Πως πετυχαίνει την ερμηνευτική της προσέγγιση η ΕΛ.ΒΥ.Χ.

Status
Not open for further replies.

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και νόμιζα ότι μόνο η γραμματέας μου βλέπει STAR :D:D:p

Κώστα, προφανώς και δε λέει μόνο η ΕΛΒΥΧ παλιά κομμάτια. Η ΕΛΒΥΧ όμως ήταν η πρώτη χορωδία που τόλμησε να τα πει δημόσια και να τα κάνει γνωστά (ίσως και πριν γεννηθείς το 1983). Κάποτε παρακολούθησα μια συναυλία του Βασιλικού με γνωστούς εύπεπτους ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδας. Εντυπωσιακή συναυλία, με 30 ισοκράτες πίσω του, μεγάλες κινήσεις, κίνηση και συγκίνηση.

Τις επόμενες μέρες ρώτησα τον Αγγελόπουλο γιατί δε λέμε και εμείς τέτοιους ύμνους που προσελκύουν κόσμο αντί να αναλισκόμαστε σε 30λεπτα κομμάτια (Ο χορτάσας λαόν, Μέγα ίσο, κλπ). Και μου απάντησε: "Τα εύκολα τα λένε όλοι. Ενώ τα άλλα, αν δεν τα πούμε εμείς, δε θα τα πει κανείς."
Παραθέτω από το site του εν λόγω πρωτοψάλτου, και συγκεκριμένα από εδώ:
Στὸ ἐξωτερικὸ ἔχει ἠχογραφήσει γιὰ λογαριασμὸ τῆς Γαλλικῆς ἐταιρίας OCORA 23 ἔργα κλασσικῶν συνθετῶν τῆς Βυζαντινῆς μουσικῆς τοῦ 14ου, 18ου καὶ 19ου αἰῶνα ὅπως εἶναι ὁ Ἰωάννης Κουκουζέλης, Πέτρος Μπερεκέτης, Πέτρος Λαμπαδάριος, Θεόδωρος Φωκαεύς, Ἰωάννης πρωτοψάλτης καὶ ἄλλοι. Ἔργα του ἀπὸ αὐτὴ τὴ σειρὰ κυκλοφορούν σὲ μεγάλα μουσεῖα ἀνὰ τὸν κόσμο ὅπως στὸ Λοῦβρο τῆς Γαλλίας, σὲ διαφόρους πανεπιστημιακοὺς χώρους Εὐρώπης καὶ Ἀμερικῆς, καὶ στὰ καταστήματα σοβαρῆς μουσικῆς.
Ακόμη, υπενθυμίζω το μήνυμά μου αυτό...
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ἔργα του ἀπὸ αὐτὴ τὴ σειρὰ κυκλοφορούν σὲ μεγάλα μουσεῖα ἀνὰ τὸν κόσμο ὅπως στὸ Λοῦβρο τῆς Γαλλίας, σὲ διαφόρους πανεπιστημιακοὺς χώρους Εὐρώπης καὶ Ἀμερικῆς, καὶ στὰ καταστήματα σοβαρῆς μουσικῆς.

Σε ζωντανή συναυλία έχει τολμήσει κάποια χορωδία να ψάλλει κομμάτι 30 λεπτών; Αν ναι, πάω πάσο.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Σε ζωντανή συναυλία έχει τολμήσει κάποια χορωδία να ψάλλει κομμάτι 30 λεπτών; Αν ναι, πάω πάσο.

Τωρα το γυρισαμε στη διαρκεια των μελων? Με το ρολοι? Τι να πω...ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι απαξιώνετε το έργο δεκάδων ιστορικών χορωδιών, παλαιοτέρων και νεοτέρων.

παρεμβαίνοντας και εγώ (τελικά), θα ήθελα να σημειώσω το εξής. Τα παραπάνω μηνύματα αλλά και το γενικότερο "πνεύμα" των μηνυμάτων της σχολής Καρά-Αγγελόπουλου μου θυμίζει τις ατάκες των καναλιών του στιλ: "εμείς πρώτοι στο star είπαμε ότι......."

Δεν είναι δυνατόν να λέγονται τέτοια πράγματα. Εγώ, για παράδειγμα, έχω μεγαλώσει μέσα στο Όρος, με 12 ωρες και 14ωρες αγρυπνίες και πολλά αργά μαθήματα. Από μικρός στο ναό μου έψαλλα τα κλασικά και πάρααα πολλά αργά, από Ιάκωβο μέχρι Κουκουζέλη.
Μήπως τα πήρα από την ΕΛΒΥΧ? η μήπως και η χορωδία μου το ίδιο?

δε νομίζω... μάλλον από το Άγιον Όρος τα κολλήσαμε αυτά.

Όπως και τα μαύρα ράσα και τα κοινωνικά και όλα τα παραπάνω 1,2,3,4 κτλ κτλ.

