Ο Ιεροψάλτης

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Απο εδω



βρηκα και αυτό

Η μουσική τον κάνει τον άνθρωπο ευαίσθητο, τον κάνει ποιητή, τον κάνει άγιο...Μπορεί να γίνεις κι ένας εγωιστής και να κουνιέσαι και να «αυτόνεσαι» και να είσαι κούφιος. Μπορεί να έχεις τη φωνή, να συγκινείς με τη φωνή σου, αλλά αυτός ο όντως άγιος που ψάλλει, αυτός έχει και κάτι άλλο. Δεν έχει μόνο τη φωνή, αυτός έχει και κάτι άλλο. Μαζί με τη φωνή που εκπέμπεται με τα ηχητικά κύματα, εκπέμπεται και κάποια χάρις με άλλα κύματα, μυστικά που εγγίζουν τις ψυχές των ανθρώπων και τις συγκινούν βαθύτατα. Ο κούφιος ας πούμε μουσικός, ο εγωιστής, έχει αυτό. Κι ευχαριστεί έτσι. Ο άγιος μουσικός στέλνει και κύματα - κύματα μαζί με τη φωνή του. Γίνεται ένα πολύ μεγάλο μυστήριο. Γι' αυτό αν θα πάτε στο Άγιο όρος και ακούσετε τους μοναχούς που ψάλλουν - και παγωμένη και πέτρινη καρδιά να έχεις, άμα ακούσεις....


Π. Πορφύριος

Συμφωνω,αλλα και ο εγωιστης μπορει να μας συγκινησει.Ειτε ψαλτης ειναι ειτε τραγουδιστης.
Και νομιζω,παλι εχει αναφερθει,δεν ξερουμε τι κουβαλαει ο καθενας στην ψυχη του.
Νομιζω οτι σε ολους εχει τυχει να μας συγκυνει καποος ψαλτης και στον χαρακτηρα του να ειναι περιεργος,χωρις βεβαια και αυτο να ειναι απολυτο...:wink:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφοι αδελφοί,

Εμείς όλοι εκείνοι που δεν «αγωνιζόμαστε» πνευματικώς και σωματικώς σε αυτόν τον μάταιο κόσμο που ζούμε, μεταξύ των οποίων ανήκει και ο υποφαινόμενος, αλλά μάλλον εφαρμόζουμε το Keep Walking, επειδή γιορτάζουμε την επόμενη Κυριακή, είμαστε δηλαδή φαρισαίοι τελώνες, όχι σαν τους άλλους τους κανονικούς τελώνες που προσεύχονται, εύχονται, αγωνίζονται καθ᾿ εκάστην ημέραν, κάνουν καλές πράξεις, δεν ψάχνουν διαστήματα και όμοιες διφωνίες αλλά προτιμούνε την απλότητα του κλιτού, της εμμελούς απαγγελίας και της πρωτοχριστιανικής αγάπης, να ευχηθώ καλούς τελωνικούς στεναγμούς και δάκρυα πολλά προς απόπλυσιν πταισμάτων πολλών.

ΥΓ. Δώρο χαλάκι προσευχής (sajjāda) για να μην πονέσουν τα γόνατα.
 

