"Πάσα Πνοή"

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αν μου επιτρέπεις, ένα (ακόμη) αστείο: φίλος ψάλτης πήγε σε ένα βιβλιοδέτη να του δέσει χωριστά τη Λειτουργία του Ταλιαδώρου και το Παράρτημα του Καραμάνη. Κατά λάθος ο βιβλιοδέτης τα έδεσε σε ένα τόμο ( πρώτα τη Λειτουργία και μετά το Παράρτημα). Όταν ο φίλος μου πήγε να παραλάβει τους τόμους και διαπίστωσε το λάθος, γελώντας είπε στον υπαίτιο: αυτοί ''τρώγονται'' συνεχώς μεταξύ τους, εσύ κατάφερες και τους ''μόνιασες''. Εγώ μόλις μου διηγήθηκε το περιστατικό, του είπα να προσέχει μήπως διαλυθεί το δέσιμο αφού ''ου συγχρώνται'', όπερ και εγένετο...

''Τρωγοταν'' και με τον μακαριτη τον Χρυσανθο . Οταν ομως ο τελευταιος γυρω στα 1985 ειχε σοβαρο προβλημα στις σχεσεις του με τον μακαριστο πλεον τοτε Μητροπολιτη Θεσσαλονικης Παντελεημονα τον Βο ( ο Παντελεημων
ξεροκεφαλος - για να μην το πω αλλοιως - οντας ηθελε να τον διωξει απο τον Αγιο Δημητριο) , και ο Καραμανης και ο Ταλιαδωρος ''ενωθηκαν'' και εναντιωθηκαν στον ΔΕΣΠΟΤΗ , στηριξαν τον Χρυσανθο και τελικα ολα καλα .
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
βασιλη, θεωρεις οτι ο ψαλτης αυτος αντιπροσωπευει τον τροπο που ψαλλει η πλειοψηφια της σχολης Καρα?
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
βασιλη, θεωρεις οτι ο ψαλτης αυτος αντιπροσωπευει τον τροπο που ψαλλει η πλειοψηφια της σχολης Καρα?
Θεωρώ ότι δεν υπάρχει πλειοψηφία και μειοψηφία σε αυτά τα πράγματα, αλλά προσωπικό χάρισμα και προσωπικές επιλογές.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
με λιγα λογια, δεν υπαρχει κατι κοινο στο υφος των μαθητων της σχολης καρα. Ο καθεις ψαλλει διαφορετικα... αυτο μου λες
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
με λιγα λογια, δεν υπαρχει κατι κοινο στο υφος των μαθητων της σχολης καρα. Ο καθεις ψαλλει διαφορετικα... αυτο μου λες
Ο καθένας ψάλλει σύμφωνα με την παράδοση του δασκάλου του και σύμφωνα με την τοπική του παράδοση και κυρίως το προσωπικό του ταλέντο. Και ποια τέλος πάντων είναι η σχολή Καρά; Οι μαθητές του Καρά! Σχέση να ψάξεις να βρεις ανάμεσα σε αυτούς και όχι ανάμεσα σε όσους έχουν διδαχθεί σύμφωνα με το σύστημα του Καρά...

Είναι δυνατόν οι δικοί μου μαθητές και οι μαθητές του Καρά κι οι μαθητές του κ.Κων/νου να ψάλλουν το ίδιο; Άσχετα με το ότι διδάσκουμε με βάση το ίδιο θεωρητικό και παιδαγωγικό σύστημα του Καρά.

Αν είναι έτσι όπως τα λες, όλοι αυτοί που ακολουθούν τον Χρύσανθο (τον εκ Μαδύτων) δεν έπρεπε να ψάλλουν το ίδιο;;)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Έχοντας διαβάσει το θέμα μέχρι στιγμής, χαίρομαι που βλέπω ότι κρατάμε καλά την πλέον άσβεστη παράδοση του Ιεροψαλτικού κόσμου, τη φαγωμάρα! Συμφωνώ με κάποιους που προανέφεραν ότι το forum δεν θα πρέπει να είναι πεδίο προσωπικών αντιπαραθέσεων και σχολιασμών. Εάν κάθε πόλη, ξεκινήσει συζήτηση για κάποιον εκ των Πρωτοψαλτών της βγάζοντας εδώ τα προσωπικά του ο καθένας σχετικά με τον κάθε συμπατριώτη ψάλτη, τότε πάει το forum!

Θα συμφωνήσω επίσης στο ότι οι παλαιότεροι μπορεί μεν να είχαν αντιπαραθέσεις όμως αυτές είχαν (συνήθως) τις βάσεις τους επί μουσικών θεμάτων ή για το ποιος θα ξεπεράσει τον άλλον (είναι δύσκολο να μοιράζεσαι την κορυφή, είναι αλήθεια...) Όμως σε θέματα που έχρηζαν κοινής αντιμετώπισης και συσπείρωσης ήταν ενωμένοι. Κατά τη γνώμη μου σήμερα μένουμε στις αντιπαραθέσεις και στο αλληλοφάγωμα (ή και πάμε και παραπέρα ενδεχομένως...) ακόμα και όταν πρέπει να ενωθούμε...

