Πορφυρίδης Αναστάσιος

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Υπάρχουν ηχογραφήσεις από κάποιον Πορφυρίδη ψάλτη από Θεσσαλονίκη? Έχω ακούσει παλαιότερα κάτι τρισάγια...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Υπάρχουν ηχογραφήσεις από κάποιον Πορφυρίδη ψάλτη από Θεσσαλονίκη? Έχω ακούσει παλαιότερα κάτι τρισάγια...

Σήμερα ανέβηκε μαζί με Κετσετζή, σήμερα αποσύρθηκε Δοξαστικό της Κυριακής του Ασώτου. Πνευματικά δικαιώματα...

Δ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Και σήμερα έτυχε να ρωτήσω και εγώ? Πληροφορίες έχουμε? Τίνος μαθητής?
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και σήμερα έτυχε να ρωτήσω και εγώ? Πληροφορίες έχουμε? Τίνος μαθητής?

Φιλόλογος, Μαθητής κυρίως του Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου αλλά και λοιπών στη Θεσ/νίκη ( Σουρλαντζή, Ταλιαδώρου). Έχει κυκλοφορήσει παλιότερα σειρά κασσετών. Πρέπει να έχει επιμεληθεί και την έκδοση του Όρθρου του Χρυσάνθου αν δεν κάνω λάθος, αλλά και τη Γ έκδοση του Τριωδίου του Χ. Ταλιαδώρου, από τάξη του οποίου πήρε και το Δίπλωμα Μουσικής. Μάλλον ψάλλει στην Καλαμαριά στη Ν. Κρήνη ( αγ. Νικόλαο;)

Δ.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Υπάρχουν ηχογραφήσεις από κάποιον Πορφυρίδη ψάλτη από Θεσσαλονίκη? Έχω ακούσει παλαιότερα κάτι τρισάγια...

Έχω κι άλλα τρισάγια του αποστόλου τα οποία ψάλλει ο Αναστάσιος Πορφυρίδης..αλλά πριν τ'αναρτήσω θα θελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν Πν.δικαιώματα..αν όχι ν'αναρτήσω και τα υπόλοιπα..:wink:
 

Attachments

  • 10 ΤΡΙΣΑΓΙΟΝ - ΔΥΝΑΜΙΣ ΗΧΟΣ Δ΄ - ΒΑΡΥΣ ΦΘΟΡΙΚΟΣ ΘΡ. ΣΤΑΝΙΤΣΑ.mp3
    8.1 MB · Views: 48
Last edited:

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Έχω κι άλλα τρισάγια του αποστόλου τα οποία ψάλλει ο Αναστάσιος Πορφυρίδης..αλλά πριν τ'αναρτήσω θα θελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν Πν.δικαιώματα..αν όχι ν'αναρτήσω και τα υπόλοιπα..:wink:


Φίλε Μανώλη σε παρακαλώ και σένα και τους συντονιστάς αν θέλετε μεταφέρετε το ηχογράφημα του Κ.Πορφυρίδη στο Θέμα που συνεχίζω απο σήμερα : Η ψαλτική στην Θεσσαλονίκη χθες και σήμερα
σε συνέχεια ευστόχου παρατηρήσεως του κ.Σκρέκα.
ευχαριστώ Θ. Καλλίμαχος
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Υπάρχουν ηχογραφήσεις από κάποιον Πορφυρίδη ψάλτη από Θεσσαλονίκη? Έχω ακούσει παλαιότερα κάτι τρισάγια...

Έχω το "Αναστάσεως ημέρα" με το κράτημα, απο το Πεντηκοστάριο του Χρυσάνθου.Επειδή όμως γίνεται λόγος για πνευματικά δικαιώματα να πούν οι συντονιστές άν μπορώ να το ανεβάσω!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Φιλόλογος, Μαθητής κυρίως του Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου αλλά και λοιπών στη Θεσ/νίκη ( Σουρλαντζή, Ταλιαδώρου). Έχει κυκλοφορήσει παλιότερα σειρά κασσετών. Πρέπει να έχει επιμεληθεί και την έκδοση του Όρθρου του Χρυσάνθου αν δεν κάνω λάθος, αλλά και τη Γ έκδοση του Τριωδίου του Χ. Ταλιαδώρου, από τάξη του οποίου πήρε και το Δίπλωμα Μουσικής. Μάλλον ψάλλει στην Καλαμαριά στη Ν. Κρήνη ( αγ. Νικόλαο;)

Δ.


Του έχει απονεμηθεί το οφίκιο του Άρχοντος Μαϊστορος της ΜτΧΕ. Ψάλλει πολύ ωραία, στρωτά, και έχει πολύ καλή φωνή.Είναι πρωτοψάλτης του Ι.Ν Αγίου Ιωάννου Προδρόμου Νεας Κρήνης στην Καλαμαριά Θεσ/νίκης.

