"Πάσα Πνοή"

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ναι μάλλον ο Δημήτρης Γαλάνης είναι.
Έστειλα μήνυμα και στον μαθητή του Πέτρο Γαλάνη να μας πει πιο σίγουρα.
 
Καλά, βρε παιδιά. Αν ο συγκεκριμένος ψάλτης είναι ψάλταρος (προφανώς λόγω της εκτελέσεώς του), τότε ο Ναυπλιώτης ή ο Πρίγγος φαίνονται σαν ψαλτάκοι της σειράς στις εκτελέσεις του Πασαπνοαρίου του Α΄ ήχου, σωστά; Πόσοι από τους φίλους ιεροψάλτας θα εκτελούσαν τέτοιο πασαπνοάριο (τώρα που το άκουσαν και το έμαθαν); Εγώ προσωπικώς θα ντρεπόμουν.

Κωνσταντίνος Λάμπρου
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Το γούστο είναι υποκειμενικό για τον καθένα και σεβαστό.

Κι εμένα ο Πρίγγος κι ο Ναυπλιώτης καλύτερα από τον Δημήτρη μ' αρέσουν.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Καλά, βρε παιδιά. Αν ο συγκεκριμένος ψάλτης είναι ψάλταρος (προφανώς λόγω της εκτελέσεώς του), τότε ο Ναυπλιώτης ή ο Πρίγγος φαίνονται σαν ψαλτάκοι της σειράς στις εκτελέσεις του Πασαπνοαρίου του Α΄ ήχου, σωστά; Πόσοι από τους φίλους ιεροψάλτας θα εκτελούσαν τέτοιο πασαπνοάριο (τώρα που το άκουσαν και το έμαθαν); Εγώ προσωπικώς θα ντρεπόμουν.

Κωνσταντίνος Λάμπρου


δηλαδή αυτή την εκτέλεση τη θεωρείς υπερβολική? τι να πουν τοτε Βασιλικός κτλ... Τουλάχιστον αυτός είναι στο χρόνο... Πολύ ωραίος στο συγκεκριμένο κομμάτι!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τουλάχιστον αυτός είναι στο χρόνο...

Προσπάθησα να το μετρήσω και "κολλάει" σε πολλά σημεία... θα διαφωνήσω. Επίσης η εκτέλεση μου ακούγεται κάπως λιγότερο "σοβαρή" (με την έννοια του εκκλησιαστικώς σοβαρού) σε σχέση π.χ. με των Πατριαρχικών. Ωραία φωνή και καλός ψάλτης κατά τα άλλα.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
οντως, οχι ομως υπερβολικη. Δεν ειναι ασοβαρος
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Παιδιά είναι ο Δημήτρης ο Γαλάνης αδιαμφισβήτητα! Και δίνει ρέστα κυριολεκτικά! Γεια σου δάσκαλε! (Το <<δ>>, το έγραψα με μικρό γιατί ένας είναι ο Διδάσκαλος, ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός.)
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Θωμάς;2935 said:
Έχω μια καταπληκτική εκτέλεση πασαπνοαρίου ήχου α&#146;. την προσφέρω σε όλους τους εκλεκτούς συναδέλφους του ψαλτολογίου. Με την παράκληση εάν γνωρίζετε ποιος είναι αυτός ο ΨΑΛΤΑΡΟΣ

Καλημέρα,

Ο Δημ. Γαλάνης ειναι ψαλτης στην Αγ. Βαρβάρα Πατρων.

Διδασκει στη Σχολή της Μητροπόλεως Πατρων,
και στην ουσία εχει ενα ιδιαιτερο υφος.
Μπορώ να επανέλθω για περισσότερα, αν θελεις,

Ευστάθιος Μεντζάς
Πάτρα
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Προσπάθησα να το μετρήσω και "κολλάει" σε πολλά σημεία... θα διαφωνήσω. Επίσης η εκτέλεση μου ακούγεται κάπως λιγότερο "σοβαρή" (με την έννοια του εκκλησιαστικώς σοβαρού) σε σχέση π.χ. με των Πατριαρχικών. Ωραία φωνή και καλός ψάλτης κατά τα άλλα.

Κατ' αρχάς είναι σίγουρα, ο Δημ. Γαλάνης εκ Πατρών.

