Στου Βοσπόρου

Georgios Spanos

Γεώργιος Σπανός
Αγαπητέ μου Φώτη

Θερμά συγχαρητήρια, είσαi μεγάλος...

Ελπίζω κάτι να ξαίρεις για μένα. Είμαι Πρωτοψάλτης στην Κύπρο και μόνιμος μουσικολογικός συνεργάτης του Ρ/Σταθμού της Κυπριακής Εκκλησίας ο "Λόγος". (Εβδομαδιαία εκπομπή "Ανατολικοί δρόμοι - Υμνοι και Ψαλτοτράγουδα). Στα τελευταία 15 χρόνια έχω κάνει πέραν των 600 εκπομπών, μέσα από τις οποίες έχουν παρουσιαστεί όλοι σχεδόν οι Αρχοντες μας αλλά και μεγάλοι επώνυμοι Ελλαδίτες πρωτοψάλτες. Μεταξύ αυτών και ο αγαπητός μας Φίλος Βαγγέλης Γκίκας.

Σου κάνω επίσημη πρόταση για μια εκπομπή για σένα στο "Λόγο". Αν κρίνω από το τραγούδι που άκουσα, πιστεύω ότι πρέπει να είσαι αξιόλογος Ιεροψάλτης. Γι' αυτό, θέλω να μου στείλεις μερικές ηχογραφήσεις σου (25-30 λεπτών περίπου) καθώς και ένα βιογραφικό σου σημείωμα, με μια φωτογραφία σου. Περιμένω..
Γ. Σπανός - Κινητό 00357-99490426 ή στο Ε-Μέηλ georgios.spanos@cytanet.com.cy.
 

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης
Συγχαρητήρια συνάδελφε.
Με εντυπωσίασες. Πλούσιο ταλέντο σου έδωσε ο Μεγαλοδύναμος.
 

Ntinos

Νέο μέλος
Άλλο ερμηνεία και άλλο δολοφονία. εκτός και εάν η διάθεση του συνθέτη δεν παζει ρόλο, τότε γράφουμε δικό μας τραγούδι και αφήνουμε σε ηρεμία τους άλλους.
 
Άλλο ερμηνεία και άλλο δολοφονία. εκτός και εάν η διάθεση του συνθέτη δεν παζει ρόλο, τότε γράφουμε δικό μας τραγούδι και αφήνουμε σε ηρεμία τους άλλους.

Για να μην θεωρήσω το μήνυμά σας άκυρο, θα πρέπει να κάνετε τις εξής κινήσεις, για να μας βοηθήσετε να σας καταλάβουμε:

α) να ανεβάσετε το ίδιο κομμάτι από κάποιον άλλον ερμηνευτή για να το συγκρίνουμε και να σας εγκρίνουμε
ή
β) να ανεβάσετε ένα δικό σας ηχητικό, με την σωστή, που εσείς θεωρείτε, ερμηνεία.

Ειδάλλως, η παρατήρησή σας θα είναι άκυρη και άτοπη, με μοναδικό σκοπό την ενόχληση...
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ξέρετε ότι δικά μου τραγούδια δεν ανεβάζω ποτέ.Πρέπει να έρθετε στο μαγαζάκι μου για να με ακούσετε,αν και δεν σας το συνιστώ!!!!!!!!
Το ανωτέρω είναι υπό Ευαγγέλου Γκίκα.......:)
 

Ntinos

Νέο μέλος
Καλό είναι να ψάξετε τον ποιητή του τραγουδιού και καλό είναι με κάποια ερώτηση στους Αγρινιώτες του φορουμ να ενημερωθεί όποιος το επιθυμεί.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Καλό είναι να ψάξετε τον ποιητή του τραγουδιού και καλό είναι με κάποια ερώτηση στους Αγρινιώτες του φορουμ να ενημερωθεί όποιος το επιθυμεί.

Καλά, είναι τόσο δύσκολο να μας πείτε απευθείας ποιός είναι ο ποιητής του κομματιού αυτού και να μας δώσετε, αν μπορείτε την αυθεντική μορφή του (που λέτε ότι δεν είναι αυτή που ακούμε εδώ);
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Καλά, είναι τόσο δύσκολο να μας πείτε απευθείας ποιός είναι
ο ποιητής του κομματιού αυτού
και να μας δώσετε, αν μπορείτε την αυθεντική μορφή του (που λέτε ότι δεν είναι αυτή που ακούμε εδώ);

Αιωνια η μνημη του σπουδαιου αυτου Ψαλτη και Ανθρωπου .

Στο προσεχες μελλον δεσμευομαι να ανεβασω καποια ωραιοτατα ηχητικα , καθως και το ψαλτοτραγουδο αυτο !Λιγη υπομονη γιατι εχω κενα στην ψηφιοποιηση :(:)!

Υ.Γ1
Σε ερμηνεια του ιδιου εννοειτε !!!

Υ.Γ2
Τελικα τι παιζεται εδω :eek: ; Γινεται ερωτηση , δινεται απαντηση προσωπικη , ευχαριστουν αλλοι και οχι ο ερωτων .............:eek: !!!
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Γνωριζει τουλαχιστον καποιος τις εκδοσεις απ'οπου θα μπορουσα να το παραγγειλω, εφ'οσον κυκλοφορει ακομη.
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Greekψαλτης;118278 said:
Γνωριζει τουλαχιστον καποιος τις εκδοσεις απ'οπου θα μπορουσα να το παραγγειλω, εφ'οσον κυκλοφορει ακομη.

Αντιγράφω από την έκδοση: Η παρούσα έκδοση έγινε με τη φροντίδα και την επιμέλεια της Αγνής Δασκαλάκη-Πρεβεζιάνου. ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ.
Δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες απ' όπου μπορείτε να το προμηθευτείτε.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Αντιγράφω από την έκδοση: Η παρούσα έκδοση έγινε με τη φροντίδα και την επιμέλεια της Αγνής Δασκαλάκη-Πρεβεζιάνου. ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ.
Δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες απ' όπου μπορείτε να το προμηθευτείτε.
Τοτε δεν καταλαβαινω γιατι δεν ανεβηκε αφου δεν πωλειται...:confused: Τεσπαντων, αν γνωριζει καποιος απο που θα μπορουσαμε να το προμηθευτουμε παρακαλω ας μας ενημερωσει.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εδώ δείτε την παρτιτούρα από το καταπληκτικό αυτό ψαλτοτράγουδο του αξέχαστου Γεράσιμου Πρεβεζάνου κι εδώ ακούστε το από την κυρά-Γιασεμή, τη γυναίκα του δασκάλου μου στο ούτι Νίκου Σαραγούδα, σε ελεύθερη ερμηνεία. Το έχουμε τραγουδήσει πολλές φορές με φίλους το ψαλτοτράγουδο αυτό, σίγουρα κι άλλοι από 'δω μέσα, αλλά έτσι σίγουρα δεν το έχετε ξανακούσει! Την είχα ηχογραφήσει και στο σπίτι της την κυρά Γιασεμή στο τραγούδι αυτό πριν αρκετά χρόνια, όταν έκανα μαθήματα με τον κυρ-Νίκο, αλλά δυστυχώς δεν έχω την ηχογράφηση.
 
Top