Παναγιώτης Νεοχωρίτης

savvas fc

Μέλος
τω την άβατον....ψάλλει ο άρχων πρωτοψάλτης π νεοχωρίτης.με απλό πατριαρχικό και σεμνό ύφος.ζωντανή ηχογράφηση απο τον ιερό ναό στον οποίο ψάλλει το 2001
 

Attachments

  • 06_Τω την άβατον (κανών) - ήχος β'.zip
    2.3 MB · Views: 738
Με συγχωρείς αλλά το αν είναι απλό πατριαρχικό και σεμνό ύφος πώς το συμπέρανες ;
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Ήμουν κι εγώ εκεί! (που λένε και στις ταινίες)
Προσέξτε το ρυθμό της αργής καταβασίας!
 

asxetos

έν οίδα ότι ουδέν οίδα
Ο ρυθμός, το ύφος και η χροιά της απόδοσης παραπέμπουν άμεσα στο γνήσιο πατριαρχικό ύφος. Το άκουσμα είναι ίδιο και απαράλλακτο με αυτό στον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι. Θαυμάζω τον Πρωτοψάλτη! Το άκουσμά του ηγεμονικό, παραδοσιακό, εκκλησιαστικό. Άρχων Πρωτοψάλτης του Οικουμενικού μας Θρόνου κατ' ουσίαν... Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο ρυθμός, το ύφος και η χροιά της απόδοσης παραπέμπουν άμεσα στο γνήσιο πατριαρχικό ύφος. Το άκουσμα είναι ίδιο και απαράλλακτο με αυτό στον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι. Θαυμάζω τον Πρωτοψάλτη! Το άκουσμά του ηγεμονικό, παραδοσιακό, εκκλησιαστικό. Άρχων Πρωτοψάλτης του Οικουμενικού μας Θρόνου κατ' ουσίαν... Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν.


Ἐξαίρετος ὁ κ. Νεοχωρίτης, ἄλλο ὄμως τὸ ὅτι παραπέμπει στὸ πατριαρχικὸ ὕφος -καμία ἀντίρρηση, καὶ ἄλλο τὸ «ἴδιο καὶ ἀπαράλλακτο».
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Βρήκα στό ἀρχεῖο μου καί ψηφιοποίησα μέ τήν βοήθεια τοῦ ἀγαπητοῦ Δημήτρη ὁρισμένους ὕμνους τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος. Προσπάθησα μέ τίς φτωχές μου γνώσεις στό adobe audition 2.0 νά καθαρίσω ὅσο γίνεται τίς κασσέτες.

Ψάλλει ὁ Παναγιώτης Νεοχωρίτης. Περισσότερα στοιχεῖα δέν γνωρίζω γιά τίς ἠχογραφήσεις αὐτές.
 

Attachments

  • 01 Εις πολλά έτη.mp3
    1.6 MB · Views: 218
  • 02 Αλληλούια.mp3
    2 MB · Views: 212
  • 03 Ιδού ο Νυμφίος (αργό μέλος).mp3
    6.7 MB · Views: 270
  • 04 Τα πάθη τα σεπτά.mp3
    1.5 MB · Views: 233
  • 05 Των παθών του Κυρίου.mp3
    3.2 MB · Views: 226
  • 06 Δόξα Σοι Κύριε.mp3
    260.8 KB · Views: 154
  • 07 Πρώτη ωδή κανόνα.mp3
    1.7 MB · Views: 221
  • 08 Ογδόη ωδή κανόνα.mp3
    1.2 MB · Views: 189
  • 09 Κέλευσον.mp3
    293.8 KB · Views: 172
  • 10 Αίνοι Μεγάλης Δευτέρας.mp3
    4.5 MB · Views: 317
  • 11 Δοξαστικό αίνων Μεγάλης Δευτέρας.mp3
    2.3 MB · Views: 251
  • 12 Απόστιχα Μεγάλης Δευτέρας.mp3
    1.7 MB · Views: 205
  • 13 Δόξα - και νυν.mp3
    471.5 KB · Views: 180

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Λεωνίδα ευχαριστούμε για τη προσφορά.
Απλές,λιτές κ άψογα εκτελεσμένες μουσικές γραμμές.
Αν υπάρχει κάτι ακόμα από τον εξαίρετο αυτό ψάλτη
κάνε τον κόπο κ χάρισέ το μας.
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Βρήκα στό ἀρχεῖο μου καί ψηφιοποίησα μέ τήν βοήθεια τοῦ ἀγαπητοῦ Δημήτρη ὁρισμένους ὕμνους τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος. Προσπάθησα μέ τίς φτωχές μου γνώσεις στό adobe audition 2.0 νά καθαρίσω ὅσο γίνεται τίς κασσέτες.

Ψάλλει ὁ Παναγιώτης Νεοχωρίτης. Περισσότερα στοιχεῖα δέν γνωρίζω γιά τίς ἠχογραφήσεις αὐτές.
Πρέπει να είναι από το 2000. Νομίζω πωςακούγεται ο παλιός λαμπα΄δάριος του ναού κ. Δημήτρης (δε γνωρίζω άλλα στοιχεία) ο οποίος μετά συνταξιοδοτήθηκε και ανέλαβε λαμπαδάριος ο Σάββας Παρασκευαΐδης. Περισσότερα ίσω γνωρίζει αυτός...
 
Top