Μπράβο στην ΕΛΒΥΧ για όλα αυτά αλλά δεν είστε οι μόνοι...

Πρέπει να καταλάβετε ένα πράγμα. Το παιχνίδι δεν είναι ελβυχ-παράδοση VS υπόλοιποι-νεωτεριστές!

Το παραγόμενο ΜΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ηχητικό άκουσμα των Καραϊκών δεν κρύβεται με τίποτα ούτε δικαιολογείται λόγω της (σωστής) τήρησης όλων των υπολοίπων.

Πραγματικά, δεν έχουν κανένα νόημα όλα τα παραπάνω όταν ψάλλετε ΛΑΘΟΣ!

κε Κώστα, θεωρώ ότι η παραπομπή σας στο συγκεκριμένο μηνυμά μου μαζί με τα μηνύματα των άλλων δυο συναδέλφων ήταν ατυχέστατη.
Εξηγούμαι, το μήνυμά μου γράφτηκε εξ αφορμής της επιχορήγησης που φαίνεται ότι εγκρίθηκε υπέρ της ελβυχ με βάση κ τους κανόνες- διατάξεις που ισχύουν για τη διαδικασία επιχορήγησης. αν δεν αναφερόταν στην επιβράβευση της Πολιτείας, είμαι σίγουρος ότι δε θα το αναφέρατε, διότι δεν αναφέρω συγκεκριμένο έργο εγώ, αλλά οι θητεύσαντες στην ελβυχ.
προσπαθώ να σας πω ότι φτάνουν κ περισσεύουν οι άλλες δυο παραπομπές... :cool::wink:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium



τα ενοούμενα ακόμα για λεφτά

Πλέον δὲν εἶναι ἐννοούμενα οὕτε ὑπονοούμενα, ἔχει ἀποδειχθεῖ γραπτῶς ἡ πλούσια οἰκονομικὴ ἐνίσχυση τῆς ΕΛΒΥΧ ἀπὸ τὸ ΥΠΠΟΤ καὶ μάλιστα σὲ καιροὺς χαλεποὺς ποὺ δὲν πληρώνει χρήματα οὕτε γιὰ φύλακες στὸ Ἐθνικὸ Ἀρχαιολογικὸ Μουσεῖο τὸ μεγαλύτερο μουσεῖο τῆς χώρας μὲ πολλὰ πολλὰ ἔσοδα.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Τωρα το γυρισαμε στη διαρκεια των μελων? Με το ρολοι? Τι να πω...ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ!

Εμμέσως πλην σαφώς παραδέχεστε πως μόνο η ΕΛΒΥΧ έχει τολμήσει να παρουσιάσει μεγάλα και απαιτητικά μέλη. Αυτά τα μέλη απαιτούν "δουλειά, επιμέλεια, υπομονή και επιμονή", όχι σαν τα άλλα τα εύπεπτα που μπορούν να ειπωθούν από τον καθένα με 2-3 πρόβες. Κάνετε μια προσπάθεια να αποδώσετε με τη χορωδία σας τέτοια μέλη και θα είμαι ο πρώτος που θα έρθει να σας χειροκροτήσει, όπως παρακολούθησα και χειροκρότησα πέρυσι και την προσπάθεια των μαθητών του κ. Μπουσδέκη.

ΥΓ. Το να αρχίσουμε να αλληλοχτυπιόμαστε με χαμηλού επιπέδου ατάκες δεν μας τιμά ως ανθρώπους. Αντί να ειρωνευόμαστε, να χαριτολογούμε και να σπεύδουμε να χειροκροτήσουμε όποιον πετάει μια χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο ατάκα εναντίον του "αντιπάλου", καλό θα είναι να επιβραβεύουμε μηνύματα που έχουν να προσφέρουν κάτι στη συζήτησή μας και μας βοηθούν να γίνουμε καλύτεροι, από τη δική του οπτική γωνία ο καθένας.
 
Πλέον δὲν εἶναι ἐννοούμενα οὕτε ὑπονοούμενα, ἔχει ἀποδειχθεῖ γραπτῶς ἡ πλούσια οἰκονομικὴ ἐνίσχυση τῆς ΕΛΒΥΧ ἀπὸ τὸ ΥΠΠΟΤ καὶ μάλιστα σὲ καιροὺς χαλεποὺς ποὺ δὲν πληρώνει χρήματα οὕτε γιὰ φύλακες στὸ Ἐθνικὸ Ἀρχαιολογικὸ Μουσεῖο τὸ μεγαλύτερο μουσεῖο τῆς χώρας μὲ πολλὰ πολλὰ ἔσοδα.

