Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Στην εκπομπή της Κυριακής 20ης Ιουλίου 2008 από το σταθμό της Αρχιεπισκοπής Κρήτης μεταδόθηκαν αποσπάσματα όρθρου και θείας Λειτουργίας του τετάρτου ήχου από ηχογράφηση στον Ι.Ν. Χρυσοσπηλιωτίσσης Αθηνών στις 6 Απριλίου 1958, ημέρα Κυριακή. Έψαλλε ο αείμηνηστος Άρχων πρωτοψάλτης ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΡΙΓΓΟΣ.

Αλήθεια, λέει καλά τον άγια στο χερουβικό ή μήπως χρειαζόταν πιο πολλές έλξεις; Τι έχουν να μας πουν οι επαΐοντες μουσικολόγοι του "forum"; Αναμένω τοποθετήσεις.
 

Attachments

  • εκπομπή 20.7.2008.mp3
    26.6 MB · Views: 499

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Μήπως κάποιος έγραψε τήν Εκπομπή του Σαββάτου; Ευχαριστώ
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Στην εκπομπή της Κυριακής 20ης Ιουλίου 2008 από το σταθμό της Αρχιεπισκοπής Κρήτης μεταδόθηκαν αποσπάσματα όρθρου και θείας Λειτουργίας του τετάρτου ήχου από ηχογράφηση στον Ι.Ν. Χρυσοσπηλιωτίσσης Αθηνών στις 6 Απριλίου 1958, ημέρα Κυριακή. Έψαλλε ο αείμηνηστος Άρχων πρωτοψάλτης ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΡΙΓΓΟΣ.
κ.Βαγγέλη υπέροχη ακολουθία(χτες το βράδυ την άκουσα-ξέρετε πως...) αυτή με τον Πρίγγο!!! Ποιος ψάλλει αριστερά του (και ποιος είχε την πρόνοια να μην τον "κόψει");

Υπάρχει ολόκληρη η ακολουθία; Θα μπορούσατε άραγε να την ανεβάζατε (αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα) σε καλή ποιότητα; Από τις λίγες φορές που ακούω τον Πρίγγο τόσο καλά φωνητικά!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ.Βαγγέλη υπέροχη ακολουθία(χτες το βράδυ την άκουσα-ξέρετε πως...) αυτή με τον Πρίγγο!!! Ποιος ψάλλει αριστερά του (και ποιος είχε την πρόνοια να μην τον "κόψει");

Υπάρχει ολόκληρη η ακολουθία; Θα μπορούσατε άραγε να την ανεβάζατε (αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα) σε καλή ποιότητα; Από τις λίγες φορές που ακούω τον Πρίγγο τόσο καλά φωνητικά!

Βασιλη (πως παει το ''τζοκινγκ'' ;)
Δεν εχω αλλα κομματια απο την ηχογραφηση αυτη (εκοψα μονο το πολυχρονιον των βασιλεων , που το ψαλλει ο Πριγγος σε Πλ.Αο) . Αριστερα δεν ξερω ποιος ψαλλει . Υποθετω ο Βιγγακης που νομιζω οτι ηταν τοτε πρωτοψαλτης στην Χρυσοσπηλιωτισσα .
Ηχητικη επεξεργασια δεν ξερω να κανω . Ισως καποιος φιλος μπορεσει να την ''καθαρισει'' και να την προσφερει σε καλλιτερη ποιοτητα ηχου .
Χαιρομαι που σου αρεσε .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Βασιλη (πως παει το ''τζοκινγκ'' ;)
Τώρα με τις παρακλήσεις, κόψαμε το μπάσκετ και πάω για βραδινό τρεξιματάκι στο στάδιο (έχει προβολείς) και ταυτόχρονα ακούω και τις εκπομπές.
Δεν εχω αλλα κομματια απο την ηχογραφηση αυτη (εκοψα μονο το πολυχρονιον των βασιλεων , που το ψαλλει ο Πριγγος σε Πλ.Αο) . Αριστερα δεν ξερω ποιος ψαλλει . Υποθετω ο Βιγγακης που νομιζω οτι ηταν τοτε πρωτοψαλτης στην Χρυσοσπηλιωτισσα .
Ηχητικη επεξεργασια δεν ξερω να κανω . Ισως καποιος φιλος μπορεσει να την ''καθαρισει'' και να την προσφερει σε καλλιτερη ποιοτητα ηχου .
Χαιρομαι που σου αρεσε .
Αν θέλετε μπορώ να το κάνω εγώ αυτό.
Θα σας στείλω προσωπικό μήνυμα.
 