Attachments

  • 12477-004-D60101A1.jpg
    70.9 KB · Views: 120

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Διακρίνεται στα γραφέντα σου μία εμπάθεια. Σε όλους τους τομείς υπάρχουν "καλοί" και "κακοί". Όπου και αν ανήκεις, μακροθύμησον.. Γιατί αυτή η "μυδροβολιδοσκόπηση"; Το πότε γιορτάζει ο καθένας είναι θέμα προσωπικό. Γιατί θίγεις και καυτηριάζεις; Εσένα και εμένα και όλους θα μας κρίνει ο Θεός και κανείς άλλος. Και θα μας κρίνει σύμφωνα με τις πράξεις μας... Τι θεωρείς ουσιώδες επομένως και τι ανούσιο αφορά εσένα και μόνο, καθώς και τον καθένα μας προσωπικά.. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να επισημαίνεται και να τονίζεται ποια είναι η υποδειγματική στάση του ιεροψάλτου. Αν διαφωνείς με κάτι από όσα εγράφησαν από τον κ. Σκαρμούτσο, απεύθυνέ του την διαφωνία σου. Όμως δεν είναι σωστό (κατά την γνώμη μου πάντα) να ειρωνεύεσαι (όχι κάποιον συγκεκριμένα αλλά γενικώς). Επαναλαμβάνω: ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Ξέρεις ότι, αν και στην αρχή είχαμε κάποιες διαφωνίες, σε εκτιμώ. Και σε εκτιμώ διότι λες τα πράγματα με το όνομά τους. Τέτοιοι άνθρωποι σπανίζουν. Σήμερα η κοινωνία μας θέλει υποκριτές, διπλωμάτες και διφορούμενους. Και το ένα και το άλλο. Και πάνω και κάτω. Και "δεξιά" και "αριστερά"(!). Μακάρι όλοι να ήμασταν "σπαθιά". Είμαι αυτό και πιστεύω αυτό και υπηρετώ αυτό.


Αηδόνης.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Διακρίνεται στα γραφέντα σου μία εμπάθεια. Σε όλους τους τομείς υπάρχουν "καλοί" και "κακοί". Όπου και αν ανήκεις, μακροθύμησον.. Γιατί αυτή η "μυδροβολιδοσκόπηση"; Το πότε γιορτάζει ο καθένας είναι θέμα προσωπικό. Γιατί θίγεις και καυτηριάζεις; Εσένα και εμένα και όλους θα μας κρίνει ο Θεός και κανείς άλλος. Και θα μας κρίνει σύμφωνα με τις πράξεις μας... Τι θεωρείς ουσιώδες επομένως και τι ανούσιο αφορά εσένα και μόνο, καθώς και τον καθένα μας προσωπικά.. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να επισημαίνεται και να τονίζεται ποια είναι η υποδειγματική στάση του ιεροψάλτου. Αν διαφωνείς με κάτι από όσα εγράφησαν από τον κ. Σκαρμούτσο, απεύθυνέ του την διαφωνία σου. Όμως δεν είναι σωστό (κατά την γνώμη μου πάντα) να ειρωνεύεσαι (όχι κάποιον συγκεκριμένα αλλά γενικώς). Επαναλαμβάνω: ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Ξέρεις ότι, αν και στην αρχή είχαμε κάποιες διαφωνίες, σε εκτιμώ. Και σε εκτιμώ διότι λες τα πράγματα με το όνομά τους. Τέτοιοι άνθρωποι σπανίζουν. Σήμερα η κοινωνία μας θέλει υποκριτές, διπλωμάτες και διφορούμενους. Και το ένα και το άλλο. Και πάνω και κάτω. Και "δεξιά" και "αριστερά"(!). Μακάρι όλοι να ήμασταν "σπαθιά". Είμαι αυτό και πιστεύω αυτό και υπηρετώ αυτό.


Αηδόνης.

Τα υποδείγματα και οι ποδηγεσίες και οι χειραγωγίες σε καλούπια δεν μου αρέσουν, το λέω, είτε με είτε χωρίς ειρωνεία και σε όποιον αρέσει.

Οπως έχει δικαίωμα ο καθένας να γράφει με το κομποσχοίνι στο χέρι και τη νοερά προσευχή στο άλλο, άλλο τόσο έχω δικαίωμα να γράφω με το Johnie Walker στο ένα και το στριφτό στο άλλο.

Τα υπόλοιπα περί εκτιμήσεως τα προσπερνώ, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις αφήνω την Καινή Διαθήκη και πιάνω την Παλαιά. :rolleyes:

ΥΓ. Μέχρι να φάω strike διαχειριστικό, θα πρέπει να με «ανεχθείτε». Άλλωστε υπάρχει και το κουμπάκι πάνω δεξιά, ξέρετε αυτό με το θαυμαστικό στο τρίγωνο :cool:
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Κανείς δεν σου πήρε το Johnie Walker... Από εμένα ακόμη ένα για την απόδειξη της εκτιμήσεως!
 
Top