Οσον αφορά το υφος του, συμφωνώ με το Δημητρη, δεν εχει τοση "σοβαρότητα" κλπ κλπ οσο οι πατριαρχικοί, και να συμπληρώσω ότι επειδη ειμαστε στην ιδια πόλη, ωραια φωνη, καλή γνωση μουσικης, αλλά αν πατε στην εκκλησία του, θα ξεχασετε τιο σημαινει κατάνυξη...

Εχει όμως φανατικους υποστηρικτές, αλλά και πολύς κόσμος (εκκλησιασμα) δεν τον αντεχει...

Αυτά
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
γιατι το λες ιδιαίτερο? πες μας κι άλλα...

Αγαπητέ ,Κωστα,

Το υφος του, ειναι κατι μεταξυ Καρρά Σιμ. (που τον εχει σε παρα πολύ εκτίμηση), και των "τραγουδιστών" ψαλτάδων της δεκαετιας του ΄60. Στην ουσία ψάλλει πολύ -ας μου επιτραπεί η εκφραση- αμανεδιστικα.
Εχει δυο "πρόσωπα". Ενα για τα πανηγυρια που τον καλουν πολυ συχνα, κι ενα επιστημονικο,μουσικολογικο, ψαλτικό.
Χρησιμοποιει κειμενα κλασσικων, αλλά αναλυέι τα παλαια σημαδόφωνα. (Κατά τη γνωμη μου σε υπερβολικό βαθμο). Τελος, πολύ δυνατά τα μικροφωνα στο ναο που ψέλνει... κι εχει δυνατή φωνη εκ φύσεως.
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Ο Δημήτρης Γαλάνης όντως έχει πολύ δυνατή παρουσία στο αναλόγιο,όπως τον έχω ακούσει προσωπικά στην Αγ΄Βαρβάρα Πατρών.Έχει ιδιαίτερο ύφος αλλά αυτό που τον χαρακτηρίζει περισσότερο,κατά τη γνώμη μου,είναι το μεράκι του για το ψάλσιμο. Αυτό μερικές φορές τον ωθεί σε υφολογικές ακρότητες οι οποίες -λόγω ακριβώς της αιτίας τους=μεράκι και αγάπη- δεν ενοχλούν (προσωπική γνώμη).
Νομίζω πάντως,ότι το να είναι ικανός κάποιος να ψάλλει πανηγυρικά δεν τον κάνει "για τα πανηγύρια",επίσης δεν του αφαιρεί το δικαίωμα να ψάχνει επιστημονικά τα ψαλτικά θέματα.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ο Δημήτρης ο Γαλάνης, ενίοτε κάνει υπερβολές. Περισσότερες παλιότερα, πολύ λιγότερες τώρα. Πάντως στην Αγία Βαρβάρα, κατάνυξη υπάρχει. Και υπάρχει πολύς κόσμος (και εκκλησίασμα) που πηγαίνει εκεί γι' αυτόν. Όσοι πάντως τον κατηγορούν στην Πάτρα, το κάνουν περισσότερο από ζήλεια για τη φωνή του και τις γνώσεις τους. Όποιος είναι καλοπροαίρετος, καταλαβαίνει ότι πρόκειται για΄τον πιο κατηρτισμένο στη Βυζ. Μουσική άνθρωπο στην Πάτρα και με φοβερή φωνή. Κοντά του, είτε στο ψαλτήρι είτε στο μάθημα, μόνο να κερδίσει έχει κάποιος. Κι αν δε συμφωνεί με κάποιες υπερβολές μπορεί να μην τις υιοθετήσει. Άλλωστε κανείς δεν είναι τέλειος. Το ύφος του πάντως, κάθε άλλο παρά αμανετζίδικο είναι εν γένει. Στο ψαλτήρι του Γαλάνη ακούς μαθήματα (κλασικά), που δεν τα ακούς σε κανένα άλλο ψαλτήρι στην Πάτρα.
 
Last edited:

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
>>
Ο Δημήτρης ο Γαλάνης, ενίοτε κάνει >>υπερβολές. Περισσότερες παλιότερα, πολύ λιγότερες τώρα.

Συμφωνω σε αυτο. Πολύ λιγοτερες υπερβολες τελευταια.