Κ. Λιναρδάκη, αντιλαμβάνομαι ότι κόψατε το πολυχρόνιον διότι ευρίσκεσθε στην Κρήτη, απ΄ όπου και εκπέμπετε... Εγώ όμως θα σας ήμουν ευγνώμων εάν το ανεβάζατε. Σίγουρα πρόκειται περί ενός πολύ σπανίου μέλους.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Βασίλη, αν μπορείς να επεξεργαστείς ηχητικά τέτοια κειμήλια και να μας τα ξανα-παραδώσεις βελτιωμένα, θα σου είμαστε όλοι ευγνώμονες. Δυστυχώς, ούτε εγώ επεξεργάζομαι όσα βάζω στο "ψαλτολόγιο". Απλώς, τα περνάω από κασσέτες στον Η/Υ και κόβω τα επιμέρους κομμάτια.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Επ'αυτού κάνω δημόσια παράκληση σε όλους να αναλάβουν κάποιοι να ανεβάζουν όλες τις εκπομπές του κ. Βαγγέλη και των συνεργατών του συστηματικά. Στείλτε μου ΠΜ εάν προτίθεστε να συμμετάσχετε σε αυτή την προσφορά πρός τους υπόλοιπους ψάλτες που για διαφόρους λόγους δεν προλαβαίνουν να ακούν τις εκπομπές στην ώρα τους. Ευχαριστώ εκ μέρους όλων όσους ώς τώρα περιστασιακά ανέβασαν εκπομπές.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κ. Λιναρδάκη, αντιλαμβάνομαι ότι κόψατε το πολυχρόνιον διότι ευρίσκεσθε στην Κρήτη, απ΄ όπου και εκπέμπετε... Εγώ όμως θα σας ήμουν ευγνώμων εάν το ανεβάζατε. Σίγουρα πρόκειται περί ενός πολύ σπανίου μέλους.

Αγαπητε Κωστα αν και δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις με το : ''αντιλαμβάνομαι ότι κόψατε το πολυχρόνιον διότι ευρίσκεσθε στην Κρήτη, απ΄ όπου και εκπέμπετε... '' (αληθεια τι εννοεις ;) , επισυναπτω τον εν λογω πολυχρονισμο .
 

Attachments

  • 2'31''=ΠΡΙΓΓΟΣ=Πολυχρονιον Βασιλεων (κιουρδι).wma
    2.3 MB · Views: 150
Αγαπητέ κ. Λιναρδάκη. Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω. Όσον αφορά στο τι τη σημαίνει η επίμαχη φράση μου, εννοώ ότι στην ιδιαιτέρα πατρίδα του μεγάλου Ελευθερίου Βενιζέλου το πολυχρόνιον του Βασιλέως ίσως ξενίζει αρκετούς, γι΄ αυτό το κόψατε. Μπορεί και να έχω άδικο. Αυτά, χωρίς και να χαλάμε τις φιλίες μας και την εκτίμηση που σας έχω.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Επ'αυτού κάνω δημόσια παράκληση σε όλους να αναλάβουν κάποιοι να ανεβάζουν όλες τις εκπομπές του κ. Βαγγέλη και των συνεργατών του συστηματικά.

Ενημερώνω οτι ο αγαπητός Λεωνίδας Γαρουφαλής ανέλαβε εθελοντικά τη συστηματική προσφορά των εκπομπών του κ. Βαγγέλη. Τον ευχαριστώ εκ μέρους όλων. Θα ήθελα όμως και ένα δύο άτομα σε αναμονή που να τους ενοχλούμε όταν ο Λεωνίδας απουσιάζει. Στείλτε μου ΠΜ εάν μπορείτε να αναλάβετε αυτή τη συμπληρωματική εργασία. Ευχαριστώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη (Α44) της 31-7-2005 , οπως τουτη αναμεταδοθη σημερα 3-8-2008 . Ειναι η ακολουθια της μεγαλης παρακλησεως , οπως τουτη
εψαλλει απο την Βυζαντινη Χορωδια Του Δημου Ηρακλειου (χοραρχης ο αειμνηστος ιδρυτης και διευθυντης της , μουσικολογος και καθηγητης του πανεπιστημιου Αθηνων , Γιωργος Αμαργιαννακης) στις 6-8-1991 στον Ιερο Ναο
Της Μεγαλης Παναγιας Νεαπολεως Λασηθιου (εδρα της μητροπολεως Πετρας και Χερονησσου) . Χοροστατει ο σεβασμιωτατος Μητροπολιτης Πετρας και Χερονησσου κ. Νεκταριος (πρωην πρωτοσυγκελλος της Ι.Α.Κ.) , ο οποιος και απευθυνει στο τελος συντομο χαιρετισμο . Ιερουργει ο μουσικολογιωτατος πρωτοπρεσβυτερος π. Ευαγγελος Παχυγιαννακης .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 56'11''=Χορωδια Δημου Ηρακλειου=Μεγαλη Παρακληση(Νεαπολη 6-8-1991)_new.mp3
    16.1 MB · Views: 148