Συμφωνώ. Το πρόβλημα όμως τελικά με την ΕΛΒΥΧ είναι αυτό ή το Γα δίεση. Διότι αν είναι αυτό, ή και αυτό, τότε κακώς με αποπήρε ο κ. Λευκόπουλος.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Εμμέσως πλην σαφώς παραδέχεστε πως μόνο η ΕΛΒΥΧ έχει τολμήσει να παρουσιάσει μεγάλα και απαιτητικά μέλη.
ΥΓ. Το να αρχίσουμε να αλληλοχτυπιόμαστε με χαμηλού επιπέδου ατάκες δεν μας τιμά ως ανθρώπους. Αντί να ειρωνευόμαστε, να χαριτολογούμε και να σπεύδουμε να χειροκροτήσουμε όποιον πετάει μια χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο ατάκα εναντίον του "αντιπάλου", καλό θα είναι να επιβραβεύουμε μηνύματα που έχουν να προσφέρουν κάτι στη συζήτησή μας και μας βοηθούν να γίνουμε καλύτεροι, από τη δική του οπτική γωνία ο καθένας.

....λαθος κανετε αγαπητε μου....πριν απο μερικά χρονια στην συναντηση χορωδειων οπου ελαβε χωρα στο Αργος ...η χορωδία του Πεττα εκτελεσε αριστοτεχνικα...το τροπαριο της Κασιαννης...25 λεπτα σας χρωστάω 5 ...:D:D:D

οσο για το υστερόγραφο σας παραπεμπω στην υπογραφή μου......
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
....λαθος κανετε αγαπητε μου....πριν απο μερικά χρονια στην συναντηση χορωδειων οπου ελαβε χωρα στο Αργος ...η χορωδία του Πεττα εκτελεσε αριστοτεχνικα...το τροπαριο της Κασιαννης...25 λεπτα σας χρωστάω 5 ...:D:D:D

ποιανού συνθέτη;;
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
....λαθος κανετε αγαπητε μου....πριν απο μερικά χρονια στην συναντηση χορωδειων οπου ελαβε χωρα στο Αργος ...η χορωδία του Πεττα εκτελεσε αριστοτεχνικα...το τροπαριο της Κασιαννης...25 λεπτα σας χρωστάω 5 ...:D:D:D

Ωραία. Να και μια απάντηση που βοηθά στη συζήτηση.
Του Χουρμουζίου να υποθέσω ή την συνήθη του Πέτρου;
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Και νόμιζα ότι μόνο η γραμματέας μου βλέπει STAR :D:D:p

Κώστα, προφανώς και δε λέει μόνο η ΕΛΒΥΧ παλιά κομμάτια. Η ΕΛΒΥΧ όμως ήταν η πρώτη χορωδία που τόλμησε να τα πει δημόσια και να τα κάνει γνωστά (ίσως και πριν γεννηθείς το 1983). Κάποτε παρακολούθησα μια συναυλία του Βασιλικού με γνωστούς εύπεπτους ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδας. Εντυπωσιακή συναυλία, με 30 ισοκράτες πίσω του, μεγάλες κινήσεις, κίνηση και συγκίνηση. Τις επόμενες μέρες ρώτησα τον Αγγελόπουλο γιατί δε λέμε και εμείς τέτοιους ύμνους που προσελκύουν κόσμο αντί να αναλισκόμαστε σε 30λεπτα κομμάτια (Ο χορτάσας λαόν, Μέγα ίσο, κλπ). Και μου απάντησε: "Τα εύκολα τα λένε όλοι. Ενώ τα άλλα, αν δεν τα πούμε εμείς, δε θα τα πει κανείς." Και πράγματι οι χορωδίες δεν τα λέγαν. Αν εσύ τα έλεγες, δεν το γνωρίζαμε...
Τό 1975 ἡ χορωδία Στανίτσα ἔψαλε Μπερεκέτη ἐνῶ πολλά χρόνια πρίν μᾶς πρόσφερε ἀκούσματα Ρυσίου, Κουκουζέλους (καί κάπως διαφορετικά τό ἀνωθεν ) κ.α.
Ἀλλά,
Σόλων, Σόλων, Ἕλληνες ὑμεῖς αἰεὶ παῖδές ἐστε, οὐδ' ἡντινοῦν ἐν ταῖς ψυχαῖς ἔχοντες δι' ἀρχαίαν ἀκοὴν παλαιὰν δόξαν, γέρων δὲ Ἑλλήνων οὐκ ἔστιν οὐδείς·

Τίμαιος Πλάτων.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Τό 1975 ἡ χορωδία Στανίτσα ἔψαλε Μπερεκέτη ἐνῶ πολλά χρόνια πρίν μᾶς πρόσφερε ἀκούσματα Ρυσίου, Κουκουζέλους (καί κάπως διαφορετικά τό ἀνωθεν ) κ.α.
Ἀλλά,
Σόλων, Σόλων, Ἕλληνες ὑμεῖς αἰεὶ παῖδές ἐστε, οὐδ' ἡντινοῦν ἐν ταῖς ψυχαῖς ἔχοντες δι' ἀρχαίαν ἀκοὴν παλαιὰν δόξαν, γέρων δὲ Ἑλλήνων οὐκ ἔστιν οὐδείς·

Τίμαιος Πλάτων.