Συγγνώμη αν εξέτρεψα λίγο την συζήτηση, αλλά νομίζω ότι είχε ήδη γίνει ούτως ή άλλως :) Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, ο εν λόγω ψάλτης δεν προσβάλει ούτε την ακοή ούτε την μουσική αντίληψη κανενός. Το πόσο καλός είναι (λιγότερο, περισσότερ, κλπ. "στατιστικές" απαντήσεις) το κρίνει ο καθένας κατά τα γούστα, τα ακούσματα, το ύφος και την μουσική "σχολή" που ακολουθεί. Πάντως κακός δεν είναι, και από όσα διάβασα αλλά και άκουσα τυγχάνει γνώστης. Συγχαρητήρια λοιπόν και πάντα να έχει δύναμη και υγεία.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Έχοντας διαβάσει το θέμα μέχρι στιγμής, χαίρομαι που βλέπω ότι κρατάμε καλά την πλέον άσβεστη παράδοση του Ιεροψαλτικού κόσμου, τη φαγωμάρα! Συμφωνώ με κάποιους που προανέφεραν ότι το forum δεν θα πρέπει να είναι πεδίο προσωπικών αντιπαραθέσεων και σχολιασμών. Εάν κάθε πόλη, ξεκινήσει συζήτηση για κάποιον εκ των Πρωτοψαλτών της βγάζοντας εδώ τα προσωπικά του ο καθένας σχετικά με τον κάθε συμπατριώτη ψάλτη, τότε πάει το forum!

Θα συμφωνήσω επίσης στο ότι οι παλαιότεροι μπορεί μεν να είχαν αντιπαραθέσεις όμως αυτές είχαν (συνήθως) τις βάσεις τους επί μουσικών θεμάτων ή για το ποιος θα ξεπεράσει τον άλλον (είναι δύσκολο να μοιράζεσαι την κορυφή, είναι αλήθεια...) Όμως σε θέματα που έχρηζαν κοινής αντιμετώπισης και συσπείρωσης ήταν ενωμένοι. Κατά τη γνώμη μου σήμερα μένουμε στις αντιπαραθέσεις και στο αλληλοφάγωμα (ή και πάμε και παραπέρα ενδεχομένως...) ακόμα και όταν πρέπει να ενωθούμε...

Συγγνώμη αν εξέτρεψα λίγο την συζήτηση, αλλά νομίζω ότι είχε ήδη γίνει ούτως ή άλλως :) Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, ο εν λόγω ψάλτης δεν προσβάλει ούτε την ακοή ούτε την μουσική αντίληψη κανενός. Το πόσο καλός είναι (λιγότερο, περισσότερ, κλπ. "στατιστικές" απαντήσεις) το κρίνει ο καθένας κατά τα γούστα, τα ακούσματα, το ύφος και την μουσική "σχολή" που ακολουθεί. Πάντως κακός δεν είναι, και από όσα διάβασα αλλά και άκουσα τυγχάνει γνώστης. Συγχαρητήρια λοιπόν και πάντα να έχει δύναμη και υγεία.

Τα λες πολυ ωραια .Μαζι σου .
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
ΝΑΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΑΛΑΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ
 

A.BOU

Νέο μέλος
Καλά, βρε παιδιά. Αν ο συγκεκριμένος ψάλτης είναι ψάλταρος (προφανώς λόγω της εκτελέσεώς του), τότε ο Ναυπλιώτης ή ο Πρίγγος φαίνονται σαν ψαλτάκοι της σειράς στις εκτελέσεις του Πασαπνοαρίου του Α΄ ήχου, σωστά; Πόσοι από τους φίλους ιεροψάλτας θα εκτελούσαν τέτοιο πασαπνοάριο (τώρα που το άκουσαν και το έμαθαν); Εγώ προσωπικώς θα ντρεπόμουν.

Κωνσταντίνος Λάμπρου[/QUO

μην μπλέκεις τους άρχοντες..
 

A.BOU

Νέο μέλος
Προσπάθησα να το μετρήσω και "κολλάει" σε πολλά σημεία... θα διαφωνήσω. Επίσης η εκτέλεση μου ακούγεται κάπως λιγότερο "σοβαρή" (με την έννοια του εκκλησιαστικώς σοβαρού) σε σχέση π.χ. με των Πατριαρχικών. Ωραία φωνή και καλός ψάλτης κατά τα άλλα.


Αδελφε το τι ειναι πατριαρχικο δεν γνωριζουμε..και κακιστα πιανουμε στο στομα μας τετοιες ευλογιες..
 
Top