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Α153 της 27-7-2008 : Τελεση δευτερης Θειας Λειτουργιας (Ιωαννου του Χρυσοστομου) οπως τουτη ετελεσθη στις 13-9-1998
(Κυριακη Πλ.Αου) στον Ιερο Ναο Του Αγιου Τιτου Ηρακλειου . Επισυναπτω και τα μερη που δεν ακουγωνται στην εκπομπη λογω περιορισμενου χρονου . Δηστυχως απο το χερουβικο λειπει το μεσαιο τμημα του .
Ιερουργει (μετα διακονου) ο μουσικολογιωτατος (αριστος γνωστης της Β.Μ. , μαθητης των Νεραντζη και Ταλιαδωρου) τοτε Πρωτοσυγκελλος της ΙΑΚ και σημερινος Σεβασμιωτατος Μητροπολιτης Γορτυνης και Αρκαδιας (νομος Ηρακλειου) κ. ΜΑΚΑΡΙΟΣ (Δουλουφακης) .
Ψαλλει η Βυζαντινη Χορωδια Του Δημου Ηρακλειου , υπο την διευθυνση του αειμνηστου ιδρυτη και διευθυντου της , μουσικολογου καθηγητη του πανεπιστημιου Αθηνων , Γιωργου Αμαργιαννακη (λεει τον Αποστολο) .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • Α153(27-7-08)=Βυζαντινη Χορωδια Δημου Ηρακλειου=13-9-1998 Λειτουργια(δευτερη) Χρυσοστομου_new.mp3
    18 MB · Views: 97
  • 04=4'17''=Αλληλουϊα-Ευαγγελιον-Δοξασοι Κυριε_new.mp3
    1.2 MB · Views: 63
  • 05=6'41''= Κατηχουμενα_new.mp3
    1.9 MB · Views: 60
  • 06=4'10''= Χερουβικον (Φωκαεως) Πλ.Αος_new.mp3
    1.2 MB · Views: 72
  • 10=6'04''=Απο Διπτυχα εως Εις Αγιος_new.mp3
    1.7 MB · Views: 64

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μεταδοση σε δυο μερη (Σαββατο= Αον Μερος) αποσπασματων ακολουθιας Ορθρου και Θειας Λειτουργιας της εορτης της Κοιμησεως Της Θεοτοκου που ετελεσθη στον Πανσεπτο Πατριαρχικο Ναο Του Αγιου Γεωργιου στο Φαναρι της Κων-λης .
Χοροστατει ο μακαριστος Οικουμενικος Πατριαρχης κυρος Δημητριος και ιερουργει ο μακαριστος πρωτοπρεσβυτερος π. Παναγιωτης Τσιναρας .
Ψαλλουν : Λεωνιδας Αστερης - Γιαννης Χαριατιδης.
 

Attachments

  • Ekpompi09-08-2008Patriarxeio.mp3
    13.8 MB · Views: 144
Last edited:
κ. Βαγγέλη συγχαρητήρια! Η σημερινή εκπομπή, όπως και η χθεσινή, ήταν οι καλύτερες. Αγαπητοί φίλοι μια παράκληση! Μπορεί ν ανεβάσει κάποιος (που έγραψε) τη σημερινή εκπομπή; Αύριο φεύγω φαντάρος και θέλω να την πάρω μαζί μου.
Σας ευχαριστώ!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ. Βαγγέλη συγχαρητήρια! Η σημερινή εκπομπή, όπως και η χθεσινή, ήταν οι καλύτερες. Αγαπητοί φίλοι μια παράκληση! Μπορεί ν ανεβάσει κάποιος (που έγραψε) τη σημερινή εκπομπή; Αύριο φεύγω φαντάρος και θέλω να την πάρω μαζί μου.
Σας ευχαριστώ!

Βασιλη τι εγινε ; Πας να υπηρετησεις ; ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ και να μην σε χασουμαι .
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μεταδοση σε δυο μερη (Κυριακη= Βον Μερος) αποσπασματων ακολουθιας Ορθρου και Θειας Λειτουργιας της εορτης της Κοιμησεως Της Θεοτοκου που ετελεσθη στον Πανσεπτο Πατριαρχικο Ναο Του Αγιου Γεωργιου στο Φαναρι της Κων-λης .
Χοροστατει ο μακαριστος Οικουμενικος Πατριαρχης κυρος Δημητριος και ιερουργει ο μακαριστος πρωτοπρεσβυτερος π. Παναγιωτης Τσιναρας .
Ψαλλουν : Λεωνιδας Αστερης - Γιαννης Χαριατιδης.

Σε κάποια σημεία λόγω αδυναμίας της σύνδεσής μου χάθηκαν περίπου 30 δευτερ.

Όποιος την έχει πλήρη, παρακαλούμε να την ανεβάσει.
 

Attachments

  • Ekpompi10-08-2008Patriarxeio.mp3
    13.7 MB · Views: 113
Βασιλη τι εγινε ; Πας να υπηρετησεις ; ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ και να μην σε χασουμαι .



Ναι! Εδώ δίπλα μας παρουσιάζομαι. Μαυροδένδρι Κοζάνης. Πεζικό. Ευχαριστώ!
κ. Βαγγέλη αν έχετε καλωσύνη εσείς κάποια στιγμή ανεβάστε την εκπομπή αυτή, να την έχω και ολοκληρωμένη.
 
Top