Δημήτρη, δεν απαξιώνει κανένας το Στανίτσα. το ξαναέγραψα προσωπικά σε προηγούμενο μήνυμα.
εσεις γιατί απαξιώνετε την ελβυχ;;;;
εδώ είναι το θέμα....
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δημήτρη, δεν απαξιώνει κανένας το Στανίτσα. το ξαναέγραψα προσωπικά σε προηγούμενο μήνυμα.
εσεις γιατί απαξιώνετε την ελβυχ;;;;
εδώ είναι το θέμα....
Ἀπάντησα στόν ἀγαπητό Στέφανο ὅτι πρίν το 1983 ὑπήρχαν καί ἄλλες χορωδίες πού δέν μπορεῖ νά τίς ἀπαξιώνει ὁ καθένας λέγοντας ὅτι ψάλλουν τά εὔκολα.
Ποῦ βλέπετε τήν ἀπαξίωση;
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ἀπάντησα στόν ἀγαπητό Στέφανο ὅτι πρίν το 1983 ὑπήρχαν καί ἄλλες χορωδίες πού δέν μπορεῖ νά τίς ἀπαξιώνει ὁ καθένας λέγοντας ὅτι ψάλλουν τά εὔκολα.
Ποῦ βλέπετε τήν ἀπαξίωση;

εσείς στα 45. κ πλέον μηνύματα δε βλέπετε απαξίωση της ελβυχ;;
για τις άλλες χορωδίες αναφέρθηκα, προσωπικά.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
εσείς στα 45. κ πλέον μηνύματα δε βλέπετε απαξίωση της ελβυχ;;
για τις άλλες χορωδίες αναφέρθηκα, προσωπικά.
Δέν μέ ἐνδιαφέρει κάποια ΕΛΒΥΧ.
Τό θέμα τό ἄνοιξε ἡ ΕΛΒΥΧ γιά νά ἀπαξιώσει τίς ὑπόλοιπες χορωδίες Ἑλλάδος.
(ἀπ τόν τίτλο φαίνεται).
Καί απ τά λόγια τοῦ ΛΑ κατά Στέφανο.
("Τα εύκολα τα λένε όλοι. Ενώ τα άλλα, αν δεν τα πούμε εμείς, δε θα τα πει κανείς." )
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ωραία. Να και μια απάντηση που βοηθά στη συζήτηση.
Του Χουρμουζίου να υποθέσω ή την συνήθη του Πέτρου;

Του Χουρμουζιου δεν μπορει να την ψαλλει κανενας παρα μονο ΕΓΩ!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δέν μέ ἐνδιαφέρει κάποια ΕΛΒΥΧ.
Τό θέμα τό ἄνοιξε ἡ ΕΛΒΥΧ γιά νά ἀπαξιώσει τίς ὑπόλοιπες χορωδίες Ἑλλάδος.
(ἀπ τόν τίτλο φαίνεται).
Καί απ τά λόγια τοῦ ΛΑ κατά Στέφανο.
("Τα εύκολα τα λένε όλοι. Ενώ τα άλλα, αν δεν τα πούμε εμείς, δε θα τα πει κανείς." )

Καὶ χωρὶς μάλιστα ἐκ τῶν ὑστέρων νὰ ἀλλάξει ὁ τίτλος τοῦ θέματος deus ex machina, ἐνῶ φαινόταν ὁλοκάθαρα ἀπὸ τὴν ἀρχὴ τὶ θὰ γινόταν ...
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Δημήτρη, δεν απαξιώνει κανένας το Στανίτσα. το ξαναέγραψα προσωπικά σε προηγούμενο μήνυμα.
εσεις γιατί απαξιώνετε την ελβυχ;;;;
εδώ είναι το θέμα....

Γιατι νιαουριζει και λεει μπουρδες!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Τό 1975 ἡ χορωδία Στανίτσα ἔψαλε Μπερεκέτη ἐνῶ πολλά χρόνια πρίν μᾶς πρόσφερε ἀκούσματα Ρυσίου, Κουκουζέλους (καί κάπως διαφορετικά τό ἀνωθεν ) κ.α.

Δημήτρη, για το Στανίτσα κανείς δεν αμφιβάλλει. Μετά από αυτόν όμως, ποια χορωδία αποδίδει έργα μεγάλης δυσκολίας; Σίγουρα μπορούν να τα πουν και άλλοι. Δεν διαγράφουμε κανέναν. Δεν τα λένε όμως. Γιατί;
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top