωμος (χειρόγραφα Θρ.Στανίτσα).
2. Νεκρώσιμα Ευλογητάρια (χειρόγραφα Θρ.Στανίτσα).
3. Νεκρώσιμα Ιδιόμελα στους οκτώ Ήχους
(απομαγνητοφωνημένα υπο του Ευαγγέλου Σφακιανάκη - από Νεκρώσιμη Ακολουθία κατά την οποία έψαλλαν αντιφωνικά οι Άρχοντες Θρ.Στανίτσας και Δημήτριος Μαγούρης).
4. ''Δεύτε τελευταίον ασπασμόν...'' (αργόν).
5. ''Μετά των Αγίων...'' (χειρόγραφο Θρ.Στανίτσα).
6. Τροπάρια ''Μετά πνευμάτων... ''.
7. ''Αιωνία η μνήμη...''.
8. Θεοτοκίον '' Μακαρίζομέν σε ... ''.​

Κατά την εκδήλωση θα πραγματοποιηθούν Θεολογικά σχόλια υπό του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Προικονήσου κ.κ. Ιωσήφ .

Ιδού και η αφίσα για τη συναυλία :
 

Attachments

  • ΑΦΙΣΑ ΝΕΚΡΩΣΙΜΗΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑΣ.pdf
    1.4 MB · Views: 29
Top