Στο παρακάτω βίντεο ψάλλει τις ιαμβικές καταβασίες των Χριστουγέννων.

 
Last edited by a moderator:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο κ. Πορφυρίδης εδώ και μέρες με ενημέρωσε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα και μπορείτε να αναρτείτε ηχογραφήσεις του προς δόξαν Θεού. Τον ευχαριστώ και από εδώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ο κ. Πορφυρίδης εδώ και μέρες με ενημέρωσε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα και μπορείτε να αναρτείτε ηχογραφήσεις του προς δόξαν Θεού. Τον ευχαριστώ και από εδώ.
Συγχώνευσα κι ἐγώ τά δύο ὑπάρχοντα χωριστά θέματα καί ὅταν βρεῖτε χρόνο τοῦ φτιάχνετε χωριστή ὑποενότητα καί χωρίζουμε πάλι θέματα.


 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ο κ. Πορφυρίδης εδώ και μέρες με ενημέρωσε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα και μπορείτε να αναρτείτε ηχογραφήσεις του προς δόξαν Θεού. Τον ευχαριστώ και από εδώ.

Τον ευχαριστώ και γω! Ο Θεός να του δίνει υγεία κι ότι άλλο θέλει..Σύντομα θα χω και νεότερα από τον Άρχοντα!! :wink:
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Καλή ακρόαση!!!

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Πορφυρίδη για την άδεια του να αναρτήσουμε ελεύθερα στο Ψαλτολόγιο!
 

Attachments

  • 01 ΤΡΙΣΑΓΙΟΝ - ΔΥΝΑΜΙΣ ΗΧΟΣ Α΄.mp3
    8 MB · Views: 38
  • 02 ΤΡΙΣΑΓΙΟΝ - ΔΥΝΑΜΙΙΣ ΗΧ. Α΄ ΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΝΗΛΕΩΣ ΚΑΜΑΡΑΔΟΥ.mp3
    9.2 MB · Views: 22
  • 03 ΤΡΙΣΑΓΙΟΝ - ΔΥΝΑΜΙΣ ΗΧΟΣ Β΄ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ.mp3
    4.6 MB · Views: 19
  • 04 ΔΥΝΑΜΙΣ ΗΧΟΣ Β΄ - ΞΕΝΟΥ ΚΟΡΩΝΗ.mp3
    8.2 MB · Views: 17
  • 05 ΤΡΙΣΑΓΙΟΝ - ΗΧ. Β΄ ΘΕΟΔ. ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΥ.mp3
    2.3 MB · Views: 19
  • 06 ΔΥΝΑΜΙΣ ΗΧΟΣ Β΄ - ΑΒΑΓΙΑΝΟΥ.mp3
    7 MB · Views: 25
  • 07 ΔΥΝΑΜΙΣ ΗΧΟΣ Β΄ - ΜΠΑΛΑΣΗ.mp3
    7.2 MB · Views: 20
  • 08 ΔΥΝΑΜΙΣ ΗΧΟΣ Β΄ - Γ. ΚΡΗΤΟΣ.mp3
    6.7 MB · Views: 19
  • 09 ΤΡΙΣΑΓΙΟΝ - ΔΥΝΑΜΙΣ ΗΧΟΣ Γ΄ ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΥ.mp3
    7.5 MB · Views: 22
  • 12 ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟΝ ΣΟΥ - ΔΥΝΑΜΙΣ ΗΧΟΣ Β΄ .mp3
    5.6 MB · Views: 18
  • 13 ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟΝ ΣΟΥ - ΔΥΝΑΜΙΣ ΗΧΟΣ Β΄ (ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ) .mp3
    2.5 MB · Views: 16

PANAG

Παλαιό Μέλος

Έξοχη ερμηνεία! Δυστυχώς μου ήταν άγνωστος. Πολλά συγχαρητήρια!
Ο Τάσος Πορφυρίδης ήταν ένα φεγγάρι δεξιος στον Αγ, Μάρκο Ευγενικο. Εγω 15 16 χρονιών 50 χρόνια περίπου πρίν. Μαθητής Χρυσάνθου Και ψαλταρα εκεί τον έγραφα με ένα κασετόφωνο που είχα. Έμαθα απέξω των αγ πατέρων. Πριν δυο τρια χρόνια
επεκοινώνησα μαζί του και συγκινηθήκαμε. Ο αδελφός του Παναγιώτης είναι αριστερα μου στην Αγ Τριάδα. Δεν ψάλλει τώρα Οι κανόνες που έχουν τεθεί γαρ για τις ηλικίες και ο νοών.....από τους καλλίτερους ανθρώπους
 
Top