[Ερώτηση] Πάτημα Φθόγγων - Σταθερότητα Μέλους

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους: Κάποιες φορές ηχογραφώ τον εαυτό μου (ψάλλω σαν Λαμπαδάριος) κατά τη διάρκεια των ακολουθιών. Έχω προσέξει ότι κάποιες φορές δεν πατώ σωστά τους φθόγγους, και δεν εννοώ τονικά. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω τεχνικά, σίγουρα θα υπάρχει κάποια ειδική ορολογία. Δηλάδη ακούω για παράδειγμα ηχογραφήσεις έμπειρων ιεροψαλτών και καταλαβαίνω ότι έχουν σταθερότητα στην εκτέλεση του μέλους. Τί βοηθάει για να αποκτήσεις αυτή τη σταθερότητα; Είναι μήπως η εμπειρία, τα ακούσματα κτλ.

Η ανταπόκρισή σας πάνω σ' αυτό το θέμα θα μου ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ πολύ.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αν θελεις,να σου απαντησω λιγο προχειρα...
Ποσες φορες διαβαζεις παραλαγη ενα μελος;
Π.χ. το Ε' Εωθινο,που εχουμε για την Κυριακη...
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Είναι αλήθεια ότι κάποια μέλη επειδή νομίζω ότι τα ξέρω δεν τα κάνω παραλλαγή καθόλου, όπως το Εωθινό Δοξαστικό που ανέφερες. Το θέμα είναι ότι κάποια μέλη τα ξέρω καλά, αλλά πάλι παρατηρώ κάποια αστάθεια.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Είναι αλήθεια ότι κάποια μέλη επειδή νομίζω ότι τα ξέρω δεν τα κάνω παραλλαγή καθόλου, όπως το Εωθινό Δοξαστικό που ανέφερες. Το θέμα είναι ότι κάποια μέλη τα ξέρω καλά, αλλά πάλι παρατηρώ κάποια αστάθεια.

Τα μελη θα πρεπει να τα γνωρισεις φιλε μου,αν δεν τα ξερεις.
Και ο μονος τροπος ειναι η παραλαγη... Η συνεχεις παραλλαγη!
Μερικες οδηγιες θα τις δεις εδω:
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=137742&postcount=2
 
T

Tzanakos_B

Guest
Τα μελη θα πρεπει να τα γνωρισεις φιλε μου,αν δεν τα ξερεις.
Και ο μονος τροπος ειναι η παραλαγη... Η συνεχεις παραλλαγη!
Μερικες οδηγιες θα τις δεις εδω:
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=137742&postcount=2

Συμφωνω με τους συναδελφους οτι ο καλυτερος τροπος για να μαθεις να ψαλλεις ενα μαθημα ειναι να το κανεις πολλες φορες Παραλλαγη !!! Παρατηρειται ομως το φαινομενο σε πολλους ψαλτες ιδιαιτερα σε οσους τελειωνουν ωδεια , να μην ψαλλουν σωστα , αν και εχουν κανει χρονια '' Σπουδες'' .. Ο ΑΕΙΜΝΗΣΤΟς Καραμανης ελεγε πολλες φορες . '' Εχουμε ωδεια , εχουμε πολλους Πτυχιουχους οι οποιοι αποκαλουνται ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ.. αλλα Ψαλτες δεν εχουμε ''... Ο γιος του Νικος δεν προσπαθησε να γινει ψαλτης, δεν τον αφησε ο Καραμανης... Διεβλεπε οτι δεν θα γινοταν καλος ψαλτης.. Ε πισης ο αειμνηστος ελεγε οτι οσοι νεοι πηγαιναν κοντα του να γινουν ψαλτες, , μεσα σε ενα δυο χρονια τους εστελνε ςτο Αναλογιο !! Κυριοι πιστευω οτι ο υποψηφιος ψαλτης πρεπει πανω απ ολα να διθετει το φυσικο χαρισμα της ΦΩΝΗΣ . Μετα να αγαπησει , '' ερωτευθει '' την Ψαλτικη . και υποχρεωτικα να μαθητευσει σε καλο δασκαλο ο οποιος να ειναι υποχρεωτικα και ψαλτης !!!!! Ολοι οι μεγαλοι ψαλτες αλλα και μεις οι κατωτεροι αυτο καναμε . Η ψαλτικη θελει ΔΑΣΚΑΛΟ _ ΨΑΛΤΗ !!! Ο Ναυπλιωτης το τονιζει καθαρα. '' Η ψαλτικη ειναι πραξις ειναι μιμησις της καλης πραξεως . Ενας πρακτικος ψαλτης μπορει να γινει πολυ καλυτερος απο αλλον που διαθετει μεγαλην θεωτητικην καταρτισιν '' !!!!! Εδω ταιριαζει η παροιμια. ''Με οποιο δασκαλο καθησεις, τετοια γραμματα θα μαθεις '' !!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
Top