>>Πάντως στην Αγία Βαρβάρα, κατάνυξη υπάρχει. Και υπάρχει πολύς κόσμος >>(και εκκλησίασμα) που πηγαίνει εκεί γι' αυτόν.

Οντως παει κοσμος στην Αγια Βαρβαρα γι αυτον, αλλά υπάρχει κόσμος (ενοριτες Αγ. Βαρβαρας) που δεν εκκλησιαζονται εκει λογω Γαλάνη.


>> Όσοι πάντως τον κατηγορούν στην Πάτρα, το κάνουν περισσότερο από >>ζήλεια για τη φωνή του και τις γνώσεις τους. Όποιος είναι καλοπροαίρετος, >>καταλαβαίνει ότι πρόκειται για΄τον πιο κατηρτισμένο στη Βυζ. Μουσική >>άνθρωπο στην Πάτρα και με φοβερή φωνή.

Δεν ειπε κανεις οτι δεν εχει πολυ ωραια φωνη, για να μην παρεξηγηθω κιολας!
Και γνωσεις και κατάρτιση... μην ειμαστε ομως απόλυτοι....



>> Κοντά του, είτε στο ψαλτήρι είτε στο μάθημα, μόνο να κερδίσει έχει >>κάποιος. Κι αν δε συμφωνεί με κάποιες υπερβολές μπορεί να μην τις >>υιοθετήσει. Άλλωστε κανείς δεν είναι τέλειος. Το ύφος του πάντως, κάθε >>άλλο παρά αμανετζίδικο είναι εν γένει.

Περι ορεξεως ουδεις λόγος, σ' αλλους αρεσει σ'αλλους οχι . Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κακός. Ειναι πολύ καλός ψάλτης, οπως και να χει...

>> Οι άλλοι οι κύριοι ,που το όνομά τους αρχίζει από Ψ. και οι ακόλουθοί >>τους, καλά θα κάνουν να διαβάσουν λίγη περισσότερη μουσική και να μην >>το παίζουν εξυπνάκηδες, διότι απέχουν πολύ από τις γνώσεις του.

Εδω μας τα χαλάς λιγο... Αυτο το υποννοούμενο, απλώς κατεβάζει το επίπεδο της κουβέντας. Λυπάμαι...

>> Στο ψαλτήρι του Γαλάνη ακούς μαθήματα (κλασικά), που δεν τα ακούς σε >>κανένα άλλο ψαλτήρι στην Πάτρα.

Αν προσεξες, σε προηγούμενο μηνυμα μου εγραψα ότι ψάλλει απο κλασσικά κειμενα. Μια ερωτηση, ομως: Αναφερε καποια παραδειγματα μαθηματων που δεν τα λεει κανεις αλλος στην Πατρα.
Το υφος ομως παραμενειο εξεζητημενο, κατα τη γνωμη μου.

Ευστ. Μεντζάς
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ο Δημήτρης Γαλάνης όντως έχει πολύ δυνατή παρουσία στο αναλόγιο,όπως τον έχω ακούσει προσωπικά στην Αγ΄Βαρβάρα Πατρών.Έχει ιδιαίτερο ύφος αλλά αυτό που τον χαρακτηρίζει περισσότερο,κατά τη γνώμη μου,είναι το μεράκι του για το ψάλσιμο. Αυτό μερικές φορές τον ωθεί σε υφολογικές ακρότητες οι οποίες -λόγω ακριβώς της αιτίας τους=μεράκι και αγάπη- δεν ενοχλούν (προσωπική γνώμη).
Νομίζω πάντως,ότι το να είναι ικανός κάποιος να ψάλλει πανηγυρικά δεν τον κάνει "για τα πανηγύρια",επίσης δεν του αφαιρεί το δικαίωμα να ψάχνει επιστημονικά τα ψαλτικά θέματα.


Αγαπητη Μαγδαληνη,

Από μεράκι παρα πολυ. Αλλωστε, αυτη ειναι η δουλειά του. Μουσικος ειναι.

Ομως ειναι λιγο υπεβολικος μερικες φορες.
Δεν ειναι σε καμμια περίπτωση "για τα πανηγύρια".
Απλως στις πανηγύρεις ειναι διαφορετικός γιατι ετσι θέλουν αυτοι που τον καλουν.
 
Top